Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply

Χαιρετώ! Μετά από πολλούς μήνες άνοιξα το λαπτοπι με το kubuntu. Ο η/υ είναι με Ρ4 και έχω τα εξής προβλήματα : δεν έχω ήχο, η κάρτα onboard προφανώς.

Επίσης δεν μπορώ να βρω χοτκι να αλλάζω από ελληνικά σε αγγλικά παρά μόνο με το ποντίκι :(

Τέλος αφού έφαγα ν ώρες να καταφέρω να δω βιντεάκια απο youtube στο firefox-swiftfox μια παίζουν μια κολλάει το σύμπαν :((

Αυτααααααααά!

Θενξ προκαταβολικά

Ξέχασα το πιο σημαντικό : πώς μπορώ να ρυθμίζω τα κουμπιά 4-5 του ποντικιού; είναι μαρτύριο το σερφάρισμα :( -mouse=intelli 3 :D)

Thnx again.

υ.γ. υπάρχει καμια εντολή αντίστοιχη της dxdiag που να βγάζει σε ενα τεξτακι ότι έχει ο η/υ;

Link to comment
Share on other sites

Για την κάρτα ήχου και τον ήχο πρέπει να δούμε αρχικά αν την έχει "δει", αν έχει φορτώσει το κατάλληλο module για αυτή και τέλος αν είναι κατά λάθος muted.

Σε μία κονσόλα ως root γράψε τις εξής εντολές:

lspci

lsmod

και τέλος τρέξε και το alsamixer να βεβαιωθείς ότι οι φέτες είναι σε κανονικό επίπεδο έντασης και δεν είναι στο mute.

Για τα Ελληνικά -> http://members.hellug.gr/djart/articles/grlinux/grlinux.html#toc3

Για τα βιντεάκια μη βάλεις το swftfox, είχα και εγώ προβλήματα μαζί του, καλύτερα βάλε της adobe τον flash player.

Για τα κουμπάκια του ποντικιού μία αλλαγή στο /etc/X11/xorg.conf στην ενότητα του ποντικιού στο πεδίο του προτοκόλλου σε microsoft ή auto θα διορθώσει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις έπεσα σε ένα κουφό πρόβλημα για το οποίο ακόμα δεν έχω βρει λύση...

Ύστερα από εγκατάσταση του Google Earth στο Laptop με Kubuntu 7.04 μετά από restart όταν φορτώνει το kde δεν ανταποκρίνεται το πληκτρολόγιο... μπορεί να μην έχει σχέση το Google Earth βέβαια, αλλά δεν ξέρω αν πήγε και άλλαξε κάτι στα settings...

To περίεργο είναι ότι το πληκτρολόγιο σε terminal δουλεύει κανονικά, ακόμα και στο gui Login του Kubuntu, μόλις όμως τρέξει το kde είναι σαν να μην υπάρχει...

Έλεγξα το xorg.conf και είναι μια χαρά... μάλιστα έφτιαξα άλλο ένα user ώστε να δω τι γίνεται και... ο δεύτερος user έχει κανονικά πληκτρολόγιο, που σημαίνει ότι το xorg είναι σωστό... :blink:

Λογικά κάτι πρέπει να έχει γίνει στα settings από το /home/jaco account (δηλαδή τον πρώτο) τα οποία τρέχει με το kde... Όσο και να έψαξα και να σύγκρινα τα settings (.kde/ κτλ) δεν βρήκα κάποια διαφορά εκτός από τα fonts το οποίο είναι λογικό...

Έχει κανείς καμιά ιδέα ή του έχει τύχει κάτι παρόμοιο...???

Μέχρι στιγμής η μόνη λύση που μου έρχεται είναι να σβήσω τον user και να φτιάξω καινούργιο, αλλά είναι το τελευταίο πράγμα που θέλω να κάνω...!!! :TD:

Edit: [sOLVED]

Παρόλο που είχα κάνει εκτεταμένο search στο google και δεν βρήκα τίποτα, τελικά από τύχη έπεσα σε αυτό:

http://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=115884

Δεν ξέρω αν είναι bug ή αν ενεργοποίηθηκε από κάποιο συνδυασμό keys, αλλά κάνοντας uncheck το "Use slow keys" στο System Settings -> Accessibility -> Keyboard Filters, όλα δουλεύουν ρολόι...

Είναι από τα προβλήματα που μετά από τόσες ώρες ψάξιμο σε ένα σωρό files και παραμέτρους, λύνεται με δυο κλικ και θέλεις να σπάσεις το ριμάδι..!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από weirdo1977

pedia uparxei periptosh me kapio live cd na dw sklhrous formarismenous se ntfs kai an nai pos ?

Υπάρχει περίπτωση να το ξαναγράψεις στα Ελληνικά γιατί τα greeklish απαγορεύονται;

OK δεκτόν, αλλά θα σε παρακαλέσω να τα κάνεις edit μετά.

Link to comment
Share on other sites

Οι live cd εκδόσεις δεν έχουν όλες τις δυνατότητες εγκατεστημένες, οπότε ορισμένες θα πρέπει να τις εγκαταστήσεις με το apt-get και ας είναι live έκδοση αν έχεις πρόσβαση στο δίκτυο η εγκατάσταση θα γίνει κανονικά...

Αν δεν σου δίνει από μόνο του πρόσβαση σε ntfs τότε από το add programs δώσε στο search "ntfs" και εγκατέστησε το ntfs-3g...

ή δώσε

$sudo apt-get install ntfs-3g

εναλλακτικά δες και ΕΔΩ πως θα κάνεις mount το windows partition...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν δε σας δουλεύει κάτι, κάνετε τον κόπο να γράψετε τι κάνατε και το λάθος που σας έβγαλε. Σε αντίθεση με τα windows, εδώ τα μηνύματα λάθους σημαίνουν κάτι και μπορούμε να βγάλουμε ένα νόημα.

Το ntfs-3g είναι για να υποστηρίζεται η εγγραφή σε ntfs partition. Το kernel module αρκεί για να διαβάσουμε έστω ένα ntfs partition και να γράψουμε υπο προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εχω τα suse linux 10.3

επαιζα με κατι ρυθμισεις και αλλαξα σα μακακας το τι ποντικι εχω βαλει και τωρα δε μου παιζει...με πληκτρολογιο καποια συντομευση ή τελος παντων καποιο μονοπατι για να παω και να το ρυθμισω παλι?????

και κατι ακομα. δεν εχω ιντερνετ....τι ρυθμισεις πρεπει να κανω και που??? στο dsl? στο network?που?? και τι? πολυ τεχνικους ορους εχει...δικτυα εχω του χρονου δε τα ξερω ακομα αυτα..:p

Link to comment
Share on other sites

xorgcfg , xorgconfig

δοκίμασε με αυτά τα 2 command lines να ξαναεντοπίσεις το σωστό τύπο ποντικιού που έχεις. Το αρχείο που περιέχει την πληροφορία για το ποντίκι και γενικά για το γραφικό περιβάλλον είναι το /etc/X11/xorg.conf

Το κάνεις edit και διορθώνεις τα λάθη εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αλλα παλι δε βουλεβε... τεσπα. το εκανα παλι εγκατασταση. μιση ψριτσα. δεν ειχα κανει τιποτα ετσι κιαλλιως χτες το εβαλα πρωτη φορα....

δεν εχω ιντερνετ ομως ρε γαμωτο... τι ρυθμιζουμε?? βασικα που? το dsl που εχει ειναι για μοντεμ??? εγω εχω ρουτερ. που ρυθμιζω? στο network? και τι βαζω? οπως τα βλεπω στις ρυθμισεις στ vista???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.