Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...

Ο kernel δεν είναι διανομή ή πρόγραμμα που τρέχεις εσύ για να έχει γραφικό περιβάλλον. Είναι ένα σύνολο από drivers και λειτουργίες που θα έχει το λειτουργικό. Γενικά μιλώντας ό,τι δυνατότητα υποστηρίζεται σε ένα λειτουργικό (preemptive multitasking, virtual memory, shared libraries, demand loading, shared copy-on-write executables, memory management, Internet protocol suite και threading) ορίζονται μέσα στον kernel.

Τώρα αν θέλεις να τον φέρεις στα μέτρα σου κάνοντάς τον compile μπορείς να ρυθμίσεις τις λεπτομέρειές του είτε από text mode, είτε από γραφικό.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα στοπ χωριο ubuntu 7.10. του εβαλα και compiz και kiba dock. εσβησα ομως την κατω μπαρα που εχει τα ελαχιστοποιημενα παραθυρα και τις επ[ιφανιες εργασιας. εψαξα αλλα δε καταφερα να βρω πως τα βαζουμε στην πανω μπαρα αυτα... και κατι ακομα... δεν μου ανειγει τις συθμισεις του compiz.....τι να ειναι αυτο?????

Link to comment
Share on other sites

προκειται να κάνω εγκατάσταση linux ubuntu 7,10,ήδη στο pc έχω πάνω σε διαφορετικά partition πάντα, 2 φορές τα xp και μία φορα τα vista.Θα χρειαστώ κάποιο boot manager για να μην έχω πρόβλημα με το boot???Αν ναι εσείς ποιον μου προτείνετε?

(από linux είμαι εντελώς άσχετος,απλά ακούω για τα θετικά του και έιπα να τα δοκιμάσω:) )

Link to comment
Share on other sites

μάλλον στη περίπτωσή σου ο grub θα αναλάβει να χωρίσει τα linux

από τα windows λειτουργικά γενικά, αλλά όχι συγκεκριμένα για το κάθε

windows λειτουργικό. Αυτό θα μείνει ως έχει handled από τον bootloader

των windows. Μπορείς όμως για να μην έχεις 2 οθόνες επιλογών

παίζοντας με το EasyBCD και να καταφέρεις να έχεις σε μια οθόνη

επιλογών και τα 3 λειτουργικα συστήματα. Έτσι το έκανα εγω :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

και κατι ακομα.... ποιο ειναι το σωστο plugin για να εχω ποιοτητα ηχου της προκοπης οταν παιζω μπ3???

Ψάχνεις για non-free πακέτο ή βιβλιοθήκη για το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για να ακούς mp3.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κάτι τρέχει με την "ρόδα"

όταν παο προς τα κάτω πάει μέχρι κάποιο σημείο και μετά πάει προς τα πάνω (και το αντίθετο) μέχρι χθες πήγαινε κανονικά!!! παίζει να άλλαξα τίποτα καταλάθος και να μην το πήρα χαμπάρι? δεν βρίσκω καμια τέτοια ρύθμιση:computer:

edit:σε ubuntu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

/usr/bin/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11$

Είναι φυσιολογικό αυτό ρε παιδιά?

Όσο και να προχωράω βρίσκω τα ίδια αρχεία. Και πάντα το φάκελο Χ11 που περιέχει μέσα όλα τα αρχεία και ένα φάκελο Χ11, ο οποίος περιέχει μέσα όλα τα αρχεία και ένα φάκελο Χ11.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν και είναι λίγο άσχετο με το θέμα της συζήτησης, ξέρει κανείς σας πού μπορώ να βρω ελληνική βιβλιογραφία για LINUX στο internet, σε μορφή PDF κατά προτίμηση;:tw:

Link to comment
Share on other sites

/usr/bin/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11/X11$

Είναι φυσιολογικό αυτό ρε παιδιά?

Όσο και να προχωράω βρίσκω τα ίδια αρχεία. Και πάντα το φάκελο Χ11 που περιέχει μέσα όλα τα αρχεία και ένα φάκελο Χ11, ο οποίος περιέχει μέσα όλα τα αρχεία και ένα φάκελο Χ11.....

Δώσε ένα

ls -la /usr/bin/X11/

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι λίγο άσχετο με το θέμα της συζήτησης, ξέρει κανείς σας πού μπορώ να βρω ελληνική βιβλιογραφία για LINUX στο internet, σε μορφή PDF κατά προτίμηση;:tw:

Δεν αναφέρεις τι ακριβώς θα ήθελες να μάθεις, οπότε σου δίνω το γενικό wiki του hellug.gr

http://wiki.hellug.gr/index.php/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CF%83%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B1

Μπορείς να κοιτάξεις και στο forum.hellug.gr

Link to comment
Share on other sites

Για το ubuntu για άλλη μια φορά δείτε αυτό εδώ

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Gutsy

ενώ για το kubuntu αυτό εδώ

http://kubuntuguide.org/Gutsy

και εδώ σε pdf ένας πλήρης οδηγός χρήσης της διανομής

https://wiki.ubuntu.com/Training?action=AttachFile&do=get&target=student.pdf

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.