Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply

πως διαολο βαζουμε τον οδηγο για τις nvidia? κατεβασα με το yast κατι πακετα που θελει. κατεβασα το .run απο την nvidia. ανοιγω τερματικο συνδεομαι σαν administrator, παταω telinit S για να κλεισει το xserver. παω στο φακελο του .run παταω sh nvidia.run και μου λεει να πατησω telinit 3 γιατι λεει θα υπαρξει προβλημα αν το εχω 1. το κανω. ξανατρεχω το .run και μου βγαζει:

no precompiled kernel interface was found to match your kernel. τι ***** θελει???? δλδ ελεος. δε φτανει οοοοολη αυτη η διαδικασια δε τρεχει κιολα? οκ εγω κανω λαθος. δε ξαναδουλεψα σε λινουξ τωρα αρχισα και πραγματικα τα νευρα μου χτυπανε κοκκινο. τι ειναι ολα αυτα μωρε?????? δλδ στα windows γιατι υπαρχει το κωλοεκελεσιμο και κανει εγγατασταση μονο του??? ελεος. ειπαμε. σπουδαζω και μηχανικος. δλδ αν δε σπουδαζα? ουτε για το γαμωτο(μονο γιαυτο συνεχιζω να προσπαθω να το βαλω) δε θα συνεχιζα.

λιγο χελπ anyway?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

τι ειναι ολα αυτα μωρε?????? δλδ στα windows γιατι υπαρχει το κωλοεκελεσιμο και κανει εγγατασταση μονο του??? ελεος. υπαμε.

Όλα αυτά είναι υποχρεωτικά λόγω open-source (nvidia drivers proprietary ->no go) αλλιώς όλα θα έρχονταν προεγκατεστημένα και τέλος.

Δεν ξέρω και πολλά για την διανομή σου, αλλά πρέπει να κάνει compile το kernel module, δεν δίνει τέτοια επιλογή?

Εφόσον τους έβαλες τους drivers από το yast (βρήκα τα πακέτα που θες εδώ με κάθε επιφύλαξη) ποιό είναι το πρόβλημα σου?

Αν εννοείς ότι έβαλες τα πακέτα που χρειάζονται για να κάνεις compile, τότε πιστεύω ότι το καλύτερο θα είναι να ακολουθήσεις το link και να τους βάλεις μέσω του yast. Δύο λεπτά και τέλος.

Για να δεις αν όντως έχουν περαστεί βάλε glxinfo κι αν λέει direct rendering: yes είσαι ok.

Εγώ πάντως δεν σπουδάζω ούτε μηχανικός, ούτε οτιδήποτε σχετικό με πληροφορική άρα απλά πρέπει να συνηθίσεις λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

το εγκατεστησα... αλλα αμα παω να παιξω σκακι μου λεει:

Το σύστημά σας δεν διαθέτει το απαραίτητο λογισμικό για την ενεργοποίηση της λειτουργίας 3D.Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματός σας και ζητήστε την εγκατάσταση των OpenGL Python bindings και των GtkGLExt Python bindings.

Μπορείτε ακόμη να παίξετε σκάκι σε λειτουργία 2D, ακόμη και χωρίς αυτά τα πακέτα.

εψαξα στο yast δε βρηκε κατι...τι ειναι αυτα?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τα compiz fuzion αλλο να τα βλεπεις στο youtube και αλλο στο pc σου... :hehe: αλλα δε μου δειχνει το κυβο ρε μαμωτο... μου δειχνει σε μια σειρα τις επιφανειες εργασιας....γιατι αραγες? θελει αυτα τα python?

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα.... πως κανουμε μορε εγκατασταση τα .gz ??? κανω ./configure μετα παταω make αλλα μου λεει οτι λοιπουν ορισματα. κοιταξα το μανουαλ ης μακε αλλα δεν εβγαλα ακρη...:...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

εβαλα τα compiz fuzion αλλο να τα βλεπεις στο youtube και αλλο στο pc σου... :hehe: αλλα δε μου δειχνει το κυβο ρε μαμωτο... μου δειχνει σε μια σειρα τις επιφανειες εργασιας....γιατι αραγες? θελει αυτα τα python?

Το default shortcut είναι Ctrl+ Shift+ Αριστερό κλικ. ’νοιξε το ccsm (Compiz Settings Manager) και δες αν έχεις ενεργοποιημένο το cube plugin. Επίσης στα general settings, πρέπει να έχεις 4 viewports.

Αρχική απάντηση από tolis86

και κατι ακομα.... πως κανουμε μορε εγκατασταση τα .gz ??? κανω ./configure μετα παταω make αλλα μου λεει οτι λοιπουν ορισματα. κοιταξα το μανουαλ ης μακε αλλα δεν εβγαλα ακρη...:...:

Κοίτα, λογικά σου λείπουν development packages. Τι θες να κάνεις compile? Και τι output δίνει το make?

Link to comment
Share on other sites

τελικα οντως με αριστερο κλικ ηταν... στις ιδιοτιτες ελεγε με κατω βελος...τεσπα..

σχετικα με τη make δες στην εικονα.

f7962ky5a6t2fv64zapl.jpg

κατι αλλο. τωρα που μπηκα παλι σουσε δε μπορει να διαβασει τα nfts partitions. ολες τις αλλες φορες και διαβαζε και εγραφε...τι στο καλο... δε θυμαμαι να πειραξα κατι εσκεμενα

Link to comment
Share on other sites

Το error είναι στο configure, που δεν ολοκληρώνεται. Δες αν έχεις αυτό που λέει (glib glib-config και γενικά τους compilers από το yast).

BTW αφού κάνεις compile το xmms κι όχι κάτι άλλο, δες και το audacious (συνέχεια του xmms) εκτός κι αν θες οπωσδήποτε το xmms.

Για τα ntfs, είναι mounted? Δες και το /etc/fstab αν περιέχει αυτά τα partitions. Το ntfs-3g και το fuse τα έχεις εγκατεστημένα?

Link to comment
Share on other sites

τα ξαναβλεπει τωρα.... δε ξερψ τι ειχε παθει...:p με τις βιβλιουηκες τι να κανω? εγκατεστησα καποιες απο το yast αλλα παλι μου χτυπαει κιαλλες οτι θελει... :( το audalicious ηθελα αρχικα αλλα ειχα δει οτι ειναι για gnime και ελεγα μην εγκαθηστω βιβλιοθηκες μονο για ενα player...αλλα λες να το βαλω? πασα θα εγκαταστησει? 7γιγα και το σουαπ αλλα 2 ειναι ολα κιολα οσα εδωσα για το σουσε...

kati akoma, θα ήθελα να βαλω μια τασκαμπαρ οπως αυτη των tiger/leopard βρηκα μια αλλα ειναι για gnome μονο. υπαρχει κατι για kde ή να κανω μεταβαβαση σε gnome?

Link to comment
Share on other sites

Το audacious δεν είναι gnome-app, είναι όμως gtk2 (το kde χρησιμοποιεί qt), άρα άμα το βάλεις θα τραβήξει gtk dependencies κι όχι του gnome. Και ελαφρύ είναι, και δεν νομίζω να τρώει και πολλά MB στο δίσκο.

Για το panel, αυτό που λέει ο trendy, είναι πιο αποδοτική, καθαρή και λειτουργική λύση, αλλά αν ζητάς τα εφετζίδικα panels τότε δοκίμασε το kooldock (δουλεύει και με compiz).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Δεξί κλικ πάνω στο panel και add new panel. Εκεί θα βρεις διάφορες taskbar που μπορείς να προσθέσεις. Παίξε λίγο μαζί του.

θενξ αλλα δεν ειναι καθολου κομψα-ομορφα(για τα γουστα μου εστω...εκτος και αν εωαχνα πιο πολυ υπηρχε κατι σε πιο 3d-ομορφο):p

Αρχική απάντηση από seph1roth

Το audacious δεν είναι gnome-app, είναι όμως gtk2 (το kde χρησιμοποιεί qt), άρα άμα το βάλεις θα τραβήξει gtk dependencies κι όχι του gnome. Και ελαφρύ είναι, και δεν νομίζω να τρώει και πολλά MB στο δίσκο.

Για το panel, αυτό που λέει ο trendy, είναι πιο αποδοτική, καθαρή και λειτουργική λύση, αλλά αν ζητάς τα εφετζίδικα panels τότε δοκίμασε το kooldock (δουλεύει και με compiz).

τελικα βρηκα-κατεβασα-εγκατεστησα απο .rpm. δε μπορω ομως να βρω πως βαζω στη λιστα των σκινς καποιο που κατεβασα.....

το home-site kooldock ειναι down...404

Link to comment
Share on other sites

Τα skins του audacious πάνε είτε system-wide στο /usr/share/audacious/Skins (μπορεί και στο /usr/local/share/audacious/Skins) είτε στο ~/.audacious/Skins.

Για το kooldock ψάξε στο kde-look.org ή/και στο kde-apps.org. Δες και το kxdocker. Υπάρχει και το avant window navigator αλλά είναι για gnome (εκτός από τα deps θα είναι και άχρηστο.)

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα το σκιν τελικα αλλα ειναι λιγο ελεινος τροπος:wassat: επρεπε να ανειξω κονσολα και να συνδεθω σαν αδμιν και να κανω mv....αλλιως μου ελεγε δεν εχω δικαιωμα χρησης...:TD:

για το kxdocker... κατεβασα μια .rpm αλλα ηταν για τα 10.2 εω εχω 10.3. δεν ειχε για 10.3 αλλα το φωρτωνει το yast και μετα κλεινει μονο του και δεν εγγαθησταται...:X:

ασχετο,υπαρχει κατι αντιστοιχο του du meter ??:upside:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.