Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

Πρόβλημα σε Ubuntu 6.10

Έχω το ASUS P5W DH Deluxe το οποίο έχει WiFi κάρτα επάνω που στηρίζεται στο RTL8187 της Realtek. Εεεε.... να μην το έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει με τίποτα.... Τί ακολούθησα τις οδηγίες του readme της Realtek, τί το έκανα χειροκίνητα μόνος μου γιατί δεν έτρεχε το makerun.... Σκατά και λάσπη.... Συγγνώμη κιόλας για την έκφραση, αλλά έχω τρεις περίπου ώρες που ασχολούμαι, και δεν κατάφερα να συνδεθώ στο Internet.... Βρίζουμε τα Windows και τη Microsoft, αλλά από εκεί σε 5 λεπτά μπορείς να βάλεις τον driver και να συνδεθείς και με το router σου και να surf-άρεις. Δεν χρειάζεται να είσαι πυρηνικός-φυσικός και να αρχίσει με τα ifconfig wlan0 up & down και iwlist wlan0 scan και μετά iwconfig wlan0 ap 00:00:00:00:00:00 & iwconfig wlan0 mode Ad-hoc & iwconfig και άλλες π@π@ριές.....

Η εγκατάσταση έγινε από το alternate 6.10 σε κενό δίσκο.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...; Μετά από κάποια πειράματα και make clean, τώρα χάθηκε και το Wireless Connection από το Network Admin. Δεν υπάρχει πλέον interface wlan0. Χάθηκε...

Χρειάζομαι πάλι εγκατάσταση...;

Υ.Γ. Please... μην με παραπέμψετε εδώ

https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/WirelessNetworking

Το έχω διαβάσει όλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Μόλις έβαλα την έκδοση 10.1 του OpenSuse και είπα να βάλω το καινούργιο driver της nvidia 9629. Το πρόβλημα είναι ότι αφού το εγκατέστησα (χρησιμοποιήσα της οδηγίες της nvidia) δεν μου βγάζει την επιλογή να ρυθμίσω την οθόνη μου σε συχνότητα άνω των 53Hz. Ξέρει κανείς πως μπορεί να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα; Επίσης θα ήθελα να μάθω γιατί δεν μου βγάζει την επιλογή Configure nvidia x server settings στα προγράμματα του kde (στο σύστημα). Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από ποy προσπαθείς να ρυθμίσεις την οθόνη σου;

μην εμπιστεύεσαι τα display properties του kde,συνήθως δείχνουν λάθος refresh rate.

http://www.novell.com/coolsolutions/feature/17174.html

ακολούθησε τις οδηγίες παραπάνω η log out,su (pass), init 3 και sax2 -r -m 0=nvidia

change config στα settings,test,save όταν τελειώσεις και init 5 η reboot.

Προσοχή στην ανάλυση και στο refresh rate που θα δηλώσεις.

Η επιλογή για την nvidia, υπάρχει στο system/more programs.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wrong method [02-12-2006 22:47]

Από ποy προσπαθείς να ρυθμίσεις την οθόνη σου;

μην εμπιστεύεσαι τα display properties του kde,συνήθως δείχνουν λάθος refresh rate.

http://www.novell.com/coolsolutions/feature/17174.html

ακολούθησε τις οδηγίες παραπάνω η log out,su (pass), init 3 και sax2 -r -m 0=nvidia

change config στα settings,test,save όταν τελειώσεις και init 5 η reboot.

Προσοχή στην ανάλυση και στο refresh rate που θα δηλώσεις.

Η επιλογή για την nvidia, υπάρχει στο system/more programs.

Ευχαριστώ. Πέτυχε. Βέβαια στο display properties δείχνει ακόμα πως είναι 50Hz αλλά στο μάτι φαίνεται καλά. τουλάχιστον πολύ καλύτερα απο πριν

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Thanks a lot :D

Τώρα κατεβαίνει η Mandriva 2007 Free, αφού ξαναστήνω το σύστημα είπα να κάνω ένα update γενικό. Σκοπός μου είναι να χρησιμοποιώ τα Win μόνο για games κλπ. Ελπίζω να βρώ άκρη με τους drivers για ATi γιατί μόνο nVidia έχω περάσει μέχρι τώρα.

Έχει δοκιμάσει κανείς το aMSN Messenger? Υπάρχει και το Yahoo Messenger για Unix, αλλά το είδα παλιό και είμαι χρήστης του MSN ούτως ή άλλως.

Edit: Κάτι ακόμα, επειδή δεν έβγαλα άκρη στο site της Mandriva, τι διαφορά έχει η PowerPack από την Free? Τουλάχιστον το 3D desktop υπάρχει στην free?

Link to comment
Share on other sites

Έχει στήσει κανείς linux σε Vmware? Φαντάζομαι ναι.

Εγώ έστησα ένα Ubuntu 6.06. Έχω 3 προβληματάκια όμως:

1) Δεν υποστηρίζεται η ανάλυση της οθόνης (1280*1024) (δεν έχω περάσει drivers - nvidia)

2) Καμιά φορά αφού τρέξω το vmware και το κλείσω, δεν ακούγοντα τα μπροστινά ηχεία και χρειάζεται επανεγκατάσταση της onboard κάρτας ήχου.

3) Εγκατέστησα τα vmtools, αλλά δεν μπορώ να τρέξω το configuration αρχείο. Μου λέει ότι πρέπει να απενεργοποιήσω κάτι XFREE86 (ίσως λέω και μπαρούφα και να μην είναι ακριβώς έτσι)

Link to comment
Share on other sites

παιδια help

πρωτες στιγμες με το UBuntu 6 και με Linux γενικοτερα και δεν ξερω πως εγκαθιστανται τα προγραμματα.

Κατεβασα το BOINC και το ανοιξα με το προεπιλεγμενο προγραμμα αλλα μου εμφανισε το μυνημα:

"edit has not been able to detect the character coding.

Please check that you are not trying to open a binary file.

Select a character coding from the menu and try again."

Link to comment
Share on other sites

@ jpavly

Έχει δοκιμάσει κανείς το aMSN Messenger? Υπάρχει και το Yahoo Messenger για Unix, αλλά το είδα παλιό και είμαι χρήστης του MSN ούτως ή άλλως.

εγώ χρησιμοποιώ το kopete,δε νομίζω να έχουν διαφορές

κράτησε αυτό που σου αρέσει.

Edit: Κάτι ακόμα, επειδή δεν έβγαλα άκρη στο site της Mandriva, τι διαφορά έχει η PowerPack από την Free? Τουλάχιστον το 3D desktop υπάρχει στην free?

http://www.mandriva.com/company/legal_faq#license

από ότι είδα δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές αλλά πιθανόν να χρειαστείς

κάποια μη open source πακέτα που υπάρχουν μόνο στο/η Powerpack version.

δεν γνωρίζω για το 3D desktop αλλά και να μην υπάρχει, θα το εγκαταστήσεις εύκολα.

http://linsec.ca/blog/index.php?/archives/95-Mandriva-2007,-ATI-Radeon-Xpress-200,-and-Xgl.html

@ X-treme

1) Δεν υποστηρίζεται η ανάλυση της οθόνης (1280*1024) (δεν έχω περάσει drivers - nvidia)

http://www.cs.cornell.edu/~djm/ubuntu/#nvidia-driver

2) Καμιά φορά αφού τρέξω το vmware και το κλείσω, δεν ακούγοντα τα μπροστινά ηχεία και χρειάζεται επανεγκατάσταση της onboard κάρτας ήχου.

πιθανόν να μην φορτώνει κάποιο module της sound card.

θα σε γελάσω αν αυτό οφείλεται στο vmware

τι υπάρχει στο /etc/modules ?

3) Εγκατέστησα τα vmtools, αλλά δεν μπορώ να τρέξω το configuration αρχείο. Μου λέει ότι πρέπει να απενεργοποιήσω κάτι XFREE86 (ίσως λέω και μπαρούφα και να μην είναι ακριβώς έτσι)

Ctrl + Alt + F1 για να μπεις σε runlevel 3

λογικά η διαδρομή για τα settings θα είναι: cd /usr/bin και μετά ./vmware-tools-config

ΠΡΟΣΟΧΗ.κάνω απλά μια υπόθεση,περίμενε να απαντήσει και κάποιος που ξέρει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorikas [Σήμερα, στις 16:43]

παιδια help

πρωτες στιγμες με το UBuntu 6 και με Linux γενικοτερα και δεν ξερω πως εγκαθιστανται τα προγραμματα.

Κατεβασα το BOINC και το ανοιξα με το προεπιλεγμενο προγραμμα αλλα μου εμφανισε το μυνημα:

"edit has not been able to detect the character coding.

Please check that you are not trying to open a binary file.

Select a character coding from the menu and try again."

θα χρειαστείς κάποιο package manager

http://www.debianadmin.com/simple-package-management-with-synaptic-package-manager-in-ubuntu.html

How to setup Ubuntu Linux and BOINC.

http://forum.boincuk.com/viewtopic.php?t=3128&sid=96ce5b4de0ea557e17fbbff55710ae5d

Link to comment
Share on other sites

ωραια!

και κατι αλλο.

αρχικα εγκαθιστουσα Suse 10 αλλα λογω προβληματος στο δισκακι διακοπηκε η εγκατασταση.

Αποτελεσμα να μην μπορω να εκκινησω Win αν και εχω αφησει αφησει ανεπαφο το partition τους.

Στην εγκατασταση του Ubuntu δεν εντοπιστηκε αλλο λειτουργικο.

Πως μπορω να bootαρω παλι τα Win?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βρίσκω και κανένα άλλο φόρουμ, ας ζαλίσω τους (2) δικούς μας :p

Προσπαθώ να περάσω τους drivers της ATI (grrr) για ττττην Mandriva 2007. Μέχρι στιγμής, έκανα compile με τον installer της ATI σε RPM και το εγκατέστησα μετά. Αλλά δεν μου λέει πως θα αλλάξω τους drivers από κει και πέρα.

Π.χ.: θυμάμαι με στην 6600gt πήγα στο xorg.conf και δήλωσα τους drivers σε κάποιο σημείο. Εγώ τώρα έχω κολλήσει στο παραπάνω μέρος.. help..

Edit: Όσο ψάχνω απογοητεύομαι με την Mandriva, δεν έχει απήχηση και μάλλον είναι "κλασμένη" έκδοση.. Μήπως να πάω σε SuSe λόγω ATI...?

Edit2:rant:: Πέρασα το Suse 10 χθες και έκανα το Automatic Install της ATi. Όλα καλά? Μπααααα... No 3D Accelaration, no sax2.. Τα νεεεευρα μουυυυυ

Link to comment
Share on other sites

:cool:

jpavly@linux:~> fglrxinfo
display: :0.0 screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: RADEON X800 XL Generic
OpenGL version string: 2.0.6174 (8.31.5)

jpavly@linux:~> glxgears
30497 frames in 5.0 seconds = 6099.400 FPS
34153 frames in 5.0 seconds = 6830.600 FPS

Thanks wrong method :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Σουσέλ 10.0 τα πάει μια χαρά τόσες μέρες, θα το κρατήσω :D

1 θεματάκι μόνο: Θέλω XGL :p

Οπότε, βάζω την 10.2? Αλλά επειδή είναι πολύ καινούρια είναι ΟΚ από συμβατότητες?

Ή έχει η 10.1 xgl οπότε να βρω και να βάλω αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.