Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

Έχεις ενεργοποιημένο το event module; Θέλει και xorg >= 7.0

Με αυτό μπορείς να "βλέπεις" σε πολύ χαμηλό επίπεδο (hardware πρακτικά) τι κουμπί πατάς στις μονάδες εισόδου.

Για το bluetooth δεν έτυχε ποτέ να βάλω για να ξέρω. Στο syslog ή το messages σου λέει τίποτα; Έχεις φορτώσει τα modules για το bluetooth;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply

To module αυτό πως να το βάλω; Το όνομα δεν ξέρω.

Στο syslog βρήκα αυτά:

May 14 02:50:42 aris-laptop hcid[4574]: name_listener_add(:1.4)

May 14 02:50:42 aris-laptop hcid[4574]: Default passkey agent (:1.4, /org/bluez/

passkey_agent_10167) registered

ενώ στο messages ,οι τελευταίες γραμμές είναι αυτές:

May 14 02:33:51 aris-laptop kernel: [17179605.168000] Bluetooth: Core ver 2.8

May 14 02:33:51 aris-laptop kernel: [17179605.168000] NET: Registered protocol family 31

May 14 02:33:51 aris-laptop kernel: [17179605.168000] Bluetooth: HCI device and connection manager initialized

May 14 02:33:51 aris-laptop kernel: [17179605.168000] Bluetooth: HCI socket layer initialized

May 14 02:33:51 aris-laptop kernel: [17179605.180000] Bluetooth: L2CAP ver 2.8

May 14 02:33:51 aris-laptop kernel: [17179605.180000] Bluetooth: L2CAP socket layer initialized

May 14 02:33:51 aris-laptop kernel: [17179605.192000] Bluetooth: RFCOMM socket layer initialized

May 14 02:33:51 aris-laptop kernel: [17179605.192000] Bluetooth: RFCOMM TTY layer initialized

May 14 02:33:51 aris-laptop kernel: [17179605.192000] Bluetooth: RFCOMM ver 1.7

May 14 02:35:34 aris-laptop gconfd (aris-5553): starting (version 2.16.0), pid 5553 user 'aris'

May 14 02:35:34 aris-laptop gconfd (aris-5553): Resolved address "xml:readonly:/etc/gconf/gconf.xml.mandatory" to a read-only configuration source at position 0

May 14 02:35:34 aris-laptop gconfd (aris-5553): Resolved address "xml:readwrite:/home/aris/.gconf" to a writable configuration source at position 1

May 14 02:35:34 aris-laptop gconfd (aris-5553): Resolved address "xml:readonly:/etc/gconf/gconf.xml.defaults" to a read-only configuration source at position 2

May 14 02:35:34 aris-laptop gconfd (aris-5553): Resolved address "xml:readonly:/var/lib/gconf/debian.defaults" to a read-only configuration source at position 3

May 14 02:35:34 aris-laptop gconfd (aris-5553): Resolved address "xml:readonly:/var/lib/gconf/defaults" to a read-only configuration source at position 4

May 14 02:43:42 aris-laptop exiting on signal 15

May 14 02:43:43 aris-laptop syslogd 1.4.1#18ubuntu6: restart.

Όσο για τα modules , τα έχω φορτώσει (και το rfcomm και το l2cap).

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιος θελήσει να δει βίντεο στην τηλεόρασή του μέσω tvout σε nvidia κάρτα γραφικών, εκτός και αν μπορέσει να το κάνει με το σωστό τρόπο ας ακολουθήσει το δικό μου που θα του γλιτώσει τουλάστιχον το χρόνο που έχασα εγώ.

Πάμε sudo nvidia-settings βρίσκουμε το detect displays και του λέμε να κάνει twinview. Από το twinview προχωράμε σε clones . Διαλέγουμε την ανάλυση που θέλουμε για την τηλεόρασή μας και πατάμε apply. Πιθανότατα η χρήση twinview να απαιτήσει restart X.

Αφού δούμε σήμα στην τηλεόραση και πιθανότατα φάμε αρκετή ώρα μπας και φτιάξουμε την τηλεόραση να δείχνει ό,τι και η οθόνη του Η/Υ κάνουμε το εξής time saving task. Ανοίγουμε το αρχείο που θέλουμε με το VLC προσθέτουμε και υποτίτλους και τα λοιπά....κτλ κτλ .Κάνουμε διπλό κλικ στο βίντεο για να πιάσει όλη την οθόνη και μετά κάνουμε δεξί κλικ μέσα στο βίντεο. Από το μενού που προκύπτει διαλέγουμε το zoom και επιλέγουμε μία μικρή τιμή. Αυτόματα η full screen γίνεται ένα μικρό παραθυράκι.

Ελέγχοντας συνεχώς την τηλεόραση μεγαλώνουμε το παράθυρο μέχρι να γίνει ελάχιστα πιο μεγάλο από την τηλεόραση.

Γιατί?

Γιατί στην τιβί φαίνεται μεν το βιντεο αλλά και τα περιθώρια του παραθύρου του βίντεο. Γι'αυτό εμείς οι μεγάλοι λινουξάδες θα κάνουμε δεξίκλικ στην πάνω μπάρα του παραθύρου του βίντεο και από το advanced θα επιλέξουμε το borderless. Με alt+F3 μπορούμε να επαναφέρουμε την πάνω μπαρα.

Παίξτε λιγάκι μέχρι να γεμίσει απόλυτα η τιβί σαςκ αι καλή θέαση. Εμείς σήμερα ευχαριστηθήκαμε το deja vu. Αν έκανα άλλο ένα λεπτό στο ψάξιμο των ρυθμίσεων θα με σφάζανε οι δικοί μου....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να μην υπάρχει ρύθμιση για να φαίνεται το μέγεθος ενός φακέλου όταν βάζεις πάνω του το ποντίκι μέσα στον konqueror.Μήπως ξέρει κανείς πού βρίσκεται αυτή η ρύθμιση στον konqueror . Είμαι σε kubuntu edgy και μου σπάει τα νεύρα κάθε φορά να πρέπει να κάνω δεξί κλικ properties για να δω το χώρο που καταλαμβάνει ένας φάκελος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arielis

To module αυτό πως να το βάλω; Το όνομα δεν ξέρω.

Στο syslog βρήκα αυτά:

ενώ στο messages ,οι τελευταίες γραμμές είναι αυτές:

Όσο για τα modules , τα έχω φορτώσει (και το rfcomm και το l2cap).

Το module λέγεται evdev.

Τα logs δείχνουν ok.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Δεν μπορεί να μην υπάρχει ρύθμιση για να φαίνεται το μέγεθος ενός φακέλου όταν βάζεις πάνω του το ποντίκι μέσα στον konqueror.Μήπως ξέρει κανείς πού βρίσκεται αυτή η ρύθμιση στον konqueror . Είμαι σε kubuntu edgy και μου σπάει τα νεύρα κάθε φορά να πρέπει να κάνω δεξί κλικ properties για να δω το χώρο που καταλαμβάνει ένας φάκελος

Δεν έχω εντοπίσει κάτι σχετικό. Ίσως να ήταν κακό να αφήσεις το ποντίκι κατά λάθος πάνω από ένα φάκελο και να αρχίσει να υπολογίζει το μέγεθός του. Κάτι διαβαζα για το kde 4 που στο hover θα έχει αρκετές πληροφορίες. Πιθανώς κάποια από αυτές να είναι για το filesize.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πάντως να υπάρχει στα παραθύρια και να μην το έχουν χώσει ακόμη εστω μόνο στον KDE.

ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ

Ο k3b έχει ένα μικρό ζήτημα στο data verification. Έτσι όπως εγώ το διαπίστωσα αναγκαστικά πετάει έξω το dvd και όταν πάει να κάνει επαλήθευση το δισκάκι είναι unmounted. Ένας άλλος είπε ότι παίζει ο k3b να ψάχνει μόνο στο hom για να βρει τα αρχεία προς επαλήθευση.

Τελικά η λύση είναι

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=1817458&postcount=7

Re: K3b does not verify data

Hi,

I did a little searching around, and managed to solve a problem.

Quote:

problem went away for me with enabling the following advanced options:

allow 103 ch. joliet file names

allow 31 ch. iso9660 file names

allow leading periods in iso9660 file names

allow multiple dots in iso9660 file names

allow lowercase characters in iso9660 file names

I believe the last one did the trick; char. length limits i had already on, and the dot options i added for caution.

Debian Sarge (stable) with some Etch (testing)

KDE 3.5.4

K3B 0.12.16

YMMV, as always. Good Luck.

Source: http://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=119544

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες!

Λοιπόν, σύντομα που θα μπει adsl2+ πρέπει να αλλάξω modem ή το πιθανότερο θα αναβαθμίσω το δικό μου με firmware για adsl2+. Έχω βάλει static ip configuration, γιατί με dhcp δεν δουλεύει καθόλου. Το πιθανό πρόβλημα είναι το εξής:

Το router τώρα έχει ip address 192.168.1.1 και προφανώς δίνει στον υπολογιστή μου ip της μορφής 192.168.1.x. Με την αναβάθμιση όμως, θα αλλάξει σε 10.0.0.x. Αν αλλάξω τα στοιχεία της eth0 στο /etc/network/interfaces στα καινούρια/κατάλληλα θα είμαι ok ή θέλει αλλαγές και αλλού; (σημείωση: χρησιμοποιώ dns της otenet αντί για vivodi που έχω, γιατί αλλιώς δεν συνδέομαι, ούτε κάνω ping σε site του εξωτερικού).

Και κάτι άλλο, αισθητικό κυρίως, όχι πρόβλημα. Γίνεται να αλλάξω τους cursors στο KDM, γιατί έχει τους κλασσικούς X11 (μαύρους). Και μου την δίνει γιατί έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρει τίποτα. Υποθέτω είναι ρύθμιση των Χ κι όχι του KDM, αλλά δεν ξέρω. Thanks.

Link to comment
Share on other sites

schumifer to k3b μου κάνει κανονικά το data verification. Πετάει έξω το δισκάκι αλλά μετά το ξαναβάζει μέσα.

seph1roth με τα ωραία δόντια: Απ' ότι θυμάμαι στη σύντομη ενασχόλησή μου με το debian τα αρχεία για τις ρυθμίσεις δικτύου είναι το εξής ένα /etc/network/interfaces

dns μου ακούγεται μεγάλη ******* να μην παίζει της vivo.

ns1.vivodi.gr internet address = 80.76.32.10

ns2.vivodi.gr internet address = 80.76.33.227

Σιγουρέψου ότι έχεις αυτούς τους 2 στο /etc/resolve.conf

cursors αλλάζεις εύκολα στο control center - peripherals - mouse - cursor theme(tab)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

seph1roth με τα ωραία δόντια: Απ' ότι θυμάμαι στη σύντομη ενασχόλησή μου με το debian τα αρχεία για τις ρυθμίσεις δικτύου είναι το εξής ένα /etc/network/interfaces

dns μου ακούγεται μεγάλη ******* να μην παίζει της vivo.

ns1.vivodi.gr internet address = 80.76.32.10

ns2.vivodi.gr internet address = 80.76.33.227

Σιγουρέψου ότι έχεις αυτούς τους 2 στο /etc/resolve.conf

cursors αλλάζεις εύκολα στο control center - peripherals - mouse - cursor theme(tab)

Ντεν έκει οντοντοβορτσα, αλλά από χαμόγελο ούτε τα παιδιά της Crest:D :D :D

Για το /etc/network/interfaces thanks, κι εγώ αυτό νομίζω αλλά είπα να ρωτήσω. Για τους DNS κι εγώ δεν το πολυκαταλάβα αλλά βλέποντας ότι με τους DNS της vivodi στο resolv.conf δεν έμπαινε σε ξένα sites (στο debian.org νομίζω όμως ότι έμπαινε.) και αλλάζοντας τους σε αυτούς της otenet όλα δούλευαν ρολόι, δεν με ένοιαξε. Υπάρχουν και οι OpenDNS πάντα.

Cursors για το profile μου άλλαξα αλλά στον KDM (login screen) δεν παίζει η αλλαγή. Και σκέφτηκα ότι εφόσον το KDM το ξεκινάω ως root ουσιαστικά, να αλλάξω τους cursors του root (μέσω startx κτλ.) αλλά πάλι τζίφος. Δεν χολοσκάω κιόλας βέβαια για αυτό αλλά με παραξενεύει.:confused:

Thanks για τις απαντήσεις!

EDIT

Για τους cursors, δικιά μου η μ@λ@κια, τελικά. Αντί να τους βάλω στο /etc/X11/cursors (system wide), τους έβαλα στο ~/.icons .

Παρεπιπτόντως, ξέρετε καμία καλή εφαρμογή σαν το ConvertXtoDVD (όχι κατ' ανάγκη παρόμοια σε ευκολία αλλά σε λειτουργία (avi to DVD με υποτίτλους)). Είναι το μόνο που μου λείπει σε σχέση με τα windows, μην μπαίνω μόνο για αυτό στα xp.:upside:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

δοκίμασε qdvdauthor

Thanks, θα το δοκιμάσω. Έβαλα και το DeVeDe για μετατροπή σε mpeg2 οπότε με το qdvdauthor θα βάλω και μενού. Τέλεια. Δεν μπουτάρω σε xp για πολύυυυ καιρό.:whistling

Link to comment
Share on other sites

Έλεος ρε μαμώτο , τι πήγα κι έπαθα...!!!

Αν εχετε δουλέψει λίγο τον kooka θα έχετε σίγουρα προσέξει ότι το παράθυρο όταν ανοίγει έχει 4-5 τμήματα, τα οποία -δυστυχώς- μπορείς να τα κάνεις detach. Ε, τα έκανα κα τώρα δεν μπορώ να τα ξαναφτιάξω. Το reinstall δεν έκανε τίποτα . Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει? Είναι εύκολο να ξαναβρω τα παραθυρα αλλά δεν καταφέρνω να τα ενσωματώσω στο βασικό παράθυρο. Κι μου ανοίγουν σε ξεχωριστά tabs στην καλύτερη.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.