Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

Βασικά, ψάχνω τεκμηρίωση στα Ελληνικά. Πχ. οδηγούς χρήσης των διαφόρων διανομών ή των LINUX γενικά, αλλά μεταφρασμένους. Εξηγούμαι: οι επίσημοι οδηγοί εγκατάστασης/χρήσης/κλπ. που κυκλοφορούν στα Αγγλικά για κάθε διανομή LINUX δεν υπάρχουν σε ψηφιακή ελληνική έκδοση; Είναι δυνατόν οι ελληνικές εκδόσεις να μη συνοδεύονται από μεταφρασμένη τεκμηρίωση; Έχω βρει ήδη επαρκέστατη στα Αγγλικά, αλλά για την εργασία μου χρειάζομαι οπωσδήποτε ελληνική βιβλιογραφία.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply

Καλημέρα παίδες!

Νέος στο άθλημα...

Αν και δεν αποτελεί πρόβλημα (ακόμα...:) ) σκέφτηκα να ποστάρω εδώ.

Μέσα σε 2 ημέρες μου κατέβηκαν 2 updates για τον Kernel (από 2.6.24.12 σε 14 και 15) (είμαι σε Ubuntu Hardy) με αποτέλεσμα όταν bootάρω να γεμίζει η μισή οθόνη με καταχωρήσεις για όλους τους Kernel, Memtest (είναι και τα Visa σε dual boot) κλπ.

Μπορώ να σβήσω κάποιες καταχωρήσεις και να κρατήσω μόνο την πιο πρόσφατη (2.6.24.15 generic & recovery) ή καλό είναι/πρέπει να μείνουν όλες;

ΥΓ:

Επειδή και παλιότερα είχα πειραματιστεί με linux, ποτέ όμως δε το κράτησα τόσο ώστε να κάνει update ο Kernel, ρωτώ: πόσο συχνά γίνονται αυτά τα updates; Ή επεσα στην περίπτωση και μου έκατσαν 2 απανωτές...;

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το αρχείο /boot/grub/menu.lst με τον αγαπημένο σου editor ως root.

Π.χ. sudo gedit /boot/grub/menu.lst

Εκεί μπορείς να βρεις τις καταχωρήσεις για τον κάθε kernel και μπορείς να τις σβήσεις.

Αν βγάλεις τους παλιούς kernels (uninstall) θα φύγουν κι από το menu.lst.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να κάνω ένα update τον kernel αλλά από 2.6.11 που είμαι τώρα σε Suse 9.3 Pro.

Θα έχω προβλήματα; Με 3rd party ίσως;

Πρέπει να κάνω compile άλλα πράματα που έχω (όχι οδηγούς) για να παίξει;

Δηλαδή με gcc 4.χχ με ποιο καινούργιο (έχει άλλα dependencies) από αυτό που έχω 3.5.χ

τα executables+libraries θα είναι compatible με τον παλιό πυρήνα;

Το λέω αυτό γιατί με νοιάζει αν τα πάω σε suse 9.3 με τον πυρήνα που είμαι τώρα θέλω

να παίζουν και ας τα έχω κάνει compile με νέο πυρήνα + νέο gcc (αν και πιστεύω ότι μόνο θέμα gcc compatibility θα βρω και όχι kernel)

Link to comment
Share on other sites

@Duder

Βγάλ' τους, δεν χρειάζονται. Άντε το πολύ κράτα ένα για fallback, αλλά και πάλι δεν έχει και μεγάλη σημασία.

@Spyrus

Γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις compile τον νέο kernel στο environment που είσαι τώρα?

Με gcc 3.5 κτλ.

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα binary compatibility.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα προαπαιτούμενα και δεν τα καλύπτω όλα.

Αν τα βάλω αυτά τα προαπαιτούμενα τότε φοβάμαι μήπως

έχω αστάθεια αλλού...θα το δοκιμάσω πάντως.

o Gnu C 3.2 # gcc --version

o Gnu make 3.79.1 # make --version

o binutils 2.12 # ld -v

o util-linux 2.10o # fdformat --version

o module-init-tools 0.9.10 # depmod -V

o e2fsprogs 1.29 # tune2fs

o jfsutils 1.1.3 # fsck.jfs -V

o reiserfsprogs 3.6.3 # reiserfsck -V 2>&1|grep reiserfsprogs

o xfsprogs 2.6.0 # xfs_db -V

o pcmciautils 004 # pccardctl -V

o quota-tools 3.09 # quota -V

o PPP 2.4.0 # pppd --version

o isdn4k-utils 3.1pre1 # isdnctrl 2>&1|grep version

o nfs-utils 1.0.5 # showmount --version

o procps 3.2.0 # ps --version

o oprofile 0.9 # oprofiled --version

o udev 081 # udevinfo -V

o grub 0.93 # grub --version

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω δεσμευτεί στον εαυτό μου να μη γράφω σοβαρά/τεχνικά post, να απαντήσω:

@Spyrus:

1) 2.6.11 ? ? ?

2) Μην προσπαθήσεις να καλύψεις τα dependencies με το χέρι, θα σου πάρει χρόνια.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις μία μέθοδο τύπου apt, το apt4rpm και να κάνεις με αυτό τη δουλειά σου.

Το εργαλείο που κάνει τη δουλειά είναι το SMART.

Του δηλώνεις κάποια repositories και αυτό κατεβάζει από εκεί την τελευταία λίστα και ελέγχει σε ότι θες να προσθέσεις τι χρειάζεσαι.

Από 2.6.11 (γενικά SuSE 9.3 που είναι και 2 ετών+), πολλά πακέτα έχουν αλλάξει (λογικά όλα), οπότε αν πιάσεις και τα κατεβάσεις rpm προς rpm δεν παίζει. Το YaST(2) υποστήριζε ότι μπορεί και αυτό να κάνει dependency based install, αλλά αφ'ενός στα 9.x SuSE δεν μου πολυάρεσε (δεν πολυδούλευε αν θυμάμαι καλά) αφ'ετέρου έχει και σχετικά λίγα πακέτα.

Αναλυτικότερες οδηγίες θα βρεις εδώ:

http://labix.org/smart

@Duder:

Kernel upgrade προσωπικά κάνω κάθε 6 μήνες ίσως και πιο αραιά. Αυτό που κάνεις δεν είναι νέα εντελώς έκδοση kernel αλλά patch-αρισμένη. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται πάντως κάθε 2 μέρες να αλλάζεις και kernel, αν και αυτό είναι προσωπική επιλογή. Οι kernel αποθηκεύονται στο φάκελο /boot, συνήθως με ένα όνομα vmlinuz-something.

Δεν υπάρχει λόγος να τους σβήσεις από το φάκελο /boot, το μέγεθος δεν είναι μεγάλο, αν θες να μη φαίνονται στην εκκίνηση τότε πειράζεις το αρχείο που σου είπαν και οι άλλοι (για grub το /boot/grub/menu.lst, για lilo το /etc/lilo.conf).

Πάρε για παράδειγμα τη λίστα με τους kernel στο debian μου:


sotirisk-router:/boot# ls -larth
total 19M
-rw-r--r-- 1 root root 4.2M 2004-09-01 05:47 initrd.img-2.6.8-1-386
-rw-r--r-- 1 root root 55K 2004-11-11 19:14 config-2.6.8-1-386
-rw-r--r-- 1 root root 1.1M 2004-11-11 21:17 vmlinuz-2.6.8-1-386
-rw-r--r-- 1 root root 843K 2004-11-11 21:17 System.map-2.6.8-1-386
-rw-r--r-- 1 root root 55K 2005-05-19 12:01 config-2.6.8-2-k7
-rw-r--r-- 1 root root 1.1M 2005-05-19 12:28 vmlinuz-2.6.8-2-k7
-rw-r--r-- 1 root root 824K 2005-05-19 12:28 System.map-2.6.8-2-k7
-rw-r--r-- 1 root root 4.4M 2005-07-25 23:57 initrd.img-2.6.8-2-k7
-rw-r--r-- 1 root root 64K 2005-12-21 10:47 config-2.6.14-2-k7
-rw-r--r-- 1 root root 1.3M 2005-12-21 13:38 vmlinuz-2.6.14-2-k7
-rw-r--r-- 1 root root 656K 2005-12-21 13:38 System.map-2.6.14-2-k7
-rw------- 1 root root 1.1M 2005-12-24 01:16 initrd.img-2.6.14-2-k7
-rw-r--r-- 1 root root 70K 2006-11-08 20:58 config-2.6.18-2-k7
-rw-r--r-- 1 root root 1.3M 2006-11-09 04:06 vmlinuz-2.6.18-2-k7
-rw-r--r-- 1 root root 704K 2006-11-09 04:06 System.map-2.6.18-2-k7
-rw------- 1 root root 1.2M 2006-11-20 13:23 initrd.img-2.6.18-2-k7
drwxr-xr-x 3 root root 4.0K 2006-11-20 13:23 .
drwxr-xr-x 2 root root 4.0K 2006-11-20 13:24 grub
drwxr-xr-x 22 root root 4.0K 2008-02-24 15:33 ..

Με εξαίρεση το τελευταίο διάστημα, που ο 2.6.22 μου είχε βγάλει κάτι προβλήματα με το compiling κάποιων driver που χρησιμοποιώ, αλλάζω περίπου κάθε 4 kernel versions. Φυσικά το καλύτερο είναι να αλλάζεις κάθε μέρα, αλλά σε ένα μηχάνημα που δεν κάνει ποτέ reboot αυτό δεν είναι εφικτό (γιατί ως γνωστόν με upgrade kernel θέλει reboot).

If it ain't broken, don't fix it!

Καλημέρες!

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη έχω δει και το smart και κατάλαβα ότι κάνει καλύτερη δουλειά από το yast

και βρίσκει τα πακέτα.

Η άλλη λύση είναι να κάνω upgrade σε opensuse 10.3 αλλά θέλω να το αποφύγω

μιας και αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να έχω νεότερο kernel ώστε να δει

το ich8 του λαπτοπ + wireless + gcc καινούργιο (γιατί ο παλιός τρώει πολλή μνήμη

όταν κάνει compile το project) τα άλλα δε με νοιάζουν (kde ότι έχω,java έχω βάλει κλπ...)

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθήστε λίγο ρε παίδες...

Έχω το Hardy beta και κάθε μέρα βλέπω να υπάρχουν ένα κάρο updates (μόνο σήμερα υπάρχουν 127ΜΒ!).

Τι γίνεται; Οφείλεται στο ότι είναι ακόμα beta και βγαίνουν συνέχεια updates ή έτσι έχει η κατάσταση; Να ήταν μερικά kB's το καταλαβαίνω αλλά 127ΜΒ's; Ούτε τα Windows δεν είναι έτσι με τόσα κενά ασφάλειας που έχουν...

Να σημειώσω ότι έχω προσθέσει κάποια repositories στο software sources - προφανώς και σε αυτό οφείλεται ένα ποσοστό (μικρό ή μεγάλο) του μεγέθους των διαθέσιμων updates...

screenshotupdatemanagerhw8.th.png screenshotsoftwaresourckr0.th.png screenshotsoftwaresourclv3.th.png screenshotsoftwaresourcqy6.th.png

Από τα 3rd party software μπορώ να αφαιρέσω κάποια ή από τη στιγμή που έχω εγκαταστημένες κάποιες εφαρμογές καλό είναι να παραμείνουν τα repos;

Και αν εγκαθιστώ επιλεκτικά τα updates πως καταλαβαίνει ένας n00b ποια πρέπει να βάλει και ποια μπορεί κάλλιστα να αφήσει απ' έξω...:hehe:

Διαφωτίστε με please...:help:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κενά ασφαλεία αλλά update των ίδιων των προγραμμάτων.Στο linux και γενικά στο open source η νέες εκδόσεις και τα patch βγαίνουν με καταιγιστικό ρυθμό που ένας windows user δεν μπορεί να φανταστεί :p. Στο hardy μια και είναι beta είναι έντονο αυτό το πράγμα. Σε δύο βδομάδες που θα πάει σε stable θα κλειδώσει η έκδοση και θα έχουμε μονο update συμαντικά που θα διορθώνουν προβλήματα η κενά ασφαλείας καθώς και τις νεώτερες εκδόσεις των πιο γνωστών προγραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα με τον kernel.

Δε βλέπει ακόμα ethernet,usb,wireless

To πρόβλημα είναι μάλλον του udev το οποίο όταν το έκανα update στον παλιό kernel

τα έχασα αυτά οπότε το ξαναγύρισα πίσω αλλά πως θα το κάνω να δουλεύει ανάλογα

με kernel τη σωστή έκδοση μιας και γίνεται global installation.

Θα το σιγουρέψω όμως αν είναι αυτό. Ίσως να πρέπει να μην βάλω την τελευταία

αλλά μια ενδιάμεση που να παίζει και στους δύο kernel...

Δεν έχω πρόβλημα για την ώρα στο suse με dependecies και λογικό μου φαίνεται

μιας και τα πακέτα δεν έχουν πρόβλημα με μόνο ανανέωση του kernel.

Είναι λίγο tricky η διαδικασία μιας και αν βάλω τους sata drives μέσα στον kernel

δεν δουλεύει αυτό γιατί αναγκάζομαι να τρέξω το mkinitrd του suse που τους θέλει

σαν module μόνο για να φορτώσει όλη την αλυσίδα.

Αν του πω να τα βάλει σαν module τότε δεν μπαίνει σωστά το filesystem support (reiserfs).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..Εδω και λιγες μερες εχω αγορασει ενα σκληρο και σημερα προσπαθησα να τον συνδεσω στον υπολογιστη μου.Ολα καλα μεχρι εδω.Ανοιξε λοιπον το ubuntu μου μπηκα στο gparted και τον αναγνωρισε κανονικα..Στη συνεχεια το διαμορφωσα σε ext3,,περιμενα λιγη ωρα και μετα ολα καλα...Να σημειωσω οτι ο σκληρος αυτος ειναι μονο για αποθηκευση αρχειων ταινιων τραγουδιων κτλ..Οταν λοιπον πηγα να τον ανοιξω να δω αν ειναι ολα οκ στην αρχη μου ζητησε κωδικο το εβαλα ,,,και μετα ομως δν με αφηνε να κανω εντελως τπτ...ουτε copy ουτε delete ουτε paste.Τον εκανα δεξι κλικ να δω τα δικαιωματα και μου εδινε δυνατοτητα το ''μονο για αναγνωση''.Καθε φορα που πηγαινα να κανω κατι μου εβγαζε μια προειδοποιηση : Δν έχετε δικαιώματα τροποποίησης στο γονικό φάκελο.Τι να κανω για να αποκτησω αυτα τα δικαιωματα;

Μαλλον δν ειμαι admin του system μου.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω unmount volume σε kubuntu καi βγάζει το παρακάτω error κάτι τρέχει με το mtab και δεν μπορώ να καταλάβω.Μόνο με κονσόλα μπορώ να κάνω umount.Γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω??

post-4484-1416073460,4531_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aπό κονσόλα σαν root το κάνεις; Αν ναι τότε όταν γίνεται mount δεν υπάρχουν δικαιώματα

για τους users.

Nα πω και εγώ την πρόοδό μου με το Suse 9.3 και τον τελευταίο kernel:

Δουλεύουν όλα εκτός του mount των dvd/usb.

Αυτό γιατί χρησιμοποιούνται στο configuration /etc/fstab το subfs για dvd που δεν υπάρχει

στον καινούργιο kernel και το usbfs που αν και το έχω ενσωματώσει μέσα στον kernel

(αναγκαστικό αυτό από το configuration του kernel) δεν κάνει mount το usb.

Θα δω τώρα τι πατέντα θα κάνω γιατί θέλω το fstab να παίζει όπως έπαιζε αλλά δε

ξέρω αν του πω να κάνει mount το dvd για παράδειγμα με άλλο fs module αλλά κρατώντας

και το παλιό αν τότε θα ελέγχεται από τον εκάστοτε kernel και μπορεί να αποφασίζει ποιο

από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας, θα ήθελα να μάθω αν το τελευταίο ubuntu υποστηρίζει πλήρως εγγραφή και ανάγνωση από partition σε NTFS;;

Μόλις πήρα καινούριο δίσκο και θέλω να βάλω όλο το data μου εκεί....... και επειδή σκοπεύω να βάλω ubuntu θέλω να δω αν θα τον κάνω ntfs ή fat32;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.