Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply

Μια άλλη σπαστική λειτουργία είναι το οτι κάθε φορά που μπαίνω στα linux είναι ενεργοποιημέρνο το wireless αυτόματα.

Πως μπορώ να ελέγχω την ενεργοποίηση/απενεργοποιήση του wireless, από το κουμπάκι;;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα βγει καμμιά διανομή που να υποστηίρζει το IDE controller του 965? Θέλω να κάνω μια εγκατάσταση σε έναν ATA 100 δίσκο που έχω και δεν τον βλέπει το mandriva 2007....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arielis

Δυστυχώς η μνήμη παρουσιάζει αυτό σήμερα.

Ποιο ακριβώς είναι το δυστύχημα;

Αρχική απάντηση από Arielis

Μια άλλη σπαστική λειτουργία είναι το οτι κάθε φορά που μπαίνω στα linux είναι ενεργοποιημέρνο το wireless αυτόματα.

Πως μπορώ να ελέγχω την ενεργοποίηση/απενεργοποιήση του wireless, από το κουμπάκι;;

Για να μην ξεκινάει η ασύρματη κάρτα αυτόματα με το που μπαίνεις στο linux μπορείς να την απενεργοποιήσεις από τον πίνακα ελέγχου της διανομής σου και να την ανοίγεις όποτε θέλεις εσύ. Απλώς κάθε φορά που ανοίγει θα είναι στην ίδια κατάσταση με την προηγούμενη φορά, εκτός αν στο init της επιτρέπεις να σηκώνεται.

Γενικά όλα τα κουμπιά μπορούν να προγραμματιστούν, οπότε το μόνο που χρειάζεται είναι να αναθέσεις στο κουμπί με το xbindkeys την εντολή που θέλεις να τρέχει.

Με το xev βρίσκεις τι "κωδικό" έχει το κουμπί.

KeyPress event, serial 31, synthetic NO, window 0x4600001,

root 0x65, subw 0x0, time 1231266365, (108,116), root:(112,145),

state 0x10, keycode 49 (keysym 0x60, grave), same_screen YES,

XLookupString gives 1 bytes: (60) "`"

XmbLookupString gives 1 bytes: (60) "`"

XFilterEvent returns: False

KeyRelease event, serial 31, synthetic NO, window 0x4600001,

root 0x65, subw 0x0, time 1231266442, (108,116), root:(112,145),

state 0x10, keycode 49 (keysym 0x60, grave), same_screen YES,

XLookupString gives 1 bytes: (60) "`"

XFilterEvent returns: False

Αυτό είναι ένα παράδειγμα όταν πατάω και μετά αφήνω τη δασεία. Το keycode είναι που σε ενδιαφέρει.

Κατόπιν στο home folder σου δημιουργείς το αρχείο .Xmodmap και προσθέτεις σε αυτό κάποια αντιστοίχιση

keycode ΧΧΧ = XF86Launch1

Τώρα ανάλογα με το window manager που χρησιμοποιείς κάνεις αντιστίχοιση του XF86Launch1 με την εντολή που ανοιγοκλείνει την ασύρματη κάρτα (πχ ifdown ath0, ifup ath0 ή κάνεις ένα script που βλέπει σε τι κατάσταση είναι και τη φέρνει στην αντίθετη κατάσταση).

Αρχική απάντηση από anthis

Τελικά θα βγει καμμιά διανομή που να υποστηίρζει το IDE controller του 965? Θέλω να κάνω μια εγκατάσταση σε έναν ATA 100 δίσκο που έχω και δεν τον βλέπει το mandriva 2007....

Το ubuntu 7.04 μόλις βγήκε. Το έχεις δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ακριβώς είναι το δυστύχημα;

Το πρόβλημα είναι οτι η μνήμη μου χρησιμοποιειται σχεδόν όλη, και όσο να 'μαι με έχει πιάσει ένας φόβος! Παρόλα αυτά ακόμα και με αυτή την κατάσταση της μνήμης, οτι πρόγραμμα και να ανοίξω δεν μου κολλάει.

Link to comment
Share on other sites

Σου εξήγησα πιο πάνω ότι αυτό είναι feature και όχι bug. Γίνεται για να έχεις πιο γρήγορη πρόσβαση στις εφαρμογές σου. Αν πχ κλείσεις το firefox δε θα φύγει από τη μνήμη, αν δεν υπάρχει λόγος, και έτσι όταν τον ξανανοίξεις θα ξεκινήσει πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Προσπάθησα να φτιάξω το κουμπάκι για το wireless, αλλα δυστυχώς δεν μου το αναγνωρίζει (έχω διακόπτακι που ανοιγοκλείνει και καλά το wireless τo οποίο δεν δουλέυει!)

Υπάρχει κάποια λύσει σε αυτό;

Επίσης ,υπάρχει κάποια λύση με τα function keys; Δοκίμασα το fnfxd, αλλά μου ζητούσε recompile τον kernel.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες αυτά που σου είπα πιο πάνω; Δε στο αναγνωρίζει στο xev;

Για όλα τα κουμπιά του πληκτρολογίου υπάρχει δυνατότητα να επαναοριστούν. Το recompile δε θα έπρεπε να προβληματίζει ένα csdά, πολύ περισσότερο το να googlάρει για να βρει τρόπους να προσθέσει functionallity στα dead keys του πληκτρολογίου του.

Μάλλον τα πολλά windows μηχανήματα στη Γ σας έχουν κάνει κακό.

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα, ανοιγοκλείνοντας το κουμπάκι του wireless, ωστόσο δεν έβλεπα τίποτα στην κονσόλα!!

Όλα τα άλλα κουμπιά λειοτυργούσαν κανονικά.

Βασικα δεν με προβληματίζει, όσο με φοβίζει κυρίως λόγω... compilers, οποότε ο χρόνος ενασχόλης με αυτά είναι αρκετά περιορισμένος!!

Σου έχω και νέα από το CSD: Τώρα πλέον αποκτήσαμε και πτέρυγα Δ (ένα δωμάτιο ολο κι όλο) με 16 υπολογιστές(νομίζω 10 Linux και 6 Windows) για να αποσυμφορηθεί λιγάκι η Γ...

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι δρυμίτερος με νέα προβλήματα!!

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να ρυθμίσω το κουμπί του wireless στο laptop.

Επίσης, ένα άλλο πρόβλημα που υπάρχει είναι οτι δεν μου δουλεύει ο wireless assistant.

Και κάτι άλλο. Αγόρασα ένα φορητό σκληρό στον οποίο έκανα format σε NTFS. To ζήτημα είναι οτι δεν μπορώ να γράψω κάποιο αρχείο. Έχω εγκατεστημένους τους NTFS drivers (ntfs-3g) ,αλλά δεν μπορώ να ρυθμίσω το fstab σωστά.

Τέλος, έχω συνδέσει μια τηλεόραση με το σταθερό. Πως μπορώ να την ρυθμίσω ώστε να βλέπω εκεί τα video;; Eχω μια GeForce 5200 FX και έχω εγκαταστήσει τους drivers της Nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arielis [09-05-2007 02:20]

Επανέρχομαι δρυμίτερος με νέα προβλήματα!!

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να ρυθμίσω το κουμπί του wireless στο laptop.

Επίσης, ένα άλλο πρόβλημα που υπάρχει είναι οτι δεν μου δουλεύει ο wireless assistant.

Και κάτι άλλο. Αγόρασα ένα φορητό σκληρό στον οποίο έκανα format σε NTFS. To ζήτημα είναι οτι δεν μπορώ να γράψω κάποιο αρχείο. Έχω εγκατεστημένους τους NTFS drivers (ntfs-3g) ,αλλά δεν μπορώ να ρυθμίσω το fstab σωστά.

Τέλος, έχω συνδέσει μια τηλεόραση με το σταθερό. Πως μπορώ να την ρυθμίσω ώστε να βλέπω εκεί τα video;; Eχω μια GeForce 5200 FX και έχω εγκαταστήσει τους drivers της Nvidia.

Για το ntfs-3g εγώ πέρασα το ntfs-config (ψάξτο στο synaptic) και αφού το άνοιξα από το μενού, είχε την επιλογή make external/internal ntfs drive writable. Με ένα τικ είχα καθαρίσει. Για nvidia και wireless δυστυχώς δεν ξέρω καθόλου τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε μήπως αν υπάρχει δυνατότητα να βλέπουμε το μέγεθος των φακέλων στον konqueror όταν έχουμε view detail ?

Δηλαδή όπως θα έχετε προσέξει ο konqueror δίπλα σε κάθε φάκελο λέει πως το μέγεθός του είναι κάποια kb και μόνο με δεξί κλικ properties λέει πόσα μέγα είναι . Υπάρχει τρόπος να βλέπω το μέγεθος χωρίς να ψάχνω κάθε φορά τις ιδιότητες? Έστω και όπως είναι στα παραθύρια να πηγαίνω το ποντίκι πάνω από το φάκελο και να μου λέει το πραγματικό του μέγεθος

Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα multimedia keys διάβασε τον παρακάτω οδηγό που είναι αναλυτικός.

http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Use_Multimedia_Keys

Τζίφος δυστυχώς!!

Δεν έγινε τίποτα.

Το πρόβλημα είναι οτι δεν μου δείχνει κάποιο keycode όταν ανοιγοκλείω το διακοπτάκι του wireless

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με τα scriptάκια δεν κατάφερα να το φτιάξω!!

Δεν πειράζει!

Κάτι άλλο. Προσπαθώ να ενεργοποιήσω το bluetooth, αλλά δεν μπορώ. Έχω εγκαταστήσει το bluez, αλλά κάθε φορά που παω να ρυθμίσω το kbluetoothd, μου πετάει "DCOP σφάλμα κατά την κλήση services()" και γενικότερα δεν μπορώ να συνδθώ στο κινητό.

Υπάρχει κάποια λύση εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.