Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply

ρε παιδες πως θα δω το raid της ιντελ μεσα στο ubuntu? oxi για να κανω εκει την εγκατασταση απλα για να φαινεται κ να μπορω να αποθηκευω εκει κ τετοια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μιας και πήρα laptop και έβαλα ubuntu

είπα να δοκιμάσω(από περιέργεια) ποσο εύκολο,η δύσκολο είναι να μπει κάποιος στο wifi μου,και έννους φίλου(που μου το ζήτησε) στην γειτονιά

βρήκα έναν οδηγό που χρησιμοποιούμε την συλλογή προγραμμάτων aircrack.

όταν λοιπόν πήγα να κάνω την "κάρτα δικτύου" σε monitor mode

έδωσα τις παρακάτω εντολές

$ sudo airmon-ng stop ath0
$ sudo airmon-ng start wifi0

απενεργοποίησα το wifi(κεραία) και το pc δεν την ξανά βρήκε

όταν δίνω ifconfig δεν βλέπει καν την συσκευή

το laptop είναι το HP 530

ακόμα και με live cd(άλλης διανομής) δεν βλέπει το wifi:wall::cry:

περιμένω τα φώτα σας

ευχάριστο εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα τι έχει γίνει πάνω κάτω

έβγαλα την κάρτα από managed mode (με αποτέλεσμα να γίνει monitor mode) όπως είπα και πριν

παρόλα αυτά αν δώσω “iwconfig” δεν φαίνεται σαν monitor (δεν φαίνεται καθόλου)

δοκίμασα αυτό

http://www.aircrack-ng.org/doku.php?id=airmon-ng#how_do_i_put_my_card_back_into_managed_mode

αλλα τίποτα

και επίσης την λύση που προτείνεται εδώ(και απ ότι φαίνεται λειτούργησε μονο σε αυτόν)

http://tinyshell.be/aircrackng/forum/index.php?PHPSESSID=24cec7682154f21102bb2aebd85b8c13&topic=2790.msg15731#msg15731

όταν δίνω

ifconfig ath0 up

μου επιστρέφει

ath0: ERROR while getting interfece flags:No such device

πιστεύω ότι είμαι κοντά αλλα και μακριά ταυτόχρονα

:tw:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγκατέστησα τα UBUNTU 8.0.4.1 μέσα από τα WINDOWS και μου έβγαλε μήνυμα για την εγκατάσταση του οδηγού κλειστού κώδικα της κάρτας γραφικών (Nvidia 6600gt). Έκανα επανεκκίνηση και όταν ξεκίνησε να φορτώνει, εκεί που ήταν να βγάλει την welcome screen η οθόνη μαύρισε και ο Η/Υ δεν ανταποκρινόταν. Τι πρέπει να κάνω;:tw:

Link to comment
Share on other sites

Μπες σε recovery mode αρχικά. Είναι μια από τις επιλογές που υπάρχουν στον grub δλδ εκεί που επιλέγεις με ποιο λειτουργικό σύστημα θα μπουτάρεις. Εκεί θα σε πετάξει σε μια οθόνη με κάτι επιλογές. Εκεί επέλεξε το fix xserver και μετά εκκίνηση του λειτουργικού. Οταν μπεις στο λειτουργικό άνοιξε το πρόγραμμα synaptic και κάνε search για το πρόγραμμα envyng-gtk. Εγκατέστησε το και μετά ψάξτο στο menu του ubuntu τρέξτο και εγκατέστησε τους driver από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Έκαψα το DVD των SUSE 11.0, αλλά δεν προφανώς δεν είναι bootable, γιατί κάθε φορά που ανοίγω τον Η/Υ μου βγάζει την επιλογή OPEN SUSE 11.0 Installer αντί για OPEN SUSE 11.0. Στην εγκατάσταση είχα πατήσει το set up μέσα από το DVD, έπειτα έκανα επανεκκίνηση και τότε μου εμφάνισε την επιφάνεια επικοινωνίας της εγκατάστασης. Μήπως πρέπει να κάψω το αρχείο ISO με κάποιο άλλο πρόγραμμα πλην του Nero, ώστε να γίνει bootable, ή κάνω κάτι λάθος στη διαδικασία εγκατάστασης;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,

Ειμαι τελιος αρχαριος με το Linux και δεν το εχω δοκιμασει ποτε εκτος

απο σημερα που εβαλα το Mandriva και σκεφτομαι να το εγκαταστησω...

Αλλα εχω προβλημα... Παρολο που μου φανηκε τελειο, δεν ξερω πως να

εγκαταστησω προγραματα.. Πχ εψαξα να βρω ενα προγραμα ως messenger,

το κατεβασα και ειχε καταληξη .package αλλα δεν εχω ΙΔΕΑ πως να το βαλω..

Και καποια αλλα αρχεια σε rpm κλπ κλπ.. Παρακαλω παρα πολυ οσοι ξερουν να με βοηθησουν και να μου στειλουν ΑΝ εχουν καποιο tutorial/guide

για Linux.

A! Και προτεινετε μου ποιο Linux ειναι καλυτερο για μενα που ειμαι τελειος αρχαριος..

Ευχαριστω,

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

γιώργο καλός ήρθες στην παρέα του linux

για τελείως αρχή για να πάρεις τον αέρα τον προγραμμάτων θα σου πρότεινα να βάλεις ubuntu που με δυο click μπορείς να βάλεις και να βγάλεις τα προγράμματα που θες.

τώρα από εκεί και πέρα για να εγκαταστήσεις προγράμματα ΠAΝΤΑ υπάρχει ένα συνοδευτικό αρχείο με το πρόγραμμα που θα κατεβάσεις αν το διαβάσεις θα δεις τι λέει να κανεις για να το εγκαταστήσεις.

επίσης αν ψάξεις λίγο στα forum τον διανομών θα βρείς απάντησης για όλες τις ερώτησης σου.

φιλικά κώστας

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κωστα σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.

Θα σε κανω add στο Msn μου και οταν καταφερω να μπω στο msn

μεσω του Linux θα σου μιλησω για να με βοηθησεις αν χρειαστω κατι

Και παλι ευχαριστω,

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου βρηκα ενα παλιο δισκο 13gb και του εκανα κανονικα εγκατασταση αλλα

λογο του οτι ο δισκος ειναι παρα πολυ παλιος και αργος κολαει ΤΕΛΕΙΟς μερικες φορες.

Γιαυτο τωρα ψαχνω με ποιον τροπο να καταργησω αυτη την οθονη dual boot

ωστε να μπενει κατευθιαν στα Xp..

(Στα xp τον δισκο με τα Linux δεν γινεται να τον δω.)

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου προβλειμα ειναι : ειχα τα χp κατεβαζω τα mandriva one 2008 το καιω σε cd ,restart boot απο το cd καινω την εγκατασταση (ολα ωραια) μετα κανω restart και μου μπενει μονο χp δεν εχει δηλαδη dual boot xp και mandriva υπαρχει καπιος τροπος να γινει το dual boot μετα? ( πιστεβα οτι θα μου βγαλει επιλογη instal inside windows οπως τα kubuntu kai ta ubuntu και θα εχει το dual boot).

Link to comment
Share on other sites

Ο Δισκος που εχω ειναι περιπου 80gb sis raid και εχω ενα partition με τα windows

που ειναι περιπου 50gb και ενα για αρχεια που ειναι 30gb περιπου.

Που λες φιλε μου θελω να εγκαταστησω τα Linux Ubuntu σε καποιο απο αυτους τους δισκους,

γινεται να τα εγκαταστησω πχ εκει που εχω τα windows χωρις να τα χασω(τα windows)

ή γινεται να τα εγκαταστησω στο αδειο partition που εχω για τα αρχεια μου?

Αν ναι, ΠΩΣ? Το προβλημα μου ειναι οτι εχω SiS Raid δισκο και μου βγαζει προβληματα

στην εγκατασταση και δεν ξερω τι να κανω! Σας παρακαλω στειλτε μου καποιον οδηγο

η πειτε μου εσεις τι μπορω να κανω.

Ευχαριστω,

Γιωργος

Υ.Γ Φιλε Lavredi, αν ξερεις εσυ που εχεις ξανα βαλει το Ubuntu οπως ειπες, σε παρακαλω

πληροφορησε με ωστε να τα καταφερωωω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.