Jump to content



Ποια θα είναι η επόμενη επένδυση στον Η/Υ σας;


TheLab

Ποια θα είναι η επόμενη επένδυση στον Η/Υ σας;  

222 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

αχα...με το Linksys παλι προβληματα θερμοτητας ειχες?

Λογικα αυτα ειναι καινουργια οποτε θα τα εχουν κοιταξει πολυ...

Οστοσο γνωρισεις ποτε θα ερθουν εδω περιπου?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Δεν ξέρω πότε θα έρθουν Ελλάδα.

Μπορούμε να τα αγοράσουμε από την ίδια τη Netgear και τώρα αμα θέλουμε, αλλά θα περιμένω να τα φέρει το Πλαίσιο που έχει και καλό RMA.

Αν και τελευταία βλέπω και άλλα καταστήματα να είναι σωστά.

Καλή εντύπωση μου άφησε και το e-shop σε ένα πρόβλημα που είχα.

Σιγά σιγά καλυτερεύουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

και επιπλέον δεν έχει κεραίες εξωτερικές

Οι οποίες όμως έχουν συνήθως πολύ καλύτερη απόδοση από τις εσωτερικές.

Με αυτά που έχω δει μέχρι σήμερα από 54αρια και 108αρια, δεν θα έπαιρνα router με εσωτερική κεραία και δεν θα θεωρούσα την ασύρματη σύνδεση ικανή για κάτι παραπάνω πέραν του μοιράσματος internet άντε και τίποτα αρχειάκια (και αυτά όταν μιλάμε για μικρές αποστάσεις και χωρίς εμπόδια).

Μακάρι το n να αλλάξει τα πράγματα (όσον αφορά την πραγματική εμβέλεια και ταχύτητα) αλλά δεν ελπίζω και πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Για το 108g δίκτυο που έχω, αγόρασα μια κεραία από router linksys, που όμως δεν έμπαινε στο 108 Netgear Router.

Την έβαλα λοιπόν στη Netgear PCI κάρτα του υπολογιστή που έχω σε απόσταση 15 μέτρων και έκανα κουτσά στραβά τη δουλειά μου.

EDIT

’λλαξα άρδην το νόημα όσων είχα γράψει.

Mea culpa.

Ο router υπάρχει στην pixmania.

Υπάρχουν δύο σειρές. Το Β και το Τ.

Αυτός που υποστηρίζει gigabit ethernet είναι ο WNR854T και κοστίζει 191

http://www.pixmania.com/gr/gr/384970/art/netgear/router-wifi-802-11n-range.html

Δεν υπάρχουν όμως τα αντίστοιχα USB - PCI card για το Τ στα 300Mb/s.

Τελικά SPC μου φαίνεται οτι έχεις δίκιο για τις κεραίες.

Αντί να τις έχουν στον router τις βάλαν στις κάρτες.

Δεν μου άρεσαν οι PCI κάρτες γιατί δεν έχουν μια απλή κεραία αλλά ένα καλώδιο που καταλήγει σε ένα κουτί-κεραία. Έλεος. Εντελώς γκάου λύση. Σιγά μην κρατήσει αυτό το καλώδιο. Θα κοπεί.

Επίσης ο USB wireless adapter πάλι ένα ογκώδες κουτί είναι.

Μόνο αυξημένο κόστος μπορεί να έχει και κανένα πλεονέκτημα συγκριτικά με τις pci κάρτες.

Νομίζω οτι θα είναι πανάκριβα αυτά τα προιόντα.

Ότι θέλουν χρεώνουν βέβαια, δικαίωμα τους, αλλά για μένα είναι απάτη με την ευρεία έννοια του όρου.

Θα ξαναδώ τα προιόντα της Linksys και θα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Και καλά θα κάνεις.

Πήρες την πιο σοφή απόφαση.

Μη λέμε όμως και μεγάλες κουβέντες ... όλο και κάτι θα αγοράσεις, είμαι σίγουρος.

Κάποιο σκληρό, κάποια οθόνη, ποντίκι, πληκτρολόγιο, δεν μπορεί ...

Χριστούγεννα έρχονται, κάποια λεφτά θα περισσεύουν, έχουμε και την τρέλλα με τους υπολογιστές...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εννοείται θα τα σπρώξω για DX10.Ανυπομονώ να κυκλοφορήσουν τα παίχνιδια που θα υποστηρίζουν το συγκεκριμένο πρότυπο να μείνουμε όλοι με ανοίχτα τα στόματα (και τα air condition)......

Link to comment
Share on other sites

μαλλον 2 μικρους ραπτορες για RAID 0 οταν με το καλο 8α εχω φραγκα.εκτος αν βρω καμια καλη περιπτωση σε 2ond hand ;) και μια περιποιημενη υδροψυξη αν και δεν ειμαι σιγουρος για το 2ο ακομα.οπως και να εχει 8α μπει ο νεος ετος και μετα 8α γινει οτι γινει οποτε οψομε8α

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον κανα δισκο τελικα εξωτερικο,κατι σαν το μπουκ της γουεστερν ντιτζιταλ, αλλα μετα το στρατο με το καλο κανα πισι κανονικο ολοκληρο με tft και dual core AMD :p και καλη καρτουλα (ισως και καρτουλες) κτλ κτλ κτλ...

ADM λεω γιατι μεχρι να βγω θα εχει παρει παλι το πανω χερι απεναντι στην intel.αυτο ειναι σιγουρο...:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από g_0x [Σήμερα, στις 19:58]

ADM λεω γιατι μεχρι να βγω θα εχει παρει παλι το πανω χερι απεναντι στην intel.αυτο ειναι σιγουρο...:D

Moνιμος πάς ? Ευελπις-5ετης κλπ ? :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όχι πια...

Δε λέω οτι αξίζουν τα λεφτά τους αλλά πραγματικά είναι πλέον ο μόνος τομέας που αν επενδύσεις θα δεις πραγματικές επιδόσεις. Αν τους κάνεις RAID, θα έχεις περίπου 250% αύξηση διαμεταγωγής από ένα απλό δίσκο μόνο του και 50% από ένα απλό RAID.

Bonus το 50% χαμηλότερο seek time.

Αλλά, 2.26 το ΜΒ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.