Jump to content



Linux σε προιστορικο μηχανημα!


F i L

Recommended Posts

Επειδη μαλλον δεν αντεχει τα ΧΡ ο υπολογιστης μου(pentium 200mhz,32mb ram) θα περασω σε linux!Τον υπολογιστη τον θελω κυριως και να μπαινω internet και να ακουω μουσικη.

Το θεμα ειναι πια διανομη να βαλω;

Με τους drivers της καρτας γραφικων μου θα υπαρξει προβλημα;(Diamond Viper 330)

Link to comment
Share on other sites

Αργοτερα θα βαλω 192 mb ram παντως(μεχρι εκει αναγνωριζει το mobo)

Αρχική απάντηση από trendy

Επιπλέον αφού θα σηκώσεις γραφικό προτίμησε κάποιον window manager εκ των fluxbox, blackbox, twm, fvwm, wmaker, icewm.

TΙ εννοεις οτι θα σηκωσω γραφικο;

Απο τις διανομες που ειπες ποια προτεινεις;

Διοτι εγω αν διαλεξω...στην τυχη θα διαλεξω:D.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xkandreas

δοκίμασε και ubuntu, πιστεύω θα τρέχει ικανοποιητικά στο pc σου

oxi ubuntu xubuntu (ubuntu με xfce manager αλλα και παλι θες

64μβ ραμ)

η καλυτερη επιλογη ειναι puppy kai dsl (damn small linux) δες επισης

και στο distrowatch.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 weeks later...

Συμφωνώ για DSl και XUbuntu. Με Puppy θα παίξεις άνετα απλά επειδή έχει πολλά καλούδια μην παρεκτραπείς και τα φορτώσεις όλα γιατι θα σου βαρύνει. Επίσης κοίταξε και SLAX. Πολύ ελαφρύ, φορτώνει και σε σε bootable USB memory stick (έχει εργαλείο για να σου κάνει το στικάκι bootable). Το δουλεύω σε ένα παλιό 512άρι.

{Ώχ! Με λίγα χρόνια η απάντηση μου! Μόλις τώρα είδα ότι είναι από 2005!!}

Link to comment
Share on other sites

Kαλά, είπαμε δεν απαντάμε για αυτόν και μόνο ! Φόρουμ είμαστε! Αν δεν είμασταν τότε θα ποστάραμε ερωτήματα και οι απαντήσεις θα γινονταν μέσω πμ ;)

Mπορεί κάποιος άλλος να κάνει search στο TheLab να βρει το θέμα, ε ... να μην βρει και μια απάντηση?

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνουμε. :happy2:

Το πρόβλημα πολλές φορές με τα αρχαία threds είναι ότι τα δεδομένα συνήθως έχουν αλλάξει από τότε οπότε δεν έχει νόημα η συνέχεια της κουβέντας.

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής είναι σύγχρονος με Distro όπως π.χ. το SuSE 6.2. Και πάλι για γραφικό περιβάλλον τα 64MB RAM είναι το όριο.

Αν ήταν αναγκαστικά να δουλέψω με Linux, θα έβαζα το Slack της εποχής (νομίζω το 3.4) με το πιο minimal γραφικό περιβάλλον. Προσωπική προτίμιση εκείνη την εποχή ήταν ο WindowMaker και το FVWM.

Ελαφρύ και της εποχής είναι και το BeOS.

Οι browsers κατά πόσο θα σηκώσουν το σημερινό web είναι μια άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν και με μεγάλη καθυστέριση στην απάντηση... συμφωνώ και εγώ για κάποια πιό παλιά έκδοση linux. Ειδικά όταν πρόκειται για παλιό PC με μικρή μνήμη. Επίσης να πάτε σε λύσεις Fluxbox, XFCE ή FVWM-Crystal που είναι πολύ πιό ελαφριές. Πάντως πέραν των κλασσικών lightweight linuxes υπάρχει και το Puppy που προσοπικά το είχα δοκιμάσει σε έναν AMD K6-2 500MHz με 128ΜΒ SDRAM.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.