Jump to content



Εξελιγμένη προστασία στα Vista


gdp77

Recommended Posts

Σύμφωνα με αυτό η Microsoft θα ενσωματώσει πλέον την προστασία των Vista στον πυρήνα του λειτουργικού, κάνοντας το έτσι πολύ δύσκολο να παραβιαστεί. Τα μη αυθεντικά αντίγραφα θα λειτουργούν, αλλά με μειωμένη λειτουργικότητα.

’ντε να δούμε πόσο θα πάρει στους hackers να το παραβιάσουν. Αλλά και να μην τα καταφέρουν, προσωπικά ικανοποιημένος θα μείνω, αφού περισσότερος κόσμος θα κοιτάξει προς Linux μεριά, άρα και περισσότεροι software και game developers. Βέβαια θα τρέξουν και τα κορόιδα να αγοράσουν το aero look (μισό να πάρω κάμψεις...) και έτσι θα του περάσει πάλι του Bill.

Περιμένουμε τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Σήμερα, στις 20:21]

αυτο δεν μαρεσε ''Τα μη αυθεντικά αντίγραφα θα λειτουργούν, αλλά με μειωμένη λειτουργικότητα.''

αλλα δοξα το θεο hackers/crachers υπαρχουν...

Θα μείνουν με τα cracks για τα XP μάλλον για κανά χρόνο ακόμα. Λίγο δύσκολο να τρέξουνε τα hacks τους σε λειτουργικό που δεν επιτρέπει να τρέξει σχεδόν τίποτα που δεν είναι εν γνώσει της MS. Πολύ χλωμό για το 2007.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω σε 2 το πολυ 3 μηνες απο την κυκλοφορια τους θα βγουν και σπασμενα.

Οταν ενα τμημα πουλαει κατι το οποιο δεν σπαει ποιος ο λογος να συνεχισει να λειτουργει αυτο το τμημα?

Θελω να πω οτι αν κατι δεν αντιγραφεται τοτε εσυ που το προγραμματισες μενεις χωρις δουλεια καθως γιατι να σε πληρωνουν χωρις λογο?

Οποτε ευνοητο ειναι να μην φτιαξεις κατι τελειο

Δεν θα βαλω τα βιστα. Θα μεινω με xp και linux

Link to comment
Share on other sites

Θα μείνουν με τα cracks για τα XP μάλλον για κανά χρόνο ακόμα. Λίγο δύσκολο να τρέξουνε τα hacks τους σε λειτουργικό που δεν επιτρέπει να τρέξει σχεδόν τίποτα που δεν είναι εν γνώσει της MS. Πολύ χλωμό για το 2007.

Ούτως ή άλλως την αναβάθμισή μου για το 2008 την προορίζω με Κ8L :) Ας κάνει ό,τι θέλει η MS, εγώ με τα ΧP θα μείνω.

Εγω πιστευω σε 2 το πολυ 3 μηνες απο την κυκλοφορια τους θα βγουν και σπασμενα.

Οταν ενα τμημα πουλαει κατι το οποιο δεν σπαει ποιος ο λογος να συνεχισει να λειτουργει αυτο το τμημα?

Θελω να πω οτι αν κατι δεν αντιγραφεται τοτε εσυ που το προγραμματισες μενεις χωρις δουλεια καθως γιατι να σε πληρωνουν χωρις λογο?

Οποτε ευνοητο ειναι να μην φτιαξεις κατι τελειο

Δεν θα βαλω τα βιστα. Θα μεινω με xp και linux

Δε στέκει αυτό που λες. Αν φτιάξεις το τέλειο κλείδωμα, απλά κερδίζεις τα δικαιώματα από (τις παραπάνω πωλήσεις) ενός προϊόντος. Εγώ πιστεύω ότι δε θα συμφέρει την ίδια την MS να μείνουν για πολύ καιρό κλειδωμένα, οπότε σε λίγο καιρό θα διαρρεύσει "μαγικά" από κάπου το ξεκλειδωτήρι για τα vista :)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μπωρουν να μπουν η hakers απο την πορτα τον vista θα μπουν απο το παραθυρο.

οπως ελεγε και ο kebiv mitinik o ποιο διασημος hacker οτι κλειδωνει ξεκλιδωνει...

τα vista οπως και καθε πραγμα εχει το - του θα το βρουν και αυτο το - και τοτε BYE MS:hi:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Θελω να πω οτι αν κατι δεν αντιγραφεται τοτε εσυ που το προγραμματισες μενεις χωρις δουλεια καθως γιατι να σε πληρωνουν χωρις λογο?

Γιατί απλά μπορεί να δούλευες με συμβόλαιο ορισμένου χρόνου; Και γιατί απλά μετά από αυτό θα ήσουν και ο πιο περιζήτητος developer του πλανήτη!!

Τεσπα, η ουσία είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία, ότι κλειδώνει σε λογισμικό ξεκλειδώνει. Αυτό μας έχει διδάξει όλους η εμπειρία μέχρι στιγμής από τα ξεκλειδώματα. Ο μοναδικός τρόπος για να ανέβουν lebel σε προστασία αυτή τη στιγμή οι εταιρείες είναι ΜΟΝΟ μέσω hardware να πραγματοποιούν τα κλειδώματα. Βέβαια και αυτό παίζεται καθώς όλο και κάποιος πορωμένος ηλεκτρονικός θα τα καταφέρει όμως δεν θα είναι τόσο εύκολη η διάθεση αυτών των "πατέντων" σε σχέση με τα σημερινά cracks.-

Link to comment
Share on other sites

Η νέα αντιπειρατική τεχνολογία Software Protection Platform που ανακοίνωσε η Μ$ θα ενσωματωθεί σταδιακά σε όλα τα προϊόντα της.

με πρώτο τα Windows Vista.

Αν δεν γίνει ενεργοποίηση μέσα σε τριάντα μέρες, η αντιπειρατική προστασία θα ενημερώνει οτι πρόκειται για μη αυθεντικό προιόν και θα κλειδώνει κάποιες λειτουργίες, όπως το aero, μέχρι να γίνει η ενεργοποίηση.

http://www.marketwatch.com/News/Story/Story.aspx?dist=newsfinder&siteid=google&guid=%7BDB450523-3A68-4824-8A2D-7BA91666D1E3%7D&keyword

Link to comment
Share on other sites

Ένα λειτουργικό έχει πολύ πιο περίπλοκο κλείδωμα από ένα παιχνίδι π.χ. Τα cd του Playstation νομίζω ακόμα δεν έχουν αντιγραφεί (χωρίς τσιπάκι νο κούκου). Εδώ όμως δε νοιάζει την MS τόσο η αντιγραφή όσο η εγκατάσταση (μπορούν 10 άτομα να πάρουν 1 κόπια αυθεντική και να τη μοιραστούν). Αυτό με την ενεργοποίηση τους δεσμεύει αλλά είναι αρκετά δύσκολο να το κάνει κάποιος τόσο καλά κλειδωμένο, ώστε να είναι απαραβίαστο. Θεωρώ ότι η MS κάνει τόσο ντόρο για να τα αγοράσουν όσοι είναι ανυπόμονοι και πιστέψουν ότι έτσι κι αλλιώς δε θα αντιγραφούν-σπαστούν. Είναι κι αυτό μερίδιο της αγοράς.

Και κυρίως, σε ένα μονοπώλιο, όταν ο μόνος ανταγωνιστής είναι ο εαυτός σου, το μόνο που σε νοιάζει είναι να μεγιστοποιήσεις το κέρδος σου. Η ΜS δε χάνει λεφτά, απλά θέλει περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε παιδιά τώρα, εντάξει, θα δούμε πάλι την κλασσική φωτογραφία όπως στα XP "3 days to launch" σε φωτεινή επιγραφή και από κάτω ο τυπάς με την κόπια και το FCKGW class pass :p

Εγώ πιστεύω ότι η ίδια η M$ διαρρέει τα cracks της. Δυσκολεύει μεν πάρα πολύ την αντιγραφή, αλλά και το κοινό που ξέρει και της είναι πιστό δεν θέλει να το χάσει. Το 2002 για να βάλεις Linux έπρεπε να ξέρεις 10 πράγματα, σήμερα πρέπει να ξέρεις 5, και όσο βελτιώνεται (όσον αφορά το user friendly τμήμα) τόσο η m$ θα έχει πρόβλημα. (γιατί χωρίς windows, δεν έχει ούτε office ούτε m$ προγράμματα και λοιπές παραβιάσεις αντιμονοπωλιακής νομοθεσίας, οπότε υπάρχει πρόβλημα!).

Αυτός όμως που δεν ξέρει ούτε τα βασικά και αγνοεί τις εναλλακτικές επιλογές (ο τύπος που "θέλει να κάνει τη δουλειά του", η εταιρία κλπ.) θα τα σκάσει σίγουρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Τη M$ δεν την συμφέρει να φύγει ο κόσμος σε Linux.

Όσο θα κρίνει οτι υπάρχει τέτοιος κίνδυνος, θα αφήνει τα Windows ξεκλείδωτα ή με υποτυπώδες κλείδωμα που θα σπάει εύκολα.

Τις εκτιμήσεις της πόσοι θα της φύγουν, τις έκανε ήδη, με τα Windows XP.

Με τις απανωτές αλλαγές στον τρόπο κλειδώματος, δυσκόλεψε εξαιρετικά όσους έχουν κόπιες.

Υπάρχει σπάσιμο αυτή τη στιγμή, ώστε να αναγνωρίζονται τα Windows XP ως αυθεντικά?

Δεν το ξέρω.

Η γνώμη μου είναι οτι η Μ$ αποφάσισε ότι δεν κινδυνεύει από το Linux, εξ αιτίας του DirectX-10.

Με ποιό τρόπο μπορεί να υπάρξει κόπια, αν αλλάζει το validation κάθε μήνα και οι crackers κάνουν 2 μήνες να το σπάσουν?

Πιστεύω λοιπόν ότι με τα Vista θα έχουμε να επιλέξουμε ανάμεσα σε αυθεντικά Vista ή Linux.

Θα μας αφήσει η M$ να κάνουμε την εγκατάσταση σε πολλούς υπολογιστές?

Ελπίζω οτι προς το παρόν αυτό δεν θα είναι πρόβλημα, γιατί διαφορετικά, το κόστος χρήσης των υπολογιστών θα ανέβει κατακόρυφα και ίσως κάποιοι προτιμήσουν το Linux.

Mελλοντικά όμως δεν θα έχουμε ούτε αυτή τη δυνατότητα.

Για να δούμε ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

Εγώ πιστεύω ότι η ίδια η M$ διαρρέει τα cracks της.

Σηκώνει μεγάλη κουβέντα αυτό Σωτήρη. Σε μερικές περιπτώσεις (ειδικά σε games) είναι τόσο τρανταχτά τα παραδείγματα και σατανικές οι συμπτώσεις που είναι βέβαιο ότι τα crack διαρρέονται εκ των έσω. Θεωρώ τρανό παράδειγμα την Blizzard. Πάρτο, δες το, παίξτο, θες net play? - αγόρασέ το.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω συνέχεια για Linux, minux, mixes, salia και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο... Έχω την εντύπωση ότι είστε ιδιαίτερα κοντόφθαλμοι και νομίζετε ότι η Μ$ χάνει τα απίστευτα δις από μερικούς χρήστες που δεν αγοράζουν την κόπια τους...

Ξέρει πολύ καλά ότι θα αντιγραφεί και ίσως το crack να έχει βρει πριν από τα ίδια τα dvd στα ράφια. Απλά δυσκολεύει τον κόσμο σε σημείο να εκνευριστεί το να ψάχνει 3 φορές το μήνα για καινούριο WGA και να πει "αει σιχτιρ" και να δώσει χρήματα να τα αγοράσει. Μεγάλο ποσοστό σίγουρα το κάνει και ειδικά μικρομεσαίες επιχειρήσεις που δεν έχουν τη δυνατότατα να περνάνε crack κάθε τρείς και λίγο σε 10, 20, 30 ή και περισσότερα μηχανήματα, αφού για να είναι ασφαλείς με τον κάθε άσχετο υπάλληλο που μπορεί να έχουν προσλάβει, είναι υποχρεωμένοι να βάζουν τα updates.

Επίσης ξεχνάτε το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία αγοράζουν έτοιμο υπολογιστή με προεγκατεστημένα windows που έχουν ήδη μπεί στην τιμή και δεν πληρώνουν 200 για να τα πάρουν. Εμείς εδώ μέσα και γενικότερα οι χρήστες εξειδικευμένων forums δεν είμαστε ο μέσος όρος ούτε φυσικό το βασικό αγοραστικό κοινό τους. Οπότε μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια. Όπως διάβασα και παραπάνω, αν ήθελαν να το κλειδώσουν 100%, θα έπειθαν τους OEM να ενσωματώσουν στο chipset/cpu hardware lock και τότε θα σας έβλεπα αν θα βρίσκατε windows ξεκλείδωτα...

Όσον αφορά στο linux υπάρχουν σημαντικότατοι παράγωντες που οι εταιρίες δεν το επιλέγουν. Στην Ε.Ε. έχουν θέσει ως υποχρεωτική τη Java για τις εφαρμογές που ζητάνε και πάλι δεν έχουν κάνει τίποτα, χώρια του ότι αντιμετωπίζουν τρομερά προβλήματα ασφαλείας (από τη στιγμή που κατεβάζεις local τον πηγαίο κώδικα και τον τρέχεις στον client, τον κάνεις ότι θέλεις...). Οι περισσόεροι που δεν έχετε αναλάβει κάποια διοικητική θέση σε μεγάλη εταιρία ή οργανισμό, ίσως δε μπορείτε να κατανοήσετε τι ακριβώς παίζει ρόλο για να παρθούν αποφάσεις όσον αφορά τη μηχανογράφηση μιάς εταιρίας.

Σαν παράδειγμα να αναφέρω ότι 6-10 Νοεμβρίου ή Μ$ διοργανώνει σεμινάριο στη Βαρκελώνη για τους συνεργάτες της, ώστε να διδαχθούν τις νέες τεχνολογίες. Αυτό το αντίστοιχο για linux ποιός θα το κάνει??? Με τι ευθύνη? Αν κάτι δε δουλεύει σωστά ή υπάρχει πρόβλημα ποιόν θα κυνηγήσω? Καταλάβετε λοιπόν ότι η M$ μπήκε στα σπίτια όπως έλεγε ο Gates το 1980, για να μπορέσει να εξασφαλίσει τις εταιρίες.

Όταν αυτή τη στιγμή το ποσοστό που δίνει ECDL ανά τον κόσμο, είναι >97% για Windows και οι υπόλοιποι για λοιπά συστήματα, καταλαβαίνεται ότι η πιθανότητα να προσλάβω κάποιον στην εταιρία μου που να ξέρει έστω τα βασικά για ένα υπολογιστή είναι πολύ μεγαλύτερη για Win, παρά για ότιδήποτε άλλο. Αυτό για ένα επιχειριματία είναι πολύ πιο σημαντικό από ένα κλείδωμα ή μια ευκολία στο interface ή το κόστος του 1 λειτουργικού που θα αγοράσει. Ο κάθε υπάλληλος αν θεωρήσουμε ότι παίρνει μόνο το βασικό, κοστίζει σε μιά εταιρία 800 το μήνα. Το pc θα του κοστίσει άλλα τόσα μαζί με το λειτουργικό. Νομίζετε ότι παίζει ρόλο αν θα δώσει 200 λιγότερα????

Επίσης δεν καταλαβαίνω το νόημα της συζήτησης αφού θεωρητικά ΟΛΟΙ εδώ μέσα είμαστε νόμιμοι και δεν έχουμε στην κατοχή μας παράνομα αντίγραφα... Μάλλον κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Προφανές, απλά το σημειώνω...

Αρχική απάντηση από gdp77

και έτσι θα του περάσει πάλι του Bill.

Ο Bill δεν έχει πλέον σχέση με τη Μ$. Καλό θα είναι να διαβάσεις λιγάκι, γιατί με αυτό που έκανε, εγώ προσωπικά του βγάζω το καπέλο! :T:

Link to comment
Share on other sites

Η "εξελιγμενη προστασια" υποτιθεται οτι υπηρχε και σε ολες τις προηγουμενες εκδοσεις των Windows...ποσο καιρο θα κρατησει αραγε η καινουργια;

Εγω παντως θα μεινω με XP + Linux . :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι ολα για τα λεφτα γινονται αντι να διαφημιζει αυξημενη προστασια απο ιους, επιθεσεις, παραβιασεις απλα ανακοινωνη οτι δεν θα μπορουν να αντιγαφουν πειτε μου δεν ειναι σαν να προκαλει την τυχη της ( σπαστε τα αν μπορειτε )

Link to comment
Share on other sites

@ wizard.

1) O Bill ήξερα ότι άφησε την θέση που κατείχε και πήρε μια άλλη περισσότερο "διοικητική". Λεπτομέρειες δεν θυμάμαι. Και φυσικά δε θα χάσω χρόνο να ασχοληθώ με το τι κάνει ο Bill.

2) Όλα αυτά που λες, για το πώς παίρνονται οι αποφάσεις σε οργανισμούς και επιχειρήσεις, τα ECDL και το κόστος στα μηχανάκια είναι εντελώς λάθος. Ο τρόπος σκέψης έχει αλλάξει. Εσύ ίσως βλέπεις τις "κολλημένες" επιχειρήσεις με τους "κολλημένους" manager.

Ξέρεις ότι κάθε μέρα όλο και πιο πολλές επιχειρήσεις βάζουν Linux? Το Linux, ήδη δοκιμάζεται σε αντιπαραβολή με τα Win σε πολλές έρευνες που κάνουν οι ίδιες εταιρείες με το προσωπικό τους. Οι περισσότερες έρευνες καταλήγουν στο ότι το προσωπικό δεν έιχε κανένα πρόβλημα να δουλέψει π.χ. OOo στο Ubuntu αντί για Office στα Win. Και το κόστος για μια εταιρεία μηχάνημα + vista + office είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερο από μηχάνημα + Ubuntu + OOo . Όχι μόνο 200 που αναφέρεις εσυ. Και οι οργανισμοί με εκατοντάδες ή χιλιάδες άτομα προσωπικό, αυτό το σκέφτονται και μάλιστα πολύ.

Όντως η Microsoft μπήκε πρώτα στα σπίτια μας. Το Linux ξεκίνησε από τις επιχειρήσεις. Πολύ ενδιαφέρον θα είχε να δούμε το αν η M$ αφάρμοζε το τέλειο κλείδωμα, πόσοι από μας θα τα σκάγαμε για λειτουργικό Μ$ και πόσοι θα πηγαίναμε σε άλλη λύση. Ξεκινάω τώρα ένα Poll

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.