Jump to content



Εξελιγμένη προστασία στα Vista


gdp77

Recommended Posts

Αγανακτισμένος για ποιο λόγο? Επειδή είναι τόσο εύχρηστοι οι υπολογιστές και μπορεί να τους χρησιμοποιεί ο καθένας??
Καλά, είσαι κορυφή...! Τι σου έχει κάνει ο Bill και τον μισείς? Από εσένα τα έχει φάει κι έχει γίνει πλουσιότερος? Γιατί από ότι φαίνεται, μάλλον από εσένα δεν έχει πάρει δραχμή! Η προκατάληψη και ο παρωπιδοσμός σε όλο του το μεγαλείο

Σταματήστε επιτέλους να υποστηρίζετε την M$. Παπάρια εύχρηστοι είναι. Τώρα με την adsl να διαδίδεται ευρέως, ο κάθε noob που βάζει adsl και έχει windows , μέσα σε μία μέρα παίρνει τηλ. γνωστούς και αγνώστους να του καθαρίσουν τους ιούς. Για χάρη της ευχρηστίας που εσύ λες, ο καθένας άσχετος "γονατίζει" άνετα το σύστημα, κολλάει ιούς. Windows σουρωτήρι, explorer σουρωτήρι... Το office που το χρυσοπληρώνεις, χειρότερο από το OOo που είναι τσάμπα. Αυτά παίρνει λοιπόν ο BILL και τα δίνει σε φιλανθρωπίες.

Υ.Γ. Δεν έχω κάτι προσωπικό εναντίον του, αλλά μη μας τον θεοποιείς κιολας που τα έδωσε σε φιλανθρωπίες...

Και μη μου λες εμένα μαμακίες ότι δεν έχω δώσει δραχμή... Όταν ο ίδιος έδινε τσάμπα πράμα στο λαό για να αποκτήσει εγκατεστημένη βάση, ήταν καλά? Όταν αγοράζω ένα cpu, ξέρω τι περιμένω και γι αυτό το πληρώνω και το παίρνω. Συγγνώμη που ΔΕΝ θα δώσω 200 στην M$ για το σουρωτήρι της που είναι φτιαγμένο για NOOBS, αλλά ακόμα και εκεί αποτυγχάνει, αφού όλοι οι ΝΟΟΒS θα τα σκάσουν σε τεχνική υποστήριξη. Όσο ζω δεν θα στηρίξω ΚΑΝΕΝΑ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ με κανένα τρόπο. ΕΣΥ που γουστάρεις, κάντο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 12:36]

Εύχρηστοι θα πει να θέλω κάτι και να γίνεται. Όχι να παιδεύομαι με τις ώρες για απλές λειτουργίες. Να μπορεί ο καθένας να χρησιμοποιεί ένα pc και όχι μόνο ο uber haxor... :p Προσπάθησα να δουλέψω με linux αλλά σε nvidia raid απλά δεν γινόταν εγκατάσταση και στον core 2 duo η τελευταία έκδοση του ubuntu δεν ξεκινάει απλά.. :) Για πρότεινε μου κάποια έκδοση/διανομή για να μπορέσω να τα δουλέψω λίγο

(αξέχαστη θα μου μείνει η εμπειρία που προσπαθούσαμε 3 άτομα, ένας εκ των οποίων χρησιμοποιεί linux χρόνια, να δούμε ταινία dvd σε ubuntu. 1 ώρα για να κάνουμε τα ubuntu να δουν το drive και μετα άλλο τόσο για να τα παρατήσουμε και να δούμε την ταινία σε xp... :D )

Εγώ δεν έχω τέτοια προβλήματα με το Linux SUSE 10.

Είπα ότι κάνω μια χαρά τη δουλειά μου.

Ουσιαστικά κάνω τα πάντα.

Αλλά το θέμα είναι ότι έχεις αποκτήσει ήδη μια εμπειρία με τα Windows και μια εγκατεστημένη βάση προγραμμάτων και αρχείων, ώστε τα προβλήματα που έχεις σου φαίνονται αστεία. Δεν είναι το ίδιο για κάποιον που θα του δώσεις ένα υπολογιστή με προγράμματα να κάνει τη δουλειά του χωρίς να ξέρει τίποτα.

Φτιάξε λοιπόν ένα υπολογιστή με εγκατεστημένα όλα τα προγράμματα που θα καλύψουν τις απαιτήσεις ενός νέου χρήστη.

Βάλε το κόστος κάτω και την ευχρηστία και έλα να τα ξαναπούμε.

Το σκέφτηκες ποτέ έτσι?

Ε λοιπόν μπορώ να φτιάξω ένα σύγχρονο 64μπιτο υπολογιστή, με μηδέν κόστος, για Software που θα κάνει παπάδες, παρ' ότι η εμπειρία μου στο Linux είναι κάποιων μηνών.

Εσύ πόσο θα χρεώσεις την ίδια λειτουργικότητα, χωρίς να χρησιμοποιήσεις ανοικτό λογισμικό?

Αν δεν υπήρχε το Open Office πόσο λες θα έκανε το office?

Το τελευταίο Office που αγόρασα ήταν το Office 2000.

Έκτοτε χρησιμοποιώ αποκλειστικά open office.

Τόσα χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Θέμα συνήθειας είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris

Τελικά υπάρχει κάποια διανομή linux για το pc μου? (core2duo, 965 chipset) Απαισιόδοξα τα βλέπω τα πράγματα...

Αυτό το πρόβλημα έχεις?

The Problem

However, somewhere along the line the decision was made by the Linux kernel development community to not add support for the JMicron JMB368 chip that pretty much every P965 motherboard is using to provide PATA drive support. Because there is currently no Kernel support for this chip you can not easily install Linux on any system if you have a PATA DVD-Rom drive or Hard-drive. With no DVD you can not install Linux unless you try doing a network boot, or use USB drives etc. But that is not practical for most people.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 12:53]

Τελικά υπάρχει κάποια διανομή linux για το pc μου? (core2duo, 965 chipset) Απαισιόδοξα τα βλέπω τα πράγματα...

Είδα αυτό το άρθρο και μου φάνηκε κάπως ....

Λοιπόν μιλάμε οτι προς το παρόν δεν υποστηρίζεται o ΑΤΑ controller JMicron JMB368 που έχει αποκλειστικά το 965 chipset και όχι το 975 ή της Nvidia.

Ε, σιγά το πρόβλημα. Σύγχρονο υπολογιστή δεν θέλεις?

Βάλε sata σκληρούς δίσκους και DVD.

Ασυμβατότητες να δεις στα Windows XP όταν εμφανίστηκαν.

Και ακόμα υπάρχουν.

Απλά όλοι πλέον βγάζουν πρώτα τους οδηγούς για Windows και μετά το προιόν.

Πάντως υποστήριξη υπάρχει και στο Linux.

Μη λέμε ότι πρέπει να είσαι guru για να ξεκινήσεις με Linux.

Περισσότερο Guru είναι όποιος ξεκινάει με Windows, αφού δεν θα βρει την Internet υποστήριξη και τα δωρεάν online βιβλία για Linux.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 13:14]

Αυτό το πρόβλημα έχεις?

Βάζω το dvd της τελευταίας έκδοσης του ubuntu που είναι και live και cd εγκατάστασης bootαρει από εκεί και πριν προλάβω να επιλέξω οτιδήποτε απλά σταματάει και δεν κάνει τίποτα. Το dvd σε P4 παίζει κανονικά. Υπάρχει κάποια αλλη διανομή να δοκιμάσω?

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε:

Hey guys, look in the BIOS on the P5B. Does the SATA controller have a "Compatability Mode" option? If so, choose that and it should solve the problems. I had to do this on a Dell PowerEdge server a while back to get Gentoo to install.

Είναι το πιο απλό (αν πιάνει).

Ειδάλλως:

http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-490638-highlight-jmicro.html

http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-506200-highlight-core+duo.html

http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=234706&highlight=jmicron

http://fcp.surfsite.org/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=24885&forum=12&post_id=105517

Αν θες να έχεις μια απλή εγκατάσταση στο συγκεκριμένο pc (και δεν πιάνει αυτό με το "compatibility" που λένε μερικοί) απλά περιμένεις να βγει η "επόμενη" έκδοση. Π.χ. στο πιο καινούριο ubuntu (6.10 μάλλον?) θα υποστηρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 12:35]

’ντε πάλι ο ea6gka.

Πότε θα μάθεις να σέβεσαι τους άλλους?

Ούτε έχω μανία καταδίωξης ούτε βλέπω κρυφά πράγματα.

την ασεβεια θελω να μου δειξεις, και οσο για τη μανια καταδιωξης εχεις δειξει δειγματα αρκετα :D

Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφυγε λιγακι ηκουβεντα απο το αρχικο ποστ ειναι ενδιαφερον.

Αυτο που θελω να πω ειναι:

Γιατι δεν ανεφερε η MS αυξημενη προστασια απο ιους και επιθεσεις γιατι ξερουν οτι δεν μπορουν να το πετυχουν αυτο αλλα λενε ασφαλεια κλειδωματος γιατι αυτο φοβουνται οτι θα χασουν χρηματα και οσοι τσιμπησουν τσιμπησουν

Link to comment
Share on other sites

[ΟΤ]/me grabs pop corn and waits to see celebrity deathmatch[/OT]

Βασικά αυτό που έχω ακούσει και δεν μου άρεσε είναι οτι τα Vista δεν θα επιτρέπουν την εγκατάσταση D-Tools,Alcohol κτλ διαμαντιών. Όσο για την ασφάλεια του Core μου φαίνεται δίκοπο μαχαίρι αυτό. Γιατί αν καταφέρουν να την σπάσουν και να φυτέψουν ιούς στο core μετά η δουλειά για τα AV θα είναι πολύ πιο δύσκολη ΙΜΟ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Επειδή έχεις την ανοχή εδώ μέσα, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και νόμοι και ότι μπορείς να λες ότι θέλεις.

Λες να έχω μανία καταδίωξης?

Για να σε δούμε λοιπόν όταν θα υποβληθεί μήνυση πόσο μάγκας είσαι.

Μη μου συγχύζεσαι γιατρέ :daisy:

Τα windows, όλοι το ξέρουμε, υποστηρίζονται τρελά από όλους τους κατασκευαστές προγραμμάτων και παιχνιδιών. Προφανώς ή σκάνε λεφτά για αποκλειστικότητες ή πραγματικά είναι πιο εύχρηστα για τον προγραμματιστή. Το κακό είναι ότι 29 κατασκευαστές προγραμμάτων συνιστούν Linux. Αυτοί ξέρουν. ’ρα μάλλον παίζονται πολλά βρώμικα games τα οποία καθιστούν τα Windows "καλύτερα". Εγώ πάντως, παραδεχόμενος ότι είμαι θύμα της MS, ξέρω ότι χρησιμοποιώ τα win γιατί σε αυτά που κάνω με εξυπηρετούν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Για να σε δούμε λοιπόν όταν θα υποβληθεί μήνυση πόσο μάγκας είσαι.

:blink: :blink: :wassat: :wassat: :o :nada: μήπως έχουμε ξεφύγει?

Και μια γνώμη από εμένα ότι και να κάνουν τα win θα σπαστούν από εκεί και πέρα για ένα λειτουργικό που to κρατάς τουλάχιστον 5 χρόνια δε το θεωρώ παράλογο να πληρώσεις επίσης δε νομίζω ότι η ms είναι τόσο ηλίθια και να φτιάξει ένα τόσο δύσκαμπτο προϊόν πχ να στήνεται μονό σε ένα pc και με μια αναβάθμιση να είναι άχρηστο το λειτουργικό

Αν το κάνουν αυτό και αποδείξουν ότι είναι τόσο στόκοι τότε αυτοί θα ωθήσουν τον κόσμο να βρει ταχυτέρα ένα τρόπο να τα σπάσει και πάντα υπάρχει ο τρόπος

Όσο για τα Linux είναι μια πολύ καλή επιλογή αν ξέρεις τι θέλεις να τρέχεις στο pc σου και είσαι απόλυτα συνειδητοποιημένος με αυτό που κανείς Απαιτεί ίσως κάποιες παραχωρήσεις, με αντάλλαγμα μια ελευθερία, αλλά είναι θέμα επιλογής.

Αν είσαι ο λίγο από όλα χρηστής (είμαι κι εγώ) τα Linux δε βολεύουν. (Υπάρχει και το dual boot όμως)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από δεν εχει σημασια το ονομα [Σήμερα, στις 00:03]

[ΟΤ]/me grabs pop corn and waits to see celebrity deathmatch[/OT]

αντι να καθεστε και να τρωτε καλαμποκια, προσπαθηστε να εχετε ενα καλυτερο φορουμ. η εικονα του φορουμ, ειναι τοσο καλη, οσο καλοι ειναι οι χρηστες του. admin και mod, δε μπορουν να φτιαξουν ενα φορουμ. οι χρηστες ειναι αυτοι που επιλεγουν και διαμορφωνουν το χαρακτηρα του.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Το κακό όμως είναι οτι τελευταία έχουν εμφανιστεί κρούσματα εκδήλωσης αντιπαλότητας μεταξύ πολλών χρηστών.Το καυστικό σχόλιο έγινε γιατί θεωρώ προσβολή να πω εγώ σε κάποιους σταματήστε να κάνετε σαν παιδιά αφού είμαστε μεγάλοι άνθρωποι και ξέρουμε τι λέμε και τι κάνουμε. Από κει και πέρα δεν καταλαβαίνω τί έχουμε να χωρίσουμε και πως καταφέρνουμε από το τίποτα να δημιουργούνται εστίες αντιπαράθεσης...Ας πέσουν λίγο οι τόνοι! Εδώ είμαστε για το χόμπι μας...Δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι...

Φιλικά

Μάριος :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Σταματήστε επιτέλους να υποστηρίζετε την M$. Παπάρια εύχρηστοι είναι. Τώρα με την adsl να διαδίδεται ευρέως, ο κάθε noob που βάζει adsl και έχει windows , μέσα σε μία μέρα παίρνει τηλ. γνωστούς και αγνώστους να του καθαρίσουν τους ιούς. Για χάρη της ευχρηστίας που εσύ λες, ο καθένας άσχετος "γονατίζει" άνετα το σύστημα, κολλάει ιούς. Windows σουρωτήρι, explorer σουρωτήρι... Το office που το χρυσοπληρώνεις, χειρότερο από το OOo που είναι τσάμπα. Αυτά παίρνει λοιπόν ο BILL και τα δίνει σε φιλανθρωπίες.

Υ.Γ. Δεν έχω κάτι προσωπικό εναντίον του, αλλά μη μας τον θεοποιείς κιολας που τα έδωσε σε φιλανθρωπίες...

Και μη μου λες εμένα μαμακίες ότι δεν έχω δώσει δραχμή... Όταν ο ίδιος έδινε τσάμπα πράμα στο λαό για να αποκτήσει εγκατεστημένη βάση, ήταν καλά? Όταν αγοράζω ένα cpu, ξέρω τι περιμένω και γι αυτό το πληρώνω και το παίρνω. Συγγνώμη που ΔΕΝ θα δώσω 200 στην M$ για το σουρωτήρι της που είναι φτιαγμένο για NOOBS, αλλά ακόμα και εκεί αποτυγχάνει, αφού όλοι οι ΝΟΟΒS θα τα σκάσουν σε τεχνική υποστήριξη. Όσο ζω δεν θα στηρίξω ΚΑΝΕΝΑ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ με κανένα τρόπο. ΕΣΥ που γουστάρεις, κάντο.

Μεγάλε, καλή η πλάκα, αλλά δε σε βλέπω έτοιμο για φόρουμ. Έχεις μάθει να δέχεσαι την άποψη των άλλων, ή πρέπει να να υιοθετήσουμε όλοι τις απόψεις σου, γιατί είναι οι σωστές by default;

Δεν θα δεχτώ άλλες προσβολές του στυλ "όποιος χρησιμοποιεί Χ είναι NOOB γιατί το Χ είναι φτιαγμένο για NOOBS και όσοι δε μπορούν να το δουν αυτό είναι ΝΟΟΒS" κλπ, συζητήσεις σ'αυτό το στυλάκι, στο χωριό σου και στην παρέα σου. Τελευταία φορά που σου γίνεται παρατήρηση.

Μάθε να μιλάς, να συμπεριφέρεσαι, να δέχεσαι και να συνυπάρχεις.

Απορίες, ενστάσεις κλπ σε ΡΜ και όχι στο thread.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.vr-zone.com/?i=4220

Όχι μόνο δεν θα είναι δυνατή η εγκατάσταση των Windows Vista, σε περισσότερους από έναν υπολογιστές, αλλά θα υπάρχει και σοβαρό πρόβλημα, σε power users, που αναβαθμίζουν συχνά, τον ίδιο υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.