Jump to content



Εξελιγμένη προστασία στα Vista


gdp77

Recommended Posts

Πιστεύω πως δεν έχει να κάνει με "κολλημένους" managers. ’λλα λεφτά θα δώσεις σε έναν sysadmin που είναι linux guru και άλλα σε έναν MS systems admin.

Επίσης, οι linux admins είναι αξύριστοι, μυρίζουν περίεργα και είναι συνήθως πιο άσχημοι από τους MS admins. Σε μια εταιρία που το παρουσιαστικό μετράει, αυτό παίζει μεγάλο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 10:45]

1) O Bill ήξερα ότι άφησε την θέση που κατείχε και πήρε μια άλλη περισσότερο "διοικητική". Λεπτομέρειες δεν θυμάμαι. Και φυσικά δε θα χάσω χρόνο να ασχοληθώ με το τι κάνει ο Bill.

Χοντρικά είναι πλέον μόνο ονομαστικά στη Μ$ και καθόλου διοικητικά. Πούλησε όλο του το μερίδιο και έδωσε μόλις το 10% στην οικογένειά του και όλα τα υπόλοιπα (περίπου 300δις $) σε ιδρύματα. Το ότι αναφέρεσαι με αυτό το ύφος στον Bill δείχνει ότι είσαι προκατειλημένος ;)

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 10:45]

2) Όλα αυτά που λες, για το πώς παίρνονται οι αποφάσεις σε οργανισμούς και επιχειρήσεις, τα ECDL και το κόστος στα μηχανάκια είναι εντελώς λάθος. Ο τρόπος σκέψης έχει αλλάξει. Εσύ ίσως βλέπεις τις "κολλημένες" επιχειρήσεις με τους "κολλημένους" manager.

Προφανώς είσαι manager σε καινούρια, εξελιγμένη και μεγάλη εταιρία, πιθανότατα έχεις κάποια στοιχεία από επίσημο οργανισμό και τα στηρίζεις όλα αυτά που λες, έτσι? :)

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 10:45]

Ξέρεις ότι κάθε μέρα όλο και πιο πολλές επιχειρήσεις βάζουν Linux? Το Linux, ήδη δοκιμάζεται σε αντιπαραβολή με τα Win σε πολλές έρευνες που κάνουν οι ίδιες εταιρείες με το προσωπικό τους. Οι περισσότερες έρευνες καταλήγουν στο ότι το προσωπικό δεν έιχε κανένα πρόβλημα να δουλέψει π.χ. OOo στο Ubuntu αντί για Office στα Win. Και το κόστος για μια εταιρεία μηχάνημα + vista + office είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερο από μηχάνημα + Ubuntu + OOo . Όχι μόνο 200 που αναφέρεις εσυ. Και οι οργανισμοί με εκατοντάδες ή χιλιάδες άτομα προσωπικό, αυτό το σκέφτονται και μάλιστα πολύ.

Δε διαφωνώ για το κόστος, αλλά και πάλι μιλάμε για μιά διαφορά στην αρχική επένδυση, ενώ τα πάγια κάθε μήνα είναι πολύ περισσότερα με αποτέλεσμα το αρχικό κόστος να μη φαίνεται. Επίσης φαίνεται ότι ξεχνάς το γεγονός ότι όλα αυτά επιδοτούνται, άρα μειώνεται το αρχικό κόστος ακόμα περισσότερο.

Το ότι υπάρχουν επιχειρήσεις που βάζουν linux είναι καλό. Έχεις κάποιο επίσημο στοιχείο που να λέει ότι είναι περισσότερες από τις αντίστοιχες που βάζουν Win? Έχεις κάποιο στοιχείο που να φαίνεται πόσοι δίνουν ECDL για Win και πόσοι για linux? Και μη μου πεις ότι το ECDL είναι άχρηστο. Το γνωρίζω. Δεν παύει όμως να είναι απαίτηση σε δεκάδες επιχειρήσεις και στο δημόσιο και στην Ε.Ε.

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 10:45]

Όντως η Microsoft μπήκε πρώτα στα σπίτια μας. Το Linux ξεκίνησε από τις επιχειρήσεις. Πολύ ενδιαφέρον θα είχε να δούμε το αν η M$ αφάρμοζε το τέλειο κλείδωμα, πόσοι από μας θα τα σκάγαμε για λειτουργικό Μ$ και πόσοι θα πηγαίναμε σε άλλη λύση. Ξεκινάω τώρα ένα Poll

Αυτοί που τα σκάνε ήδη, θα τα έσκαγαν και πάλι. Μη νομίζει επειδή εσύ ίσως έχεις πειρατική κόπια, κάνουν όλοι το ίδιο. Ειδικά οι επιχειρήσεις.

Όσο για το poll όπως ήδη έχω γράψει είναι εντελώς άτοπο, αφού απευθύνεσαι σε πολύ μικρό και ιδιαίτερα εξειδικευμένο target group. :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Επίσης, οι linux admins είναι αξύριστοι, μυρίζουν περίεργα και είναι συνήθως πιο άσχημοι από τους MS admins. Σε μια εταιρία που το παρουσιαστικό μετράει, αυτό παίζει μεγάλο ρόλο.

ΧΑΧΑΧΑΧΑ εγραψες πάλι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Στο project που δουλέυω τώρα ενα θα πω... Ολη η Lloyds αγγλίας εκανε refresh τον εξοπλισμό της απο nt4 σε xp pro. Ολη η lloyds... Και ξέρετε για ποσα pc και servers μιλαμε? Για κατι χιλιάδες...

'Ομοια και το HMRC (τελωνεία). Αλλαξαν όλον τον εξοπλισμό τους σε xp. Αρα η ms χεστηκε εν μερη για το αν ο σουπερ χρήστης το αντιγράψει. Οι εταιρίες που κάνουν τρελό τζίρο θα συνεχίσουν να αγοραζουν. Γιατί? Γιατι ειναι υποχρεωμένες απο νομο να εχουν supported λειτουργικό σύστημα (γιαυτό αλλαξε η lloyds).

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά είναι πλέον μόνο ονομαστικά στη Μ$ και καθόλου διοικητικά. Πούλησε όλο του το μερίδιο και έδωσε μόλις το 10% στην οικογένειά του και όλα τα υπόλοιπα (περίπου 300δις $) σε ιδρύμα...

Εδω φιλε Wizard εισαι λαθος δεν εκανε αυτο αλλα αυτο 10% σε ιδρυματα και αυτο για να αποφυγει την εφορια οπου βασει του αμερικανικου νομου εχει τεραστια φοροαπαλαγη το διαβασα σε ελληνικο και ξενο τυπο και παρα πολοι δημοσιογραφοι τον κατηγορουσαν ( καιγανε ) για την κινηση του αυτη

Και εσυ αν ηταν να πληρωσεις 1000 ενω μπορουσες να δωσεις 100 και να γλιτωσεις τα 1000 το ιδιο δεν θα εκανες?

και γιατι να δωσει τοσα χρηματα σε ιδρυματα και να μην ριξει απλα τις τιμες στα προγραματα πιο αγαπητος θα γινοταν ετσι τουλαχιστον στα ματια του κοσμου:)

Link to comment
Share on other sites

@OEW1999: Ρίξε μια ματιά εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Bill_&_Melinda_Gates_Foundation και βγάλε τα αθροίσματα από τις δωρεές του. Μετά δες εδώ http://www.forbes.com/ και δες τι περιουσία είχε και τι έχει τώρα και θα καταλάβεις :)

Αρχική απάντηση από jogi

Στο project που δουλέυω τώρα ενα θα πω... Ολη η Lloyds αγγλίας εκανε refresh τον εξοπλισμό της απο nt4 σε xp pro.

Δηλαδή πλήρωσαν για μερικές χιλιάδες pc, άδειες χρήσης, μία φορά στα πόσα? 5? 10 χρόνια? Γιατί αν μιλάμε για ΝΤ4, μιλάμε για τεχνολογία των 90s... Τρομερό το κόστος... :T:

Αρχική απάντηση από jogi

Γιατί? Γιατι ειναι υποχρεωμένες απο νομο να εχουν supported λειτουργικό σύστημα (γιαυτό αλλαξε η lloyds).

Προφανώς... Καμμία σοβαρή εταιρία δε θέλει να μείνει ξεκρέμαστη επειδή άλλαξε μια διανομή και δεν τρέχουν οι εφαρμογές τους, η διορθώθηκε μια τρύπα και δεν παίζει πλέον τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

προς Wizard

Σε μια προηγουμενη δουλεια μου το αφεντικο μου εβγαζε πιο λιγα απο εμενα τουλαχιστον ετσι φενοτανε στα λογιστικα βιβλια της εταιριας και στην εφορια αυτο φιλε μου θα πει μαγειρεμα ολα να φενονται τελεια εκει που πρεπει να φενονται ρωτα κανα καλο λογιστη και ισως με θυμηθεις:)

Link to comment
Share on other sites

Μα δε διαφώνησα με αυτό που λες. Γνωρίζω προσωπικά άνθρωπο που έχει τζίρο (προσωπικό...) >1.000.000 το μήνα, και πληρώνει μικρότερη εφορία από εμένα. Δε μιλάω για αυτό. Γνωρίζω πολύ περισσότερα από λογιστικά από όσα νομίζεις ;)

Το να έχουν φοροαπαλλαγή για τις δωρεές, είναι για εμένα από τα σημαντικότερα μέτρα, γιατί έτσι έχουμε δωρεές, ακριβώς για αυτό που λες: Τους συμφαίρει να δώσουν 1000 σε δωρεά και να γλιτώσουν άλλα από φόρο. Ακόμα και μία η άλλη να τους έρχεται, φαίνονται και έντιμοι και καλοί πολίτες.

Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι κάποιος ΔΩΡΊΖΕΙ την περιουσία του σε ίδρυμα :) ’λλο οι μηνιαίες/ετήσιες δωρεές για φοροαπαλλαγή, άλλο αυτό ;) Ψάξτο λίγο καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Χθες, στις 19:33]

Διαβάζω συνέχεια για Linux, minux, mixes, salia και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο...

......................................................

Καλό θα είναι να διαβάσεις λιγάκι, γιατί με αυτό που έκανε, εγώ προσωπικά του βγάζω το καπέλο! :T:

Η δική μου εμπειρία σε κάποια σκέψη αλλαγής από Windows σε Linux ήταν ότι έπρεπε να αντιμετωπίσω τη δυσπιστία και το φόβο για το άγνωστο, ακόμα και το δικό μου και τίποτα άλλο.

Από ασφάλεια το Linux πάντως δεν πάσχει.

Τα Windows πάσχουν, που δεν ξέρουμε τι κρύβει ο κώδικας τους.

Η IBM πάντως αλλάζει σε Linux και όλο το Γερμανικό Δημόσιο στηρίζεται στο Linux.

Το δύσκολο είναι να πειστεί ο κόσμος να τα εγκαταστήσει σπίτι του.

Χωρίς παιχνίδια όμως δύσκολο το βλέπω.

Πάντως το Linux, όσο περνάει ο καιρός, τόσο θα δυναμώνει.

Ήδη, η λειτουργικότητα που παρέχει είναι άψογη.

Για την οργάνωση των επιχειρήσεων είναι ιδανικό λειτουργικό.

Μην τα παραλέμε τώρα με τους sys admins και την υποστήριξη.

Στην ήδη υπάρχουσα γνώση των χειριστών στηρίζονται όλοι και όχι σε κάποια αφηρημένη εκ του μακρόθεν υποστήριξη της M$.

Τη συζήτηση για τον Bill Gates την είχαμε κάνει και παλιότερα ίδια και με τα ίδια επιχειρήματα.

Φαίνεται ότι ο Billάκος το έριξε σε πραγματικές δωρεές και ας τον κατηγόρησαν για κάποιες περιπτώσεις.

Όσο ήταν αυτός στα πράγματα. ο κόσμος στήριξε τη M$.

’λλο τώρα που θα κληθούμε να πληρώσουμε τα σπασμένα.

Link to comment
Share on other sites

Wizard το ξερω οτι ξερεις καλα απο λογιστικα για αυτο και το εγραψα συφωνω σε ολα οσα λες η διαφορα μας ειναι μοναχα στο κριτηριο της δωρεας θελει ο Bill να κανει δωρεα ας κανει αλλα οχι με ολα τα φωτα της TV και του τυπου στραμενα απανω του. Τι καλυτερη δωρεα και αθορυβη Πχ χαμηλοτερες τιμες προιοντων προς τοσα εκατομηρια χρηστες αλλα αυτο δεν βοηθαει βλεπεις παντως θα περιμενω και στο μελλον να δω τι θα κανει πριν σχηματισω αποψη για αυτον προς το παρον δεν ειναι και η καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999

Πχ χαμηλοτερες τιμες προιοντων προς τοσα εκατομηρια χρηστες

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999

και γιατι να δωσει τοσα χρηματα σε ιδρυματα και να μην ριξει απλα τις τιμες στα προγραματα

Μάλιστα, δηλαδή κατά τη γνώμη σου, σε μια δωρεά, είναι καλύτερα να πουλάς φτηνότερα προϊόντα σε άτομα που δώσανε ήδη 500-1500 για να αγοράσουνε ένα PC και τους λείπει ένα λειτουργικό, παρά σε κάποιο ίδρυμα που φροντίζει ορφανά, άστεγα ή πεινασμένα παιδιά, ε;

Ωραίος μάστορα, μ'αρέσει ο τρόπος σκέψης σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Πώς θα του φαινόταν αυτό του Bill ?

Καλά, είσαι κορυφή...! Τι σου έχει κάνει ο Bill και τον μισείς? Από εσένα τα έχει φάει κι έχει γίνει πλουσιότερος? Γιατί από ότι φαίνεται, μάλλον από εσένα δεν έχει πάρει δραχμή! Η προκατάληψη και ο παρωπιδοσμός σε όλο του το μεγαλείο :hi:

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και προκατάληψη - παρωπιδισμός.

Αγανακτισμένος είναι με τη m$ (με εκφραστή τον Willy), όπως νομίζω και οι περισσότεροι.

Εσύ δεν είσαι ακόμα?

Περίμενε λίγο και τα ξαναλέμε ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 11:47]

Ε όχι και προκατάληψη - παρωπιδισμός.

Αγανακτισμένος είναι με τη m$ (με εκφραστή τον Willy), όπως νομίζω και οι περισσότεροι.

Εσύ δεν είσαι ακόμα?

Περίμενε λίγο και τα ξαναλέμε ....

Αγανακτισμένος για ποιο λόγο? Επειδή είναι τόσο εύχρηστοι οι υπολογιστές και μπορεί να τους χρησιμοποιεί ο καθένας??

Link to comment
Share on other sites

Τα Windows πάσχουν, που δεν ξέρουμε τι κρύβει ο κώδικας τους.

βρε μαριε ολο κρυφα πραματα βλεπεις και υποθετεις οτι υπαρχουνε. δλδ εχεις τις αριστες γνωσεις κωδικα που ακομα και αν ο μπιλλ σου το δωσει θα βγαλεις ακρη και καi θα μαθεις τα αποκρυφα των windows?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εύχρηστοι είναι και με Linux.

Μια χαρά εύχρηστοι ήταν οι υπολογιστές και πριν από 15 χρόνια και χωρίς τη M$.

Την υποστηρίξαμε, παρατήσαμε GEM, OSX, Apple και τόσα άλλα, επειδή υποστήριξε τα ΙΒΜ συμβατά και την ανοικτή αρχιτεκτονική.

Την υποστηρίξαμε επειδή η αναβάθμιση του λειτουργικού της ήταν σε ανθρώπινα επίπεδα τιμών.

Και φτάσαμε σήμερα, η Μ$ να είναι μονοπώλιο μια και έσβυσε κάθε άλλη προσπάθεια και συνεχίζει, όπως με το dirctX-10.

Και τα χειρότερα έρχονται.

Πόσο είπαμε ότι θα χρεώνει το νέο λειτουργικό της τα Vista?

Δηλαδή με λίγα λόγια, καταφέραμε και μας κάθησε στο σβέρκο... μια νέα Apple?

Ε, δεν κάναμε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris

Αγανακτισμένος για ποιο λόγο? Επειδή είναι τόσο εύχρηστοι οι υπολογιστές και μπορεί να τους χρησιμοποιεί ο καθένας??

Ποιος σου είπε ότι είναι εύχρηστοι? Εύχρηστοι σου φαίνονται εσένα που έχεις συνηθίσει σε αυτόν τον τρόπο σκέψης / λειτουργίας ;) (καθαρά υποκειμενικό δηλαδή).

Δεν είναι κακό να έχουμε συνηθίσει κάτι και να μας αρέσει, κακό είναι όταν δεν το παραδεχόμαστε (και το βαφτίζουμε π.χ. user friendly).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 12:28]

Ποιος σου είπε ότι είναι εύχρηστοι? Εύχρηστοι σου φαίνονται εσένα που έχεις συνηθίσει σε αυτόν τον τρόπο σκέψης / λειτουργίας ;) (καθαρά υποκειμενικό δηλαδή).

Δεν είναι κακό να έχουμε συνηθίσει κάτι και να μας αρέσει, κακό είναι όταν δεν το παραδεχόμαστε (και το βαφτίζουμε π.χ. user friendly).

Εύχρηστοι θα πει να θέλω κάτι και να γίνεται. Όχι να παιδεύομαι με τις ώρες για απλές λειτουργίες. Να μπορεί ο καθένας να χρησιμοποιεί ένα pc και όχι μόνο ο uber haxor... :p Προσπάθησα να δουλέψω με linux αλλά σε nvidia raid απλά δεν γινόταν εγκατάσταση και στον core 2 duo η τελευταία έκδοση του ubuntu δεν ξεκινάει απλά.. :) Για πρότεινε μου κάποια έκδοση/διανομή για να μπορέσω να τα δουλέψω λίγο

(αξέχαστη θα μου μείνει η εμπειρία που προσπαθούσαμε 3 άτομα, ένας εκ των οποίων χρησιμοποιεί linux χρόνια, να δούμε ταινία dvd σε ubuntu. 1 ώρα για να κάνουμε τα ubuntu να δουν το drive και μετα άλλο τόσο για να τα παρατήσουμε και να δούμε την ταινία σε xp... :D )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Χθες, στις 11:52]

Επίσης, οι linux admins είναι αξύριστοι, μυρίζουν περίεργα και είναι συνήθως πιο άσχημοι από τους MS admins. Σε μια εταιρία που το παρουσιαστικό μετράει, αυτό παίζει μεγάλο ρόλο.

Ετυχε και ειδα linux admin .Καμια σχεση με την περιγραφη

και ξυρισμενος ηταν, δεν μυριζε περιεργα ηταν παντρεμενος και οδηγουσε και honda(ασχετο). Τωρα αν ετυχε και ειδα την εξαιρεση ειμαι τυχερος :p , σχεδον ολοι παντως στη συγκεκριμενη εταιρεια οσο γνωριζω δουλευουν linux.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.