Jump to content



Πώς θα αντιδρούσατε αν


gdp77

Αν δεν υπάρξει αποτελεσματικό crack για τα Vista  

72 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

... αν η Microsoft με κάποιο τρόπο εφάρμοζε το τέλειο κλέιδωμα (π.χ. hardware lock) το οποίο είτε δεν έσπαγε ή έσπαγε με μεγάλο κόστος οπότε θα ήταν ασύμφορο ?

Και μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι από μας δεν αγοράζουμε έτοιμα PC με προεγκατεστημένα "φθηνά" Vista, αλλά συναρμολογούμε τα pc μόνοι μας από επιλεγμένα κομμάτια. ’ρα, θα σκάγαμε 150-200 για Vista...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Θα κράταγα τα XP, ή καλύτερα υποβάθμιση σε 98 που είναι και πιο stable :p

Ούτως ή άλλως μόνο φρου-φρου και αρώματα είναι τα Vista...

’σε που για ένα μέτριο pc δεν αξίζουν, λόγω υπεραπαιτήσεων σε μνήμη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που θα τα σκάγατε σύμφωνα με αυτό

Techweb hacks have been working their way through the licence and found a few things that have not been mentioned in the official releases.

The first is that once you have installed Vista on a machine you can only move it once. If you have an upgrade of your motherboard or anything else that will cause the operating system to think that it is a new computer you have to buy a new copy of Vista.

Microsoft Vista licence restrictions hit hardware hard

Θα τα ξαναδίνατε και μετα από το δεύτερο upgrade ?

Υ.Γ. Απ ' ό,τι βλέπω η M$ την έχει κάνει καλά τη δουλειά της... Στους περισσότερους είναι αδιανόητο το PC χωρίς M$... Όταν σε μία hardware enthusiast community βλέπεις τέτοια ποσοστα υπέρ της M$, απορώ που δεν τα κλειδώνουν αποτελεσματικά, να τελειώνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Με ενδιαφέρει να δω τοποθετήσεις που αφορούν την αλλαγή λειτουργικού. Ακόμα και αν τα κράταγες 2 χρόνια ακόμα, μετά τι θα έκανες ? Αυτό θέλω να δω

Αν άλλαζα λειτουργικό τότε η επόμενη επιλογή μου μετά τα windows θα ήταν να περάσω σε MAC.

edit: οπότε ψηφίζω την 3η επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Εσείς που θα τα σκάγατε σύμφωνα με αυτό

Microsoft Vista licence restrictions hit hardware hard

Θα τα ξαναδίνατε και μετα από το δεύτερο upgrade ?

Υ.Γ. Απ ' ό,τι βλέπω η M$ την έχει κάνει καλά τη δουλειά της... Στους περισσότερους είναι αδιανόητο το PC χωρίς M$... Όταν σε μία hardware enthusiast community βλέπεις τέτοια ποσοστα υπέρ της M$, απορώ που δεν τα κλειδώνουν αποτελεσματικά, να τελειώνουμε...

Αυτό είχε αναφερθεί και στα Windows XP ότι θα γινόταν έτσι, αλλά τελικά δεν ίσχυσε. Είναι πολύ χοντρό να γίνει κάτι τέτοιο. Θα χάσει πολλούς πελάτες έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμέ δεν υπάρχει κάποια λειτουργία που δεν την κάνουν τα XP και την κάνουν τα sVISTA.

Προσωπικά στο pc που έχω δεν θα βάλω sVISTA αν και έχω βάλει την beta2 για δοκιμή.

Στο καινούργιο που θα φτιάξω το ερχόμενο καλοκαίρι και αναλόγως σε τι κατάσταση βρίσκονται τα sVISTA θα αποφασίσω αν θα τα βάλω.

Link to comment
Share on other sites

πάντος ένα πράγμα είναι σίγουρο οτι κλειδώνει ξεκλειδώνει αργά η γρήγορα, και αν το κάνει αυτό το κλειδωμα, η mS βγάζει άτομα από την αγορά που κάνουν συχνά αλλαγές στα pc τους, καλύτερα να πάω σε linux παρά να τις τα δώσω για κάτι το οποίο θα μπάζει στην αρχή από παντού.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα αγοράσω. Τώρα πως? Αναφέρω με σειρά επιλογής.

1. Θα βρω (λόγω) δουλειάς κάποιον μέσα από τη Μ$, να μου τα δώσει στα 35 (δικαιούται 2 copies)

2. Θα βρω κάποιον που θα πάρει καινούριο pc και δε θα θέλει τα Vista, οπότε του δίνω τα ΧΡ μου και παίρνω τα Vista.

3. Θα χρησιμοποιήσω το VL της εταιρίας μου γιατί το δικαιούμαι ως Golden Partner

4. Θα τα αγοράσω κανονικά για τους λόγους που ανέφεραν οι Trooper & JohnnyX & Chosen

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.