Jump to content



Πώς θα αντιδρούσατε αν


gdp77

Αν δεν υπάρξει αποτελεσματικό crack για τα Vista  

72 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Εμενα μου φενεται οτι ΜS το εχει πιασει το νοημα,και γενικως ειναι κανονας του MARKETING lλιγο πριν βγει κατι στην αγορα κανε ντορω γυρω απο αυτο, το να ακουγεται το ονομα σου ειναι καλο παντα βοηθαει, ειδικα τις εταιριες και τωρα την MS

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αν ένα πράγμα πρέπει να αγοράσει κάποιος για τον υπολογιστή του είναι σίγουρο το λειτουργικό γιατί από εκεί ξεκινάνε όλα και η καλή λειτουργία του pc

Link to comment
Share on other sites

καθομαι και διαβαζω προσεκτικα ολες τις απαντησεις σας και ομολογω πως εχω μεινει ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ οχι για την αγορα του λογισμικου που ειναι αφαιρετο δικαιωμα του καθενος να

εχει το... κεφαλι του ησυχο, αλλα για το γεγονος οτι κανενας δεν παει σε linux, που στην τελικη οι πιο πολλοι εχουμε και πεντε γνωσεις. Καποιος ανεφερε οτι που να ρωταγανε τον

απλο χρηστη !!!

Εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι κι'εγω winXP εχω αλλα εχω και linux... θεωρω οτι εχω πολυ λιγοτερες γνωσεις απο πολλους εδω μεσα αλλα δεν μου πηρε παρα ελαχιστα για να

μαθω πως δουλευει ο πινγκουϊνος...και ειναι και τσαμπα ( μεχρι τωρα τουλαχιστον :p ) και τα 200ε που θα σκασω προτιμω να τσιμπισω τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Γιατί?

Δεν υπάρχει προηγούμενο με το Norton Antivirus?

Μπορεί να μας πουν μέχρι 3 ενεργοποιήσεις έχετε δικαίωμα και μετά το ξανα αγοράζετε.

Ή το ακόμα καλύτερο, το νοικιάζετε για ένα έτος και για ένα υπολογιστή.

Νομίζεις ότι νοιάζονται για μας, που φτιάχνουμε μόνοι μας τα PC και τα αναβαθμίζουμε κάθε τρεις και λίγο?

Μας έδωσαν και όνομα. "enthousiasts" μας λένε, κάτι από κορόιδα μου φέρνει.

Παίζει να βγάλουν ειδική έκδοση VIsta για μας, κάτι σαν τους ξεκλείδωτους επεξεργαστές, με απεριόριστες αναβαθμίσεις hardware, μόνο που θα τα σκάμε χοντρά.

Α Μάριε, το καλό που σου θέλω να μην αγοράσεις/κατεβάσεις/εγκαταστήσεις τα Vista! ’μα δε το σηκώνει ο οργανισμός τόσο άγχος, καλύτερα μείνε με την λινουξιά, μη μας πάθεις και τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Το όλο θέμα είναι να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Εδώ μέσα κόβω το 80+% των Windows να είναι κόπιες (hell, κι εγώ σιγά μην αγοράσω τα Win64). ’ρα μας νοιάζει το ΑΝ επιτέλους θα δίναμε λεφτά για λειτουργικό. Κάτι το οποίο είναι εντελώς φυσιολογικό, δεν πήρε κανένας μας τζάμπα τον επεξεργαστή του π.χ. Αλλά πάντα κοιτάμε και τις ανάγκες που έχει ο καθείς. Όταν το 90% του Lab παίζει games, τα Windows είναι απαραίτητα, right?

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999

Θα προτιμουσα και μια 4 επιλογη ΚΡΑΤΑΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ

Κι εγώ αυτό θα κάνω στην αρχή (τα ΧΡ έκανα ένα χρόνο να τα βάλω). Αλλά σίγουρα κάποτε θα βάλω τα Vista (ειδικά με το κίνητρο των Games - το μοναδικό σοβαρό από όσα έχω δει-ακούσει μέχρι σήμερα). Κανονικά όμως δεν έπρεπε καν να τίθεται τέτοιο θέμα. Τα Windows δεν πρέπει να περιμένουμε να δούμε αν θα σπάσουν. Έχουμε (όλοι μας) καλοσυνηθίσει το τζάμπα πράμα.

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999

Παντως κλινω προς την αποψη οτι οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει

Αν θέλουν να το κλειδώσουν, δεν ξεκλειδώνει. Το κόστος ανεβαίνει αλλά δεν θα ξεκλειδώνει. Το ζήτημα είναι το ΑΝ θέλουν να το κλειδώσουν τόσο καλά ;)

Εγώ θα τα αγόραζα τα Windows αν δεν τα έβρισκα τζάμπα. Δεν κρύβομαι, αν σπάσουν και τα βρω free, δε θα τα αγοράσω. Αρκετά λεφτά έχει η MS για να χάσει από μένα. ’λλωστε και στα games, αγοράζω αυτά τα οποία θέλω να υποστηρίξω και όχι την κάθε πατάτα (τα τελευταία NFS π.χ.).

Βέβαια εμένα η γνώμη μου για το τι θα συμβεί είναι η εξής:

Τα Windows θα σπάσουν. Θα τα εγκαταστήσουμε και όλα θα δουλεύουν. Μόλις όμως μπεις στο νετ και βρουν ότι κάτι δεν πάει καλά, θα αρχίσουν οι βλακείες. Δεν παίζει ο Media Player, δεν ανοίγει ο ΙΕ, το Office χάζεψε και τέτοια όμορφα. Θα σου σπάσουν τα νεύρα, fix-crack-patch δε θα βγαίνει, θα τα αγοράσεις.

Αρχική απάντηση από Mainframe [Χθες, στις 11:35]

Θα βάλω τα 3.11 και θα πάιζω Heretic. Αμαν πιά....!!!

ΤΙ μου θύμισες τώρα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 02:47]

Α Μάριε, το καλό που σου θέλω να μην αγοράσεις/κατεβάσεις/εγκαταστήσεις τα Vista! ’μα δε το σηκώνει ο οργανισμός τόσο άγχος, καλύτερα μείνε με την λινουξιά, μη μας πάθεις και τίποτα...

Σε άγχωσα με αυτά που έγραψα?

Δεν θάπρεπε?

Πάντως έχω και Linux και δεν το φοβάμαι πιά.

Εσύ?

Μάλιστα τη δουλειά μου την κάνω καλύτερα, πιό ξεκούραστα και πιό ευχάριστα με το Linux.

Τα Windows μου φαίνονται πρωτόγονα.

Αλλά θα τα αγοράσω τα Vista.

Ο λόγος είναι η επιθυμία μου να είμαι μέσα στα πράγματα, η έλλειψη παιχνιδιών και η μειωμένη ταχύτητα των σκληρών δίσκων στο Linux.

Ποιός δεν θάθελε να δει και να παίξει τα απίθανα directX-10 παιχνίδια?

Τώρα όμως έχω την οικονομική άνεση να το κάνω.

Παλιότερα που δεν την είχα, θα βολευόμουν με τα παιχνίδια του Linux ή με τα directX-9

Μια χαρά.

Να προτείνω και κάτι?

Όσοι αγοράσουν τα Vista, ας πουλήσουν τον Windows XP κωδικό τους αν δεν τον χρειάζονται.

Ας πούμε 5 ή 10 .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι κατά της άποψης "το παίρνω για να κάνω τη δουλειά μου".

Το μέλλον, όπως εγώ το βλέπω να διαγράφεται, είναι ένας super duper server με πολύ γρήγορα δίκτυα (θα μπορείς να περνάς live τα gl π.χ. στα games).

Δεν θα χρειάζεται να ξέρεις γρι (γιατί και το να κάνεις ένα format είναι εκπληκτική γνώση για τον άσχετο), δεν θα νοιάζεσαι για τίποτα (σιγά μην ζεσταίνεται το τερματικό) και θα έχεις ένα brand name τύπου siemens/miele/pitsos στο τερματικό σου.

Τουλάχιστον για το 90% του πληθυσμού, αυτό είναι το καλύτερο. Δεν ασχολείσαι ούτε με maintaining ούτε με τίποτα. Απλά δεν έχεις εσύ τον έλεγχο.

Αυτή τη φιλοσοφία, του "κάνω τη δουλειά μου" (λες και τα ψωροκείμενα δεν μπορείς να τα γράφεις σε win95, εκτός αν βαφτίζεις τα games δουλειά) την απαρνούμαι πλήρως, και όσο θα μπορώ να έχω pc (διότι δεν είμαι σίγουρος ότι θα έχω πάντα το δικαίωμα αυτό, μπορεί να το χάσω σε 20-30-50 χρόνια) θα έχω, και θα προσπαθώ το λειτουργικό σύστημα που έχω να το ελέγχω και να μη με ελέγχει.

Σε τελική ανάλυση, όταν θέλω να κλείσω το pc για να φύγω, δεν θέλω να με ρωτήσει αν θέλω να κλείσει τα ανοικτά παράθυρα, θέλω να του γράψω ένα init 0 και να φύγω.

User friendly δεν είναι να είναι φιλικό για τον άχρηστο/βλάκα/κλικαδόρο, αλλά για εμένα που θέλω με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο να κάνω αποτελεσματικά 2-3 πράγματα.

Εν τέλει, είναι καθαρά θέμα φιλοσοφίας.

Στην έρευνά σου δεν έβαλες ένα άλλο τομέα, το δεν με απασχολούν τα Vista / έχω ήδη Linux κλπ (θά χε +1 ψήφο).

Για να μη παρεξηγηθώ, θα προσπαθήσω να μάθω και τα Vista (τουλάχιστον το βασικό administration) ώστε να μπορώ να παρέχω support σε όποιον κακομοίρη φίλο μου τα βάλει :p (και επίσης διότι πιστεύω στο "know your enemy" :p)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 12:15]

Για να μη παρεξηγηθώ, θα προσπαθήσω να μάθω και τα Vista (τουλάχιστον το βασικό administration)

Όπως έχεις μάθει και τα XP ε; :p:hehe:

Όσον αφορά αυτά που είπες Σωτήρη συμφωνώ. Είναι καλό να έχεις τον έλεγχο και σε επίπεδο υλικού και σε επίπεδο λογισμικού. Το γεγονός ότι στην MS δεν έχεις αυτόν τον έλεγχο είναι γιατί δεν μπορείς να επέμβεις στον πυρήνα και να έχεις πλήρη έλεγχο των διεργασιών που τρέχουν, μιας και είναι κλειδωμένο. Καλώς ή κακώς, ήταν επιλογή του Gates, την έκανε για να βγάλει λεφτά, δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Το πραγματικό θέμα - που το βλέπω όλο και περισσότερο - είναι ότι το λειτουργικό πάει στον χρήστη και όχι το αντίθετο που πιστεύω ότι είναι και το υγιές. Έτσι χάνεται η ευκαιρία να ψαχτεί ο χρήστης, να σπαζοκεφαλιάσει λίγο και τα περιμένει όλα στο χέρι και η εργασία στον υπολογιστή πλέον δεν είναι δημιουργική αλλά ένα μάτσο προβλέψιμων κινήσεων.

Πραγματικά θα ήθελα να είχα τον ελεύθερο χρόνο να μάθω ένα λειτουργικό από την αρχή και να έχω πραγμάτικα τον έλεγχο πάνω σε αυτό και να μην με ελέγχει αλλά - προσωπικά - το τρένο μάλλον το έχασα...

Link to comment
Share on other sites

Θα τα αγοράσω.

Καλό το linux, το χρησιμοποιούσα στο πανεπιστήμιο για προγραμματισμό, databases, εφαρμογές παράλληλης επεξεργασίας κλπ, το χρησιμοποιώ και τώρα (σε virtual machine κυρίως αλλά και στο penetration testing lab του πανεπιστημίου), θα το χρησιμοποιώ και στη δουλειά μου.

Όταν γύριζω στο σπιτάκι μου όμως θέλω να παίζω τα παιχνιδάκια μου, να δοκιμάζω νέα προγράμματα που μου "γυαλίζουν", να προσποιούμαι ότι ξέρω απο photo editing για να περνάει η ώρα και γενικά να δουλεύω ένα πιο user friendly περιβάλλον (και ναι, στον όρο "user friendly", user θεωρείται ο μέσος χρήστης που δεν ξέρει πολλά απο PC, όχι οι geeks, οι ψαγμένοι και άλλοι advanced users. Ένα λειτουργικό που σου παρέχει τα πάντα και μπορεί να το μάθει η γιαγία σου σε μία μέρα θα ήταν ο ορισμός του user friendly).

Απλά κάποια στιγμή θα δοκιμάσω οπωσδήποτε το MacOS X. Ίσως χτυπήσω ένα μικροσκοπικό Powerbook. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη συμφωνω μαζι σου τα Games δεν ειναι δουλεια

αλα στον πατερα και τον πιτσιρικα που ερχονται στο μαγαζι και θελουν PC για παιχνιδια μονο τι τους απαντας??

Link to comment
Share on other sites

Εκει ακριβως θελω να καταληξω

Τι τεχνικα χαρακτηριστηκα εχει ενα PS3/2, X-box και τι ενας υπολογιστης που παιζουν τα ιδια παιχνιδια??και που ωφειλεται αυτο ολοι ξερουμε αλλα κανενας δεν το λεει, οτι τα windows δεν προσφερουν φιλικοτητα αλλα αντιθετα μας κανει να τα ακουμπαμε εκει που οι εταιριες θελουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Να αγοράσουν PS3 ή Χ-box

Δεν είναι το ίδιο. Ο πατέρας θα σου πει ότι θέλει να πάρει το PC για να μάθει ο γιος του "υπολογιστές"...Η κονσόλα ξέρει ότι θα είναι καθαρά gaming ενώ το PC είναι εργαλείο - άλλο αν ο πιτσιρικάς έχει σκοπό να κάνει και το PC κονσόλα τον πρώτο καιρό. Κάποια στιγμή θα αρχίσει να ψάχνεται παραπάνω και θα μάθει 5 πράγματα. Όλοι έτσι ξεκινήσαμε.

Ο μέσος χρήστης θέλει να έχει το PC στο σπίτι, να δουλεύει κανα κειμενογραφο, spreadsheet, surf σε διάφορες σελίδες, καμια πασιέντζα και την άλλη μέρα να περνάει τα αρχεία του σε ένα usb stick να τα πηγαίνει στο PC του γραφείου και να μπορεί να τα δώσει και σε ένα συνάδελφο. Δε νομίζω να "ψήσω" τον πατέρα μου που κάνει την παραπάνω χρήση στο PC του, και που τη δεκαετία του 90 πλήρωνε σεμινάρια για να κάνει αυτα που σε εμάς φαίνονται βασικά, να περάσει σε Linux...

Y.Γ. Μην μπερδεύετε τα λειτουργικά με τις ποδοσφαιρικές ομάδες. Μπορείς να χρησιμοποιείς περισσότερα απο ένα, ανάλογα με τη δουλειά που θέλεις να κάνεις κάθε φορα. Ας αφήσουμε τον οπαδισμό στα ελληνικά γήπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα κρατήσω τα XP μέχρι να ξεκαθαρίσει λίγο η υπόθεση. Από κει και πέρα μάλλον θα πάω για το δρόμο της νομιμότητας αν και εφόσον ο πιγκουίνος και τα παιχνίδια είναι ακόμα στα μαχάιρια...

Link to comment
Share on other sites

θα κρατήσω τα ΧΡ όσο καιρό δεν θα έχω το κίνητρο των παιχνιδιών για Vista να με καίει, αλλά σε τελική ανάλυση θα τα πάρω αυθεντικά να έχω το κεφάλι μου ήρεμο από pacthes/cracks/fixes κλπ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.