Jump to content



Δεν ανοιγει καν!


spresv

Recommended Posts

Σαν καλο παιδακι εκλεισα το pc χτες βραδυ, γιατι μετα το format δεν ηταν ετοιμο για ολονυχτια. Παω να το ανοιξω σημερα, αλλα αυτο ειχε διαφορετικη αποψη. Για 2-3 φορες ανοιγε στιγμιαια και μετα εσβηνε. Αυτο το ειχα δει και παλιοτερα, αλλα με ενα clear cmos εστρωνε. Εδω μετα το clear cmos απλα δεν εκανε τπτ. Αναβει το λαμπακι αλλα δεν ανοιγει.

Δεν ξερω τι σχεση μπορει να εχει, αλλα το λαμπακι στην αρχη τρεμοσβηνει, και μετα απο λιγο αναβει ανθρωπινα.

Το πρωτο που σκεφτηκα ηταν psu. "Ελαφρυνα" λιγο το συστημα απο δισκους και καρτες, αλλα παλι τιποτα. Δοκιμασα με/χωρις μνημες, καρτα γραφικων, δισκους, τιποτα. Ουτε απο τα περιπου 600 clear cmos συγκινηθηκε. Το αφησα και χωρις ρευμα και μπαταρια για ολο το απογευμα, παλι τιποτα. Μετρησα τασεις psu εκτος συστηματος, ηταν μια χαρα, στα φυσιολογικα τους.

Δυστυχως δεν εχω ουτε 2ο psu να δοκιμασω, ουτε λεφτα για καινουριο... Το επομενο που μου περναει απο το μυαλο ειναι η μητρικη, αλλα αυτο δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι. (η μητρικη ηταν η προσφορα του πλαισιου με τα 100 ευρω, και φυσικα δεν εχει μεινει τιποτα, ουτε υπαρχει καποια αξιολογη μητρικη με 100 ευρω...)

Το συστημα εινια αυτο της υπογραφης. Παρακαλω οσοι εχουν την παραμικρη ιδεα να με βοηθησουν να αποφυγω το εγκεφαλικο... :help::wall:

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε να δοκιμασεις κανενα αλλο τροφοδοτικο να το αποκλεισεις σιγουρα, γιατι αλλιως μαλλον για μητρικουλα πας!

Κατι μου θυμιζει και εμενα!

Δυστυχως την εχω παθει αρκετες φορες ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι έβγαλες τα πάντα.

Αν όχι δοκίμασε το.

Μείνε μόνο με κάρτα γραφικών, επεξεργαστή μνήμη, πονίτκι πληκτρολόγιο.

Ειδικά πρόσεξε να μην αφήσεις κανένα USB καλώδιο πάνω στη μητρική.

Αν μπουτάρει σε BIOS, συνέχισε βάζοντας floppy, IDE, DVD, σκληρούς και τα υπόλοιπα, ένα ένα, μέχρι να βρεις ποια συσκευή φταίει.

Βγάλε ακόμα και τα καλώδια που πάνε σε λαμπάκια, reset κτλ.

Δυό φορές το έπαθα αυτό που λες.

Μια φορά έφταιγε η μητρική.

Δεν την είχα βιδώσει στη βάση της με συμπαγή βιδωτά ανυψωτικά, αλλά με κουμπωτά ανυψωτικά και δεν ήταν εντελώς επίπεδη. Έτσι βάλε βγάλε συσκευές στράβωνε, δούλευε όταν την πίεζα σε μια γωνία, αναβόσβηνε το λαμπάκι όταν χαλάρωνα την πίεση, μέχρι που τελικά χάλασε.

Την άλλη φορά είχα συνδέσει λάθος πάνω στη μητρική κάποια USB καλώδια.

Τα έβαλα σωστά και διορθώθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα δοκιμασω αυριο αυτα που λες, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος για το αποτελεσμα... Το θεμα ειναι οτι δεν πειραξα κατι (αλλαγη hardware ή κατι τετοιο) που να δικαιολογει λαθος στη συναρμολογηση. Απλα μια μερα αποφασισε να μην ανοιξει...

Link to comment
Share on other sites

μλκια αν δεν βρεις μια ισαξια μητρικη, αν εχει χαλασει δλδ.

γνωμη μου ειναι να τα κανεις ολα βιδες και να δοκιμασεις τουλαχιστον μονο με τις μνημες/cpu/psu και να δεις αν τι θα πουνε τα 4 λεντακια της DFI

Link to comment
Share on other sites

Το επομενο που μου περναει απο το μυαλο ειναι η μητρικη, αλλα αυτο δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι. (η μητρικη ηταν η προσφορα του πλαισιου με τα 100 ευρω, και φυσικα δεν εχει μεινει τιποτα, ουτε υπαρχει καποια αξιολογη μητρικη με 100 ευρω...)

Αν θυμάμαι καλά, αυτή η προσφορά ήταν σχετικά πρόσφατη. ’ρα είσαι στην εγγύσηση. Γιατί ανησυχείς;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Αν θυμάμαι καλά, αυτή η προσφορά ήταν σχετικά πρόσφατη. ’ρα είσαι στην εγγύσηση. Γιατί ανησυχείς;

γιατι δεν θα εχουνε αλλη να του δωσουνε ,μπορει και να εχουνε ας μην ειμαστε απαισιοδοξοι :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι μπορεί να είναι μητρική αλλά πρώτα φρόντισε να αποκλείσεις το τροφοδοτικό γιατί μου είχε συμβεί ακριβώς το ίδιο σε ένα σύστημα με P4 που ότι κι αν έβγαζα το άναβα και ξαναέκλεινε επιτόπου και τελικά ήταν το τροφοδοτικό το οποίο περιέργως έμοιαζε να λειτουργεί δίνοντας περίπου σωστές τάσεις όταν ένωνες το κατάλληλο (πράσινο, γκρι) καλωδιάκι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πηγε η ψυχη μου στη θεση της... Τα δοκιμασα ολα εκτος κουτιου με το ιδιο τροφοδοτικο, παλι dead. Δοκιμασα με ενα enermax 470 και bootare κανονικα. Εσεις το ξερατε οτι η 7800 bootαρει και χωρις τροφοδοσια? :p

Για το rma του τροφοδοτικου... Ισχυει το οτι ολα τα ηλεκτρονικα εντος ΕΕ εχουν 2 χρονια εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Νομικά ισχύει. Πρακτικά θα πρέπει να βάλεις δικηγόρο για να το δεχτεί το κατάστημα πίσω (αν δεν είχε 2 χρόνια, εννοείται)

Υ.Γ. : Είσαι σίγουρος ότι το τροφοδοτικό έχει πρόβλημα; Οι DFI είναι εξαιρετικά επιλεκτικές σε αυτό το θέμα. Σιγουρέψου πριν το στείλεις για RMA.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είχα και εγώ παρόμοια προβλήματα. Δηλαδή ανοιγα το power on και μου ξαναέκλεινε πριν καν φορτώσει το bios. Και γενικά μου έκανε τέτοια νούμερα με το ξεκίνημα. Στην αρχή υποπτεύθηκα κάποιον ιο (οπως θα είδατε και στο windows platform>spyware, trojan, virus section) όμως τελικά ήταν η μητρική...και δυστηχώς πήρα καινούργια (για socket 478 δεν είχα και πολλές επιλογες). Όμως εντάξει αφού έκανες δουλειά πάλι καλά να λες...

Link to comment
Share on other sites

Πριν το στείλεις RMA φύσα το με αέρα να φύγει από μέσα όλη η σκόνη.

Αν δεν έχει εγγύηση, άνοιξε το να το δεις.

Εμένα η ηλεκτρική σκούπα όταν την ανοίξω έχει μια υποδοχή που φυσάει αέρα.

Δες και τη δική σου.

Είναι πολύ πρακτικό κόλπο για καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο πιο σιγουρο να το κανω... Με το ενα τροφοδοτικο δεν ανοιγει καν, και ειναι εμφανη τα σημαδια οτι ξεψυχαει, και με το αλλο bootαρε μια χαρα κανονικα.

Οσο για την εγγυηση δεν εχω την προθεση να το παω δικαστικα και αηδιες, αλλα ηθελα να δω αν αυτο αναγνωριζεται ευρεως.

Οσο για το φυσημα, κομπρεσερ ftw!

Link to comment
Share on other sites

Double post warning

Ολα καλα εκτος κουτιου, ολα ανθηρα, bootαρε κανονικα. Ελα μου ντε που ομως η dfi εντος κουτιου δεν θελει να ανοιξει...

Με μια μνημη, σε ενα απο τα 2 πρωτα slot απλα μου δινει 2 leds, ενω στα αλλα 2, 3 leds & beep.

Any ideas?

EDIT

Δοκιμασα τις μνημες μου σε αλλο μηχανημα και ηταν οκ, και εβαλα αλλες μνημες στο δικο μου, αλλα τα 2 led παραμενουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω λυση να δωσω, αλλα θα κανω μια διαπιστωση.Καλη, χρυση και αγια η DFI, πολλες επιλογες o/c, αλλα μα μουλαρωσει πρεπει να ευθυγραμμιστουν οι πλανητες για να ξαναδουλεψει. :crazy:Συγχαρητηρια στους κατοχους DFI για το επιπεδο μαζοχισμου (με την καλη εννοια) που εχουν φτασει.:worship: :worship: :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.