Jump to content



Εκλασε ο raptor ...


Daytime Dreamer

Recommended Posts

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ea6gka

στο πλαισιο(οποιο και να ηταν) και στο εσοπ στο χαλανδρι + στα μουλτιραμα το γνωστο :D μου το εχουνε διευκρινισει επανελλημενα οτι η εγγυηση ανανεωνετε.

Αν οι διευκρινήσεις τους είναι ανάλογες της ορθογραφίας σου δεν φέρω καμία αντίρρηση. :p

Σοβαρά τώρα, καλά τα λόγια αλλά στην πράξη το έχεις δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

προσέχετε ρε παιδιά τι λετε και τι γράφετε. Η εγγύηση ΔΕΝ ανανεώνεται αλλά συνεχίζεται για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα μέχρι να συμπλητωθεί ο ΄συνολικός χρόνος . Δηλ. τι νομίζετε , αν λίγο πριν την λήξη κάθε τριετίας σου χαλάει ο δίσκος και η εταιρεία στον αλλάζει , κάθε φορά "τρέχει" καινούργια τριετία . Αμ , αν ήταν έτσι αντέρφια , θα είχαμε μια ζωή τζάμπα καινουργιους δίσκους.

Μακάρι δηλ, αλλά ΔΕΝ ......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Αν οι διευκρινήσεις τους είναι ανάλογες της ορθογραφίας σου δεν φέρω καμία αντίρρηση. :p

Σοβαρά τώρα, καλά τα λόγια αλλά στην πράξη το έχεις δοκιμάσει;

ναι δε το ειπα ετσι στη τυχη. και μαλιστα η τελευταια φορα ηταν πριν κανα χρονο με εναν IDE80 , φευγοντας τον ρωτησα το πωλητη ποσο εγγυηση εχω και ειπε ξεκαθαρα 3 χρονια (ο αλλος ηθελε κανα 3μηνο να ληξει). στο εσοπ το ιδιο με μια 915 μητρικη ασους . στο μουλτιραμα μου ειπε ο θεμης αν δε του κανω κονε με το γκομενακι δεν εχει τπτ , οποτε καταλαβαινεις :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

ναι δε το ειπα ετσι στη τυχη. και μαλιστα η τελευταια φορα ηταν πριν κανα χρονο με εναν IDE80 , φευγοντας τον ρωτησα το πωλητη ποσο εγγυηση εχω και ειπε ξεκαθαρα 3 χρονια (ο αλλος ηθελε κανα 3μηνο να ληξει). στο εσοπ το ιδιο με μια 915 μητρικη ασους . στο μουλτιραμα μου ειπε ο θεμης αν δε του κανω κονε με το γκομενακι δεν εχει τπτ , οποτε καταλαβαινεις :hehe:

Εγώ ρωτάω αν έχεις κάνει χρήση τέτοιας μορφής ''επέκτασης'' εγγύησης, όχι τι σου έχουν πει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 17:24]

στο πλαισιο(οποιο και να ηταν) και στο εσοπ στο χαλανδρι + στα μουλτιραμα το γνωστο :D μου το εχουνε διευκρινισει επανελλημενα οτι η εγγυηση ανανεωνετε.

Πραγματικα θα ηθελα να μαθω που το στηριζουν αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Δε διάβασες το post μου; Γράφω "Πλαίσιο".

Αρχική απάντηση από spc

στην πράξη το έχεις δοκιμάσει;

ή επίσης, εφόσον ισχύει, δεν θα είχαν πρόβλημα υποθέτω να το δώσουν και εγγράφως

Link to comment
Share on other sites

με εκπλησεις , θα επρεπε να το γνωριζεις

Αν κατά τη διάρκεια της εγγύησης εμφανισθεί στο προιόν ελάττωμα και ο προμηθευτής αρνείται την επισκευή ή βραδύνει υπερβολικά, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την αντικατάσταση του προιόντος με νέο ή αναστροφή της πώλησης

Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη τη διάρκεια για το νέο προιόν ή ανταλλακτικό

http://www.kepka.org/Grk/Lgs/Legislation/03.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 21:26]

με εκπλησεις , θα επρεπε να το γνωριζεις

http://www.kepka.org/Grk/Lgs/Legislation/03.htm

Αυτο ειναι γνωστο οπως και τα 2 χρονια εγγυηση στα ηλεκτρονικα, ωστοσο ο πλαισιος θα στο δωσει εγγραφως αυτο??

Link to comment
Share on other sites

ενα μικρο update : Πηγα τον σκληρο στο πλαισιο και ειπαν θα τον κοιταξουν και θα μου πουνε. Προς το παρον δεν πηραν σημερα τηλεφωνο και ειχαν πει η σημερα το απογευμα η αυριο ... ελα να δουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα επετρεψε μου να στηριζομαι στην επισημη εγγυηση του κατασκευαστη και μονο. Διοτι ειναι και το μονο που ισχυει. Ολα τα υπολοιπα ειναι αμπελοφιλοσοφια...

Λοιπον, απο το site της Western Digital:

WD's warranty applies to repaired or replaced Products for the balance of the applicable period of the original warranty or ninety days from the date of shipment of a repaired or replaced Product, whichever is longer.

Για να δουμε και την Seagate:

Seagate warrants that repaired or replaced products are covered for the greater of either the remainder of the original product warranty or 90 days.

Αντε και απο το site της Samsung:

The replacement drive carries the remaining warranty of the original drive, or 90 days, whichever is longer.

Οι υπολοιποι κλεισανε η αγοραστηκαν, οποτε, αυτα αρκουν...

Δεν φανταζομαι να πιστευεις οτι οι υποσχεσεις καθενος πωλητακου για αεναη εγγυηση εχουν καμμια ισχυ, παρ ολο που θα το θελαμε ολοι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Δε διάβασες το post μου; Γράφω "Πλαίσιο".

Bro δίκιο έχεις δεν το διάβασα, sorry. Αλλά έλα που έχω πάει στον Πλάισιο χαλασμένο Muvo φυσικότατα εντος εγγύησης και δεν έπαιξε καμία τέτοια φάση....ανανέωσης εγγύησης για τον αντικαταστάτη.

Αμα είναι στο κέφι του κάθε πωλητη που θα πέσω...ε τότε να το *έσω....μετα συγχωρήσεως δηλαδή. Δεν το λέω σε σένα αυτό φυσικά...αλλά αν δεν είναι ξεκάθαρο όπως το λες εσύ. Εντάξει εσένα σου έτυχε...είναι αυτό που σου λέω για τον πωλητη.

Η αυτό ή με είδε ρεμάλι και μου έδωσε τα τέτοια του ξέρω γω?! :p

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο έμπορος είναι υποχρεωμένος απο τη νομοθεσία περί εμπορίου... Ο κατασκευαστής μάλλον δεν υπάγεται στη νομοθεσία εμπόρων οπότε κάνει χρήση της πολιτικής που τον συμφέρει, γιατί υπάρχουν και κατασκευάστριες που δίνουν lifetime εγγύηση σε προιόντα τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikos

προσέχετε ρε παιδιά τι λετε και τι γράφετε. Η εγγύηση ΔΕΝ ανανεώνεται αλλά συνεχίζεται για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα μέχρι να συμπλητωθεί ο ΄συνολικός χρόνος . Δηλ. τι νομίζετε , αν λίγο πριν την λήξη κάθε τριετίας σου χαλάει ο δίσκος και η εταιρεία στον αλλάζει , κάθε φορά "τρέχει" καινούργια τριετία . Αμ , αν ήταν έτσι αντέρφια , θα είχαμε μια ζωή τζάμπα καινουργιους δίσκους.

Μακάρι δηλ, αλλά ΔΕΝ ......

Οι κάρτες γραφικών δεν έχουυν ημερομηνία κατασκευής (έχουν με το serial αλλά δε μας το λένε) και έτσι είναι εύκολο να σου πουν ότι η εγγύησή τους σε περίπτωση αντικατάστασης δεν ανανεώνεται (πιάνοντάς σε μάλλον κορόιδο)

Από την άλλη όμως οι δίσκοι γράφουν ΕΜΦΑΝΩΣ την ημερομηνία κατασκεύης τους, από την οποία και ισχύει η εγγύηση. Εκεί, η εγγύηση ανανεώνεται 100%.

Και γενικά, το Πλαίσιο, ανανεώνει τις εγγυήσεις (έχω κάνει ουκ ολίγα RMAs)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Χθες, στις 21:26]

με εκπλησεις , θα επρεπε να το γνωριζεις

Δεν ξέρω αν σε εκπλήσσω ( :p ) αυτό που ξέρω σίγουρα είναι αυτό που είπε και ο Στράτος:

Αρχική απάντηση από Stratos

Εγω προσωπικα επετρεψε μου να στηριζομαι στην επισημη εγγυηση του κατασκευαστη και μονο. Διοτι ειναι και το μονο που ισχυει. Ολα τα υπολοιπα ειναι αμπελοφιλοσοφια...

Δεν φανταζομαι να πιστευεις οτι οι υποσχεσεις καθενος πωλητακου για αεναη εγγυηση εχουν καμμια ισχυ, παρ ολο που θα το θελαμε ολοι...

Αναφορικά επίσης με το:

Αρχική απάντηση από ea6gka [Χθες, στις 21:26]

''Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη τη διάρκεια για το νέο προιόν ή ανταλλακτικό''

Καταρχήν θα ήθελα να το έβλεπα κάπου επίσημα και βασικά πιο αναλυτικά γραμμένο.

Και αυτό όχι γιατί το αμφισβητώ αλλά γιατί θεωρώ την διατύπωση τουλάχιστον ελλιπή.

Σκέψου πχ λίγο τι ερμηνείες μπορούν να δοθούν στα εξής:

Α) αντικατάστασης του προϊόντος Μιλάμε πχ για το ίδιο ή μήπως για άλλο προϊόν και με ποια διαδικασία (αν μιλάμε πχ με αναστροφή και νέα πώληση άλλου προϊόντος προφανώς μιλάμε για νέα εγγύηση αφού μιλάμε για νέα / διαφορετική αγορά)

Β) ανταλλακτικό Πχ πόσο δύσκολο είναι η αντικατάσταση ενός δίσκου να χαρακτηριστεί επισκευή ή αντικατάσταση της κεφαλής (και η επόμενη βλάβη πχ να μην είναι στην κεφαλή) ;

Β) ανανεώνεται για όλη τη διάρκεια Ποια όλη τη διάρκεια;

Και εγώ πολύ θα το ήθελα να ισχύει η αέναη εγγύηση αλλά δυστυχώς στην πράξη (αλλά επέτρεψέ μου να πω και σύμφωνα με την κοινή λογική) δεν βλέπω να ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα επετρεψε μου να στηριζομαι στην επισημη εγγυηση του κατασκευαστη και μονο. Διοτι ειναι και το μονο που ισχυει. Ολα τα υπολοιπα ειναι αμπελοφιλοσοφια...

Λοιπον, απο το site της Western Digital:

WD's warranty applies to repaired or replaced Products for the balance of the applicable period of the original warranty or ninety days from the date of shipment of a repaired or replaced Product, whichever is longer.

Για να δουμε και την Seagate:

Seagate warrants that repaired or replaced products are covered for the greater of either the remainder of the original product warranty or 90 days.

Αντε και απο το site της Samsung:

The replacement drive carries the remaining warranty of the original drive, or 90 days, whichever is longer.

Οι υπολοιποι κλεισανε η αγοραστηκαν, οποτε, αυτα αρκουν...

Δεν φανταζομαι να πιστευεις οτι οι υποσχεσεις καθενος πωλητακου για αεναη εγγυηση εχουν καμμια ισχυ, παρ ολο που θα το θελαμε ολοι...

Δεν με νοιάζει τι λέει ο κάθε αμερικανός, κινέζος κτλ. κατασκευαστής. Εφόσον η πώληση γίνεται στην ΕΛΛΑΔΑ, ισχύουν οι τοπικοί νόμοι. Ακόμα και αν οι κατασκευαστές WD, Seagate κτλ. δεν ανανεώνουν την εγγύηση, ο τοπικός έμπορος και ο τοπικός εισαγωγέας είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να το κάνουν, έστω και με δικό τους κόστος.

Υ.Γ. Σε παρακαλώ μπορείς να δώσεις Link γι' αυτά που αναφέρεις στο post σου ?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το πρώτο βήμα Spc(ο τολμών γαmά. που ξέρεις?ίσως έτσι αυξηθεί κατακόρυφα η πελατεία σου :) ). Το απαισιόδοξο ύφος δεν σε βοηθάει και τόσο πάντως :)

Αν το κάνουν μαγκιά τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.