Jump to content



Coolermaster Fujin


unstoppable

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από unstoppable [Χθες, στις 12:22]

"tested on P5B DL wifi-ap, bios=0804

CPU=E6700es B1 @ 1.5v 3.5G

Ambient=17c

idle = 31c, sp2004 loaded=51c"

αν και δεν αναφερει πως εγινε και με τι εγινε η μετρηση...

(hardware, software, coretemp κτλ)

ειναι χονδρικα 10C κατω απο top ψυκτρες αυτη τη στιγμη

αν αληθευει ειναι εντυπωσιακο...

χτυπαει μεσαιες υδροψυξεις

μετα απ'αυτο μπορει να χρειαστει να κανω και παρεα με τον Τristeno

ανυπομονω (να την δοκιμασω...)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Σήμερα, στις 01:29]

αν και δεν αναφερει πως εγινε και με τι εγινε η μετρηση...

(hardware, software, coretemp κτλ)

ειναι χονδρικα 10C κατω απο top ψυκτρες αυτη τη στιγμη

αν αληθευει ειναι εντυπωσιακο...

χτυπαει μεσαιες υδροψυξεις

μετα απ'αυτο μπορει να χρειαστει να κανω και παρεα με τον Τristeno

ανυπομονω (να την δοκιμασω...)

Συμφώνώ οτι οι θερμοκρασίες φαίνονται λιγάκι χαμηλές...Αν είναι με Coretemp είναι εντυπωσιακό...δεδομένου οτι με νερό και block Eleven με Ε6600@ 3.0GHz stock Vcore έχω 33-34...στο coretemp πάντα (το λέω επειδή σε Easytune δείχνει 20...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

αν και δεν αναφερει πως εγινε και με τι εγινε η μετρηση...

ειναι χονδρικα 10C κατω απο top ψυκτρες αυτη τη στιγμη

αν αληθευει ειναι εντυπωσιακο...

χτυπαει μεσαιες υδροψυξεις

μετα απ'αυτο μπορει να χρειαστει να κανω και παρεα με τον Τristeno

10 βαθμοί πιο κάτω θα έπρεπε να μας βάλει σε σκέψεις, γιατί δε ξέρω κατά πόσο είναι αληθινό αυτό!Δλδ πόσο πιο πολύ βελτιώθηκε από τις άλλες?Νομίζω τόση διαφορά είναι πρακτικά ανέφικτη, θα το δούμε βέβαια επί της πράξης!

Link to comment
Share on other sites

Έξυπνη σκέψη: Αύξησε την επιφάνια υποδοχής του αέρα στο διπλάσιο, κόβοντας το βάθος .

Έχοντας διπλάσιο κρύο αέρα από τις άλλες δεν είναι εξωπραγματικοί οι 10 βαθμοί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρίχνει την θερμοκρασίατου περιβάλλοντος αέρα και στο διπλάσιο όμως απλά αυξάνει το ποσό της αποβαλλόμενης θερμότητας.

Οι δοκιμές θα μας δείξουν τι παίζει με την συγκεκριμένη.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως οι 17 βα8μοι για 8ερμοκρασια δωματιου μου φενονται υπερβολικα χαμηλοι και δεν νομιζω οτι μπορεις ετσι να βγαλεις συμπερασματα.

απο οτι φενεται σε ολα αυτα τα προιοντα ψυξης αν δεν κανει κανας δικος μετρησεις δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα...και φυσικα 8α πρεπει να γινει και συγκρηση στο ιδιο set up και με αλλες κορυφαιες αεροψηξεις (Tuniq Tower 120/Thermalright Ultra 120/Infinity κτλ) για να μπορουν να βγουν σαφη συμπερασματα.τι να τα κανω τα συγκριτικα με διαφορετικα set up,διαφορετικες συν8ηκες περιβαλλοντος και ανομιες συγκρισεις προιοντων (πχ stok intel cooler με Infinity/Tuniq κτλκτλ)...

Link to comment
Share on other sites

[off]Δεν ξέρω αν προσέξατε ότι η Μ/Β αυτή έχει serial port. Όταν πήρα την δικία μου την DFI μου την είχε δώσει πολύ άσχημα η απουσία της![/off]

17 βαθμοί είναι το σημείο αναφοράς, το αν είναι κρύο ή ζέστη είναι κάτι απόλυτα υποκειμενικό. Για 'μένα πχ είναι κρύο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ang3l [Σήμερα, στις 16:34]

[off]Δεν ξέρω αν προσέξατε ότι η Μ/Β αυτή έχει serial port. Όταν πήρα την δικία μου την DFI μου την είχε δώσει πολύ άσχημα η απουσία της![/off]

Ναι έχεις δίκιο. Οταν είχα και εγώ την DFI έλεγε πως η σειριακή - bracket δίνεται ξεχωριστά.....

Link to comment
Share on other sites

δεχομαι οτι οι 17-23-27 βα8μοι ειναι σχετικα υποκειμενικοι αλλα αυτο που παραμενει αντικειμενικο ειναι πως για να βγαλει κανεις σωστο συμπερασμα 8α πρεπει η συγκρηση μεταξυ 2 ή και περισσοτερων cooler (και γενικα συστηματων ψυξης ειτε ειναι αερας ειτε νερο ειτε κατι πιο hardcore) να γινονται κατω απο τις ιδιες συν8ηκες μετρησης οπως ειπα και πιο πανω και μαλιστα σε συχρονα set up και οχι σε P4 ή Sempron ή δεν ξερω γω τι αλλο.

δεν νομιζω να υπαρχει διαφωνια πανω σε αυτο απο κανενα...

Link to comment
Share on other sites

17 βαθμοι ειναι αντικειμενικα χαμηλη θερμοκρασια. Για ολες τις δοκιμες η συνιστωμενη θερμοκρασια ειναι αυτη των 25 βαθμων (η λεγομενη και θερμοκρασια δωματιου).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters

Τι τερας ειναι αυτο??? Μαλλον θα αφησω την υδροψυξη που σκεφτομουν... με 2 silenx στα 14db... μια χαρα... 140cfm!!!!

Ποσο Λετε να Παει?? 80e???

Τα cfm δεν προσθετονται...:)

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν εντυπωσιάστηκα πάντως??? πέρα απο το American like Size...

αφενός , όντως δε μας λέει αυτό το 51c , τι ένδειξη είναι? από το coretemp/tat? ή από την ένδειξη της μητρικής?

αφετερου η κατανάλωση του επεξεργαστή χοντρικά είναι (Clock2/Clock1)*(Vc2/Vc1)^2 * P1 , δηλαδή (3.5/2.66)*(1.5/1.2)^2 * 65w (τοσο βρηκα σε καποιο ds της intel σαν TDP, δηλαδή περιπου 133W .Αν θεωρησουμε οτι το 51c ειναι το max δυνατο (ακα , coretemp/tat) , τοτε βγαζει (51-17)/133 =~ 0.25 C/W , οχι ιδιαιτερα εντυπωσιακό ..όταν η 2ετων Hyper 6 μου , στον opteron στα 2.4 με def voltage και ενδειξεις απο coretemp 46-47 CPU , 20 system (μετα απο orthos small fft) ,δεδομενου οτι εχει 110w TDP ο opteron , βγαζει 27/110 = 0.245 C/W

To μονο καλο που βρισκω , οτι θα εχει καλη αποδοση ,σχετικα, με ησυχους 12αριδες... ενω η hyper 6 στις 2900 .. ειναι φασαριοζα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Τα cfm δεν προσθετονται...:)

Αρχική απάντηση από tifozif1

Ένσταση. Στην περίπτωση αυτή (δεν είναι Push-Pull) προστίθενται.

Σωστος ο tifozif1:T: Τα fans σε αυτη τη ψυκτρα ειναι διπλα-διπλα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [01-12-2006 01:04]

E πιάσε ένα θερμόμετρο!Γενικά και εγώ θα συμφωνήσω πως νορμάλ θερμοκρασία δωματίου είναι 22-25 το χειμώνα. 17 είναι πολύ χαμηλά.

Ωπα ρε παιδια, εγω στους 25 αναβω κλιματισμο στο κρυο!

19-20 ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

17 βαθμοί είναι πραγματικά χαμηλή θερμοκρασία για σοβαρή σύγκριση, θα ήθελα να δω κάποιο μεγάλο συγκριτικό για να είμαι 100% βέβαιος για τα αποτελέσματα. Αν είναι 1-2 βαθμούς κάτω από τον ανταγωνισμό (Tuniq Tower, Scythe Infinity) θα είναι κάτι που θα προσπεράσω, αν όμως είναι 5+, ο πειρασμός θα μου χτυπήσει (ξανά) την πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.