Jump to content



The nVidia ForceWare Driver Thread


Recommended Posts

Η ΑΤΙ εχει αυτο που ειναι κατι αντιστοιχο του PureVideo το οποιο η Nvidia το εχει και αυτο επιπληρωμης εδω και χρονια:

http://support.ati.com/ics/support/default.asp?deptID=894&task=knowledge&questionID=21793

http://www.chip.de/artikel/Secret-Video-Encoding-Tool-_ATI-Avivo-Xcode_-revealed_17670022.html

Για σειρα 48χχ ειναι αυτο αλλα βεβαια δεν ειναι τοσο καλο οσο Badaboom....αλλα ειναι πολυ γρηγορο.

http://downloads.guru3d.com/ATI-Avivo-Xcode-pack-for-HD4800-series-download-1973.html#download

Βεβαια και η ΑΤΙ παλιοτερα χρεωνε για κατι DVD players αλλα φαινεται πως εγκαταλειψε την τακτικη αυτη.:cool:

Η γνωμη μου ειναι οτι τετοια εργαλεια πρεπει να ειναι free...αρκετα βγαζουν απο μας ετσι κι αλλιως.

Έγινε επεξεργασία από kallileo
Link to comment
Share on other sites

178.13 on winxp sp3 - 8800GT issues with bf2142

ειπα να δοκιμασω νεους οδηγους μιας και ειχα κατι αρχαιους και στο 2142 οταν πεθαινεις(spawn),και σε 2-3 αλλες φασεις ,η οθονη γινεται τελειως γκρι για 2-3 seconds..

μια γρηγορη βολτα στη θαλασσα,εδειξε οτι ειναι γενικο το προβλημα και εμφανιζεται και σε αλλα games( ενδεικτικα ειδα fear..)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ 2 πραγματάκια.

Σε Vista 64bit, ενώ είναι εγκατεστημενοι οι drivers της 8800GT κανονικά, το Windows Update μου βγάζει οτι υπάρχει update για την κάρτα.

Και το δεύτερο. Όταν σβήσω την οθόνη ή όταν πάω σε Dualview και σβήσω την κύρια οθόνη, τα Vista κρασάρουν. Μήπως ξέρει κανείς πως αντιμετωπίζεται αυτό;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ναι το κατάλαβα :), εντάξει σε γενικές γραμμές μια χαρά πάνε τα Vista64, μόνο αυτό το "μικρό" προβληματάκι με το crash υπάρχει. Να μην μπορείς να κλείσεις την οθόνη δίχως να κρασάρουν είναι σπαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ 2 πραγματάκια.

Σε Vista 64bit, ενώ είναι εγκατεστημενοι οι drivers της 8800GT κανονικά, το Windows Update μου βγάζει οτι υπάρχει update για την κάρτα.

Και το δεύτερο. Όταν σβήσω την οθόνη ή όταν πάω σε Dualview και σβήσω την κύρια οθόνη, τα Vista κρασάρουν. Μήπως ξέρει κανείς πως αντιμετωπίζεται αυτό;

Ευχαριστώ.

Αν οι οδηγοί είναι beta στο βγάζει αυτό στο update.

Μην τυχόν και τους εγκαταστήσεις.

Βγάλε την αυτόματη εγκατάσταση στα Windows Update και όρισε να σε ρωτάνε τα Vista τι θα εγκαταστήσουν.

Για να μη σε ρωτάνε κάθε φορά διώξε τα στη μαύρη τρύπα (θα το βρεις).

Α και κάντε απεγκατάσταση τους οδηγούς της Nvidia ξανά και ξανά μέχρι να μη βρουν άλλο οδηγό και να βάλουν VGA (αρκεί να μην έχετε αυτόματη εγκατάσταση των Windows Update).

Μετά βάλτε τους τελευταιους επίσημους οδηγούς.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι ιατρικές εφαρμογές έχουν πολύ ψωμί και χρήμα. Εκεί στρέφεται σε μεγάλο βαθμό το CUDA.

Όντως mariosalice εχεις δικιο.

Δεν ξερω πως συνδυαζονται ακριβως Physx και Cuda, παντως και να μην συνδυαζονται

η τοποθετηση μου περι "αχρηστο" το physx ,λιγα posts παραπάνω, ήταν ακυρη και επιπολαια.

Link to comment
Share on other sites

αποτι διαβασα στο νετ και ειδα και με τα μπιρμπιλικα ματια μου οι 178.13 δινουν αποδοση σε μονες καρτες αλλα χαντακωνουν το sli και τις 9800GX2...(8800GTS G92 SLI εδω)..εβαλα τους νεους 178.24 και κατι εγινε...ενας τυπακος στο νετ λεει οτι ειδε αυξηση γυριζοντας σε 177.92.

ΟΤ:Τι επεξεργαστη θελει αυτο το σλι για να αποδωσει μαξιμουμ πια? 6600 διπυρηνος @2800 εδω...

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε tsakona εβαλα τους εβαλα 178.24 και πλεον δεν μου κανει κοψιματα στο tdu οταν κανω burnout. Πριν ειχα 178.13.

Επισης εβαλα και τους καινουργιους για nforce 20.08 αλλα δεν αναγνωριζε τη lan. Τα nforce mobos δεν την παλευουν με τπτ!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάλι το SLI παίζει το Crysis το ίδιο είτε είμαι στα 3350 είτε στα 2660.

Oi 177.92 είναι πράγματι πολύ καλοί οδηγοί αλλά να πω την αλήθεια δεν είδα διαφορά με τους επίσημους 178.13. Μόνο που οι επίσημοι διόρθωσαν το bug με το Digital Vibrance.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και κάποιος "σοφός" σε συνέντευξη (μη ρωτάτε ποιος - δε θυμάμαι που το διάβασα αλλά μάλλον nVidiaκός ήταν) οι προτεραιότητες σε μια νέα φουρνιά καρτών γραφικών είναι οι ακόλουθες:

α) Πρώτα βγαίνει η κάρτα για το enthousiast segment - οι τύποι που τα σκάνε γιατί θέλουν να είναι top.

B) Μετά βγαίνει το mainstream μοντέλο για τον πολύ κόσμο

c) Ακολουθούν οι φτηνιάρες που κατά κανόνα είναι πετσοκομένες σε χαρακτηριστικά και επιδόσεις (ότι σκάρτο περισεύει από τα (a) και (B)), αλλά και οι τύποy Ultra που είναι τσιτωμένες τύπου (α).

O τυπος λοιπόν είπε το εξής ωραίο. Στον εξαμηνιαίο ή 8 μηνιαίο (κάπου εκεί τέλος πάντων) κύκλο ζωής μιας γενιάς GPU, η εταιρία ασχολείται με τις x2 υλοποιήσεις και το SLI τον τελευταίο μήνα-δίμηνο μόνο καθώς μετά όλο το βάρος πέφτει στην επόμενη γενια/φουρνιά που έρχεται. Ως αποτέλεσμα οι βελτιώσεις στο SLI είναι περισσότερο προϊόν εξέλιξης από γενιά σε γενιά και λιγότερο από driver σε driver. Ειδικά για τις x2 υλοποιήσεις κανείς δεν σκάει ιδιαίτερα καθώς συγκριτικά οι SLI έχουν μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους.΄

Βεβαια (λέω τώρα εγώ) όταν αργεί η επόμενη γενιά γιατί δεν έχεις κάτι στο τσεπάκι τότε στρώνεις τον κώλο και μια χαρά κάνεις βελτιστοποιήσεις και ασχολείσαι με τους drivers για να στραγγίξεις και την τελευταία σταγόνα ισχύος μιας κάρτας.

Ποτέ δεν περπατούσε σωστά το software όταν το hardware ήταν σε αφθονία. Παλιά που τα τσιπάκια βογκούσαν να τα βγάλουν πέρα, οι προγραμματιστές έκανας παπάδες. Τώρα τρέχει η υπολογιστική ισχύς από τα μπατσάκια, όλα γίνονται στο πόδι... και ο ερμος ο end-user κάνει το debugging.

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.