Jump to content



The nVidia ForceWare Driver Thread


Recommended Posts

εγώ betaτζής δε γίνομαι...

Το έκανα μια φορά και κρασαρε το Crysis (reboot) και μου έσκισε το RAID1. Ευτυχώς με αποσύνδεση του ενός δίσκου, boot με τον ένα και σύνδεση ξανά του δευτερου με επαναδημιουργία του mirror, γλύτωσα από τη συγκοπή.

Link to comment
Share on other sites

εγώ betaτζής δε γίνομαι...

Το έκανα μια φορά και κρασαρε το Crysis (reboot) και μου έσκισε το RAID1. Ευτυχώς με αποσύνδεση του ενός δίσκου, boot με τον ένα και σύνδεση ξανά του δευτερου με επαναδημιουργία του mirror, γλύτωσα από τη συγκοπή.

Κι εγω ετσι ημουνα, μεχρι που συνειδητοποιησα οτι και οι official δεν ειναι τιποτα καλυτερο. Αν ενας beta μου δωσει κατι που ο official για διαφορους marketistikoys ή μη λογους (creative & vista - 8800 & physX) ΔΕΝ μου το δινει, θα βαλω τo beta.

beta εχω τωρα εδω και 2-3 βδομαδες λογω της ενεργοποιησης του physX και ειναι ολα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποιήσει το PhysX εδώ και λίγο καιρό.

Έβαλα (στην GTS 512) τους 177.35 σε Xp + modded inf., και πέρασα το τελευταίο PhysX 5.06.12 .

Μου έδωσε επιλογή να το έχω "enabled", αλλά δυστηχώς δεν είχα που να το τεστάρω, (no vista-no vantage), και το παράτησα.

Μικροβελτιώσεις στις επιδόσεις είδα, αλλά ήταν προφανώς λόγω drivers.

Να σου κάνω μία ερώτηση. Έχω την 8800 gts 512 και έχω βάλει τους 170.10 drivers και εγκατέστησα και το nVidia PhysX, αλλά στο properties μου λέει: Νο AGEIA processor installed. Γιατί? Τι πρέπει να κάνω? Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Ή όποιος άλλος ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Από το developer site της nVidia:

177.89 Downloads, Available 13 August 2008 (Open GL 3.0 - Siggraph 2008)

[Download for Windows XP (32-bit) (70ΜΒ)]

[Download for Windows XP (64-bit)]

[Download for Vista (32-bit)]

[Download for Vista (64-bit)]

nvemulate home page (needed to control OpenGL 3.0 features)

Πηγή: http://developer.nvidia.com/object/opengl_3_driver.html

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ~2 μήνες (από τότε που έβαλα τους 175.16) έχουν συμβεί 3 crash με BSOD. Ένα μέσα στο Crysis και τα άλλα δύο σε 2D με TV κάρτα σε λειτουργία. Στο μεταξύ μετά το 1ο crash (στο Crysis) έβαλα τους 175.19 και σήμερα έβαλα τους 177.89 (XP/32) μπας και αλλάξει τίποτε (so far so good).

Σε όλες τις περιπτώσεις ο φταίχτης ήταν το nv4_mini.sys (τον μνημόνευε το report του crash) που προφανώς είναι αρχείο της nVidia.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία/πρόβλημα με το συγκεκριμένο αρχείο? Στο web βρήκα αρκετές αναφορές από το 2006 και μετά, αλλά χωρίς κάποια ουσιαστική λύση. Το πρόβλημα δεν είναι επίμονο - απλά ενοχλητικό, ειδικά όταν όλα τα χρόνια στο παρελθόν "δεν ήξερα" τι θα πεί BSOD.

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

177.89 και εδώ

Ας είναι και beta, από τη στιγμή που δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα πουθενά, και η επίδοση βελτιώνεται ΠΑΝΤΟΥ, + ολοένα μεγαλύτερη και καλύτερη υποστήριξη PhysX, (και στα Vista X64 KAI στα XP ακόμα και με την 8600GT) - Aς είναι και GAMA driver, δεν κολάω..

Αν έχετε πρόβλημα κάτι άλλο θα φταίει, ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με beta drivers ειδικά τους καινούριους...

177.89 FTW ... ως τώρα

neuromancer, ΔΕΝ έχω δει ως τώρα πρόβλημα με το "nv4_mini.sys".. και στα δύο συστήματα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι 3 crash όλα κι όλα μέσα σε games και 2-3 κολλήματα για reset σε ένα flv player που μάλλον έχει bugs. Ποιο πολύ ενοχλεί το ότι se BSOD χαλάει το RAID(1) και θέλει ξανά δήλωμα/φτιάξιμο.

Τις τελευταίες μέρες διαπίστωσα ότι κλείνωντας την TV και to antivirus τα πράγματα στρώνουν (2+ ώρες gaming χωρίς προβλήματα). Πολύ πιθανό οι drivers της TV η η εφαρμογή της TV να δημιουργούν προβλήματα. Anyway... so far so good.

Τώρα, το PhysX δεν είδα? Εσύ που το είδες? Θέλει extra drivers? Υποτείθεται είναι ενσωματωμένοι, έτσι δεν είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.