Jump to content




GoMaR

Recommended Posts

frames πως μετράτε;

Η υπογραφή μου το παίζει καλά σε 1024χ768 ολα high.

Αυτό κατάλαβα τουλάχιστον χωρίς να μετρήσω frames

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 320
  • Created
  • Last Reply

Στο forum της codemasters (section pimp my dirt) έχουν βγεί utilities που μειώνουν το hdr. Επίσης οδηγίες για το πώς θα κερδίσεις κάποια frame rates μέσω της μείωσης της ποιότητας των shadows. (πειράζεις το .xml αρχείο με τα hardware settings.

Στην πρώτη περίπτωση (μείωση hdr) δεν φαίνεται να κερδίζεις ιδιαίτερα σε frame rates απλώς κάνει το παιχνίδι πιο ρεαλιστικό.

Αναμένεται αρκετό engineering ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις οτι μειωνουν το hdr? Αν υπαρχει καποιο προγραμμα που να αυξανει τα fraps καλο ειναι να μας πεις ποιο ειναι αυτο. Τωρα για τις ρυθμισεις, εννοειται οτι αν κανεις disabled ΟΛΑ τα extra χαραχτηριστικα που υπαρχουν στα graphics options(δεντρα, σκιες, ανθρωποι κλπ) σιγουρα κερδιζεις πολλα frames αλλα η εικονα φαινεται καπως..."εξαερωμενη".

Καλημερα..δε μας λες τι επεξεργαστη εχεις ομως..Παντως για την καρτα σου ,το παιχνιδι πεφτει πολυ βαρυ..αν διαβασεις και σε προηγουμενα ποστς θα καταλαβεις οτι για να τρεξει ανετα θελει high end συστημα..c2d και 8800gts/gtx...

Exω την καλυτερη agp καρτα. Αρα μου λες οτι οσοι εχουν agp καρτα αδυνατουν να τρεξουν ικανοποιητικα το DiRT. Μονο conroe πρεπει να χεις? ο x2amd δε κανει? Παντως αφου θελει τοσο high end συστημα ελαχιστοι μπορουν αυτη τη στιγμη να τα καταφερουν(υποθετω καποιο 1% των χρηστων). Δε βαριεσαι, εγω το βαζω στη χαμηλοτερη παρεχομενη αναλυση και κανω τη δουλεια μου :)

Τωρα εχω και καποιες ερωτησεις

1. Διπλο ταυροχρονα επι της οθονης με φιλο, οπως γινοταν με τα προηγουμενα Colins, δε γινεται στο DiRT?

2. Καποιες φορες οταν τρακαρεις καπου σβηνει τελειως η μηχανη και δε μπορεις να κουνηθεις καθολου(για τo rookie μιλαω). Οποτε η μονη λυση ειναι το restart... Ειναι φυσιολογικο αυτο ή προκειται για καποιο bugg που θα διορθωθει με καποιο patch?

3. Ειναι καλη ιδεα να χρησιμοποιησω τιμονι?

4. Παρατηρω ξεκινωντας το carrer οτι μπορεις να τρεχεις ταυτοχρονα και με αλλους αντιπαλους(bots), οπως γινοταν και στο Νο2. Aυτο γινεται στα Νο4 & Νο5?

5. Στο Sound τι να βαλω ρε παιδια? Software ή το αλλο που λεει? και low ή high? Εχω Audigy 2 ZS και 7.1 ηχεια. Bαζοντας high υπαρχει περιπτωση να επηρεαστουν και να πεσουν τα frames?

Kαι δυο αγωνιστικες ερωτησεις

4. Υπαρχει κανεις στο carrer που να κερδισε θεση στη τριαδα στις 2 πρωτες Pro κατηγοριες? :)

5. Τι αμαξι μου προτεινετε να αγορασω με τα πρωτα μου λεφτα? Μολις αρχισα το career και μαζεψα καποια λεφτουδακια παιζοντας ως clubman...:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr Sapiro

Tι εννοεις οτι μειωνουν το hdr? Αν υπαρχει καποιο προγραμμα που να αυξανει τα fraps καλο ειναι να μας πεις ποιο ειναι αυτο. Τωρα για τις ρυθμισεις, εννοειται οτι αν κανεις disabled ΟΛΑ τα extra χαραχτηριστικα που υπαρχουν στα graphics options(δεντρα, σκιες, ανθρωποι κλπ) σιγουρα κερδιζεις πολλα frames αλλα η εικονα φαινεται καπως..."εξαερωμενη".

http://community.codemasters.com/forum/showthread.php?t=199422

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας το πρωτο posτ αυτου του link βλεπω οτι δε λεει κατι ιδιαιτερο, απλως να ρυθμισεις τις εξτρα ρυθμισεις των γραφικων προς τα κατω. Οπως κι εγω ειπα, αν τα βγαλεις ολα σιγουρα κερδιζεις πολλα frames αλλα η εικονα φαινεται καπως "εξαερωμενη".

Για τις 7 ερωτησεις μου, κανείς ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

1. Διπλο ταυροχρονα επι της οθονης με φιλο, οπως γινοταν με τα προηγουμενα Colins, δε γινεται στο DiRT?

2. Καποιες φορες οταν τρακαρεις καπου σβηνει τελειως η μηχανη και δε μπορεις να κουνηθεις καθολου(για τo rookie μιλαω). Οποτε η μονη λυση ειναι το restart... Ειναι φυσιολογικο αυτο ή προκειται για καποιο bugg που θα διορθωθει με καποιο patch?

3. Ειναι καλη ιδεα να χρησιμοποιησω τιμονι?

4. Παρατηρω ξεκινωντας το carrer οτι μπορεις να τρεχεις ταυτοχρονα και με αλλους αντιπαλους(bots), οπως γινοταν και στο Νο2. Aυτο γινεται στα Νο4 & Νο5?

5. Στο Sound τι να βαλω ρε παιδια? Software ή το αλλο που λεει? και low ή high? Εχω Audigy 2 ZS και 7.1 ηχεια. Bαζοντας high υπαρχει περιπτωση να επηρεαστουν και να πεσουν τα frames?

1. δεν έχω δεί κάτι τέτοιο.

2. αμα φας στούκα γερή κάποια συστήματα έχουν total failure και μένεις όπως γίνεται στην πραγματικότητα.

3. its up to you

4. δεν ξέρω

5. στο digital έχω διαβάσει για πτώση στο framerate. Στα forum συνιστούν software.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με υψηλό CPU load με το κολοΚόλιν; Με το που το τρέχω η CPU κατοσταρίζει και ενώ τρέχει σέρνετε απελπιστικά

Το μηχάνημα είναι αξιοπρεπές και δεν έχω θέματα με κανένα άλλο παιχνίδι.

C2D6600, 2GB, 7950GT

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από n1ck0s [Χθες, στις 19:13]

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με υψηλό CPU load με το κολοΚόλιν; Με το που το τρέχω η CPU κατοσταρίζει και ενώ τρέχει σέρνετε απελπιστικά

Το μηχάνημα είναι αξιοπρεπές και δεν έχω θέματα με κανένα άλλο παιχνίδι.

C2D6600, 2GB, 7950GT

Κατοσταρίζει ο 6600?? :blink: Το φυσιολογικό είναι να κόλλανε οι κάρτες ;) ... δοκιμάσες να το ξαναβάλεις? δες και τoν task manager στα processes.... που πάνε τα resources.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 02:02]

Κατοσταρίζει ο 6600?? :blink: Το φυσιολογικό είναι να κόλλανε οι κάρτες ;) ... δοκιμάσες να το ξαναβάλεις? δες και τoν task manager στα processes.... που πάνε τα resources.....

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 12:12]

παντως με την 2900 το παιχνιδι παιζει ανετα στα 1680x1050 ολα σε high settings...ακομα και στις πιστες με τα πολλα αμαξια...

Βασικά δεν αναφερόμουνα στην 2900... :p:cool: τις περισσότερες φορές πάντως τα κολλήματα και τα χαμηλά fps οφείλονται στην κάρτα και όχι στον cpu.... τουλάχιστον αυτό διαφαίνεται απο τα post εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Κατοσταρίζει ο 6600?? :blink: Το φυσιολογικό είναι να κόλλανε οι κάρτες ;) ... δοκιμάσες να το ξαναβάλεις? δες και τoν task manager στα processes.... που πάνε τα resources.....

Είχα περάσει το nodvd patch για να παίζω χωρίς το δισκάκι. Αυτό ήταν και το πρόβλημα. Μάλλον έχει κάποιο trojan γιατί προσπαθούσε επανειλημμένα να συνδεθεί στο internet (ίσως αυτό να φταίει που κόλλαγε).

Χωρίς το Patch όλα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

1. δεν έχω δεί κάτι τέτοιο.

2. αμα φας στούκα γερή κάποια συστήματα έχουν total failure και μένεις όπως γίνεται στην πραγματικότητα.

3. its up to you

4. δεν ξέρω

5. στο digital έχω διαβάσει για πτώση στο framerate. Στα forum συνιστούν software.

1. Δεν γινεται ε? Kακο αυτο.

2. Δε μιλαω για αυτο. Αν προσεξες ειπα για τη rookie κατηγορια, εκει δηλαδη που δεν υπαρχει τo Τerminal Damage. Eξαλλου στο terminal damage αμεσως σε διακοπτει αυτοματως και σε παει στα menu... εγω λεω για περιπτωσεις οπου κολλας καπου πχ. σε πεσμενα ξυλα ή φραχτες και δε μπορεις να κουνηθεις καθολου οποτε η μονη λυση ειναι το restart... δεν σου εχει συμβει ποτε?

3. Τιμονι σημαινει πιο ανετα σιγουρα- αλλα πιο ευκολα ή πιο δυσκολα?

5. Αρα να βαζω "software"? ok.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr Sapiro

1. Δεν γινεται ε? Kακο αυτο.

2. Δε μιλαω για αυτο. Αν προσεξες ειπα για τη rookie κατηγορια, εκει δηλαδη που δεν υπαρχει τo Τerminal Damage. Eξαλλου στο terminal damage αμεσως σε διακοπτει αυτοματως και σε παει στα menu... εγω λεω για περιπτωσεις οπου κολλας καπου πχ. σε πεσμενα ξυλα ή φραχτες και δε μπορεις να κουνηθεις καθολου οποτε η μονη λυση ειναι το restart... δεν σου εχει συμβει ποτε?

3. Τιμονι σημαινει πιο ανετα σιγουρα- αλλα πιο ευκολα ή πιο δυσκολα?

5. Αρα να βαζω "software"? ok.

2. Μήπως μιλάς για περίπτωση που βγαίνεις από το δρόμο και δεν μπορείς κάνεις τίποτα?? Στο μενού υπάρχει δυνατότητα reset car και επαναφέρεις το αυτοκίνητο στο δρόμο. Δεν ξέρω αν σε κάλυψα. ’λλη περίπτωση δεν μου έχει τύχει.

3. Δεν έχω δουλέψει τιμόνι αλλά πρέπει να είναι καλής ποιότητας (logitech ίσως) και απόλυτα συμβατό.

Link to comment
Share on other sites

2. Δηλαδη δε σου εχει τυχει ποτέ να κολλησεις σε πεσμενα ξυλα ή φραχτη? Οk, ισως σου συμβει αργοτερα.

Αυτο με το reset δε το ηξερα. Με ποιο κουμπι κανεις reset?

3. Mιλαω για τον χειρισμο και τον ελεγχο... με 05 ηταν χαλια, προφανως ετσι θα ειναι και στο DiRT, διοτι προκειται για arcade και οχι simulator.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 18:27]

ναι για πατσαρε το και αμα σου τρεξει ποτε σφυρα μου.... καλως ηρθες φιλε στο σταρφορς v4

χεχεχε.... βρε θα σου βάλω πιπέρι στο στόμα.... ;) (starforce)

Πάντως γνωρίζω σχετικά και αναμένω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από Dr Sapiro [18-07-2007 19:00]

2. Δηλαδη δε σου εχει τυχει ποτέ να κολλησεις σε πεσμενα ξυλα ή φραχτη? Οk, ισως σου συμβει αργοτερα.

Αυτο με το reset δε το ηξερα. Με ποιο κουμπι κανεις reset?

Στο ειπε ο koukounis παραπανω...escape μπαινεις menu και επιλεγεις reset.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.