Jump to content




GoMaR

Recommended Posts

  • Replies 320
  • Created
  • Last Reply

Eπαιξα και εγώ το Richard Burns, δεν έχει σχέση με το DiRT και είναι αδικο να τα συγκρίνουμε.

Το Richard Burns είναι φανερό ότι δεν σχεδιάστηκε για keyboard.

(Δεν είναι στα + του παιχνιδιου, θα μπορουσε να έχει 2 setup).

Kαταλαβαίνω ότι με τιμονι θα είναι άλλο παιχνιδι.

Ο χρόνος πατήματος του κουμπιου είναι ανάλογος και με την ταχυτητα περιστροφής του τιμονιου, έτσι καθιστά αδύνατη τη σωστή διόρθωση στις στροφές(αναποδο τιμονι, drift, κτλ). Όταν πας να διορθώσεις θέλεις γρήγορη περιστροφή του τιμονιού, κατι πολυ δύσκολο να γίνει με τα κουμπια σε αυτο το game, για το παραπάν λόγο.

Μου βγαίνει η πίστη για να μπω σωστα και με χιλιόμετρα σε μια στροφή.

Το αναλογικό γκάζι/φρενο που είναι απαραιτητο στο game δεν το συζητάμε καθόλου,(πατάω διακεκομενα το κουμπι μπας και εξομοιώσω...).

Κάνω τουλάχιστον 15 sec παραπάνω απο τα stage records στο quick rally στις ξεκλειδωτες πιστες που έχει και δεν νομίζω ότι έχω άλλα περιθώρια βελτίωσης.

Ωραίο είναι, αλλά με κουμπια το παρατάω, δεν έχει νόημα.

α και τα γραφικά αν και παλια, δεν με ενόχλησαν καθόλου, καλά είναι, δεν χαλάνε το σύνολο.

Edit : Και για αυτούς που λένε ότι το DiRT δεν είναι καλό στο χειρισμό, ξερετε κανα άλλο Rally Game που να έχει χειρισμό καλύτερο και να ΠΑΙΖΕΤΑΙ με keyboard?

(Τα Νeed for speed μην τα αναφέρετε καθόλου, Το TDU τι λέει?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR [Σήμερα, στις 16:47]

θα μπορουσες παντως να μοιρασεις τις ωρες σου πιο σωστα αναμεσα στα class που παιζεις και να επαιρνες κανενα veteran badge, χαμηλωσε και τα dpi γιατι δεν σε βλεπω καλα, 11% accuracy jesus :p εγω τωρα μαζευω τις απαραιτητες ωρες για sniper ( http://bf2s.com/player/74563759/ ) η δικαιολογια μου για το αισχρο Kill : Death ratio ( 4 : 5 ) ειναι πως οταν το αρχισα το game ( προηγουμενο καλοκαιρι ) δεν ειχε βγει ακομα η 1.4 με το no vechicles mode, οταν εισαι σε server με οχηματα ο μονος τροπος να κανεις 25-0 ειναι ή ιπταμενος ή οδηγοντας καποιο φλωρο-οχηματακι .....

Ευτυχως το 2142 ειναι πιο infantry orientated οποτε δεν εχω παραπονο :devil:

http://battlefield.ea.com/battlefield/bf2142/PlayerSummary.aspx?Lang=us&SrchName=&Profiles=&PID=91571781

Για να μην βγώ off-topic.... έχεις ΠΜ.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Eπαιξα και εγώ το Richard Burns, δεν έχει σχέση με το DiRT και είναι αδικο να τα συγκρίνουμε.

Ωραίο είναι, αλλά με κουμπια το παρατάω, δεν έχει νόημα.

τελικα μαν δεν παλευεται εε?? στα ειπα εγω...:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Eπαιξα και εγώ το Richard Burns, δεν έχει σχέση με το DiRT και είναι αδικο να τα συγκρίνουμε.

Το Richard Burns είναι φανερό ότι δεν σχεδιάστηκε για keyboard.

(Δεν είναι στα + του παιχνιδιου, θα μπορουσε να έχει 2 setup).

Kαταλαβαίνω ότι με τιμονι θα είναι άλλο παιχνιδι.

Ο χρόνος πατήματος του κουμπιου είναι ανάλογος και με την ταχυτητα περιστροφής του τιμονιου, έτσι καθιστά αδύνατη τη σωστή διόρθωση στις στροφές(αναποδο τιμονι, drift, κτλ). Όταν πας να διορθώσεις θέλεις γρήγορη περιστροφή του τιμονιού, κατι πολυ δύσκολο να γίνει με τα κουμπια σε αυτο το game, για το παραπάν λόγο.

Μου βγαίνει η πίστη για να μπω σωστα και με χιλιόμετρα σε μια στροφή.

Το αναλογικό γκάζι/φρενο που είναι απαραιτητο στο game δεν το συζητάμε καθόλου,(πατάω διακεκομενα το κουμπι μπας και εξομοιώσω...).

Κάνω τουλάχιστον 15 sec παραπάνω απο τα stage records στο quick rally στις ξεκλειδωτες πιστες που έχει και δεν νομίζω ότι έχω άλλα περιθώρια βελτίωσης.

Ωραίο είναι, αλλά με κουμπια το παρατάω, δεν έχει νόημα.

α και τα γραφικά αν και παλια, δεν με ενόχλησαν καθόλου, καλά είναι, δεν χαλάνε το σύνολο.

Edit : Και για αυτούς που λένε ότι το DiRT δεν είναι καλό στο χειρισμό, ξερετε κανα άλλο Rally Game που να έχει χειρισμό καλύτερο και να ΠΑΙΖΕΤΑΙ με keyboard?

(Τα Νeed for speed μην τα αναφέρετε καθόλου, Το TDU τι λέει?)

Το Colin McRae 1 είναι καλύτερο από αυτό το πράγμα...:p

Το Rally Championship του 1999 έχει κορυφαίες πίστες, είχα εντυπωσιαστεί πάρα πολύ τότε.

Το TDU είναι ένα arcade street racing το οποίο όμως:

1) Αν του αφαιρέσεις το traction control γίνεται αρκετά ρεαλιστικό

2) Με μηχανή όταν τρέχεις σε κίνηση για να κάνεις καλό χρόνο είναι α-πί-στευ-το :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τον gznp για το Rally Championship του 1999 το οποιο παρεμπιπτοντως εξακολουθω να παιζω. Αν και δεν εχει τον ρεαλισμο των συγχρονων παιχνιδιων, ειναι ενα καλο παιχνιδακι με πολυ καλα γραφικα.

Link to comment
Share on other sites

Μετανοείτε! Στραφείτε στα πραγματικά simulators! Live For Speed S2, μακράν οτι πιο ρεαλιστικό έχω παίξει. Φοβερή παραμετροποίηση των οχημάτων, στα πισωκίνητα μπορείς να διαλέξεις αναμεσα σε ανοιχτό, μπλοκέ, ακομα και να ρυθμίσεις και το ιξώδες στη βαλβολίνη του διαφορικού. Και φυσικά, τις διαφορές τις βλέπεις στην πίστα. Απο τα άλλα όντως το Rally Masters (Michelin ?) ήταν κορυφαίο, καθώς επίσης και το RBR.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδες, ητε με πιστεψετε ητε οχι σας λεω αληθεια. Ακουστε τι εγινε. Παω το πρωι ωραια και καλα στο video club για να νοικιασω καμια ταινιουλα και λεω απο μεσα μου, δεν παω να δω στα pc-games τι καινουργιο βγηκε? Μολις φτανω εκει που ειναι τα παιχνιδια κοιταω στο ραφυ που βαζουν τα καινουργια και τι βλεπω.... To colin mcrae DiRT !!!!!!!!!!:woot: Τρελαθηκα, το περνω και τρεχω στο ταμειο, και μου λεει το παιδι που ηταν εκει: Αντε, εισαι τυχερακιας, σημερα το πρωι το φεραμε το παιχνιδακι, εισαι ο πρωτος που το νοικιαζει!!! Το νοικιασα λοιπον οπως καταλαβενετε χωρις να ξερω που το βρηκαν????:blink: Παω σπιτι, το εγκαθησταω αμεσως και αρχιζω να παιζω!!!! Exω loipon να πω μερικα σημαντικα μειωνεκτιματα για τον χειρισμο κυριος. 1) Οταν τρεχεις κανονικα και θες να στριψεις σε μια μικρη στροφουλα και πατησεις ενα βελακι αναλογος που θες να πας, οι ροδες στριβουν αμεσως οσο δεξια ή αριστερα αναλογος πανε. Και ετσι οπως τρεχεις και πατησεις το βελακι, χανεις αμεσως τον ελενχο και δεν μπορεις να το επαναφερεις. Αυτο γινετε συνεχεια. Και λιγο να το πατας το κουμπακι τα ιδια γινονται. Ακομα και σε μια μεγαλι στροφη, στριβει περισσοτερο απο οσο θες. :jump: Πηγα στα options --> controll settings αλλα δεν υπαρχει ενα καραμενο κουμπακι ή ρυθμιστηρι που να μπορεις να ρυθμισεις ποσο να στριβουν οι @@@@ ροδιτσες. 2) Επισεις ο χειρισμος του αυτοκινητου (του καθε αυτοκινητου) ειναι φρικτος. Το Live for speed poυ den εχει και τρελα γραφικα ειναι καλύτερο.

Θελω να καταλιξω πως τελικα το gameplay δεν εχει τοσο ωραια γραφικα οσο δειχνουν στο trailer. Και γενικοτερα δεν θα το αγοραζα. Δεν με ενθουσιασε καθολου. Τελικα, κατα την γνωμη μου το Colin mcrae ειναι για..... :tomato: :tomato: :tomato::TD:

Αυτα απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Το να παίζεις και να κρίνεις ένα παιχνίδι driving simulation με τα "βελάκια" είναι μάλλον άτοπο... Αν δεν παίξεις το λιγότερο με joystick για να μη σου πω με τιμόνι, τότε δε μπορείς να καταλάβεις πόσο σωστά σχεδιασμένη είναι η οδήγησή του.

Φυσικά η άποψή σου είναι σεβαστή, αλλά μόνο για όσους παίζουν με τα βελάκια κι όχι για τους υπόλοιπους :)

Link to comment
Share on other sites

νε επώ και γώ την αποψή μου με τιμονιέρα?

Πιστεύω ότι θα μπορούσε να είναι καλύτερο,δεν ξέρω γιατί αλλά με έχει ψιλο ξενερώσει το παιχνίδι.

Ενώ έχει ωραία γραφικούλια στον χειρισμό χάνει, άσε π μέχρι να σετάρω την τιμονιέρα σωστά μου βγήκε ο πάτος..ενώ το GTR2 είναι απλά κορυφή για μένα...και δεν χρειάζεται να σετάταρεις τπτ από άποψη τιμονιέρας μιάς και κάνει το καλυμπράρισμα μόνο του και πολύ καλύτερος και πιο ρεαλιστικός χειρισμός στο παιχνίδι.

Να πώ και τον πόνο μου..

Τι καλύτερο που έχω καταφέρει με βελάκια είναι ~1.04 και με τιμονιέρα τα ίδια :p

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, φυικα και εχω τιμονιερα. Την συνδεσα και μετα απο ενα σημειο "στριψιματος" του τιμονιου το αυτοκινητο στριβει παρα πολυ. Ενω στα αλλα παιχνιδακια simulation driving οταν τρεχεις το αμαξι στριβει πιο λιγο απο οτι οταν πας αργα, ετσι δεν ειναι? Γενικοτερα, ειχει πολυ χαζο χειρισμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που παιζω με βελακια το NFS, μετραει η αποψη μου? Δηλαδη θελω να πω, επειδη δεν εχω παιξει κανενα αλλο παιχνιδι εκτος απο καποια περιστασιακα και εκτος του WRC 1999. Επαιξα το demo και οντως δεν παει καλα. Θυμαμαι απο τοτε οτι το Impreza δεν εστριβε καλα και ετσι πηρα το EVO. Παλι χαλια στριψιμο. Μου φανηκε και καπως βαρυ για demo (βεβαια κι εγω τα εβαλα ολα τερμα αλλα και παλι δεν δικαιολογειται το κολλημα που εφαγε το πισι μου!). Με τιμονιερα δεν εχω παιξει ποτε αλλα παντοτε αν κατι με προβληματιζε, πειραζα λιγακι το ποσο πολυ θα στριβει το αυτοκινητο.

Υπογραφη:

Φανατικος NFS

Link to comment
Share on other sites

Ok :) Αν και με τιμονιέρα είναι χαζός ο χειρισμός, δε διαφωνώ. Ήμουν απλά αντίθετος στο να το κρίνουμε με βάση το χειρισμό από τα βελάκια.

Όσο για τα γραφικά, συνήθως, δείχνουν του ΧΒΟΧ, ή αν βγει σε DX10, να έχουν βάλει αυτά στα demos. Πάντα αυτό δε γίνεται...? ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.