Jump to content


S.T.A.L.K.E.R. - Shadow of Chernoby:πείτε τα όλα


HotPeanut

Recommended Posts

1024x768 με φουλαρισμένα γραφικά (εκτός από τους πνίχτες - anisotropic filtering=χαμηλά και antialiasing=κομμένο) και dynamic lighting 30-40 fps με περιστασιακές βουτιές στα 20 (σε αστραπές και τέτοια). Με static lighting σταθερά 40-60 fps. super παιχνίδι! (Κοντεύω στον πυρήνα)

Τα specs μου απο κάτω - χωρίς o/c

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα κολληματα και τετοια εκτός απο μια φορά μέσα σε ένα υπόγειο παρκινγκ που αναψα φακό και ...είδα το desktop. Τα saved games και τα screenshots είναι στο All Users area (στα XP τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνίδι είναι ότι καλύτερο έχω παίξει τα τελευταία 6 χρόνια! Φοβερή ατμόσφαιρα, μάχες και αρκετό κρυφτούλι με τους "κακούς"! Μπράβο τους, αξίζανε τα 5 χρόνια αναμονής.

Στο PC της υπογραφής παίζει "νεράκι" με όλα τα options στο max και ανάλυση 1280*1024 (λόγω 19" CRT). Bugs ως τώρα δεν βρήκα (patch 1).

ΥΓ: δώστε 28 Euro και πάρτε το ORIGINAL. Είναι ντροπή να ξοδεύουμε εκαντοντάδες euro για hardware και να μην δίνουμε τρεις δεκάδες για ένα παιχνίδι. Κάπως πρέπει να ζήσουν και οι εταιρίες που τα δημιουργούν, ώστε στο μέλλον να μας δώσουν ακόμη καλύτερα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

+1

από την εποχή του Duke Nukem 3D έχω να γουστάρω τόσο.

Στο μυαλό μου είσαι? :)

Duke Nukem 3D και Fallout 2 ήταν ως προχθές τα κορυφαία για μένα. Τώρα πρόσθεσα και το STALKER :clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Τα παραλετε λιγο....κατα την γνωμη δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο. Αν εβγαινε πριν κανα δυο χρονια θα ηταν κορυφη αλλα τωρα....δηλαδη οταν βγει το Crysis τι αθα λεμε...

Δεν είναι τα γραφικά, είναι η ατμόσφαιρα μέσα στην οποία σε βάζει. Αν σου αρέσουν παιχνίδια καθαρά shoot 'em up τότε αυτό δεν είναι το παιχνίδι σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από skritikos [Σήμερα, στις 18:18]

Δεν είναι τα γραφικά, είναι η ατμόσφαιρα μέσα στην οποία σε βάζει. Αν σου αρέσουν παιχνίδια καθαρά shoot 'em up τότε αυτό δεν είναι το παιχνίδι σου.

Aκριβως...η ατμοσφαιρα...

Οντως το παιχνιδι ειναι απο τα κορυφαια FPS ever made και αξιζει μια θεση στη συλλογη μας.

Δυστυχως εγω εκανα το λαθος στην αρχη και δεν αλλαξα το επιπεδο δυσκολιας το οποιο ηταν στο Master και τωρα που κατα τυχη περασα το Pripyat δε μπορω να κουνηθω....Απλα δε βγαινει...

Εχει bugs το παιχνιδι....οχι πολλα....το μονο που μ'ενοχλει ειναι το clipping των εχθρων που μαλιστα με σκοτωνουν ενω βρισκονται πισω απο τοιχο και εγω ειμαι καλλυμενος...

Ενα god mode χρειαζεται για να εξερευνησουμε το χωρο γυρω απο το NP καθως και το Pripyat...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και στην πραγματικότητα μερικές σφαίρες περνάνε μέσα από τοίχο.... ;-)

It's not a bug. It's a feature!!

Πάντως το παιχνίδι είναι για πολλά παιξίματα. Το έβγαλα χτες και από τη μια είδα 3-4 αποστολές που δεν τις έπιασα καθόλου, κάμποσες άλλες που δεν ολοκληρώθηκαν επιτυχώς και διάβασα για ένα τρελό σενάριο ολοκλήρωσης στην τελευταία αποστολή με διαδοχικά teleportation και κορυφαίο τέλος (εγώ απλά άγγιξα εκείνο το μυστηριώδες αντικείμενο στον πυρήνα και ο τύπος έκανε μια ευχή, ...να εξαφανιστεί (to disapear)! Κουφάθηκα τελείως. GOD MODE επιγόντως γιατί έχουμε και δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρένα δεν πολυκατάλαβα (επεζα βράδυ με σχεδόν κλειστό ήχο) τι γίνεται? Μονομάχησα με κάποιον τον οποίο και καθάρησα ενοείται, αλλά μετά βρέθηκα χωρίς καθόλου όπλα και φόρτωσα saved game. Is it me, or.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GFFermari [Σήμερα, στις 20:41]

Εχει bugs το παιχνιδι....οχι πολλα....το μονο που μ'ενοχλει ειναι το clipping των εχθρων που μαλιστα με σκοτωνουν ενω βρισκονται πισω απο τοιχο και εγω ειμαι καλλυμενος...

Δεν ειναι bug τα οπλα-σφαιρες του στρατου που χρησιμοποιουνται σε πολεμο διαπερνανε τους τοιχους.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα επίσης ένα hot-key για τις ενέσεις anti-rad (όπως με τα φαρμάκια, "[" και "]"). Εκεί στη σαρκοφάγο τα πράγματα είναι δύσκολα. Μ'αρεσε επίσης που μπορούσες στο ίδιο όπλο να βάλεις διαφορετικές σφαίρες καθώς και η ρεαλιστική μεν, σπαστική δε, εμπλοκή στα όπλα. Το κορυφαίο ήταν όταν χάζευα με τα κυάλια ένα ..λύκο ο οποίος έκανε βόλτες πανω-κάτω μέχρι που έπεσε μέσα σε μια "ανωμαλία" που τον σήκωσε στον αέρα και μετά από λίγο έσκασε και έγινε κοματάκια μέσα σε ένα σύνεφο αίματος!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m [Σήμερα, στις 18:58]

Δεν ειναι bug τα οπλα-σφαιρες του στρατου που χρησιμοποιουνται σε πολεμο διαπερνανε τους τοιχους.

Δηλαδη οι ''οχτροι'' οχι μονο πυροβολουν με οπλα που φερουν σφαιρες που διαπερνουν τους τοιχους αλλα γνωριζουν και που βρισκομαι μεσα στο κτιριο και με πετυχαινουν....

Ελεος....god mode plz....ενα λαθος εκανα και το πληρωνω...ΠΟΛΥ ακριβα...

:D

Link to comment
Share on other sites

To γεγονός ότι ξέρουν να σε βρουν οι οχτροί έχει και τα θετικά του. Τη στήνεις σε μια καλή μεριά, τους σφυράς που και που (βγαίνεις να σε δουν) και έρχονται ένας-ένας (οι και 2-3 μαζί!!) για σκότωμα. Το χρειάστηκα μιά φορά... Γενικά οι οχτροί ήταν ευχάριστα έξυπνοι, πιο έξυπνοι από αυτούς στο F.E.A.R. Επίσης όσο προχωράει το παιχνίδι, κάποια όπλα γίνονται πρακτικά άχρηστα. Φόρεσε κανένας exoskeleton στη σαρκοφάγο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 19:19]

... Γενικά οι οχτροί ήταν ευχάριστα έξυπνοι, πιο έξυπνοι από αυτούς στο F.E.A.R.

Πολυ σωστος.....ευχαριστα εξυπνοι...

Αν και τα οπλα μου φαινονται αδυναμα....θελει περιπου 20-30 σφαιρες ο καθενας..(οχι με το πιστολακι..)...μια φορα πηρα ενα καλο που τους σκοτωνε με περιπου 10 σφαιρες αλλα δεν ειχα σφαιρες για να το κρατησω..

.:nuke: :nuke:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.