Jump to content



S.T.A.L.K.E.R. - Shadow of Chernoby:πείτε τα όλα


HotPeanut

Recommended Posts

Μόλις είδα κάτι screenshots από διάφορες πίστες και παρατήρησα ότι χωρίς οχτρούς στο ραντάρ, το ATITrayTools δίνει 50-65 fps ενώ με καμιά 10ριά οχτρούς βουτάει καμια 20ρια frames και πάει 30-45. Σας δίνω μέσες τιμές από 35 screenshots.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 22:49]

@Mainframe

Μήπως το "παίζεις" σε τίποτε turist/spectator mode? Σε όλα τα ρανταρ στα screenshots σου μόνο εσύ φαίνεσαι. Ούτε καν πτώματα. Οι οχτροί και γενικά ότι σαλεύει επιβαρύνουν όλο τα σύστημα αρκετά.

Καλό σαν σκέψη αλλά τσου. Δεν τους βλέπεις του οχτρούς στις φώτο? Δες στον trader, που δεν έχει οχτρούς, τα frames........

Παιδες χαιρετώ για την ώρα......Ωρα για company of heroes.....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την εξτρα αποδοση του mainframe (φτου να μη σε ματιαξω) εικαζω πως πρεπει ναναι ο συνδυασμος 680+8800 (linkboost η οτιδηποτε αλλο) που ανεβαζει πολυ το μηχανημα...εδω εγω με 7950gt+το "παναρχαιο" nf4 16 intel οταν εβαλα απτο βιος peg link->faster (peg αντοχω καταλαβει καλα ειναι ο προγονος του linkboost) ειδα αξιοσημειωτη διαφορα στο quake 4(πριν καν βαλω patch+dual core hotfix)...δηλ αποκει που ψιλοαγκομαχουσε σε δυσκολες φασεις ανεβηκε αρκετα και δεν κολωνε...χωρις να δω καποια διαφορα στο 3dmark 2006........καποιος μας λεει "μονο δικες μου καρτες γραφικων" :)....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Σήμερα, στις 00:27]

Σχετικα με την εξτρα αποδοση του mainframe (φτου να μη σε ματιαξω) εικαζω πως πρεπει ναναι ο συνδυασμος 680+8800 (linkboost η οτιδηποτε αλλο) που ανεβαζει πολυ το μηχανημα...εδω εγω με 7950gt+το "παναρχαιο" nf4 16 intel οταν εβαλα απτο βιος peg link->faster (peg αντοχω καταλαβει καλα ειναι ο προγονος του linkboost) ειδα αξιοσημειωτη διαφορα στο quake 4(πριν καν βαλω patch+dual core hotfix)...δηλ αποκει που ψιλοαγκομαχουσε σε δυσκολες φασεις ανεβηκε αρκετα και δεν κολωνε...χωρις να δω καποια διαφορα στο 3dmark 2006........καποιος μας λεει "μονο δικες μου καρτες γραφικων" :)....

Το ίδιο πιστευω και εγω

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα στο tube τα ending απο το STALKER. Tο finale με τα πολλά teleporters και τον πανικό στις ταράτσες του Τσερνομπιλ είναι όλα τα λεφτά. Απ'οτι διάβασα το κλειδί είναι να κάνεις την αποστολή που "σκοτώνεις τον τύπο που ...είσαι εσύ!!" (κουφό, αλλά αυτό κατάλαβα).

’σχετο1: το ξέρατε ότι τα Hind (ελικόπτερα) πέφτουν με το RPG? ;-)

’σχετο2: βρέθηκε κανένα hack για GOD MODE? Δεν προλαβαίνω να το παίξω πολλές φορές.... :-(

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανέβασα το quality 1-2 ticks σε κάποια settings που δεν είχα τερματισμένα σε 1152x864 και δε ζορίστηκε καθόλου. Σταθερά 30-40 με βαριές πίστες (περιοχή με BAR, Arena, κτλ). Αξίζει λέτε να o/c λίγο τη CPU? Ή μήπως θα με φρενάρει η VGA και δεν θα δω όφελος? Είμαι με stock ρυθμίσεις παντού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

Σήμερα ανέβασα το quality 1-2 ticks σε κάποια settings που δεν είχα τερματισμένα σε 1152x864 και δε ζορίστηκε καθόλου. Σταθερά 30-40 με βαριές πίστες (περιοχή με BAR, Arena, κτλ). Αξίζει λέτε να o/c λίγο τη CPU? Ή μήπως θα με φρενάρει η VGA και δεν θα δω όφελος? Είμαι με stock ρυθμίσεις παντού.

http://firingsquad.com/hardware/stalker_cpu_performance/

Με την καρτα σου μαλλον δεν θα δεις διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Χθες, στις 18:57]

Μόλις είδα στο tube τα ending απο το STALKER. Tο finale με τα πολλά teleporters και τον πανικό στις ταράτσες του Τσερνομπιλ είναι όλα τα λεφτά. Απ'οτι διάβασα το κλειδί είναι να κάνεις την αποστολή που "σκοτώνεις τον τύπο που ...είσαι εσύ!!" (κουφό, αλλά αυτό κατάλαβα).

:nuke:Εχει περισοτερα απο 1 φιναλε?????:turn:

Link to comment
Share on other sites

@ΙamdaBest

Αν παίζεις πολλά FPS μάλλον είναι λογικό. Εγώ που έχω παίξει μετρημένα (Duke Nukem 3D, Doom, Serious Sam, DOOM3, FEAR, STALKER) το γούσταρα τρελά. Ειδικά σε σχέση με το FEAR και το DOOM3 για τα οποία άκουγα ΤΙΣ κρητικές θεωρώ ότι είναι μακρά καλύτερο. Επίσης μου άρεσαν τα πρωτότυπα γραφικά του Pray. Τα finale νομίζω μπήκαν για να ...υπάρχει κάποιο finale. Θα υπάρξει σίγουρα και sequel καθώς κάποια features κόπηκαν από τον εκδότη.

Κανένα cheat ρε παιδιά.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση,στο Yantar Lab πηρα ενα quest για unique suit,οταν παω μεσα ακομα και με αυτη τη στολη που εδωσαν οι επιστημονες χανω ενεργια και πολυ γρηγορα,μηπως χρειαζεται καμια αλλη?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos [Χθες, στις 21:13]

και μια στα 1600χ1200.....δεν ξερω τι λετε εσεις παντως η gts γαζωνει λεμε

Φιλαρακο εμενα γιατι μου φαινεται πως εισαι σε static lighting mode ? ουτε η σκια της σκαλα ς φαινεται σωστα ουτε εχουν σκιες τα δεντρα, αμα δεν τραβηξεις screens με την ιδια σκηνη και σε static και σε dynamic lighting mode (οπως εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=528470#post528470 ) εγω προσωπικα δεν πειθομαι

btw οσοι λετε πως το παιχνιδι δεν εχει και τοσο καλα γραφικα μαλλον δεν εχετε δειτε αυτες τις screen http://www.rage3d.com/board/showthread.php?t=33815711&page=127

μην ξεχασω να αναφερω πως για τετοιο φωτισμο χρειαζεστε global illumination ( r2_gi on στην κονσολα )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR [Σήμερα, στις 03:25]

Φιλαρακο εμενα γιατι μου φαινεται πως εισαι σε static lighting mode ? ουτε η σκια της σκαλα ς φαινεται σωστα ουτε εχουν σκιες τα δεντρα, αμα δεν τραβηξεις screens με την ιδια σκηνη και σε static και σε dynamic lighting mode (οπως εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=528470#post528470 ) εγω προσωπικα δεν πειθομαι

btw οσοι λετε πως το παιχνιδι δεν εχει και τοσο καλα γραφικα μαλλον δεν εχετε δειτε αυτες τις screen http://www.rage3d.com/board/showthread.php?t=33815711&page=127

μην ξεχασω να αναφερω πως για τετοιο φωτισμο χρειαζεστε global illumination ( r2_gi on στην κονσολα )

διαβαζοντας όλο το thraed μου έκανε εντύπωση που έχετε low φραμε όπως και τον mainframe.....γιατι ειχα εγκαταστήσει το STALKER και εβλεπα 200+ fps....έβλεπα 200+ γιατι όντως δεν ειχα βάλει το dynamic lighting mode......όταν το ενεργοποίησα πέσανε στα 100+....δεν με ενδιαφέρει αν με πιστεύεις ή όχι και αν δεν σε πείθω που λες.....τράβα μόνο σου την ίδια εικόνα με ολα στο ON και κάνει σύγκριση.;)

Link to comment
Share on other sites

Στο static το ΑΑ δουλευει μια χαρα θα μπορουσες να το βαλεις,θα γινοταν λιγο καλυτερο.

Λιγο πιο πανω εκανα μια ερωτησουλα μπορει καποιος να απαντησεις εκτος απ το να δειχνετε τα σκορ σας σε FPS?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 10:08]

Μην ανησυχείς, το έκανα εγώ:

Mικρές διαφορές ε?

(1680*1050 - Νο ΑΑ - σύστημα της υπογραφής)

φίλε η εικόνα με το static εχει καμια σχεση σε γραφικά με την εικόνα που πόσταρα εγώ?

απο την αλλη η dinamic που ποσταρες έχει πιο πολλες σκιες......μήπως έβαλα το dinamic lighting και όχι το full dinamic lighting?(δεν ειμαι και σπιτι να το δω)

για δες πόσες επιλογές έχει? 3 ή 2?

1.static

2.dinamic

3.full dinamc? για να δω αμα ακανα πατατια! :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.