Jump to content



First ATI R600 TRUE Benches Launched(?)


Maximus

Recommended Posts

Παίζει κανα παρόμοιο συγκριτικό με τις καρτούλες σε (σ)Vista περιβάλλον?

Γιατί ότι έχω διαβάσει σε XP έγιναν (εκτός αν κάνω λάθος) και νομίζω θα είχε ενδιαφέρον να δούμε αποτελέσματα σε ένα περιβάλλον που κάποια στιγμή θα περάσουμε όλοι είτε ηθελημένα είτε όχι... Στην τελική ο ντόρος για το DX10 γίνεται και σε XP περιβάλλον λίγο περιέργα μου φαίνονται τα νούμερα που βγαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 854
  • Created
  • Last Reply

Πως θα γίνει δοκιμή σε Vista? Με DX9? DX10 δεν υπάρχει ακόμα και άγνωστο πότε θα βγει. Είναι έτοιμο, αλλά η ημερομηνία έκδοσης έχει να κάνει με το ποσοστό των χρηστών που διαθέτουν κάρτες DX10 αφού δεν είναι backwards compatible :)

(τα έχουμε γράψει 1000 φορές... στο τέλος θα τα κάνω υπογραφή... :rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 14:13]

Πως θα γίνει δοκιμή σε Vista? Με DX9? DX10 δεν υπάρχει ακόμα και άγνωστο πότε θα βγει. Είναι έτοιμο, αλλά η ημερομηνία έκδοσης έχει να κάνει με το ποσοστό των χρηστών που διαθέτουν κάρτες DX10 αφού δεν είναι backwards compatible :)

(τα έχουμε γράψει 1000 φορές... στο τέλος θα τα κάνω υπογραφή... :rolleyes: )

Σίγουρα έτσι είναι τα πράγματα απλά μάλλον δεν έγινα εγώ κατανοητός...

Mου φαίνεται ότι έχουμε πέσει σε ένα μεγάλο fallacy με το όλο θέμα συγκριτικών R600/2900XT(X), 8800GTS(X, ULTRA) ακριβώς επειδή είναι έτσι τα πράγματα....

Παίρνουμε μία δόση XP, μία δόση (beta) drivers, λιγο tweaking ανακατεύουμε καλά με 1 κάρτα αρκετών μηνών και άλλη μία που ΘΑ βγεί προσέχοντας να μην βάλουμε το DX10 και ιδού το τεστ/κεικ... :D

Για εμένα εκεί είναι το πρόβλημα, λάθος μίξη υλικών και ένα αποτελέσμα με γεύση που ξενίζει για πολλούς..

Από ότι θυμάμαι στην Στατιστική, πρέπει να έχεις σωστά inputs, ίδια μετρήσιμα μεγέθη, ίδια φόρμουλα ώστε να βγάλεις συμπεράσματα... Και εδώ δεν βλέπω να τηρείται κάτι τέτοιο...

Εκτός εαν το όλο θέμα μέτα τα συγκριτικά σε διάφορα sites είναι ένα παιχνιδάκι marketing και ανταγωνισμού (γιατί πια μιλάμε για χορό εκατομμυρίων) που οι εντυπώσεις και τα χτυπήματα κάτω από την μέση θεωρούνται δεδομένα λίγο πριν βγεί κάτι στην αγορά...

Δεν λέω ότι αδικείται η ATI ή η ΝV απλά το όλο setup μου μυρίζει άσχημα και προσωπικά είμαι πολύ σκεπτικός με όλα αυτά που βλέπω και διαβάζω....

Link to comment
Share on other sites

I see your point :o

Πάντως αφού θα γίνει η επίσημη παρουσίαση θα μπορούμε να βγάλουμε πιο ασφαλη συμπεράσματα για τις επιδόσεις της και θα ανακοινωθούν τιμές / θα υπάρχει δυνατότητα προπαραγγελίας κτλ.... Η ΧΤΧ πότε έρχεται θα μας πουν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω κι άλλη καθυστέρηση για την ναυαρχίδα της σειράς...αν δεν πρόκειται η XTX να ρίχνει στ'αυτιά της 8800GTX, δεν τους συμφέρει να την καθυστερήσουν άλλο. Ας την βγάλουν τώρα και ας δηλώσουν ναι στα dx9 υπολείπεται (λόγω driver ¨η κώδικα παιχνιδιών ή ότι άλλο...) αλλά όταν βγουν τα DX10 λόγω ΗW (DDR4, διπλάσιοι processors) θα πετάει.... Αν πραγματικά πετάει. Το ιούνιο / ιούλιο η nvidia θα βγάλει την 8900 και πάλι πίσω θα είναι...Ποιά η απάντησή τους τότε; Σχεδιάζουν τίποτε; ΟΧΙ. Σε ποια Μεγάλη των Μanagerέων Σχολή σπούδασαν και παίρνουν τέτοιες αποφάσεις!!! Γ!x%&*

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 13:02]

Σε ποια Μεγάλη των Μanagerέων Σχολή σπούδασαν και παίρνουν τέτοιες αποφάσεις!!! Γ!x%&*

Στις μεγαλύτερες φιλε μου, γιαυτό και αναρωτιέσαι, περιμένεις, θέλεις το καλυτερο, και αλλαζεις δεκα καρτες σε 2 χρονια. Αυτά που θέλουν τα πετυχαινουν, μην αγχωνεσαι για αυτούς.

..ο δευτερος ενικός ειναι για χαρη του λόγου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι έτσι εγώ...Εχω μάθει να περιμένω...και περιμένω αρκετά....απο τον Νοέμβριο... Tότε πούλησα τότε τον υπολογιστή μου (P4 2,8, nvidia 6800-256MB) γιατι δεν έπαιζα αξιοπρεπως το oblivion (!~12-17fps!!) και από τότε είμαι σε μια γλυκιά αναμονή μαζεύοντας υλικό που αξίζει να ασχοληθείς έστω και μετα από ένα-δύο χρόνια (Oblivion, Neverwinter Nights2, Gothic3, HL2 Episode1, STALKER, Supreme commander, Company of Heroes...) Δεν τους αξίζει να έχουν πελάτες που τους τα ακουμπάνε για να αγοράσουν καθετι καινούργιο μέσα σε ένα εξάμηνο για ένα +3 - 5%. Γιατί τα λεφτά που θα δώσω θέλω να κάνουν απόσβεση σε μια διετία... Αμα βγουν παιχνίδια τύπου Crysis και αυτό που αγοράσω τώρα θα σέρνεται (αλήθεια έχουν βγει προδιαγραφές για το Crysis;; Από την εμπειρία του oblivion απ΄αυτό που ανακοινώσουν ως minimum για να τρέξει το παιχνίδι θα θες τις διπλασιες δυνατότητες) τότε ας περιμένω ένα δύο μήνες ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 14:29]

Δεν είμαι έτσι εγώ...Εχω μάθει ........

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 13:40]

..ο δευτερος ενικός ειναι για χαρη του λόγου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 11:40]

Στις μεγαλύτερες φιλε μου, γιαυτό και αναρωτιέσαι, περιμένεις, θέλεις το καλυτερο, και αλλαζεις δεκα καρτες σε 2 χρονια. Αυτά που θέλουν τα πετυχαινουν, μην αγχωνεσαι για αυτούς.

..ο δευτερος ενικός ειναι για χαρη του λόγου.

Α... και κάτι άλλο φίλε μου. Οι managers στις εταιρίες κρίνονται από τα οικονομικά τους αποτελέσματα -κέρδη και αυτά που έχουν δει το φως της δημοσιότητας για την ΑΤΙ-ΑΜD δεν τους κολακεύουν...Να κάνουν καλύτερα την δουλειά τους και ίσως να τους ζητήσουν ευθύνες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav

Δεν είμαι έτσι εγώ...Εχω μάθει να περιμένω...και περιμένω αρκετά....απο τον Νοέμβριο... Tότε πούλησα τότε τον υπολογιστή μου (P4 2,8, nvidia 6800-256MB) γιατι δεν έπαιζα αξιοπρεπως το oblivion (!~12-17fps!!) και από τότε είμαι σε μια γλυκιά αναμονή μαζεύοντας υλικό που αξίζει να ασχοληθείς έστω και μετα από ένα-δύο χρόνια (Oblivion, Neverwinter Nights2, Gothic3, HL2 Episode1, STALKER, Supreme commander, Company of Heroes...) Δεν τους αξίζει να έχουν πελάτες που τους τα ακουμπάνε για να αγοράσουν καθετι καινούργιο μέσα σε ένα εξάμηνο για ένα +3 - 5%. Γιατί τα λεφτά που θα δώσω θέλω να κάνουν απόσβεση σε μια διετία... Αμα βγουν παιχνίδια τύπου Crysis και αυτό που αγοράσω τώρα θα σέρνεται (αλήθεια έχουν βγει προδιαγραφές για το Crysis;; Από την εμπειρία του oblivion απ΄αυτό που ανακοινώσουν ως minimum για να τρέξει το παιχνίδι θα θες τις διπλασιες δυνατότητες) τότε ας περιμένω ένα δύο μήνες ...

Και από τότε που τα παίζεις τα παιχνίδια αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα παίζω τα παιχνίδια αυτά... Τα έχω στην αναμονή όταν πάρω το νέο μου PC ( με ένα laptop DELLLatitude505 της δουλειάς είμα)...Αλλά αν το καλοσκεφτείς το πολύ10 παιχνίδια βγαίνουν κάθε χρόνο που να αξίζουν πραγματικά...Βέβαια δεν έχω και πολυ ελεύθερο χρόνο για να τα τελειώσω όλα (είμαστε μεγάλοι πια με υποχρεώσεις) το κέφι μου κάνω...

Link to comment
Share on other sites

1oν. Δεν καταλαβαινω γιατί θιγεσαι, δεν απευθυνόμουν προσωπικά σε σενα και νομίζω οτι στο ξεκαθαρισα απο την πρώτη στιγμή.

2ον. Έχεις δώσει λεφτα για καμια 10αρια παιχνιδια, χωρίς υπολογιστη και αναρωτιέσαι αν θα παιζει το επερχομενο crysis στον υπολογιστή σου.

Δηλαδή αν παιζει τότε είναι όλα ok? Aν δεν παίζει το Crysis τότε τι?

Είναι για πέταμα το Pc που δεν παίζει το Crysis?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 12:53]

1oν. Δεν καταλαβαινω γιατί θιγεσαι, δεν απευθυνόμουν προσωπικά σε σενα και νομίζω οτι στο ξεκαθαρισα απο την πρώτη στιγμή.

2ον. Έχεις δώσει λεφτα για καμια 10αρια παιχνιδια, χωρίς υπολογιστη και αναρωτιέσαι αν θα παιζει το επερχομενο crysis στον υπολογιστή σου.

Δηλαδή αν παιζει τότε είναι όλα ok? Aν δεν παίζει το Crysis τότε τι?

Είναι για πέταμα το Pc που δεν παίζει το Crysis?

Φίλε μου 1)δεν με πείραξαν τα λεγόμενά σου..αλήθεια. 2) 4 παιχνίδια αγόρασα που θέλω νατα έχω στην βιβλιοθήκη μου όλα τα άλλα δανεικά θα τα βρώ...και 3) δεν μ'αρεσει να δώσω ενα σκασμό λεφτά τώρα και σε ένα τρίμηνο να θέλω άλλα τόσα. Τα video του crysis που βλέπουμε σε τι πλατφόρμα παίζουν; Τι τεχνολογία χρησιμοποιούν;

Και για να μην ξεφεύγουμε από το topic περιμένω την ΑΤΙ (αν και πάντα nvidia είχα) γιατί θέλω να αγοράσω ανάμεσα σε ανταγωνιστικά προιόντα, να επιλέγω το καλύτερο την δεδομένη στιγμη...Πάντα θα βγαίνει κάτι καινούργιο... Τα τελευταία χρόνια το έχουν παρακάνει όσον αφορά την συχνότητα...

Link to comment
Share on other sites

αν περιμενεις να δεις τι, πως και γιατι δεν βγάζεις τίποτα στην αγορα ηλεκτρονικου υπολογιστη. Κάτσε πρώτα να βγει με το καλο το crysis και βλέπουμε γιατι για Νοεμβριο 2006 ειχανε πει, μετα για φεβρουαριο κτλ. Αν ειναι να αγοράσεις υπολογιστη με βάση ένα παιχνίδι αστα να πανε φίλε. Πάρε τωρα να χαρεις τα παιχνιδια που λες και αργότερα σε κανα χρονο κανε κανενα upgrade την καρτα γραφικών τι να σου πω.

ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟ CRYSIS γιατί σύμφωνα με τους Dev:

"Apparently there will be enough settings to put on in Crysis that you will not be running it on absolutely maxed settings when it's released, no matter what consumer PC you have."

ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ PC ΤΟ 2010. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav

Τα video του crysis που βλέπουμε σε τι πλατφόρμα παίζουν; Τι τεχνολογία χρησιμοποιούν;

Έχουν άκρες μέσα στην Intel & nVidia και τους έχουν δώσει DDR8, Core6Octal, 12800GTXBSTWOSJ Ultra και αθόρυβους δίσκους στις 25000rpm με πρωτόκολλο SATA43...

:confused::tomato: :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.