Jump to content



First ATI R600 TRUE Benches Launched(?)


Maximus

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 15:58]

Oι τατιάνες στο νετ πάντως αναφερουν ότι θα βγει στην παραγωγή πρώτα το 2900ΧΤ 512MB GDDR3 το οποιο και θα είναι ανταγωνιστικό της GTX. Το XTX βα βγει κάπως αργότερα.

Επισης λέγετε (την μισω αυτή την εκφραση) ότι οι ΑΤΙ drivers θα είναι πιο Vista ready απο τους τωρινους της Nvidia.

Αφου ανακοίνωναν ότι θα βγάλουν ολόκληρη την σειρά μαζί !?!?!... Από Ιανουάριο σε Μάρτιο από Μάρτιο σε Μάιο....και η ναυαρχίδα τους Ιούνιο-Ιούλιο!!Μου φαίνεται ότι Παει κάπως μακρια η βαλίτσα. Και οι σχετικά χαμηλές τιμές που λένε μαλλον θα αφορούσαν την 2900ΧΤ έκδοση (στα 400usd) και όχι την 2900ΧΤΧ. Μετά η nvidia θα βγάλει την 8800ultra, μετά η ΑΤΙ την 2900χτχ, μετά η nvidia την 8900 κτλ.. Κρίμα...γιατί περιμένω τόσο καιρό να πάρω κάτι που να αξίζει και να κρατήσει για μια διετία τουλάχιστον και γινόμαστε έρμαιο των εταιριών...Θα βγεί το crysis και θα μας λένε ότι χρειάζεται η 9900 για να παίξει πάνω από 25fps και πάνω...Τόσο χάλια είναι αυτή η περιοδος για την αγορά υπολογιστή??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 854
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από sstav [Χθες, στις 21:15]

Αφου ανακοίνωναν ότι θα βγάλουν ολόκληρη την σειρά μαζί !?!?!... Από Ιανουάριο σε Μάρτιο από Μάρτιο σε Μάιο....και η ναυαρχίδα τους Ιούνιο-Ιούλιο!!Μου φαίνεται ότι Παει κάπως μακρια η βαλίτσα. Και οι σχετικά χαμηλές τιμές που λένε μαλλον θα αφορούσαν την 2900ΧΤ έκδοση (στα 400usd) και όχι την 2900ΧΤΧ. Μετά η nvidia θα βγάλει την 8800ultra, μετά η ΑΤΙ την 2900χτχ, μετά η nvidia την 8900 κτλ.. Κρίμα...γιατί περιμένω τόσο καιρό να πάρω κάτι που να αξίζει και να κρατήσει για μια διετία τουλάχιστον και γινόμαστε έρμαιο των εταιριών...Θα βγεί το crysis και θα μας λένε ότι χρειάζεται η 9900 για να παίξει πάνω από 25fps και πάνω...Τόσο χάλια είναι αυτή η περιοδος για την αγορά υπολογιστή??

Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα δυστυχώς αν και νομίζω ότι όλα ξεκίνησαν με την συγχώνευση της ΑΤΙ-AMD... ενός κακού μύρια έπονται...

Η διετία που λέγαμε δυστυχώς πάει ανεπιστρεπτί και εγώ στο παρελθόν έτσι την πατήσα αναμένοντας κάθε φορά πότε είναι η σωστή περίοδος είτε γενικής είτε μερκής αναβάθμισης και εν τέλει καταλήξα να κρατήσω από το παλίο μου PC μόνο το καλώδιο ρεύματος :p

Χαίρομαι που φέτος δεν περίμενα την "σωστή περίοδο" και αποφάσισα να το στήσω εκ νέου φέτος τον Φεβρουάριο... τουλάχιστον χαίρομαι κάθε μέρα το PC μου αφού 3 μήνες πέρασαν ήδη (για να μην προσθέσω άλλους 3, σύνολο 6 μέχρι να ηρεμήσει το τοπίο και να μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα) ... και ακόμα παίζεται το έργο "Τοπίο στην ομίχλη".

’παξ και καταλάβουμε ότι με τις πρακτικές που ακολουθούνται από τις εταιρίες μια ζωή πλέον θα τα χώνουμε συχνότερα από ότι στο παρελθόν η "σωστή περίοδος αγοράς" για μένα τουλάχιστον δεν έχει πολύ νόημα πια...

Αφου πάλι σε 6 μηνες θα με αναγκάσουν να τα χώσω πλαγίως 'Η όχι είτε μέσω vista, dx10 είτε μέσω πτώσης τιμών, επιδόσεων, ασυμβατοτητων κτλ... γιατί να στερούμαι σήμερα και προπάντων γιατί να μην ευχαριστιέμαι το όποιο σύστημα μου???

Λεγε με φαύλο κύκλο.....;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε όμως έτσι έχουν τα πράγματα...το ξέρω. Έχουν το μαχαίρι έχουν και το καρπούζι...

Η Χ2900ΧΤ θα έχει 512ΜΒ μνήμη (σε σχέση με τα 768ΜΒ της nvidia8800gtx) και 320 processors (σε σχέση με τους 128)? Τι είναι καλυτερο για την υποστήριξης της native ανάλυσης της DELL2407 1900x1200., η περισσότερη μνήμη ή οι περισσότεροι processors ??

Αν η ΑΤΙΧ2900ΧΤ έχει περίπου 400ευρώ και μετην πτώση των τιμών στους C2D (220euro 6600) πιστεύω ότι θα αποτελέσουν τον κορμο του νέου μου PC. Αργότερα βλέπουμε για crossfire...όταν βγεί το Crysis. Aν μας πουν ότι απαιτεί bearlake me DDR3 και Barcelona ή QuadCore...:tomato::TD: :TD:

Link to comment
Share on other sites

499$ ..........:hmm:

Δηλαδη 499Ε για εμας,για την XT με 512 GDDR3

Όταν η NV χρεωνει καπου 100Ε τα 320ΜΒ GDDR3(με βαση τις τιμες των GTS στο ιδιο καταστημα),τι τιμη θα εχει στο ραφι η ΧΤΧ με 1GB GDDR4?(600 προς 700 τα βγαζω εγω)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηθελα να πω 700+ για να μη μας στεναχωρησω :tomato:

Εκτος αν οι πραγματικες τιμες των μνημων δεν ειναι αυτες που ανεφερα,απλα βρηκε την ευκαιρια η NV και καταγραφει κερδη.Η αλλη λυση για ανταγωνιστικη τιμη ειναι να την προωθησει με περιορισμενο ποσοστο κερδους για να βγει σε μια πιο λογικη τιμη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

499$ ..........:hmm:

Δηλαδη 499Ε για εμας,για την XT με 512 GDDR3

Όταν η NV χρεωνει καπου 100Ε τα 320ΜΒ GDDR3(με βαση τις τιμες των GTS στο ιδιο καταστημα),τι τιμη θα εχει στο ραφι η ΧΤΧ με 1GB GDDR4?(600 προς 700 τα βγαζω εγω)

-100....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΙamdaBest

Απο τις δοκιμες της dailytech

To X2900 XT ειναι πιο γρηγορο απο το 8800 GTS αλλα οχι με ιδιαιτερα μεγαλη διαφορα

Kαλά, ας αφήσουμε τα νούμερα να μιλήσουν καλύτερα. Το πως θα τα ερμηνεύσει ο καθένας είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

H ΧΤ δεν φαινετε τπτ το ιδιαιτερο σε επιδοσεις στα σημερινα games(σε σχεση με τις 8800 των 6 μηνων), να δουμε τι θα κανει και η XTX.

Τα νούμερα φαίνονται αρκετά καλά, δεν νομίζω ότι θα τα χαρακτήριζα ως τίποτα το ιδιαίτερο. Μάλιστα ίσως να είναι και ένα θετικό μήνυμα για το μέλλον, το ότι δηλαδή η ΑΤΙ δεν μεταβάλλεται σε ένα τμήμα της AMD που θα αναλώνεται σε onboard υλοποιήσεις χαμηλών προδιαγραφών.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν νομιζω οτι ειναι fake τα τεστ της Dailytech

Το Χ2900ΧΤ δεν αναμενοταν να ηταν ιδιαιτερα πιο γρηγορο σε σχεση με το 8800GTS

Παρομοια περιμενω να ειναι τα αποτελεσματα μεταξυ X2900XTX και 8800 GTX

Αν και μην ξεχναμε οτι τα ATI driver που χρησιμοποιησε η Dailytech ειναι πρωιμα BETA

Αρχική απάντηση από FLO [Σήμερα, στις 20:42]

test στα 1280x1024 με τέτοιες κάρτες...LOL ( άσε που είναι και fake )

Oι περισσοτεροι εκει εξω χρησιμοποιουν 17" και 19" LCD

Η μεγιστη αναλυση των περισσοτερων 19" LCD ειναι αυτη

και

παρολα αυτα υπαρχουν αρκετοι που αγοραζουν τετοιες καρτες με τετοιες οθονες...

Αρχική απάντηση από Shaman [Σήμερα, στις 16:59]

Kαλά, ας αφήσουμε τα νούμερα να μιλήσουν καλύτερα. Το πως θα τα ερμηνεύσει ο καθένας είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο...

Ηδη μιλησανε τα νουμερα εκτος αμα εσυ δεν το πηρες χαμπαρι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.