Jump to content



First ATI R600 TRUE Benches Launched(?)


Maximus

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Wizard!

Και η nVidia θα αλλάξει τα δύο 6πινα σε ένα 8πινο από τα καινούρια μοντέλα. Αλλά μάλλον επειδή δεν υπάρχουν ακόμα τροφοδοτικά στην αγορά με τέτοια γραμμή, θα σου δίνουν αντάπτορα, ή θα χρησιμοποιείς το 6άρι

Yπάρχουνε νομίζω τα galaxy και τα olympia έχουν ήδη, και θα βγουν νέα revision για όλα τα υπόλοιπα τα κλασσικά. Αλλιώς ανταπτοράκι.

Αρχική απάντηση από Wizard!

Αυτή είναι η full size με την "καλύτερη" ψύξη. Υπάρχει και μικρότερο μοντέλο με άλλο ανεμιστήρα, πάλι όμως ΧΤΧ

Κοίτα αν βλέπω τέτοιο ανεμιστήρα είμαι σίγουρος ότι είναι καλύτερη, όμως πόσες στροφές άραγε θα φορτώνει αυτός, θα μας παίρνει τα αυτιά! :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 854
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ergotelis

Κοίτα αν βλέπω τέτοιο ανεμιστήρα είμαι σίγουρος ότι είναι καλύτερη, όμως πόσες στροφές άραγε θα φορτώνει αυτός, θα μας παίρνει τα αυτιά!

Αν είναι σαν την 5800, τότε με βλέπω να περιμένω 8900... ’σχετα με το αν θα βάλω υδρόψυξη, θα είναι μοντέλο που θα απευθύνεται μόνο σε fanboys, οπότε με πολύ μικρή μεταπωλητική αξία...

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λέει πως δεν θα είναι ετσι η κάρτα οπως την δείχνει στις φωτο [εκτος και αν οι φωτό απατουν] :S :S αποκλείεται να βγάλουν τέτοιο τέρας ρε αυτη δεν χωράει σε midi tower , ενω σε πολλά θα βρίσκει στους δισκους wtf.

εδιτ.

Αυτή είναι η full size με την "καλύτερη" ψύξη. Υπάρχει και μικρότερο μοντέλο με άλλο ανεμιστήρα, πάλι όμως ΧΤΧ

οκ/.

Link to comment
Share on other sites

δεν το πολυεμπιστεύομαι αλλά ....

http://forums.vr-zone.com/showthread.php?t=143372

"Hardware news site fx57.net published result of big duello between ATi R600 vs. Nvidia's GeForce 8800GTX.

According to site,

ATi R600XTX have an extra 2K (3DMark 2006) than GeForce 8800GTX

for test results(ATi R600XTX vs. GeForce 8800GTX and R600XT vs. GeForce 8800GTS)

http://www.fx57.net/?p=576"

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου διαφορά στο 3dmark06 γύρω στα 200 μόνο!!

Που βρίσκεται η αλήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα νέα: http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=6903

Edit: Μερικές λεπτομέρεις...

The AMD ATI Radeon HD 2900-series features 320 stream processors, over twice as many as NVIDIAs GeForce 8800 GTX. AMD couples the 320 stream processors with a 512-bit memory interface with eight channels.

The R600-based ATI Radeon HD 2900-series products also support 128-bit HDR rendering. AMD has also upped the ante on anti-aliasing support. The ATI Radeon HD 2900-series supports up to 24x anti-aliasing. NVIDIAs GeForce 8800-series only supports up to 16x anti-aliasing.

AMDs ATI Radeon HD 2900-series also possesses physics processing.

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Χθες, στις 10:21]

Μπορεις να το εξηγησεις λιγο παραπανω αυτο?Με παραδειγματα?

Φιλε μπες σε κανα site που κλοκαρουνε καρτες Νvidia με ιδιο επιπεδου ΑΤΙ και θα δεις διαφορες!:nothing:

πχ κοιτα τωρα την καρτα που εχω μια φτηνη των 120 Ευρω πριν μισο χρονο την πηρα

Χ1300 512 DDR2 clocks 400\540 και την πηγα 550/840 Μπορεις να πας εσυ μια Νvidia του ιδιου επιπεδου τοσο παραπανω? Υπενθυμιζω με την δικια του ψυκτρα ρελαντι στους 30 θαθμους

και το μεγαλυτερο στους 65 θαθμους!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Χθες, στις 10:27]

Συντακτικό δεν...?

Η ΑΤι ανέκαθεν θερμαίνονταν περισσότερο από τις nVIDIA και με default ψύξεις και με aftermarket ψύκτρες πάνω τους.

Στο oc χιλιόμετρα μπροστά...δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Όταν πιάνουν 90άρια για πλάκα οι κάρτες, τότε είναι και δύσκολο το oc, σωστά?

Το να μην μπορείς να δουλέψεις με ΑΤι και nVIDIA είναι λίγο άτοπο, δεν είναι και μεγάλες οι διαφορές, έτσι? Όσο για τους drivers, εγώ βλέπω το θέμα των Forceware να έχει παράπονα λόγω ασυμβατοτήτων σε παιχνίδια (ειδικά με τις 8800). Στο θέμα των Catalyst, μόνο voodoo δεν έχουν κάνει μερικοί για να τους δουλέψουν σωστά.

Ευτυχώς που υπάρχει και το ATiTool να κάνουμε τη δουλειά μας σωστά...Δε δικαιολογεί όμως την ΑΤι αυτό.

Φιλε δεν καταλαβαινω τι λες επειδη εχω δουλεια και δεν προλαβαινω να γραφω διαβασε την απαντηση που εγραψα στον gorrilakoς, οσο για τα 90αρια που λες οτι πιανουν πρεπει να καταλαβεις οτι δεν αρκει μονο η ψυκτρα αλλα ο ολος ο χωρος του pc και το πως ειναι στημενος

Οσο για τους Catalyst δεν φταιει η ΑΤΙ που ο καθενας που δεν ξερει την τυφλα του θελει να δουλεψει τον Catalyst! Τι να πω μπραβο στην Νvidia που ειναι ευχρηστη στον καθενα το ομολογω! Προσωπικα ομως προτιμω ΑΤΙ τι να κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sadamiraq

Φιλε μπες σε κανα site που κλοκαρουνε καρτες Νvidia με ιδιο επιπεδου ΑΤΙ και θα δεις διαφορες!:nothing:

πχ κοιτα τωρα την καρτα που εχω μια φτηνη των 120 Ευρω πριν μισο χρονο την πηρα

Χ1300 512 DDR2 clocks 400\540 και την πηγα 550/840 Μπορεις να πας εσυ μια Νvidia του ιδιου επιπεδου τοσο παραπανω? Υπενθυμιζω με την δικια του ψυκτρα ρελαντι στους 30 θαθμους

και το μεγαλυτερο στους 65 θαθμους!

Τι σε νοιάζει το ποσοστό του o/c?

Το θέμα είναι οι επιδόσεις που πιάνουν με το o/c που μπορεί να κάνει η καθεμιά..

Εγώ την 8800 από 575 την πήγα 770 .... so?..δεν μ λέει κάτι αυτό άμα η 2900ΧΤΧ παει απο τα 575 στα 900 και έχει χειρότερες επιδόσεις...ή το αντίστροφο..να παει απ τα 575 στα 600 αλλά να έχει καλύτερες επιδόσεις...

ατυχές παράδειγμα να το θεωρήσω?

Αρχική απάντηση από Sadamiraq

Προσωπικα ομως προτιμω ΑΤΙ τι να κανουμε?

Να είσαι αντικειμενικός πέρα απ τις προσωπικές σου προτιμήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sadamiraq

Φιλε μπες σε κανα site που κλοκαρουνε καρτες Νvidia με ιδιο επιπεδου ΑΤΙ και θα δεις διαφορες!:nothing:

πχ κοιτα τωρα την καρτα που εχω μια φτηνη των 120 Ευρω πριν μισο χρονο την πηρα

Χ1300 512 DDR2 clocks 400\540 και την πηγα 550/840 Μπορεις να πας εσυ μια Νvidia του ιδιου επιπεδου τοσο παραπανω? Υπενθυμιζω με την δικια του ψυκτρα ρελαντι στους 30 θαθμους

και το μεγαλυτερο στους 65 θαθμους!

Sadamiraq...η κάρτα που έχεις είναι low end που σημαινει :

1.Χαμηλη καταναλωση ρέυματος

2.Λόγω του 1 , φυσιολογικά ο πυρήνας είναι πιο κρύος.

3.Το overclockability δεν μου λεεί κατι.

Και την 8600GTS δοκιμασανε στο VR-Zone και ο πυρήνας πηγε πιο πανω απο 8800GTX στους -140 και ηταν με default ψυκτρα(1000mhz core).

Oι μνήμες πάνε σχεδόν σε όλες τις κάρτες τόσο ψηλα.Έχει να κανει με το ποσα ns είναι και επίσης συγκρίνεις low end με high end καρτες...

Τπ πρόβλημα όμως που έχεις βάλει παροπιδες και δεν δεχεσαι μυγα στο σπαθί σου για την nvidia ειναι αυτο..

Αρχική απάντηση από Sadamiraq

Προσωπικα ομως προτιμω ΑΤΙ τι να κανουμε?

Ίσως άμα αφηνες απο έξω για λίγο αυτήν την προσωπική προτίμηση θα έβλεπες τα καλά και τα κακά και για τις 2 εταιρίες...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως άσχετα με τις συγκεκριμένες κάρτες, θα πρέπει όλοι να χαιρόμαστε για την ΑΤΙ. Ας μην ξεχνάμε ότι με την έλευση της 9700 άρχισε ο πόλεμος στις κάρτες γραφικών και είδαμε αυτά που είδαμε και θα δούμε πολλά περισσότερα. Μέχρι τότε η nVidia δεν είχε ανταγωνισμό και μας κρατούσε στο "σκοτάδι του Μεσαίωνα" με τις GF4 που αναβάθμιζες κάθε χρόνο για να δεις +5-10% διαφορά από την προηγούμενη χρονιά και με σχεδόν τίποτα παραπάνω στα γραφικά.

Όπως έχει ξαναειπωθεί πολλές φορές ο παροπιδισμός δεν κάνει καλό σε κανέναν κι επίσης ο ανταγωνισμός κάνει καλό σε όλους ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη δεν μπορείς να ξέρεις 100% τι εξέλιξη θα είχε κάθε εταιρία να δεν γινότανε κάτι στο παρελθόν.

Σαν το παραδειγμα που αναφερεις υπάρχουν πολλά και όλοι κοιτάνε το παρελθόν αντι για το παρών και το μέλλον.

Ναι μεν καλό το παρελθόν και η αλλαγή της ιστοριας που επιτέυχθηκε, αλλά πλέον είμαστε στο τώρα και όχι στο τότε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 10:50]

Sadamiraq...η κάρτα που έχεις είναι low end που σημαινει :

1.Χαμηλη καταναλωση ρέυματος

2.Λόγω του 1 , φυσιολογικά ο πυρήνας είναι πιο κρύος.

3.Το overclockability δεν μου λεεί κατι.

Και την 8600GTS δοκιμασανε στο VR-Zone και ο πυρήνας πηγε πιο πανω απο 8800GTX στους -140 και ηταν με default ψυκτρα(1000mhz core).

Oι μνήμες πάνε σχεδόν σε όλες τις κάρτες τόσο ψηλα.Έχει να κανει με το ποσα ns είναι και επίσης συγκρίνεις low end με high end καρτες...

Τπ πρόβλημα όμως που έχεις βάλει παροπιδες και δεν δεχεσαι μυγα στο σπαθί σου για την nvidia ειναι αυτο..

Ίσως άμα αφηνες απο έξω για λίγο αυτήν την προσωπική προτίμηση θα έβλεπες τα καλά και τα κακά και για τις 2 εταιρίες...

Ρε συ δεν λεω οτι η ΑΤΙ εχει ολα τα θετικα και η Νvidia τα αρνητικα πιστεψε με! Αλλα οταν βλεπω να παρουσιαζετε την Νvidia σαν να αφηνει πολυ πισω την ΑΤΙ με τρελαινει! Τι ενοεις το ΟC της καρτας δεν σου λεει κατι μπορεις να κανεις το ιδιο με Νvidia του ιδιου επιπεδου? Αν ναι θελω να το μαθω!Μου αρεσει ολοι που μιλατε για τις καλυτερες ΑΤΙ και Νvidia αλλα ποσοι απο σας εχετε η σκοπευετε να τις αγορασετε? Μονο μπλα μπλα ειστε . Α και δεν εχει και τοσο χαμηλη καταναλωση η καρτα οσο νομιζεις:nothing:

Συμφωνω με τον wizard χωρις την ΑΤΙ τωρα η Νvidia θα εβγαζε οτι ηθελε οποτε ηθελε και οτι τιμη ηθελε για αυτο respect.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sadamiraq [Σήμερα, στις 12:31] -> Αλλα οταν βλεπω να παρουσιαζετε την Νvidia σαν να αφηνει πολυ πισω την ΑΤΙ με τρελαινει!

Προσπάθησε να χωνέψεις και να coolαρεις. Την αφήνει/άφησε 6+ μήνες πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.