Jump to content



First ATI R600 TRUE Benches Launched(?)


Maximus

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 18:47]

Επίσης το ArmA σέρνεται, το ίδιο και το Supreme Commander, ενώ το C&C Tiberian Wars πάει σφαίρα!

Ναι για το ArmA ειπα και παραπάνω, και μαλιστα για το συγκεκριμενο έχουν πολλοι κάτοχοι GTX παράπονα για κακό fps.

Δεν πιστευω ότι μια καρτα 6 μηνών δεν μπορει να έχει ένα παιχνιδι σαν το ΑrmA και όμως έτσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 854
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Aπο τις λιγες φορες που λεει αληθεια...

Απο την αλλη

8800Ultra 700mhz : Core

2200 : Memory

Μισό - θα είναι μία κάρτα με 700άρη πυρήνα και 2200 μνήμες? Αν ναι τότε τα 999$ είναι WAY 2 freaking MUCH. Αν είναι 2 κάρτες (GX2 καταστάσεις) με 700άρη πυρήνα και 2200 μνήμες τότε, όσοι τα χουν, ας τα δώσουν :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 18:52]

To Double Agent έχει κομμάτια της Unreal 3 Engine, είναι πιο βαρύ από το Chaos Theory. Το Tiberium Wars έχει τη μηχανή του Generals, αυτό έλειπε να μην τρέχει και καλά :D

Μεγάλη μούφα ήταν, είναι και θα είναι το Carbon. Απλά η χειρότερη μηχανή του 2006 - μακράν.

20 fps στο Double Agent δεν δικαιολογουνται και δεν παει να έχει όποια θελει μηχανή ( πολυ μου την έσπασε αυτό το παιχνιδι)

Μουφα το Carbon απο αποψη επιδωσεων μηχανής εννοεις, γιατι εμενα μια χαρα μου φαινεται, ασχετα αν δεν φαινεται ωραία.

- τεσπα κλεινει ) βγαίνουμε εκτως θεματος με υπαιτιο εμενα

Link to comment
Share on other sites

Γονάτιζε την 7900GTX για αστείο, με κάτι παιδαριώδη γραφικά - το Test Drive έχει αιώνες καλύτερη μηχανή. Για μένα ήταν και άσχημο και κακοσχεδιασμένο. Το χειρότερο NFS που έχω παίξει - δε θέλω να το θυμάμαι :p

Το Double Agent εμένα έπαιζε πολύ καλά με την Χ1900ΧΤΧ, κάτσε να το δω με την GTS να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Αν είναι 2 κάρτες (GX2 καταστάσεις) με 700άρη πυρήνα και 2200 μνήμες τότε, όσοι τα χουν, ας τα δώσουν :p

Δε φτάνει αυτό... Πρέπει να δώσουν και για τροφοδοτικό και να έχει και η ΔΕΗ βιομηχανικό στην περιοχή τους :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav

Αμεση θα είναι η απάντηση ή θα περιμένετε Σεπτέμβριο ?

Man δεν εχει θα περιμενουμε , θα περιμενετε....όλοι το ιδιο ειμαστε...

εκτος και εισαι fanboy..

Απ'οσο εχω ακουσει για αρχες Μαιου λενε για μια και για τελη Ιουνη για αλλη...

Το θεμα δεν ειναι να χωριστουμε σε ομαδες ATI + nVidia ..αλλα τι μας συμφερει πιο πολυ σε σχεση αποδοση/τιμης...

Αφηστε λοιπον τα μα μου σου του και τις ειρωνιες και να μιλαμε με το τι συμβαινει στην πραγματικοτητα...οπως

η nvidia ειναι κυριαρχος εδω και 6 μηνες χωρις ανταγωνισμο...

η ΑΤι θα βγαλει νεα καρτα κοντα στα 400 και αμα εχει επαρκει διαθεσιμοτητα θα γεμισει την αγορα...αλλα αμα βγαλει και η nVidia καλυτερη καρτα και ριμαξει τις τιμες(πιο κατω και απο 400) μαλλον η Ati θα παραμεινει πισω παλι..

Τα περι drivers κτλ αφηστε τα...αλλου παιζουν καλυτερα οι ATi και αλλου οι nvidia....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 19:13]

Man δεν εχει θα περιμενουμε , θα περιμενετε....όλοι το ιδιο ειμαστε...

εκτος και εισαι fanboy..

Απ'οσο εχω ακουσει για αρχες Μαιου λενε για μια και για τελη Ιουνη για αλλη...

Το θεμα δεν ειναι να χωριστουμε σε ομαδες ATI + nVidia ..αλλα τι μας συμφερει πιο πολυ σε σχεση αποδοση/τιμης...

Αφηστε λοιπον τα μα μου σου του και τις ειρωνιες και να μιλαμε με το τι συμβαινει στην πραγματικοτητα...οπως

η nvidia ειναι κυριαρχος εδω και 6 μηνες χωρις ανταγωνισμο...

η ΑΤι θα βγαλει νεα καρτα κοντα στα 400 και αμα εχει επαρκει διαθεσιμοτητα θα γεμισει την αγορα...αλλα αμα βγαλει και η nVidia καλυτερη καρτα και ριμαξει τις τιμες(πιο κατω και απο 400) μαλλον η Ati θα παραμεινει πισω παλι..

Τα περι drivers κτλ αφηστε τα...αλλου παιζουν καλυτερα οι ATi και αλλου οι nvidia....

Mε προλαβες, αλλα καλυτερα που το γραψες εσύ. Ρε παιδια κοιτάξτε το συμφερον σας. :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 17:13]

Man δεν εχει θα περιμενουμε , θα περιμενετε....όλοι το ιδιο ειμαστε...

εκτος και εισαι fanboy..

Απ'οσο εχω ακουσει για αρχες Μαιου λενε για μια και για τελη Ιουνη για αλλη...

Το θεμα δεν ειναι να χωριστουμε σε ομαδες ATI + nVidia ..αλλα τι μας συμφερει πιο πολυ σε σχεση αποδοση/τιμης...

Αφηστε λοιπον τα μα μου σου του και τις ειρωνιες και να μιλαμε με το τι συμβαινει στην πραγματικοτητα...οπως

η nvidia ειναι κυριαρχος εδω και 6 μηνες χωρις ανταγωνισμο...

η ΑΤι θα βγαλει νεα καρτα κοντα στα 400 και αμα εχει επαρκει διαθεσιμοτητα θα γεμισει την αγορα...αλλα αμα βγαλει και η nVidia καλυτερη καρτα και ριμαξει τις τιμες(πιο κατω και απο 400) μαλλον η Ati θα παραμεινει πισω παλι..

Τα περι drivers κτλ αφηστε τα...αλλου παιζουν καλυτερα οι ATi και αλλου οι nvidia....

Σωστός!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βλεπουμε οτι υπαρχει μια στασιμοτητα ΑΤΙ, αλλα μην ξεχναμε οτι υπαρχει και μια συνεργασια που αλλαζει ολοκληρη την στρατιγικη της εταιριας .Πιστευω οτι θα δουμε διαφορετικα πραγματα απο την ΑΤΙ-AMD και η 2900 θα ειναι απλα η αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Χθες, στις 15:13]

Man δεν εχει θα περιμενουμε , θα περιμενετε....όλοι το ιδιο ειμαστε...

εκτος και εισαι fanboy..

Απ'οσο εχω ακουσει για αρχες Μαιου λενε για μια και για τελη Ιουνη για αλλη...

Το θεμα δεν ειναι να χωριστουμε σε ομαδες ATI + nVidia ..αλλα τι μας συμφερει πιο πολυ σε σχεση αποδοση/τιμης...

Αφηστε λοιπον τα μα μου σου του και τις ειρωνιες και να μιλαμε με το τι συμβαινει στην πραγματικοτητα...οπως

η nvidia ειναι κυριαρχος εδω και 6 μηνες χωρις ανταγωνισμο...

η ΑΤι θα βγαλει νεα καρτα κοντα στα 400 και αμα εχει επαρκει διαθεσιμοτητα θα γεμισει την αγορα...αλλα αμα βγαλει και η nVidia καλυτερη καρτα και ριμαξει τις τιμες(πιο κατω και απο 400) μαλλον η Ati θα παραμεινει πισω παλι..

Τα περι drivers κτλ αφηστε τα...αλλου παιζουν καλυτερα οι ATi και αλλου οι nvidia....

συγγνώμη για την εκφραση ... δεν το εννοούσα .... Εγω είμαι χωρίς υπολογιστή σχεδόν 6 μήνες τώρα (!!!!)... και επειδή όταν αγοράζω (κάθε τρία χρόνια περίπου) θέλω να αγοράζω αυτά που πιστεύω ότι θα με βγάλουν ασπροπρόσωπο, επιλέγοντας το καλυτερο ανάμεσα σε <<Ανταγωνιστικά>> προιόντα (πχ αν επέλαγα για DX9 θα επέλεγα ΑΤΙ1900ΧΤΧ αντί του 7900). Οι περισσότεροι που ασχολούνται με τα PC, τις δυνατότητές τους, τις επιδόσεις τους, και το ψαχνουν αρκετά (και ευτυχώς στο forum του thelab.gr είστε πολλοί ώστε και εμείς, οι όχι και τόσο καταρτισμένοι, να μαθαίνουμε και να επιλέγουμε καλύτερα προιόντα και όχι ότι μας πασάρουν οι πωλητές των καταστημάτων) και 10 και 20 και 30% παραπάνω δυνατότητες να έχει η ΑΤΙΧ2900 θα πουλήσουν την πριν 4-5 μήνες αγορασμένη 8800GTX για να δοκιμάσουν την νέα κάρτα. Εγώ δεν θέλω να μπω σε τέτοια διαδικασία γιαυτό θέλω να ξέρω πότε βγαίνουν, ποια εκτιμάται η τιμη τους και αν αναμένεται απάντηση άμεση από τον ανταγωνιστή . Ξέρω ξέρω πάντα θα βγαίνει κάτι καινούργιο και καλύτερο αλλά όταν αγοράσω τον υπολογιστή μου και δώσω ένα αξιοπρεπές ποσό, περιμένω να τρέχει άνετα τα καινούργια παιχνίδια σε βάθος διετίας και όχι όταν βγει το Crysis να βλέπω frame rate 15-20 (γιατι γιαυτό περιμένουμε και αγοράζουμε τις καλύτερες κάρτες γραφικών). Το νεο PC μου θα το αγοράσω Μάιο (το chipset bearlake θα έχει βγει τότε???) . Θα χρειαστώ την βοήθειά σας για το καλύτερο στα λεφτά που θα δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Χθες, στις 13:41]

Αν είναι να κρίνω από τις προσωπικές μου εμπειρίες με ΑΤι, τότε απλά δε θα ξανααγόραζα ΑΤι κι ας ήταν και η μόνη εταιρεία στο γαλαξία.

Καμένες κάρτες, χάλια oc, θερμοφόρες, χάλια drivers, τι άλλο θέλω? Να τιναχτεί στον αέρα καμία να ησυχάσω?

Από nVIDIA: καμία καμένη κάρτα, κανένα πρόβλημα υπερθέρμανσης, όλες κάναν καλό oc (ακόμα και η 4200Ti), ποτέ πρόβλημα με drivers (και έχω βάλει δεκάδες beta ανά διαστήματα).

Ποια ποιότητα της ΑΤι? Αν δεν έβλεπα από άλλους καλές εμπειρίες με ΑΤι, που μου δείχνουν ότι σε μένα ίσως έτυχε δε θα ήθελα να ξαναδώ την εταιρεία αυτή.

Ακόμα και η Χ1900ΧΤΧ, που με τις επιδόσεις της με ικανοποίησε πλήρως, στους drivers μου έκανε το βίο αβίωτο...

__________________________________________________________________________________________________________

Ok Φιλε αυτη την γνωμη εχεις εσυ,οσο για υπερθερμανση δεν καταλαβαινω τι ενοεις με μια σωστη τοποθετηση ψυκτρας δεν υπαρχει προβλημα Οσο για ΟC εκει δεν μπορειςνα πεις ειναι χιλιομετρα η ΑΤΙ μπροστα,γιαυτο τον λογο μερικοι περνουν ΑΤΙ μονο και μονο επειδη κλοκαρεται πιο πολυ Nvidia απλα πρεπει να εχεις τις γνωσεις της ΑΤΙ φιλε δεν μπορεις να δουλευεις με και με ΑΤΙ και με Νvidia, για τους drivers τι να σε πω ολοι ξερουν οτι τα πιο πολλα games εχουν συμβατοτητα με Νvidia:dots:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sadamiraq

Οσο για ΟC εκει δεν μπορειςνα πεις ειναι χιλιομετρα η ΑΤΙ μπροστα,γιαυτο τον λογο μερικοι περνουν ΑΤΙ μονο και μονο επειδη κλοκαρεται πιο πολυ Nvidia

Μπορεις να το εξηγησεις λιγο παραπανω αυτο?Με παραδειγματα?

Link to comment
Share on other sites

Συντακτικό δεν...?

Η ΑΤι ανέκαθεν θερμαίνονταν περισσότερο από τις nVIDIA και με default ψύξεις και με aftermarket ψύκτρες πάνω τους.

Στο oc χιλιόμετρα μπροστά...δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Όταν πιάνουν 90άρια για πλάκα οι κάρτες, τότε είναι και δύσκολο το oc, σωστά?

Το να μην μπορείς να δουλέψεις με ΑΤι και nVIDIA είναι λίγο άτοπο, δεν είναι και μεγάλες οι διαφορές, έτσι? Όσο για τους drivers, εγώ βλέπω το θέμα των Forceware να έχει παράπονα λόγω ασυμβατοτήτων σε παιχνίδια (ειδικά με τις 8800). Στο θέμα των Catalyst, μόνο voodoo δεν έχουν κάνει μερικοί για να τους δουλέψουν σωστά.

Ευτυχώς που υπάρχει και το ATiTool να κάνουμε τη δουλειά μας σωστά...Δε δικαιολογεί όμως την ΑΤι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Και η nVidia θα αλλάξει τα δύο 6πινα σε ένα 8πινο από τα καινούρια μοντέλα. Αλλά μάλλον επειδή δεν υπάρχουν ακόμα τροφοδοτικά στην αγορά με τέτοια γραμμή, θα σου δίνουν αντάπτορα, ή θα χρησιμοποιείς το 6άρι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Όχι ότι με νοιάζει, γιατί θα μπει νερό, αλλά τι σημαίνει αυτό?

24watt ανεμιστήρας(2*12v), σκέψου απλά ότι ένας 12άρης στις 2200στροφές καίει 4watt...Σκούπα θα είναι όχι ανεμιστήρας...

Αρχική απάντηση από gznp

Ti είναι αυτό το 8πινο τροφοδοσίας δίπλα από το 6πινο της PCI-Ex?

Είναι το νέο στάνταρτ τροφοδοσίας το οποίο θα έχουνε όλα τα καινούργια τροφοδοτικά για τις κάρτες γραφικών. 4 γραμμές τροφοδοσίας, με ότι αυτό συνεπάγεται στο μυαλό μας....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

24watt ανεμιστήρας(2*12v), σκέψου απλά ότι ένας 12άρης στις 2200στροφές καίει 4watt...Σκούπα θα είναι όχι ανεμιστήρας...

Αυτή είναι η full size με την "καλύτερη" ψύξη. Υπάρχει και μικρότερο μοντέλο με άλλο ανεμιστήρα, πάλι όμως ΧΤΧ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.