Jump to content



First ATI R600 TRUE Benches Launched(?)


Maximus

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Wizard!

Ρε παιδιά, δε λέω να τις πάρουμε με το ζόρι. Απλά λέω ότι η έλλειψη ανταγωνισμού δε μας βολεύει. Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε? Γελάμε τώρα, αλλά αν η πορεία της ΑΤΙ είναι άσχημη και φάνε στραπάτσο, θα πάρει η μπάλα και την AMD. Κάτι τέτοιο θα σημαίνει έλλειψη ανταγωνισμού στις δύο βασικότερες κατηγορίες με συνέπεια να κάνουν ότι θέλουν. Οι GF 2-3-4 ήταν μιά χαρά γιατί δεν είχαν ανταγωνισμό... Όταν η ΑΤΙ παρουσίασε την 9700 είδαμε πόσο "μια χαρά" ήταν...

Αρχικά θα την πληρώσει η ΑΤΙ τη νύφη και καλά να πάθουν αφού δεν έβγαλαν το προϊόν που αναμενόταν, αλλά μακροπρόθεσμα θα την πληρώσουμε εμείς. Όταν το καταλάβετε, τα ξαναλέμε :)

ρε συ wizi..

Το καταλαβαίνουμε ότι δεν μας συμφέρει αλλά τι να κάνουμε...

Απλά το παρακάνεις δραματικό και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο...

όσο για τις GF2-3-4..όπως είπε ο athens η 4 πάει με την 9700 και η 3 με την 8800...για όσους θυμούνται...που η nv πάλι ήταν καλύτερη στα σημεία...οπότε μην λεμε οτι θεμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 854
  • Created
  • Last Reply

Παραδοξως ενω στην ιστοσελιδα το το Πλαισιο δεν αναφερει καποια 2900 ΧΤ,ειδα οτι ειχαν αρκετες στο κεντρικο τους στην Στουρναρη...

εχουν φερει Gecube 2900 XT στα 359...

Αλλα λογω του οτι γουσταρω Sapphire,μου ειπαν οτι την φερνουν και αυτη αυριο στα 379...

Το μονο σιγουρο ειναι οτι λογω ανταγωνισμου οι τιμες θα πεσουν μετα απο 1-2 εβδομαδες...:devil:

Link to comment
Share on other sites

:OT:

Προσωπικα δεν πιστευω οτι θα αντιστραφει η κατασταση ουτε με τον Barcelona,γιατι θα πρεπει να ειναι και πιο γρηγορος και πιο φτηνος.Και οταν λεμε πιο γρηγορος,για 3-5% δεν αλλαζεις πλατφορμα(εκτος απο αμετανοητους benchers) θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 10% ταχυτερος και σε τιμη ακρως ανταγωνιστικη

Φυσικα αυτο δεν ειναι καλο οπως λεει και ο Wizard,αλλα ποιος τους ειπε να χτυπηθουν με 2 εταιρειες-κολοσσους ταυτοχρονα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Απλά το παρακάνεις δραματικό και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο...

Δεν το κάνω δραματικό :p Απλά δε μου αρέσουν οι εξελίξεις και θέλω να κοιτάξω πιό μακρυά τι συνέπειες θα έχουν... Ήδη η AMD απολύει κόσμο... :...:

Αρχική απάντηση από DreamwebX

εχουν φερει Gecube 2900 XT στα 359...

Σε αυτή την τιμή είναι ανταγωνιστική θα έλεγα :) Να περιμένουμε την απάντηση της nV στις τιμές των GTS

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Δεν το κάνω δραματικό :p Απλά δε μου αρέσουν οι εξελίξεις και θέλω να κοιτάξω πιό μακρυά τι συνέπειες θα έχουν... Ήδη η AMD απολύει κόσμο... :...:

Τι να κάνουμε όμως?Να τα βάψουμε μαύρα?

Και ποιος φταίει?H AMD αποτελείται από εργαζόμενους ανθρώπους....ποιός φταίει?το Logo?

Όσο για την τιμή..ναι είναι ανταγωνιστική...αλλά άμα ρήξει η nv τις GTS-GTX δεν ξέρω κατα πόσο θα είναι

Link to comment
Share on other sites

Προφανως η τιμη καθοριζεται συμφωνα με τις επιδοσεις..Οποτε , καταληγουμε στο συμπερασμα οτι η 2900 ειναι καλυτερη απο την gts 640? Αν ναι , λογικα πρεπει να ειναι πιο ακριβη..Ετσι δεν ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

το σημαντικότερο απ'ολα για μενα είναι οτι σε σχεση με τα χαρακτηριστικά στα χαρτιά είναι πολύ πάνω απο την GTS-X, 320 streaming prossesors 512mem width κτλ και στην πράξη τζίφος! θα έπρεπε να πετάει στην κυριολεξία με αυτο το hardware. Τι στα κομμάτια γίνεται και εχει τέτοιες χαλια επιδώσεις?.Να υποθέσουμε αποτυχία αρχιτεκτονικής και υλοποίησης? Η απογοήτευση ειναι τεράστια. :TD:

Link to comment
Share on other sites

Χίλια "μπορεί"... Αν διαβάσετε όλο το review του Θωμά, αφήνει να εννοηθεί ότι ούτε οι drivers αλλά ούτε και ο τρόπος που είναι γραμμένα τα παιχνίδια μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις δυνατότητες της κάρτας σωστά. Πως γίνεται σε πολλές περιπτώσεις με τους διπύρηνους? Κάτι ανάλογο.

Από την άλλη, όσο καλές προοπτικές και να έχει, άμα δε χρησιμοποιείται τι να την κάνεις? :...:

Επίσης ένα πλεονέκτημα που δεν αναφέρθηκε είναι ότι οι θέσεις που έχουν οι τρύπες για την ψήκτρα, είναι ίδιες με τη σειρά Χ19xx κι έτσι block υδρόψυξης μπαίνουν χωρίς μετατροπές, σε αντίθεση με τις 8800. Προσωπικά για εμένα αυτό μπορεί να αποτελέσει σημαντικό παράγοντα αν γλιτώσω τα 40-60 ενός καλού vga block

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Επίσης ένα πλεονέκτημα που δεν αναφέρθηκε είναι ότι οι θέσεις που έχουν οι τρύπες για την ψήκτρα, είναι ίδιες με τη σειρά Χ19xx κι έτσι block υδρόψυξης μπαίνουν χωρίς μετατροπές, σε αντίθεση με τις 8800. Προσωπικά για εμένα αυτό μπορεί να αποτελέσει σημαντικό παράγοντα αν γλιτώσω τα 40-60 ενός καλού vga block

Wizi απλά LOL

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε συ? Αυτό για εμένα ήταν ένας λόγος που δεν πήγα να πάρω 8800 το Νοέμβριο. Και ο δεύτερος ότι περίμενα την απάντηση της ΑΤΙ. Γιατί είναι λίγα τα 40-60? Εδώ μιλάμε για 5 πάνω, 5 κάτω, και αν θα βγει στα 365 ή στα 345 κλπ. Δεν είναι σημαντική διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι η ΑΤι είναι χειρότερη και με τους πιο τέλειους drivers....και έχει χειρότερη ποιότητα εικόνας...

Θα πάς να την πάρεις για να γλιτώσεις 40 με 60 ευρώ και θα κάτσεις με χειρότερη εικόνα και απόδοση?

Αυτό δεν θα είναι φανατισμός προς μια εταιρεία που πάλι δεν είναι καλό για το συμφέρον μας?

Μακάρι βέβαια να είναι θέμα drivers και να πετάει η κάρτα...

Έτσι θα στείλω και γώ την 8800 και θα πάρω την 2900XT

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε, δεν είπα αυτό. Είπα "ένα πλεονέκτημα που δεν αναφέρθηκε ". Απλά ένα βαριδάκι στη ζυγαριά. :)

Εγώ πάντως σε αυτή τη φάση ειλικρινά σκέφτομαι αν θα κάνω αναβάθμιση... Δεν έχω βρει να δώσω και την παλιά μου σε καλή τιμή, οπότε δεν το βλέπω. Από την άλλη τα πράγματα για εμένα τουλάχιστον δεν είναι ξεκάθαρα, και μάλλον θα κάτσω στα αβγά μου. Ακόμα και GTS να έπαιρνα, φοβάμαι πως η nVidia θα βγάλει καμμιά 8900, ή θα ρίξει τις τιμές των 640 κοντά στα 300 και μιά αγορά τώρα θα είναι αποτυχημένη.

Σκέφτομαι να περιμένω γιατί έτσι κι αλλιώς αυτά που παίζω τώρα παίζουν μιά χαρά με αυτή που έχω. Αν τώρα βγούν τίποτα αξιόλογα και απαιτητικά παιχνίδια, μάλλον θα το ξανασκεφτώ. Επίσης θα το ξανασκεφτώ όταν βγουν κανονικοί οδηγοί και όχι preAlpha και preBeta και preZetaMakripoulia...

Για του λόγου το αληθές βέβαια, τα νούμερα που δίνει ο Θωμάς είναι καλά. Περιμένω βέβαια να δω "δικά" μας νούμερα, μέσα από εδώ. Κατά μιά άποψη, είναι πιό αξιόπιστα, αλλά δεν ξέρω πόσο σωστά βγαλμένα θα είναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Όχι ρε, δεν είπα αυτό. Είπα "ένα πλεονέκτημα που δεν αναφέρθηκε ". Απλά ένα βαριδάκι στη ζυγαριά. :)

Τέτοια βαριδάκια δεν τα υπολογίζουν αυτοί που δεν έχουν κάποιο κόλλημα σε κάποια εταιρεία. ;)

Χωρίς παρεξήγηση και εντελώς φιλικά στο λέω

Link to comment
Share on other sites

Κόλλημα όχι. Κλίση ναι ;)

’λλωστε έχω ξαναπεί, τώρα έχω Χ1900ΧΤ, οι τρεις προηγούμενες ήταν 6800, 7800, 7900 :) Μοιάζω για κολλημένος?

Τα βαρυδάκια όταν έχουν να κάνουν με το κόστος, παίζουν ρόλο. Εκτός αυτού, σύμφωνα με τις μετρήσεις, η GTX είναι ο βασιλιάς. Μεταξύ όμως GTS640 και X2900XT δε νομίζω να είναι ξεκάθαρα τα πράγματα, σωστά? Εκεί λοιπόν μιά διαφορά των 50 (δηλαδή 15%) δεν είναι αμελητέα.

Να στο πω κι αλλιώς? Παίζω CoH, GRAW και C&C. Στα δύο πρώτα η 2900 έχει το πλεονέκτημα. Με αυτό το σκεπτικό θα την έπαιρνα αμέσως. Δεν το κάνω γιατί πάντα σκέφτομαι και το θέμα μεταπώλησης ;) Αλλιώς δε θα το συζητούσα :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.