Jump to content



First ATI R600 TRUE Benches Launched(?)


Maximus

Recommended Posts

  • Replies 854
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Wizard! -> Μεταξύ όμως GTS640 και X2900XT δε νομίζω να είναι ξεκάθαρα τα πράγματα, σωστά? Εκεί λοιπόν μιά διαφορά των 50 (δηλαδή 15%) δεν είναι αμελητέα.
Τι ανάλυση σηκώνει το monitor μάγε ? Γιατί αν είναι 1600χ1050 και κάτω η πας για GTS 320 (aka 280 ευρά)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αναφορικά με τους drivers, είχατε ποτέ εμπειρία στο παρελθόν με drivers που να ανέβαζαν την αποδοση της καρτας 25% - 30% ?

Και αμφιβάλλω πολυ στο κατα πόσο beta ειναι drivers, με τόσες αναβολές.

Το πολυ πολυ να λυθούν καποια προβληματακια και ανωμαλιες που θα δημιουργηθούν με συμβατότητες και τλπ.

Εδώ στην 8800 είδα μεχρι και 350 marks διαφορά στο 06 με άλλους drivers, αλλά μεχρι εκεί, στα παιχνιδια οι διαφορές μετριούνται με το σταγονομετρο.

Η καρτα ειναι φθηνότερη απο την GTX k δεν στοχεύει σε αυτήν, αντιπαλος της GTS είναι...

Για μένα όποιος την επιλέξει και έχει crossfire m/b, όχι τώρα αλλά σε καμια 15αρια μερες θα κάνει μια καλή επιλογή.

Σε dx10 δεν είδα κάτι καινουριο και αυτό τι μας λέει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Τι ανάλυση σηκώνει το monitor μάγε ? Γιατί αν είναι 1600χ1050 και κάτω η πας για GTS 320 (aka 280 ευρά)

Με προσβάλεις... 21'' Eizo θα παίζει 1600x1050 ? τσκ, τσκ, τσκ... :p:P

1600x1200 είμαι και με προοπτική να πάω σε 24'' wide που σημαίνει 1920x1200

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 18:34]

Πιστεύω ότι χωρίς DirectX 10 και WDDM 2.xx όλες οι άλλες συγκρίσεις είναι περιττές.

Αυτό ακριβώς. Είναι λιγο περίεργο να μετρας μια καρτα που θελει να λεγεται dx10 ready σε 3 χρονών παιχνιδια.

Όμως δεν έχεις κι άλλη επιλογή..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Αυτή τι στιγμή δεν αγοράζω τίποτα. Κι άλλη αναμονή... :)

+ 1 εξαλου μια χαρα ειμαι με την Χ1900ΧΤΧ

μου φενεται οτι η συνεργασια ΑΤΙ-AMD αντι να λυσει προβληματα εφερε μεγαλυτερα, παντως ειναι νωρις ακομα για να σχηματισουμε μια πληρεις αποψη για την νεα καρτα δεν περιμενα και κατι καλυτερο για να ειμαι ειλικρινεις αν και fan της ΑΤΙ ΑΠΛΑ Η ΓΝΩΣΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ( καλυτερη καρτα {τι για ενα FRAMME} γνωστο το παραμυθι)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999 [Σήμερα, στις 16:47]

Δεν ξέρω. Αυτή τι στιγμή δεν αγοράζω τίποτα. Κι άλλη αναμονή... :)

Κουράστηκα πια...περίμενα περίμενα και απογοητεύτηκα!!! Θα πρέπει να περιμένω κιαλλο φαίνεται...:bye:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 18:58]

Κουράστηκα πια...περίμενα περίμενα και απογοητεύτηκα!!! Θα πρέπει να περιμένω κιαλλο φαίνεται...:bye:

sstav στα λέγα/λέγαμε πριν μήνες...δεν υπάρχει λογική στο περιμενε τόσο καιρό για αγορά pc.

Το τελευταιο καιρό τα πράγματα είναι ρευστα, όχι μόνο σε VGA άλλα και σε cpu/matherboard/ram, ανακοινώσεις επι των ανακοινωσεων, οργασμός πέρα απο καθε προηγούμενο...έτσι θα γίνεται απο εδώ και πέρα, οι εξελιξεις στο τεχνολογικό τομέα αυξάνονται με γεωμετρικους προοδους.

Με αυτή την λογική θα περιμένεις μια ζωή, εκτώς αν έχεις συστημα που σε ικανοποιει στην δουλεια σου οποτε, άραξε. (μεχρι ddr3-P/X35-dx10....δηλ. έχεις ακόμα πολύ...)

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa Διαβασε κανενας το review του Θωμα.Πρεπει να του τα σταξε χοντρα η AMD μου φαινεται. :jump: :jump: Δειτε μονο στο final thoughts τι λεει μεχρι και μακροπροθεσμα καλυτερη απο την GTX την βγαζει.:whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 18:58]

Κουράστηκα πια...περίμενα περίμενα και απογοητεύτηκα!!! Θα πρέπει να περιμένω κιαλλο φαίνεται...:bye:

Δηλαδη τοσο πολυ αντιπαθεις τις nv ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 17:12]

sstav στα λέγα/λέγαμε πριν μήνες...δεν υπάρχει λογική στο περιμενε τόσο καιρό για αγορά pc.

DEM και γω το ήξερα αυτό, ούτως ή άλλως περιμένοντας το dx10 crysis κτλ. γίνονται όλα αυτά. Ας περιμένω λίγο ακόμα. Απλά αυτή την περίοδο (από Οκτωμβριο 06 και μετέπειτα) όσοι επενδύσατε σε core2duo και 8800GTX/GTS είστε απόλυτα ευχαριστημένοι και κερδισμένοι. εγω περίμενα αδικα και έχασα...

Link to comment
Share on other sites

Ο Θωμάς το βλέπει μισογεμάτο το ποτήρι:

"For now, if you were waiting for R600, it is a good thing you did. There are some really nice advances incorporated into the HD 2900XT and the Vista performance of the 1GB GDDR4 cards have made it the choice of boutique system builders (I just wish we had them in house). At £290 / 400 for the version we have in the lab, it is a good price as it has more to offer than the GeForce 8800GTS. The sweet spot is still the 320 MB version of the 8800 GTS but that could change as other versions of the R600 family emerge. Until then, if you were sitting on the fence, you can either keep riding or finally spend you money on something. Versions like the Sapphire HD2900XT Toxic will come factory overclocked with a stand-alone water cooling solution.

Overall, HD2900XT is more forward looking than GeForce 8800 and it should be; it took an extra six months getting it to market. If you are leaning towards longevity of a card, R600 looks more attractive with a dedicated tessellator, programmable filters, high-clock speeds and crazy amounts of bandwidth. It is a hot and a little loud. It is hot enough that a warning label might soon accompany cards and systems. We can only hope that it will become more cool and quiet as more cards hit the market."

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα ακουω για επενδυση απο χρηστη στον χωρο της πληροφορικης (εδω δεν ειναι χωρος για επενδυσης απο τους καταναλωτες αλλα το αντιθετο μην ειμαστε αφελεις εμεις τα σκαμε σε αυτες και οχι αυτες σε εμας)

Απλα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αγορασεις κατι το οποιο ΑΥΤΗΝ την χρονικη στιγμη κανει την δουλεια σου οποια και αν ειναι αυτη και οχι με γνωμονα το απωτερο μελλον αφου κανει την δουλεια σου τωρα τοτε σιγουρα και σε ενα χρονο εφοσον κανεις την ιδια δουλεια θα την κανει και τοτε αλλα ολοι θελουμε το αντιθετο να κανει τωρα αυτο που θελουμε ΑΛΛΑ και στο μελλον να κανει περισοτερα ( σκληρο αλλα τοσα χρονια αυτο εχω δει στον χωρο της πληροφορικης)

Link to comment
Share on other sites

Mε μια γρήγορη ματιά σε όλα αυτά τα reviews επιβαιβεώνω κάτι το οποιο με έκανε να απορώ και παλιοτερα...

Η nVidia έχει κάποιο προβλημα με την Ubisoft :hehe:

Αναλογικά οι επιδόσεις τις υστερούν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999 [Σήμερα, στις 17:42]

Πρωτη φορα ακουω για επενδυση απο χρηστη στον χωρο της πληροφορικης (εδω δεν ειναι χωρος για επενδυσης απο τους καταναλωτες αλλα το αντιθετο μην ειμαστε αφελεις εμεις τα σκαμε σε αυτες και οχι αυτες σε εμας)

Απλα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αγορασεις κατι το οποιο ΑΥΤΗΝ την χρονικη στιγμη κανει την δουλεια σου οποια και αν ειναι αυτη και οχι με γνωμονα το απωτερο μελλον αφου κανει την δουλεια σου τωρα τοτε σιγουρα και σε ενα χρονο εφοσον κανεις την ιδια δουλεια θα την κανει και τοτε αλλα ολοι θελουμε το αντιθετο να κανει τωρα αυτο που θελουμε ΑΛΛΑ και στο μελλον να κανει περισοτερα ( σκληρο αλλα τοσα χρονια αυτο εχω δει στον χωρο της πληροφορικης)

Λάθος έκφραση δική μου .... Σαφώς δεν αποτελεί επένδυση όπως δεν αποτελεί επένδυση και να πηγαίνουμε για καφέ στην καφετερια ...πηγαίνουμε όμως. Εγω διαφοροποιώ τον εαυτό μου μόνο και μόνο στο ότι δεν αλλάζω hardware πιο συχνά από τα πουκάμισα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DreamwebX [Σήμερα, στις 14:00]

..

Αλλα λογω του οτι γουσταρω Sapphire,μου ειπαν οτι την φερνουν και αυτη αυριο στα 379...

Την Τεταρτη στα μαγαζια, με την διαφορα οτι εγω την εχω απο σημερα το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.