Jump to content



First ATI R600 TRUE Benches Launched(?)


Maximus

Recommended Posts

  • Replies 854
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 08:54]

:hehe:

lol τοσο ζεστη ειναι?

τελικα με το 8 πιν τι γινεται?μας χρειαζεται ουσιαστικα η με 2 6πιν ειμαστε οκ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό το 339 λύνει πολλές απορίες ;)

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Επίσης δυστυχώς η Χ2900 μόλις ανεβάζεις τα φίλτρα σε πολλά παιχνίδια χάνει περισσότερο σε επιδόσεις από την 8800, ελπίζω να είναι θέμα drivers (αναφέρανε άλλωστε ένα πρόβλημα με το adaptive AA).

Jimmy, πως γίνεται βρε να χάνει σε επιδόσεις περισσότερο από την 8800, όταν μειώνει την ψαλίδα? :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 10:45]

2. Στα 1600x1200 είναι πίσω, αλλά σε πολλές περιπτώσεις μόλις βάλεις φίλτρα περνάει μπροστά ;)

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 10:52]

μόλις ανεβάζεις τα φίλτρα σε πολλά παιχνίδια χάνει περισσότερο σε επιδόσεις από την 8800,

Eγώ βλέπω στα reviews παντού το δευτερο με τα φιλτρα enabled έχει μεγαλύτερο perfomance hit απο την GTX.

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 00:26]

Ενώ είναι ικανή να κανει 24ΑΑ, με 4ΑΑ και σε αναλυση ακομα και 1600χ1200 έχει τρελό perfomance hit.

Φαίνεται ότι το καμαρι της ΑΤΙ θα είναι το επόμενο μοντέλο, γιατι σε αυτό κατι λειπει...:...:

...και αυτό γιατί στο SM3.0 τα πηγαίνει καλύτερα απο την GTX, όμως κάτι της λείπει τουλάχιστον σε DX9 περιβάλλον, βέβαια στοιχίζει και 150-170 ε πιο λιγο...
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 08:58]

Νομίζω ότι αυτό το 339 λύνει πολλές απορίες ;)

Jimmy, πως γίνεται βρε να χάνει σε επιδόσεις περισσότερο από την 8800, όταν μειώνει την ψαλίδα? :p

Wizard θα την αγοράσεις τελικά ή θα περιμένεις την XTX;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Jimmy, πως γίνεται βρε να χάνει σε επιδόσεις περισσότερο από την 8800, όταν μειώνει την ψαλίδα? :p

Μου φαίνεται έτσι είδα σε κάποια review. Πχ εδώ ->

http://sg.vr-zone.com/?i=4946&s=12

Again, like what we've seen in our Lost coast tests, when Anti-Aliasing was turned on, the X2900XT faced performance issues, due to current driver implementation for sure as you can see it losing out to even the X1950XTX.

Όσον αφορά το θέμα του Adaptive AA το είδα εδώ -> http://www.guru3d.com/article/Videocards/431/19/

We've identified a performance problem on R6xx with Adaptive AA enabled, which lowers performance more than expected in some games. This can lead to cases where HD 2000 boards perform lower than previous generations. We are currently looking at a fix for this.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στο ocworkbench που τα έχει πιό καθαρά από τους άλλους, είδα αυτά:


4x 8x
ATI 61,5% 40,1% doom
nVidia 35,3% 26,8%
ATI 53,6% 32,9% Riddick
nVidia 25,4% 21,8%
ATI 100% 60,3% FEAR
nVidia 65% 42,1%
ATI 71,4% 51,7% PREY
nVidia 71,1% 45,1%

H μείωση της απόδοσης της 8800 GTX είναι μεγλαύτερη από της ATI.

Οι τιμές είναι ποσοστό σε σχέση με το 1600x1200 χωρίς φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι. Το οτι ακόμα όμως τα review αντικρούουν το ένα το άλλο, δεν μας δίνουν μια ξεκάθαρη εικόνα για τι τελικά μπορεί να αποδώσει η κάρτα.

Πιστεύω όσο περνάνε οι μέρες, τόσο πιο αξιόπιστα αποτελέσματα θα βλέπουμε και τόσο καλύτερη άποψη θα διαμορφώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά που είδαμε ως τώρα, 100% ασφαλή συμπεράσματα πάλι δε βγαίνουν. Η κάρτα της ΑΤι έκανε 6-7 μήνες να απαντήσει στην 8800 σειρά της nVIDIA, με επιδόσεις παραπλήσιες με αυτήν σε DX9. Δυστυχώς όμως, λείπει το πολύ σημαντικό DX10 benchmark έτσι ώστε να έχουμε μια πλήρης και ολοκληρωμένη άποψη για τις κάρτες.

Πάντως αν υποθέσω ότι η κάρτα όπως αποδίδει στο DX9 αποδίδει και στο DX10, δηλαδή παραπλήσια με την 8800 σειρά, τότε sorry ATi, αλλά 3 πουλάκια κάθονταν 6 μήνες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αρκετα επιθετικο release απο amd/ati δεν βρισκετε?

Προς το παρων την εχει χαντακωσει την gts 640, βεβαια οι τιμες θα αλλαξουν για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion

Παντως αρκετα επιθετικο release απο amd/ati δεν βρισκετε?

Προς το παρων την εχει χαντακωσει την gts 640, βεβαια οι τιμες θα αλλαξουν για να δουμε...

Λογικό. 6 μήνες μετά την 8800 δεν θα είχε ελπίδα αν δεν ακολουθούσε επιθετική πολιτική.

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα αλλά ο κύριος λόγος που κάποιος έκανε ή θα κάνει αναβάθμιση σε 8800GTS/GTX και τώρα πια σε HD2900ΧΤ είναι για την υποστήριξη του DX10 και όχι για τα υπόλοιπα καλούδια που προσφέρουν... Κάνω λάθος?? Και οι κάρτες που οι περισσότεροι έχουμε παίζουν αξιοπρεπέστατα μην τρελαθούμε κιόλας... Μην ξεχνάμε ότι τα vista είναι πια εδω και αν η αγορά των games πρόκειται να πάει σύντομα σε dx10 δεν βρίσκω το λόγο προσωπικά να ασχοληθώ πέρα από εγκυκλοπαιδικούς λόγους για το ποιά καρτούλα είναι καλύτερη σε dx9 περιβάλλον... καλά τα reviews αλλά τα βρίσκω λίγο άκυρα από την στιγμή που ενώ σε πρώτους τίτλους παίζει το "και η ATi με DX10 κάρτες πια.." από την άλλη δεν βλέπω στον ορίζοντα το μαμημένο dx10 και κάνουμε συγκρίσεις απλά για να τις κάνουμε... δεν ξέρω μόνο εγώ το βλέπω έτσι??? Η επειδή έτσι είναι τα αποτελέσματα θα είναι παρόμοια και όταν θα βγεί το dx10 και ένα σοβαρό dx10 game?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Κακά τα ψέματα αλλά ο κύριος λόγος που κάποιος έκανε ή θα κάνει αναβάθμιση σε 8800GTS/GTX και τώρα πια σε HD2900ΧΤ είναι για την υποστήριξη του DX10 και όχι για τα υπόλοιπα καλούδια που προσφέρουν... Κάνω λάθος?? Και οι κάρτες που οι περισσότεροι έχουμε παίζουν αξιοπρεπέστατα μην τρελαθούμε κιόλας... Μην ξεχνάμε ότι τα vista είναι πια εδω και αν η αγορά των games πρόκειται να πάει σύντομα σε dx10 δεν βρίσκω το λόγο προσωπικά να ασχοληθώ πέρα από εγκυκλοπαιδικούς λόγους για το ποιά καρτούλα είναι καλύτερη σε dx9 περιβάλλον... καλά τα reviews αλλά τα βρίσκω λίγο άκυρα από την στιγμή που ενώ σε πρώτους τίτλους παίζει το "και η ATi με DX10 κάρτες πια.." από την άλλη δεν βλέπω στον ορίζοντα το μαμημένο dx10 και κάνουμε συγκρίσεις απλά για να τις κάνουμε... δεν ξέρω μόνο εγώ το βλέπω έτσι??? Η επειδή έτσι είναι τα αποτελέσματα θα είναι παρόμοια και όταν θα βγεί το dx10 και ένα σοβαρό dx10 game?

Έρχεσαι στα λόγια μου. DX10 is all that matters...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.