Jump to content



LG 245WP@625euro. Αξίζει;


iceblade

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 12:18]

Με ξενέρωσες, μόλις εχθές το βράδυ έκανα παραγγελία τη δικιά μου, ελπίζω σε καλύτερη τύχη... :(

Εύχομαι η δικιά σου να μην έχει κανένα. Εκείνο πάντως που με προβληματίζει είναι ότι στην αρχή δεν είχε κανένα και εμφανίστηκε μετά. Από όσο ξέρω αν από την αρχή η οθόνη δεν έχει κανένα dead pixel τότε ούτε μετά θα βγάλει. Τεσπά αν μείνει έτσι και δε βγάλει και άλλο τότε ΟΚ. Ψιλοξενερα αλλά ευτυχώς δε φαίνεται. Πάλι η οθόνη καρααξίζει για τα λεφτά της δε το συζητάμε.

@tigrakas

Η απόσταση που έχω από την οθόνη είναι ~1.5m γενικά μ ου αρέσει να έχω την οθόνη μακριά από μένα. Η μετάβαση στα 1900 είναι πολύ καλή και σου δίνει πολύ περισσότερη άνεση... Από την οθόνη έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος, το μόνο που με ξενέρωσε ήταν το 1 dead green subpixel για το οποίο δυστυχώς δε μπορώ να κάνω τίποτα (έβαλα το UDPixel να τρέχει μπας και αναστηθεί αλλά χλωμό το κόβω). Ευτυχώς είναι σε μέρος που δεν ενοχλεί και ευτυχώς είναι dark και όχι bright

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 543
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από iceblade [Σήμερα, στις 14:52]

Η απόσταση που έχω από την οθόνη είναι ~1.5m γενικά μ ου αρέσει να έχω την οθόνη μακριά από μένα

Πολυ σημαντικη παραμετρος :T:

Η μεγαλη διαγωνιος σας επιτρεπει να καθεστε λιγο πιο πισω και μπορειτε να εχετε καλυτερη σταση σωματος που συνολικα σημαινει πιο ξεκουραστη χρηση για τη σπονδυλικη στηλη και τα ματια σας

Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους λόγους που πήγα σε 24" είναι αυτός.

Λόγω του ότι αράζω σχεδόν ξάπλα στην πολυθρόνα με τα πόδια αραγμένα στο κρεβάτι, έχω μεγάλη απόσταση από την οθόνη και δεν την πάλευα με την 19άρα και τα 1400 x 900.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Ένας από τους λόγους που πήγα σε 24" είναι αυτός.

Λόγω του ότι αράζω σχεδόν ξάπλα στην πολυθρόνα με τα πόδια αραγμένα στο κρεβάτι, έχω μεγάλη απόσταση από την οθόνη και δεν την πάλευα με την 19άρα και τα 1400 x 900.

:hehe:

αντε καλοριζικη και αυτη...

Δε σε προλαβαινουμε πλεον στις αγορες..:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Υ.Γ.: Τελικά το μέγεθος μετράει...

και οπως ειχε πει και ενας παλιος...

24 ιντσες σε λα8ος μερος μπορει να ειναι μεγαλος πονος..

Αντε να χαιρομαστε τα παιδια μας...βρε..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 17:42]

Δεν έχω λόγια, έχω μείνει!!! Τί χρώματα, τί contrast, τί μαύρο, τί γωνίες θέασης!!!

Δεν περιγράφω άλλο!

Υ.Γ.: Τελικά το μέγεθος μετράει...

Καλορίζικη και Καλοδούλευτη!!!!! :D

Τελικά μόνο εγώ είμαι γκαντέμης με τα pixel μου φαίνεται :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 18:27]

Με το που την έβαλα στο ρεύμα έκανα scan για κανα pixel, όλα δείχνουν ΟΚ.

Το UDPixel22 το δοκίμασες?

Το δοκίμασα.... τζίφος. Είναι ένα καμμένο green subpixel κάτω δεξιά. Για να είμαι ειλικρινής ούτε που φαίνεται αλλά είναι ψυχολογικό.... Απίστευτη ξενέρα :(. Ξέρει κανείς κάποιο κατάστημα που να την πουλάει και να μπορώ να βεβαιωθώ ότι δεν έχει καμμένο pixel πριν την πάρω; Παίζει να την πουλήσω και να πάρω άλλη μου την έχει σπάσει φοβερά :( :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Με το που την έβαλα στο ρεύμα έκανα scan για κανα pixel, όλα δείχνουν ΟΚ.

@ice

Προφανώς καλύτερα θα ήταν να πάρεις την οθόνη του dubber :jump: :jump: , αλλά το πρόβλημα δεν είναι τόσο σημαντικό ώστε να μην ευχαριστηθείς την οθόνη ή να χάσεις τα χρήματά σου. Relax

Εφόσον δεν είναι πχ στο κέντρο, βάλε ένα ψιλό-πράσινο backgroup αρχικά και μετά δες τίποτα ταινίες , παίξε τίποτα games να γουστάρεις.

Σε λίγες ημέρες δεν θα το προσέχεις πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wom [Σήμερα, στις 13:44]

@ice

Προφανώς καλύτερα θα ήταν να πάρεις την οθόνη του dubber :jump: :jump: , αλλά το πρόβλημα δεν είναι τόσο σημαντικό ώστε να μην ευχαριστηθείς την οθόνη ή να χάσεις τα χρήματά σου. Relax

Εφόσον δεν είναι πχ στο κέντρο, βάλε ένα ψιλό-πράσινο backgroup αρχικά και μετά δες τίποτα ταινίες , παίξε τίποτα games να γουστάρεις.

Σε λίγες ημέρες δεν θα το προσέχεις πλέον.

Βασικά δίκιο έχεις, ιδιαίτερα γιατί είναι σκοτεινό και όχι φωτεινό οπότε δε φαίνεται σε normal χρήση (στο πράσινο backround θα φαίνεται πιο πολυ :D )

Θα την κρατήσω τελικά, γιατί το monitor αν εξαιρέσεις το pixel δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα είναι τέλειο κατά τα άλλα. Έτσι και αλλιώς με τη γκαντεμιά που με δέρνει αν το πουλήσω και πάρω άλλο πολύ πιθανό το άλλο να έχει δύο καμμένα πίξελ :laughing:

Μάλλον πρέπει να πάρω 720p projector για να το ξεχάσω :p

Link to comment
Share on other sites

Οποιος αγοραζει οθονη που ξερει οτι δεν καλυπτεται απο 0 pixel και την τσεκαρει κιολας, ειναι αξιος της τυχης του.

Μονο αν καποιο φαινεται με το ματι (εξαιρετικα σπανιο) αξιζει τον κοπο να ασχοληθεις.

Την 24αρα samsung που εχω δεν την τσεκαρα ποτε.Βεβαια δεν εχω δει και κανενα οποτε απλα αφηνομαι στην μεγαλη και μαγευτικη εικονα που μου δινει.

Link to comment
Share on other sites

Σε πανελ αναλυσης 1920χ1200 οι πιθανοτητες ειναι ετσι και αλλιως εις βαρος σου.

Ψυριζοντας το απλα χαλας την διαθεση σου.

Τονιζω οτι δεν αναφερομαι σε περιπτωσεις που ενα καμμενο πιξελ φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.