Jump to content



LG 245WP@625euro. Αξίζει;


iceblade

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από rufous [Σήμερα, στις 20:21]

Την έχω ψάξει!

Θα την πάω να τη δούμε από κοντά!

Και μπορεί να μου την αλλάξουν...

Μήπως φταίει που "φοράει" P-MVA;

Ή να τη ζεσταίνει η κάρτα γραφικών μου;

Τι να πω...

αυτο οτι τη ζεσταινει η καρτα γραφικων σου ειναι καπως ακυρο...(no offense)...οπως σουγραψα και στο ινσομνια νομιζω οτι ειναι νορμαλ η θερμοκρασια...80watt ειναι μικρη καταναλωση νομιζεις?82watt καταναλωνει η 25ετης τηλεοραση μου(καθοδικη ετσι)....ενας P4 καπου τοσο δεν καιει(80-100watt)?ειναι ανωμαλο να ανεβαζει 60αρες ????σκεψου οτι εχει μεσα λαμπα φθοριου για το backlight....λογικο δεν ειναι να εκπεμπει του κοσμου τη θερμοτητα αυτη και το τροφοδοτικο της?

καλη τυχη παντως σε οτι κανεις...εγω νομιζω οτι αν την πας στην αντιπροσωπεια τσαμπα θα παιδευτεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 543
  • Created
  • Last Reply

Φίλε dubber μην γίνεσαι απόλυτος. Ο rufous γράφει ότι η οθόνη του καίει όχι ότι απλά είναι ζεστή. Μπορεί να έχει πρόβλημα τροφοδοτικού ή κάτι άλλο. Οι ίντσες μπορεί να παίζουν κάποιο ρόλο (αν και υπάρχουν τηλεοράσεις TFT με διπλάσια επιφάνεια) αλλά τι σχέση έχει το ΤΝ πάνελ ή το mva με την θερμότητα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Χθες, στις 22:28]

Επίσης είναι 4 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ιντσες πιο μικρή και έχει και μικρότερη κατανάλωση.

Σε σχέση με την Samsung 206BW.... ναι..... μπορεί να παίζει αυτό που λές γιατί δίνει max κατανάλωση 55W έναντι 80W που δίνει η LG 245WP...

Τι γίνεται όμως με την 20άρα DELL 2007WFP που καταναλώνει max 75W ΑΛΛΑ δεν ζεσταίνεται τόσο??? Εδώ δεν έχουν να κάνουν οι 4 ιντσες...

Τώρα για τον τύπο πάνελ... παίζει... δεν γνωρίζω, μπορεί να επηρεάζει την θερμοκρασία... η LG 204 που είχα και φόραγε TN ζεσταινόταν αρκετα πάντως...

Δεν λέμε να την πετάξει απο το παραθυρο... λέμε να το ψάξει αν του φαίνεται κάτι περίεργο όσον αφορά την θερμοκρασία...

Πάντως το να λένε ότι όταν πλησίάζεις κοντά στην οθόνη "νιώθεις" ζέστη, εεεε σε βάζει σε σκέψεις πως να το κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ rufous, μη τρελαίνεσαι τζάμπα και άδικα και ανησυχείς χωρίς λόγο. Στο κάτω κάτω μπορεί να φταίει και ο καύσωνας!! Σου λέω οτι και η δικιά μου είναι πολύ ζεστή και ειδικά το πρωί περισσότερο. Εντάξει, δε ψήνει και σουβλάκια αλλά ανεβάζει θερμοκρασία. Τώρα το βράδυ όμως που έχει και δροσούλα όχι και τόσο. Για δες αν είναι και η δικιά σου λιγότερο ζεστή το βραδυ και πες μας. Στη τελική, άντε να αρπάξει καμιά φωτιά οπότε θα στην αλλάξουν σιγουρα και θα γλιτώσεις και τα κολλημένα πίξελ που έλεγες ;)

Link to comment
Share on other sites

OK συμφουρίτες!

Ποτέ δεν ήμουν μίζερος-σχολαστικός τόσο με μια αγορά μου.

Αλλά αυτό ήταν το κάτι άλλο...

Θα την ψάξω λίγο γιατί δεν έχω τίποτα να χάσω και μετά τέλος!

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από rufous [Σήμερα, στις 01:56]

Georgesod, δεν ξέρω για ποια μοντέλα ακριβώς σε ενδιαφέρει, αλλα αυτό το συγκριτικό είναι πολύ ενδιαφέρον:

http://www.bexox.com/showdown.htm

Το είδα ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά η δικιά μου δεν έχω παρατηρήσει να ζεσταίνεται τόσο, σίγουρα ζεστένεται αλλά σε πολύ normal επίπεδα. Επίσης ρόλο πιστεύω ότι παίζει και η φωτεινότητα που έχει ο καθένας

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΘΗΚΑ!!!

Οι ρυθμίσεις μου φταίγανε τελικά!

Κι εγώ Brightness=60 είχα, αλλά στη "User defined" επιλογή...

Είναι πάλι περισσότερο ζεστή από άλλες, αλλά καμία σχέση με το καμίνι που βίωσα!

Επιτέλους τώρα μπορώ να χαρώ την οθονούλα μου....

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους και ιδιαίτερα τον iceblade που μου έδωσε λύση... :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από rufous [23-06-2007 01:56]

Georgesod, δεν ξέρω για ποια μοντέλα ακριβώς σε ενδιαφέρει, αλλα αυτό το συγκριτικό είναι πολύ ενδιαφέρον:

http://www.bexox.com/showdown.htm

Σ' αυτό το λινκ έχει την 246wp. Έχει βγει πιο και νούργιο μοντέλο ή απλά έχει κάνει λάθος; Πάντως η οθόνη φαίνεται πολύ καλή

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο με την 245WPM.

Οι μόνες διαφορές τους είναι στη διάταξη των πλήκτρων και στη θέση του μπλε "led" της ένδειξης λειτουργίας της οθόνης.

Επίσης, η διαφορά στο WP(M) είναι ότι το "Μ"=multimedia συμβολιζει την ύπαρξη ξεχωριστών ηχείων στη συσκευασία, τα οποία μπορούν να "κουμπώσουν" προαιρετικά στην οθόνη.

Στο ελληνικό site της LG αναφέρεται το 245WPM πάντως:

http://hellas.lge.com/prodmodeldetail.do?actType=search&page=1&modelCategoryId=040105&categoryId=040105&parentId=04&modelCodeDisplay=L245WP-BN&model=NOTHING

Στο αμερικάνικο:

http://us.lge.com/products/model/detail/computer%20products_lcd%20monitors_full%20line%20of%20lcd%20monitors_L246WP-BN.jhtml

Κάποιοι κάνουν λόγω μόνο για πώληση της 246WP στην Αμερική...

Δες επίσης:

http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1186966

Link to comment
Share on other sites

:) εγινα και εγω κατοχος αυτης της οθονης :)

τα αρχεια avi με διαστασεις 624*352 κ.α, ποιες ειναι οι ρυθμισεις για να δεις. πριν ημουν με 19 tft και η εικονα ητα μια χαρα, τωρα με την 24 ??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.