Jump to content



LG 245WP@625euro. Αξίζει;


iceblade

Recommended Posts

Ice νομιζεις οτι δεν εδωσε κανεις προσοχη! :)

Εμενα με εβαλε σε βαθυτατες σκεψεις και απο τοτε αρχισα να ψαχνω οθονη με διαφορετικο τροπο σκεψης...

Αρχιζω να κατασταλαζω στην ιδεα μιας 24ρας. Παντως σε οσα λετε δεν δινετε βαρος σε κατι: Το να εχεις διπλασια επιφανεια φωτεινοτητας μπροστα στα ματια σου "καιει" περισσοτερο τους αισθητηρες του ματιου. Δεν ξερω κατα ποσο αυτο μπορει να εξαλειφθει με μια καλη ρυθμιση της οθονης και μειωση της φωτεινοτητας στο ελαχιστο επαρκες.

Ice, αυτο που εδινε η ΕΙΖΟ 1910 σε ευκρινεια με πολυ χαμηλη φωτεινοτητα βλεπεις να το κανει καλα και η LG 245 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 543
  • Created
  • Last Reply

Μια ερωτηση...

Ποσα περιπου εκατοστα μπορει να κατεβει η οθονη απο το ξυλο του γραφειου? Υπαρχει δυνατοτητα να χαμηλωσει εντελως ή την σταματαει ο βραχιονας σε καποιο υψος και μετα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sansara [05-10-2007 19:57]

Ice νομιζεις οτι δεν εδωσε κανεις προσοχη! :)

Εμενα με εβαλε σε βαθυτατες σκεψεις και απο τοτε αρχισα να ψαχνω οθονη με διαφορετικο τροπο σκεψης...

Αρχιζω να κατασταλαζω στην ιδεα μιας 24ρας. Παντως σε οσα λετε δεν δινετε βαρος σε κατι: Το να εχεις διπλασια επιφανεια φωτεινοτητας μπροστα στα ματια σου "καιει" περισσοτερο τους αισθητηρες του ματιου. Δεν ξερω κατα ποσο αυτο μπορει να εξαλειφθει με μια καλη ρυθμιση της οθονης και μειωση της φωτεινοτητας στο ελαχιστο επαρκες.

Ice, αυτο που εδινε η ΕΙΖΟ 1910 σε ευκρινεια με πολυ χαμηλη φωτεινοτητα βλεπεις να το κανει καλα και η LG 245 ?

Δεν είχα ποτέ την 1910 για να συγκρίνω, η 245 δε με ενοχλεί σίγουρα από θέμα φωτεινότητας όπως την έχω ρυθμίσει. Μη ξεχνάς όμως ότι η ακτινοβολία που δέχεται το μάτι μειώνεται αντιστρόφως ανάλογα με το τετράγωνο της απόστασης.

Link to comment
Share on other sites

Για να παιξει κανεις σε μια 24ρα συμπιεσμενα αρχεια σε h.264 (π.χ. Lost 720p) τι επεξεργαστικη ισχυς χρειαζεται ? Η καρτα γραφικων δε θα μπορει να βοηθησει γιατι θα ειναι dx9.

Ρωταω γιατι θελω να παρω ενα μικρο AMD x2 με σκοπο να βαλω ενα δυνατο phenom αργοτερα. Ενας 4800 θα αρκει για συμπιεσμενες ταινιες 720 / 1080 απο το ιντερνετ?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sansara [Σήμερα, στις 12:58]

Για να παιξει κανεις σε μια 24ρα συμπιεσμενα αρχεια σε h.264 (π.χ. Lost 720p) τι επεξεργαστικη ισχυς χρειαζεται ? Η καρτα γραφικων δε θα μπορει να βοηθησει γιατι θα ειναι dx9.

Ρωταω γιατι θελω να παρω ενα μικρο AMD x2 με σκοπο να βαλω ενα δυνατο phenom αργοτερα. Ενας 4800 θα αρκει για συμπιεσμενες ταινιες 720 / 1080 απο το ιντερνετ?

Ευχαριστω!

720 θα σου παίζει σίγουρα, για 1080 δεν ξέρω, φαντάζομαι πως οριακά ναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sansara [Σήμερα, στις 10:52]

Εχουν ακτινοβολια οι TFT ?

Αν εχουν, πως γινεται να προτεινεται μια 24ρα για εργασια απο τοσο κοντα?

:bye:

Φυσικά και έχουν. Ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία με μήκος κύματος αντιληπτό από το ανθρώπινο μάτι (μερικοί το λένε και φώς :p )

Link to comment
Share on other sites

’σχετο...

Η οθόνη είναι με MVA panel σίγουρα? Δεν παίζουν διαφορετικές versions, ε?

Το ρωτάω γιατί είδα στο site του Πλαισίου MVA, οπότε αν εγγυώνται για το panel, να την τσιμπήσω από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sansara [08-10-2007 12:58]

Για να παιξει κανεις σε μια 24ρα συμπιεσμενα αρχεια σε h.264 (π.χ. Lost 720p) τι επεξεργαστικη ισχυς χρειαζεται ? Η καρτα γραφικων δε θα μπορει να βοηθησει γιατι θα ειναι dx9.

Ρωταω γιατι θελω να παρω ενα μικρο AMD x2 με σκοπο να βαλω ενα δυνατο phenom αργοτερα. Ενας 4800 θα αρκει για συμπιεσμενες ταινιες 720 / 1080 απο το ιντερνετ?

Ευχαριστω!

1080p demo videos παιζει το HTPC της υπογραφης(no O/C) χωρις να ζοριζεται ιδιαιτερα.Αρα,αν σκεφτεις οτι το 720p ειναι σημαντικα πιο "ελαφρυ"...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr. Gonzo

’σχετο...

Η οθόνη είναι με MVA panel σίγουρα? Δεν παίζουν διαφορετικές versions, ε?

Το ρωτάω γιατί είδα στο site του Πλαισίου MVA, οπότε αν εγγυώνται για το panel, να την τσιμπήσω από εκεί.

Τσίμπα τη,ΜVA φοράει...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα το μεσημέρι ήρθε και η δικιά μου :inlove:

Το πρώτο σοκ ήταν στο μέγεθος φυσικά, τρόμαξα λίγο προερχόμενος από 19" wide...

Θα θελα μια βοήθεια ρε παιδιά στα settings.

Καθότι έχω να σετάρω οθόνη σχεδόν 1.5 χρόνο, παλεύω κανένα 2ωρο τώρα, και δεν μπορώ να τη φέρω στα μέτρα μου.

Θα ήθελα σχετικά καλό λευκό, να μην με πανιάζει όμως τόσο όσο τα 6500Κ.

Δοκίμασα να παίξω με 6500Κ και μετά ρυθμίσεις από κάρτα γραφικών, αλλά και πάλι, δεν με ικανοποιεί.

Στα παιχνίδια το (HL2 και CoD2) το sRGB με 60 brightness που είχε αναφερθεί πιο πάνω, τα σπάει,

αλλά για browsing και γενικά λευκό background σε debuggers και compilers, με πανιάζει! :tomato:

Μια βοήθεια!

p.s.

Αρχική απάντηση από dubber

Όποιος το σκέφτεται ακόμα να πάει να την πάρει χωρίς ενδιασμούς και με ευχαριστεί μετά από εδώ :p

thanx!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Επειδή το VGA input της είναι λίγο ... σε σχέση με το HDMI θέλω να συνδέσω το 2ο pc με Component. Πήρα λοιπόν από το πλάισιο αυτό:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978275&product=948764

και μου λέει Component-No Signal. Μήπως έπρεπε να πάρω κάποιο άλλο καλώδιο? γιατί αυτό απλά μετατρέπει το DVI σε αναλογικό RGB ?:o ή απλά έχει πρόβλημα το Component Input της ??:devil: :devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kostas7GTR

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Επειδή το VGA input της είναι λίγο ... σε σχέση με το HDMI θέλω να συνδέσω το 2ο pc με Component. Πήρα λοιπόν από το πλάισιο αυτό:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978275&product=948764

και μου λέει Component-No Signal. Μήπως έπρεπε να πάρω κάποιο άλλο καλώδιο? γιατί αυτό απλά μετατρέπει το DVI σε αναλογικό RGB ?:o ή απλά έχει πρόβλημα το Component Input της ??:devil: :devil:

Κοιταξες τα options της καρτας γραφικων σου στο control panel αν εχει καμια επιλογη για επιλογη σηματος?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.