Jump to content



LG 245WP@625euro. Αξίζει;


iceblade

Recommended Posts

  • Replies 543
  • Created
  • Last Reply

Την έστησα και εγώ!!! Ευτυχώς δεν έχει καμμένο πίξελ ούτε τπτ το περίεργο, μόνο μια κουκιδούλα που στο άσπρο φαίνεται ελαφρώς γκριζοπή και δε ξέρω καν αν είναι καμμένο πίξελ, αν και δε νομίζω. Από χρώματα τη βλέπω άψογη! Το μόνο που με κουράζει λιγάκι είναι οτι γυρνάω ολόκληρο το κεφάλι μου για να δω απτη μια πλευρά της οθόνης ως την άλλη κάτι που είναι λογικό με βάση το μέγεθός της. Αντε και καλά λιωσίματα στις ταινίες τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη rufous + lapapas... με το καλό λοιπόν...

Το τηλέφωνο επικοινωνίας με την LG Hellas μπορείς να το βρείς εδώ ... είναι τηλεφωνικό κέντρο οπότε αυτοι θα σε συνδέσουν ανάλογα...

Αν μένεις Αθήνα η αντιπροσωπεία είναι στο Village Φαλήρου... Δεν ξέρω αλλά όταν ήταν στα παλιά γραφεία κοντά στο σπίτι μου ήταν πολύ εξυπηρετικοί... ελπίζω να μην πήραν τα μυαλά τους με τα νέα γραφεία.... :p

Η ζέστη είναι νορμαλ που βγάζει, τώρα όσον αφορά τα πιξελάκια δοκίμασε και το απαλό μασάζ με τα δάχτυλα H τρέξε το προγραμματάκι που "ξεκολλάει" pixel... και βλέπεις....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lapapas [Χθες, στις 18:39]

Την έστησα και εγώ!!! Ευτυχώς δεν έχει καμμένο πίξελ ούτε τπτ το περίεργο, μόνο μια κουκιδούλα που στο άσπρο φαίνεται ελαφρώς γκριζοπή και δε ξέρω καν αν είναι καμμένο πίξελ, αν και δε νομίζω. Από χρώματα τη βλέπω άψογη! Το μόνο που με κουράζει λιγάκι είναι οτι γυρνάω ολόκληρο το κεφάλι μου για να δω απτη μια πλευρά της οθόνης ως την άλλη κάτι που είναι λογικό με βάση το μέγεθός της. Αντε και καλά λιωσίματα στις ταινίες τώρα!!!

Βάλτην μακριά. 1 μέτρο τουλάχιστο. 1.5 είναι καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω, μέχρι τι refresh rate υποστηρίζει η οθόνη:

Εγώ στην τελική ανάλυση έχω μόνο μέχρι 60hz.

Έχω την X1950 Pro 512 mb που υποστηρίζει μέχρι 85hz σε τέτοια ανάλυση (1920 x 1200).

Ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Storman

Ρε παιδιά να ρωτήσω, μέχρι τι refresh rate υποστηρίζει η οθόνη:

Εγώ στην τελική ανάλυση έχω μόνο μέχρι 60hz.

Έχω την X1950 Pro 512 mb που υποστηρίζει μέχρι 85hz σε τέτοια ανάλυση (1920 x 1200).

Ευχαριστώ!:)

Μεσω DVI συνδεσης ολες οι TFT οθονες βγαζουν 60HZ

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Storman [Σήμερα, στις 11:31]

Ρε παιδιά να ρωτήσω, μέχρι τι refresh rate υποστηρίζει η οθόνη:

Εγώ στην τελική ανάλυση έχω μόνο μέχρι 60hz.

Έχω την X1950 Pro 512 mb που υποστηρίζει μέχρι 85hz σε τέτοια ανάλυση (1920 x 1200).

Ευχαριστώ!:)

Μην σου φαίνονται λίγα τα 60Hz... ΔΕΝ είναι CRT οι οθόνες αυτές, όποτε το χαμηλό refresh rate δεν επηρεάζει την εικόνα που βλέπεις... είναι καθαρά άλλη τεχνολογία...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 09:58]

Μην σου φαίνονται λίγα τα 60Hz... ΔΕΝ είναι CRT οι οθόνες αυτές, όποτε το χαμηλό refresh rate δεν επηρεάζει την εικόνα που βλέπεις... είναι καθαρά άλλη τεχνολογία...

Έτσι είναι ... ο λόγος είναι ότι στη CRT γίνονται refresh όλα τα pixel ενώ στην TFT μόνο αυτά που αλλάζουν

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και εμένα είναι αρκετά ζεστή αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια νομίζω. Νιώθω τη θερμοκρασία που εκπέμπει μόνο αν βάλω το χέρι μου πολύ κοντά στην οθόνη και επίσης είναι πολύ ζεστή από πίσω. Μου έχει φανεί πολύ έντονο το κόκκινο που δείχνει μέχρι στιγμής, ίσως χρειάζεται κάποιες ρυθμίσεις μάλλον αλλά δεν είμαι σίγουρος για το ποιες ακριβώς είναι αυτές και το πως γίνονται!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lapapas [Χθες, στις 20:39]

Το μόνο που με κουράζει λιγάκι είναι οτι γυρνάω ολόκληρο το κεφάλι μου για να δω απτη μια πλευρά της οθόνης ως την άλλη κάτι που είναι λογικό με βάση το μέγεθός της.

Μετα απο μερικες ωρες χρησης που θα τη συνηθισεις θα αναρωτιεσαι πως μπορουσες τοσο καιρο με "μικρη" οθονη.

Με γεια παιδες :T:

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω. Ακούγομαι σαν μανιακός το ξέρω!

Αλλά η θερμότητα που εκπέμπει με ενοχλεί!

Εννοείται πως μόνο αν πάω πολύ κοντά το χέρι νιώθω τη θερμοκρασία από την μπροστά πλευρά της οθόνης.

Αν αγγίξεις όμως την οθόνη, σε όλα τα σημεία της "καίει";

Δε μιλάμε να είναι χλιαρή, αλλά να καίει! Αυτό είναι φυσιολογικό;

Δηλαδή αν την αφήσεις όλη μέρα;

Έχεις δοκιμάσει ποτέ άλλη LCD;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την ίδια έχω κι εγώ, αν δεις μέσα στο θέμα πιο πίσω έχω ανεβάσει και αρκετές φωτογραφίες.

Τη θερμοκρασία την έχω παρατηρήσει κι εγώ, την αντιλαμβάνομαι στο πρόσωπό μου αν πλησιάσω αρκετά στο μόνιτορ, θεωρώ όμως ότι είναι αποτέλεσμα του μεγέθους του πάνελ και της τεχνολογίας του.

Μη σε αγχώνει πάντως, βάλε το a/c να δουλέψει λίγο παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε guys...γιατί δεν βάζεται ένα θερμόμετρο να δούμε λίγο θερμοκρασίες έτσι από περιέργεια..?? Εντάξει μπορεί να μην έχω την 24άρα LG που καίει 80W αλλά με την 20άρα DELL (75W) και μετά από 10ώρες σερί μπροστά της ΔΕΝ έχω νιώσει τόση θερμότητα που λέτε.....

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις τη ζωή σου πιο δύσκολη και ακούς άλλους που δεν έχουν την ίδια με σένα οθόνη.

Η 206 φοράει ΤΝ, t τί σχέση μπορεί να έχει ένα TN panel με ένα mva? Μήπως καμία? Επίσης είναι 4 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ιντσες πιο μικρή και έχει και μικρότερη κατανάλωση.

Στην τελική μια οθόνη είναι και σου λένε και οι υπόλοιποι που την έχουν ότι θερμαίνεται. Βάλε το a/c παίξε μια τανία και άραξε πίσω να απολαύσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.