Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] Που χάθηκες; Καιρός έχεις να ποστάρεις... :rolleyes:

ο καιρός καλά κρατεί :p

Σας εγκατέλειψα για μερικές μέρες και ο άντρας δε φρόντισε για ψώνια. Αυτά κάνετε άμα σας κακομαθαίνουν.:whip:

Πάλι με αυγά την έβγαλα απόψε.:angry:

Από αύριο όμως.............................

6l4Tn.jpg

UiI0F.jpg

29lfcas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο, άσε την ιδεολογία κατά μέρος και πήγαινε, κάνεις και ωραίες γνωριμίες στην ουρά, if you know what I mean...

Τυχαινει και περναω σχεδον καθε μερα, και οσο βλεπω την ουρα να μεγαλωνει, τοσο τσιτωνω. ΔΕ ΠΑΩ λεμε :p

Ασε που πλεον τις ωρες που ειναι ανοιχτα η Θηβων εχει ΚΙΝΗΣΗ, απο ολα τα διπλοπαρκαρισμενα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το έχετε καταλάβει, μερικοί -μερικοί εδώ μέσα ότι

το χείλος του διαιτητικού γκρεμού, απομακρύνεται ιλιγγιωδώς πρός τον ουρανό, πάνω απο τα κεφάλια (στομάχια) σας, ε;

Ζ

Η

Λ

Ε

Υ

Ωωωωωωωωω!!!!!

Το .....μεταβολισμό μου μέσα!!!

:wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

Soon!

Πετρο εκει πανω την εψησες ή την αφησες να ξεκουραστει?

εαν την εψησες εκει, δεν χανει γευστικα σε σχεση με ανοικτη σχαρα αφου δεν εχει επαφη με τον καπνο/φωτια?

επισης δεν ψηνεται μερικως και στο ιδιο το λιωμένο λιπος της?

(θα μου πεις γλυτωνεις αρωματικους υδρογονανθρακες και ακρυλαμιδια...στα λιπαρα θα κολλησουμε?)

γενικα εχει καθολου "καρβουνιλα" ή ειναι πιο grillατη γευση?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τέτοιες ψησταριές έχουν μικρή κλίση για να ρέει το λίπος. Εμένα μου αρέσουν πολύ για μοσχάρι, γιατί έχουν μεγάλη επιφάνεια επαφής (σίδερο-κρέας), εξάλλου στα 5 λεπτά που θα το έβαζα στο κάρβουνο δεν προλαβαίνει να πάρει την καπνίλα του χοιρινού ή του αρνιού. Πάντως Πέτρο κι εμένα με ενδιαφέρει ένα μικρό review :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6306]galactob[/MENTION]

ποικιλια με ενα τηγανι (για να μην γκρινιαζει κανεις μετα...):

1.λουυυυυκανικο (εστω και μινι)

2.απακι, γιατι το καπνιστο εχει αλλη χαρη

3.χαλουμι σαγανακι, γιατι χωρις τυρι δε λεει

4.καψαλισμενα ψωμακια λαδι-ριγανη, να μας πιασει και λιγο

5.ντοματινια, αγγουρακια κι ελιες για τη δροσια

6.λεπτο negroni αερος, για το πικαντικο του θεματος

poikiliagif.gif

ελα ομως που με το πηγαινελα και το τσιμπολογημα

φοβηθηκα οτι δεν θα φτασουν τελικα...

οποτε προσθηκη τελευταιας στιγμης:

φρυγανισμενο ψωμακι με philadelphia και πολτο ελιας με λιαστη ντοματα και καπαρη in the mix

και κριταμα για αλμυρη ξυδατη γαρνιτουρα

poikiliaA.jpg

...και καλη μας ορεξη!

poikiliaB.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τί review ρε παιδιά. Από ανάγκη την έψησα εκεί, δεν τον συμπαθώ αυτόν τον τρόπο. Προτιμώ τα κάρβουνα.

Έχουμε στον κήπο μια ψησταριά υγραερίου με λάβα ηφαιστίου πάνω από τη φωτιά. Για κάποιο λόγο που δε γνωρίζω ακριβώς και δεν έχω όρεξη να ρωτήσω, οι γονείς έβγαλαν τα κάρβουνα=λάβα ηφαιστίου και έβαλαν 2 παλιές πλάκες από τοστιέρα (αυτές που φαίνονται στις σημερινές μου φωτό).

Φέτος το καλοκαίρι που είχα μείνει μόνος, επανατοποθέτησα τη λάβα ηφαιστίου και έψηνα εκεί. Όταν γύρισαν την ξαναμάζεψαν και έβαλαν τις πλάκες.

Γευστικά τώρα, το σημερινό ψήσιμο δεν μπορώ να πω ότι είναι αντιπροσωπευτικό για συγκριτικό. Την προγούμενη φορά που είχα ψήσει μπριζόλες (και τις είχα ανεβάσει πάλι εδώ) ήταν στα κάρβουνα με 3ωρο μαρινάρισμα:

ανακάτεψε λάδι, μουστάρδα, μπαχαρικά (αλάτι, πιπέρι, μοσχοκάρυδο, μπούκοβο...και οτι άλλο θέλεις)

αλλα βάλε στη μαρινάδα και κρεμμύδια κομμένα και πιπεριές

και αν θέλεις ρίξε και ελάχιστο ξύδι βαλσάμικο και ελάχιστο μέλι

θα δώσει γλυκόξινη γεύση

Σήμερα ήταν στην πλάκα, που κατά μια έννοια μπορεί να θεωρηθεί σαν την πλάκα του grill αλλά με απλή επάλειψη με λεμόνι, λάδι, αρκετή ρίγανη και κάρυ. Αμέσως ψήσιμο σε δυνατή φωτιά από τη μια μεριά για μερικά λεπτά, γύρισμα, ψήσιμο από την άλλη (τσίμπιμα και κατά τη διάρκεια, είχε πέσει πείνα). Στο τέλος είχε ψηθεί αρκετά απέξω (astro way) αλλά μέσα ήταν πολύ μαλακή και νόστιμη. Τόσο νόστιμη που έτρωγα άνετα και 2η μόλις τελείωσε αυτή.

Φυσικά η πλάκα είναι επικλινής για να φεύγουν όλα, αν και η σημερινή μπριζόλα δεν είχε και πολύ λίπος να στάζει.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είπα να κάνω ένα φαγητό που έχω να φάω πολύ καιρό. Πράσο με χοιρινό :magic:

Αγαπημένο μου φαγάκι και το τίμησα δεόντως :dance3:

Εκτέλεση για όποιον ενδιαφέρεται.

Κομμάτια χοιρινού σε μικρές μερίδες (καλό είναι να έχουν λίγο παχάκι για νοστιμιά)

JV36j.jpg

Λαδάκι και σοτάρισμα

wqvF9.jpg

Μέχρι να ροδίσει ασχολούμαστε με τα πράσα και τον χυμό τομάτας

ZbqET.jpg

GruQT.jpg

Καλό είναι αφού τα κόψετε να τα βουτήξετε μέσα σε μπόλικο νερό με ξύδι για να σκοτώσει τυχόν ζωύφια

kyPvy.jpg

Τα αφήνετε εκεί μέχρι να αρχίσει να ψήνεται το κρέας με την τομάτα

YFUKz.jpg

Μόλις είναι έτοιμο ξεπλένετε τα πράσα να φύγει η ξυδίλα και τα βάζετε σε ένα σουρωτό να φύγει το νερό (από μόνα τους έχουν αρκετό

Και κάνετε ένα βουνό στην κατσαρόλα σας

k3wxN.jpg

Μετά απο 5 λεπτά έχει κάτσει το πράσο και σιγοψήνεται. Τότε προσθέτετε αλάτι, κύμινο (πάει καλύτερα απο το πιπέρι) και ρίγανη αν σας αρέσει

Zdsms.jpg

5 λεπτά πριν το σερβίρουμε δανειζόμαστε τα κάρβουνα του γείτονα όπως έκανα εγώ σήμερα :hehe:

ABrMP.jpg

qfqSt.jpg

Από δίπλα ένα μεγάλο κομμάτι φέτα (πάνε και οι ελίτσες) και καλή μας όρεξη :crazy_pilot:

L6w8d.jpg

pCbtZ.jpg

oVm4Y.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη ευγε!

ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου φαγητα

δοκιμασε το και με (χαραγμενη) μπριζολιτσα ολοκληρη καμια φορα

το κοκκαλο δινει γευση κι αν ροδισει καλα και το λιπακι γινεται λουκουμι!

:tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato:

ΕΛΕΟΣ ΚΑΡΜΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟΜΑΤΑ ΠΑΝΤΟΥ !

:tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato:

σε γενικες γραμμες συμφωνω, το εχω προσεξει κι εγω

αλλα σε αυτο το φαγητο συγκεκριμενα ταιριαζει η ντοματουλα ρε, μην ειμαστε αδικοι

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.