Jump to content



Ομαδική Αγορά Monitor Calibration Tool


greekfragma

Recommended Posts

δεν καταλαβαινω γιατι αν κατι ξεκινησε στραβα,πρεπει να συνεχισει στραβα,απλα κ μονο για να μην νοιωσουν καποιοι ρηγμενοι?!

παιδες,αν νοιωθετε εσεις "ρηγμενοι" ,τι να πουμε κ εμεις απο επαρχια που οταν θα το παρουμε στα χερια μας,θα εχει αλλαξει η ..μοδα και θα εχουμε ολοι ..ΟLED οθονες..

επισης οσοι μενετε Αθηνα, ειναι πολυ ευκολο να κανει κυκλο και να ερθει παλι στα χερια σας μετα απο λιγο καιρο,οποτε μην τρελενεστε αμα δεν προλαβαινετε να καλιμπραρετε ολες τις οθονες σας..βοηθατε για την οικονομια χρονου και θα αφηστε και τιποτα για την επομενη φορα..

μεχρι να αποφασισετε εσεις αν θα κανετε "π@ρτουζ@" καλιμπραρισμα 4-5 οθονες μαζι ή αν θα τις πατε μια-μια,δεν το στελνεις ρε YDinopoulos σε κανα παιδι στην επαρχια να κερδισουμε λιγο χρονο?

εγω σε μια μερα που το θελω,θα προλαβω να καλιμπραρω 3 plasma στα 3 καφενεια του χωριου,την 24αρα DELL του Μπακαρα( που εχει βαλει DSL στην στανη,πιατο και skystar2 και θελει να βλεπει φυσικο χρωμα στις τσοντες απο Τurksat 42o) και φυσικα την δικη μου LG και next day το επιστρεφω αθηνα με courrier..

αντε να πουμε καμια ...ελαφροτητα γιατι το βλεπω να βαραινει το κλιμα στα προηγουμενα ποστ και δεν μ'αρεσει...

μεσανατολικο το καναμε!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 519
  • Created
  • Last Reply

sofix αν φυγει απο αθηνα το χασαμε το κελεπουρι εεε καλιμπρατστηρι....εδω οι αλλοι μενουν στον ιδιο δημο και ακομα να δουνε φως....

εγω οπως "χαλαρα" μπηκα στην ομαδικη το ιδιο "χαλαρα " θα περιμενω να μου ρθει.....

αν μπει ομως το 08 θα πεσουνε καμπανες.

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως παμε θα αλλαζουμε desktop image και θα τρεχουμε για καλιμπραρισμα....

οχι ρε μην τρελαθουμε....ετσι λιγο να πειραματιστουμε με τις οθονουλες μας το πηραμε,να ψυχανεμιστουμε οτι και καλα αγορασαμε eizo ξερεις τωρα....θα κανει μια γυρα απο καθε σπιτι και θα ξεχαστει σιγα σιγα...οταν δε αποδειχτει οτι ο φραγμα μας παρεσυρε σε μια αγορα φιασκο τοτε θα πεσουν τα μεγαλα γελια :hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως φροντισα κ εμαθα που μενει,θα σκασω μυτη αθηνα με την γκλιτσα κ το ταγαρι (επαρχιωτης γαρ..) και που τον πονει και που τον σφαζει,αμα δεν δω διαφορά και βελτιωση στην Lg μου...:rofl: :rofl:

παντως περα απο την πλακα,ας αφιερωσει ενας απο τους επομενους στην "Λιστα του Φραγμα",λιγο απο το χρονο του,να γραψει ενα μικρο οδηγο με 2-3 βασικα σημεια-προβληματα που τυχον αντιμετωπισε και 1-2 πρακτικες συμβουλες,που ισως γλιτωσουν τους μεθ-επομενους απο πολυτιμο χρονο και κανουν τη διαδικασια πιο ευκολη...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω με deniho τα μιλησαμε τα συμφωνησαμε και θελουμε απο μιαμιση μερα εκαστος για την καλιμπραδα. για καντε τα δικα σας κουμαντα και οταν βγαλετε ακρη κατεβαινω εγω ακομα και ηλιουπολη και το μαζευω το ρημαδι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sofix

δεν καταλαβαινω γιατι αν κατι ξεκινησε στραβα,πρεπει να συνεχισει στραβα,απλα κ μονο για να μην νοιωσουν καποιοι ρηγμενοι?!

παιδες,αν νοιωθετε εσεις "ρηγμενοι" ,τι να πουμε κ εμεις απο επαρχια που οταν θα το παρουμε στα χερια μας,θα εχει αλλαξει η ..μοδα και θα εχουμε ολοι ..ΟLED οθονες..

επισης οσοι μενετε Αθηνα, ειναι πολυ ευκολο να κανει κυκλο και να ερθει παλι στα χερια σας μετα απο λιγο καιρο,οποτε μην τρελενεστε αμα δεν προλαβαινετε να καλιμπραρετε ολες τις οθονες σας..βοηθατε για την οικονομια χρονου και θα αφηστε και τιποτα για την επομενη φορα..

μεχρι να αποφασισετε εσεις αν θα κανετε "π@ρτουζ@" καλιμπραρισμα 4-5 οθονες μαζι ή αν θα τις πατε μια-μια,δεν το στελνεις ρε YDinopoulos σε κανα παιδι στην επαρχια να κερδισουμε λιγο χρονο?

εγω σε μια μερα που το θελω,θα προλαβω να καλιμπραρω 3 plasma στα 3 καφενεια του χωριου,την 24αρα DELL του Μπακαρα( που εχει βαλει DSL στην στανη,πιατο και skystar2 και θελει να βλεπει φυσικο χρωμα στις τσοντες απο Τurksat 42o) και φυσικα την δικη μου LG και next day το επιστρεφω αθηνα με courrier..

αντε να πουμε καμια ...ελαφροτητα γιατι το βλεπω να βαραινει το κλιμα στα προηγουμενα ποστ και δεν μ'αρεσει...

μεσανατολικο το καναμε!

LOL :worship: :worship: , παντως με ολο το θρασσος που ανακατευομαι αλλα το να θες μιαμιση μερα για να καλιμπραρεις μια οθονη ειναι πολυ , για μια υποθεση 30 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Ε, βάλε και το χρόνο που θα χρειαστεί για να σπάσει ο πάγος, μέχρι να το συνηθίσεις, και να αντιληφθείς ότι δεν είναι mouse :p, πως στο διάτανο λειτουργεί, να εξακριβώσεις αν φτιάχνει καφέ, κι αν ναι τι είδος, και πως λειτουργεί αυτό το ρημάδι που μας παρέσυρε ο φαρμας να πάρουμε, πάει η πρώτη οθόνη στη μία ώρα :p Αλλά γενικά δε θέλει πολύ ώρα, πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 03:39]

LOL :worship: :worship: , παντως με ολο το θρασσος που ανακατευομαι αλλα το να θες μιαμιση μερα για να καλιμπραρεις μια οθονη ειναι πολυ , για μια υποθεση 30 λεπτα.

ε βαλε 4-5 οθονες ρε ψηλε που εχουμε εν ετη 07 ,βαλε δουλειες παπ@ριες κλπ ,αντε πες μια οριακα παλεψιμο.μια μερα μαζι με την επιστροφη ετσι,δλδ μια μερα overall.

γιατι ανακατευτικες ομως??:D :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν χόντρυνα τίποτα, τη γνώμη μου λέω ο άνθρωπος. Νομίζω πως ο τόνος μου είναι πολύ φιλικός και το ίδιο και η διάθεση που τα έγραψα.

Ξαναλέω ότι είμαι σίγουρος ότι ο greekfragma μόνο να βοηθήσει θέλει το παιδί, απλά αν κάπου διαφωνώ το λέω. Και δεν υπάρχει λόγος να ζητά κανείς συγγνώμη, αλίμονο.

Κερνάω καφέ πάντως αν θέλετε, χωρίς οθόνες :flower:.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 01:57]

Ποτε μην ζητας συγνωμη για κατι που δεν εσφαλες !;)

Aυριο θα παρω τον αλαμπι τηλ να του το δωσω κ ας παρει τον κυκλο του!

Περιμένω τηλεφωνο σου και θα ερθω αμέσως να το πάρω εγώ από το σπίτι σου.

Μετα θα το πάρει ο Apostoli22 και ο N1k0s με τους οποίους έχω επαφή τηλεφωνική.

Αν ειναι δυνατόν κάποιος κάποιος κάποιος που το χρησιμοποίησε πριν από εμάς ας γράψει μερικές σειρές με την σωστή διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε για να γίνει σωστά και γρήγορα η δουλιά. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στις 14:30 παρέδωσα στον apostolis22 το "Calibration Tool" που είχα πάρει απο τον YDinopoulos την παρασκευή απόγευμα.

Ευχαριστώ τον YDinopoulos για την ενημερωση για το πως γίνεται η διαδικασία, το ίδιο εκανα και εγώ στον apostolis22 και του είπα 5 πράγματα για την πραγματικά εύκολη μεθοδολογία. Ο apostolis22 θα τηλεφωνήσει τον n1ck0s οταν ειναι ετοιμος να του το δώσει.

Τωρα για να ξέρουμε όλοι :

greekfragma>levelOne>perp>gbak>YDinopoulos>

Παραλαβή 30/11/2007 15:00 alambi>

Παραλαβή 2/12/2007 14:30 apostolis22

>n1ck0s

Link to comment
Share on other sites

Οποτε έχουμε...

greekfragma>levelOne>perp>gbak>YDinopoulos>alambi>apostolis22>n1ck0s>

Μετα τον n1ck0s εχει βρεθει που παει? deninho, naz? ας μπει μια προχειρη σειρα στο "μετα" για να την δουν ολοι και ωστε οποιος θελει να προτεινει μια αλλη σειρα συμφωνα με το προγραμμα του, την περιοχη του κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν τελείωσα το calibration. Έφτιαξα 2 profiles ένα με gama 2.6 και ένα με 2.5. Πως μπορώ να διαλέγω ποιο θα είναι default?

Πάντως παρατήρησα πως μπορείς να ρυθμίζεις το gama και το white όπως κάνεις και με τα κουμπιά της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.