Jump to content



Ομαδική Αγορά Monitor Calibration Tool


greekfragma

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 23:09]

εαν ψηνεσαι σε καμια ωριτσα θα ειμαι μαζι με τον spresv στου LevelOne για βραδυνη μασα

Καλά θα ήτανε dude αλλα calibration χωρίς working PC ( ULTRA is RIP) δεν γίνεται...τωρα για την μάσα.... εφαγα του σκασμου πριν λιώσω ενα 2ωρο.... με φραπεδάκι ειμαι ακομα...ή τρώμε ή δεν τρώμε.... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 519
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από spresv [Σήμερα, στις 00:18]

Oops, τωρα το ειδα το thread. Calibration tool ε? Μαgλιστα..

perp ασε τις δικαιολογιες...

Mωρε δεν πεινάω διαφορετικά θα ερχόμουνα... βασικά ειμαι κομματια, 3 ώρες ΙΚΕΑ, PLAISIO, 150km συνολικης οδήγησης στην κίνηση... ουτε σινεμα δεν με βλέπω να πηγαίνω... και το φραπέ δεν κάνει τίποτα..

Πάντως το ΣΚ θα βάλω το GPS για να εντοπίσω το calibration...οπου και να παει θα το βρώ :p .... αντε να δούμε γιατι δεν μπορώ να παίζω Crysis χωρις jete oθόνη.... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho

Προς πέυκη μαρούσι κηφισιά, κανείς; Στα 2 πρώτα προτίθεμαι να πάω εγώ να παραλάβω.. στο τρίτο υποχρεωτικά έρχεστε στα μέρη μου.. Εγώ δεν πατάω εκεί πάνω :p

Γιατί μας σνομπάρεις? Δεν αντέχεις τον καθαρό αέρα? :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν υποψήφιοι καλιμπριτζήδες ακούστε με:

Το καλιμπρατήρι που τσιμπήσαμε, θυμάστε που είχαμε μια διαμάχη για το αν παίζει/δεν παίζει σε x64?

Λοιπόν το software που έχει μέσα, ΔΕΝ υποστηρίζει drivers για x64 (ειναι ενσωματωμένοι στο software)

Αλλα για καλή μας τύχη ο σένσορας είναι "φασόν" και τον έχουν κυκλοφορήσει αρκετές εταιρίες με την δική τους ονομασία. Γενικώς τον αναγνωρίζει σαν Eye-One Display.

Οποτε και έψαξα και βρήκα ενα software απο μια άλλη εταιρία που, και πιο καλό είναι απο το στάνταρ (να σκάσεις φράγμα), και υποστηρίζει κανονικότατα τα Vista x64.

Εγω θα κάνω μια καλή και θα το γράψω σε ενα δισκάκι το οποίο θα μπεί μεσα στο κουτι του καλιμπρηστήρα και όποιος το χρειαστεί ας το φορτώσει.

Υπ'οψην και όσοι έχετε XP x64 η και τα x86, δοκιμάστε πρώτα το πρόγραμμα που θα σας έχω μέσα και όχι το μαμα, γιατι αν δουλεύει, είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτερο (μεχρι και ambient-light calibration εχει, που αν και το υποστηρίζει το καλιμπριτζίδι, το μαμα πρόγραμμα δεν το έχει - ακούς φραγμούλη)

Τελος, οι εντυπώσεις μου.

Στην Acer 2216W 22" που έχω έκανε μεν δουλειά, αλλά:

Ακόμα δεν λέω τίποτα γιατι το μάτι μου έχει συνηθίσει στις παλιές ρυθμίσεις και θέλει λίγο προσαρμογή. Το σίγουρο είναι οτι μου έκανε μια πολυ διαφορετική προσέγγιση στις ρυθμίσεις παιζοντας με τα RGB και μου έδωσε μια σχεδόν ιδια φαινομενικά εικόνα αλλα με ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικές στάθμες στα Brightness, Contrast.

All in all, πολυ θετικές εντυπώσεις, αυριο που θα καλιμπράρω και την Toshiba Regza 42" FullHD θα σας ξαναποστάρω.

Α και κατι ακόμα. Μην επαναπαυθείτε στο πρώτο καλιμπράρισμα γιατι θέλει λίγο εξοικόιωση το καλιμπρούδι. Καντε ελευθερα δοκιμές και μολις σιγουρευτείτε για το αποτέλεσμα κρατάτε το ICC Profile που θα σας βγάλει.

Επίσης θα σας έχω μεσα και μπόνους ντισκ με CHODES για να χαρείτε την νέα σας οθόνη, ανώμαλοι! Ούστ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 04:40]

Ωραίος ο LevelOne :T:

PS: Βρε μην το πειράζεις το πιδί :p:D

Αμ του τα έχω μαζεμένα... δε φτάνει που μας έφαγε μια σακούλα cheeseburger, μας έκανε και μπάνιο με το πιεστικό :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LevelOne [Σήμερα, στις 04:44]

Αμ του τα έχω μαζεμένα... δε φτάνει που μας έφαγε μια σακούλα cheeseburger, μας έκανε και μπάνιο με το πιεστικό :p

Οχι ρε γμτ τι εχασα...next time.... french fries on me :p

Link to comment
Share on other sites

@LevelOne: μας έφτιαξες ρε φίλος, με τα Vista x64... Ποιος καθόταν να ξεθάψει τον παλιό 80άρη για να περάσει ΕξΠι, για ένα καλιβρέισιον :D

@hurin: Για καθαρό αέρα πετάγομαι στην Κεφαλονιά, δε μου χρειάζονται τα (πιο) βόρεια προάστια :p Και Πεύκη που μένω, μου κάθεται κάπως, μη νομίζεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LevelOne [Σήμερα, στις 02:31]

... έδωσε μια σχεδόν ιδια φαινομενικά εικόνα αλλα με ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικές στάθμες στα Brightness, Contrast.

πως το εννοεις αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 11:15]

πως το εννοεις αυτο;

Μου ανέβασε τις στάθμες στα χρώματα RGB, κίνηση με την οποία ανεβασε και την φωτεινότητα της οθόνης (cd/m2). Έτσι μπόρεσα να κατεβάσω αρκετά το brightness για να φτάσω τα 120cd/m2 που είναι ιδανικό για τις LCD.

Για να προσπαθήσω να στο εξηγήσω, έστω τα RGB είναι στα 30, 30, 30.

Αν τα ανεβάσεις στα 60, 60, 60 δεν θα δείς διαφορά στο χρώμα (εντάξει, ελάχιστη) αλλα θα δείς διαφορά στην φωτεινότητα της οθόνης.

Στην ουσία σαν να κάνεις ενα fine-tuning της φωτεινότητας αλλα παίζοντας και με τις στάθμες των χρωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

οπως καταλαβατε απο τα ποστ που εχουν προηγηθει..........

το καλιμπρατιρι ειναι στον ταυρο...........για να παει γλυφαδα θα πρεπει ενας απο εσας που ειναι γλυφαδα να αναλαβει να το παραλαβει απο ταυρο και να καλιμπραρει παρεα με τους αλλους γλυφαδιωτες-νοτια προαστεια.

αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι πρεπει να καταβαλουμε ολοι μια μικρη προσπαθεια εκτος της χρηματικης συμμετοχης που ηδη εγινε ωστε να προχωρησουμε στο μοιρασμα.

απο τη μερια μου μιας και το ανελαβα θα προσπαθησω να βοηθησω στις μετακινησεις στα κομβικα σημεια.....π.χ. απο νοτια>κεντρο>βορεια

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.