Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Να δείξω και γώ τη δικιά μου υδρόψυξη (μιας και άλλαξα cpu ηταν ευκαιρία).

Πλήρως λειτουργική,το κουτί είναι σχεδόν τελειωμένο,έχω να φτιάξω την πρόσοψη και 2 γραμμές 220v εσωτερικά.

Ισως κάνω και project log κάποια στιγμή.

[MENTION=8723]MOS[/MENTION]

post-946-1416075692,5268_thumb.jpg

post-946-1416075692,6047_thumb.jpg

post-946-1416075692,6568_thumb.jpg

post-946-1416075692,6964_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να δείξω και γώ τη δικιά μου υδρόψυξη (μιας και άλλαξα cpu ηταν ευκαιρία).

Πλήρως λειτουργική,το κουτί είναι σχεδόν τελειωμένο,έχω να φτιάξω την πρόσοψη και 2 γραμμές 220v εσωτερικά.

Ισως κάνω και project log κάποια στιγμή.

[MENTION=8723]MOS[/MENTION]

Η κόκκινη βάνα είναι όλα τα λεφτά :T:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα θετικά σας σχόλια.

Πολύς χρόνος-κόπος,υπερβολικά καλή απόδοση,με λίγα χρήματα,μ αρέσει να χρησιμοποιώ παλιά πράγματα η πεταμένα,αυτό θεωρώ modding.

Κουτί μου το χαρίσανε γιατι θα το πετόυσαν,αντλία δικιά μου απο παλιότερη υδρόψυξη,το μπλόκ απο το 2003,ψυγείο απο μάντρα,δοχείο το πάνω και κάτω μερός κολλημένα απο ένα διδυμο ψυγείο αλλα τρύπιο,χαλκοσωλήνες και βάνα τα μόνα καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
kakao83 μία ερωτησούλα offtopic τo fan-sandwich από επάνω βοηθάει;Απόσο ξέρω έτσι πέφτει το airflow.

δεν είναι πάνω κάτω τα φαν. είναι μόνο από κάτω. ρουφάνε και σπρώχνουν τον αέρα στο ψυγείο και στη συνέχεια έξω.

δεν ξερω κατα πόσο πέφτει το φλοου

Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονια σε ολους!*

Κακαο83 εχουμε ιδια μητρικη και ιδιο block για motherboard cooling απο τη Mips. Εχθες ξεκινησα το κοψε/ραψε tubing και προβληματιστηκα οταν ειδα το ποστ σου...

Με προβληματισε ο τροπος που συνεδεσες το cpu block με το motherboard block, με τη βοηθεια 2x 90degrees fittings. Σιγουρα ειναι ο πιο ομορφος/τακτοποιημενος τροπος αλλα απο θεμα αποδοσης δεν ειναι καλυτερα να βαλεις 2 κανονικα fittings με αρκετα περισσοτερο tube?

Link to comment
Share on other sites

kakao83 οταν ειπα fansandwich δεν εννοούσα push and pull αλλά το γεγονός του ότι από την κάτω πλευρά έχεις βάλει τα fan ανα δύο αν βλέπω καλά.Αυτόόχι μόνο ρίχνει το airflow,air pressure αλλά ανεβάζει και τις στροφές των ανεμηστήρων με αποτάλεσμα να κάνουν παραπάνω θόρυβο.Αυτό συμβαίνει 1ον γιατί ο αέρας εγκλοβίζεται ανάμεσα στα 2 fan και 2ον τα πτερίγια τους "ξεπιάνουν" αφού δεν βρίσκουν τον απαρέτητο αέρα να σπρώξουν με αποτέλεσμα να κινούνται ποιο "ελέυθερα" σε μεγαλήτερες στροφές.Τέλος θα φθαρούν και ποιο γρήγορα.

ELGreco από θέμα απόδοσης σίγουρα το να αποφύγεις τις γωνίες είναι συνετή λύση.

Link to comment
Share on other sites

kakao83 οταν ειπα fansandwich δεν εννοούσα push and pull αλλά το γεγονός του ότι από την κάτω πλευρά έχεις βάλει τα fan ανα δύο αν βλέπω καλά.Αυτόόχι μόνο ρίχνει το airflow,air pressure αλλά ανεβάζει και τις στροφές των ανεμηστήρων με αποτάλεσμα να κάνουν παραπάνω θόρυβο.Αυτό συμβαίνει 1ον γιατί ο αέρας εγκλοβίζεται ανάμεσα στα 2 fan και 2ον τα πτερίγια τους "ξεπιάνουν" αφού δεν βρίσκουν τον απαρέτητο αέρα να σπρώξουν με αποτέλεσμα να κινούνται ποιο "ελέυθερα" σε μεγαλήτερες στροφές.Τέλος θα φθαρούν και ποιο γρήγορα.

ELGreco από θέμα απόδοσης σίγουρα το να αποφύγεις τις γωνίες είναι συνετή λύση.

Δεν βλεπω καπου να εχει 2πλα φαν μηπως σε μπερδευουν τα led?

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου υδρόψυξη :dance3:

Τις ευχαριστίες μου στον junior-21-

τον Πέτρο τον ξεχνας αλήτη? :hehe:

κατσε ψαχνω Cosmos II, εκει θα κάνουμε παπάδες! :D:D:D

Ωραία δουλειά. Ανάποδα έχεις το pc ή έτσι είναι η φωτό?

ετσι ειναι το Stacker. Μπορεις να στησεις και σε Inverted ATX

Link to comment
Share on other sites

κι εσυ ξεχνας αυτον που το ειχε πρωτοmoddαρει/ στησει 4-5 χρονια πριν.... :p

καλα ναι. Η πεντάλφα είχε γράψει τότε (2/2008) Ζορζ

το μονο που εχει μεινει απο τοτε ειναι το κουφαρι :hehe:

θα βρω φωτο τοτε και τωρα (εχω πιο καλες απο τις αθλιες που έβαλε :hehe: )

και οταν ερθει το Cosmos II θα υπαρχει μεγα-απντειτ :triniti:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.