Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

με το που ειδα το μαγαζι το καταλαβα

αλλα απο αθηνα ξερει κανει αν υπαρχουν ;

Το πολυ πολυ πες στο Γιωργο να σου παραγγειλει οτι θες σε κανα 10ημερο βαρια βαρια θα τα εχεις

Link to comment
Share on other sites

Στον Φανό στη Σολωμού θα τα βρεις...

Γιώργαρε ωραίος!!! Τα είδα απο κοντά και τα δύο σε διάφορα στάδια. Τρομερή δουλειά :T:

ΟΚ ευχαριστω πολυ εκει θα πηγαινα αν δεν εβρισκα απαντησει .

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, μετά από αποχή 8 μηνών ξαναγύρισα στο νερό.

Οι φώτο είναι από ένα παλιοiphone και δεν βγήκαν καλά.

...

Η λούπα είναι λάθος άλλα μόνο έτσι βόλευε. Τανκ-αντλία-cpu-ψυγείο-τανκ.

Τώρα δουλέυει σε θερμοκρασίες 22-34 στους πυρήνες χωρίς load στα 4 gHz και σε load 41-49.

Γιατι το loop ειναι λαθος?

Απ οτι εχω καταλαβει μετα απο καποια λεπτα ερχεται θερμικη ισορροπια στο συστημα κ η σειρα δεν παιζει πλεον ρολο... σωστα?!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Κανονικά θέλει ψυγείο-cpu-τανκ-αντλία για άμεση ψύξη.

Για αμεση ψυξη, ναι, αλλα μετα απο κανενα 20λεπτο δεν παιζει ρολο η σειρα, σωστα?

Ουτως η αλλως οταν παιζει κανεις BF3 δεν παιζει για 20 λεπτα αλλα για... ωρες. Τα αναφερω ολα αυτα διοτι συχνα πυκνα ακουω στο thread εδω, περι ¨λαθος λουπας ¨ κατι που ουδεποτε ειδα σε ξενα φορουμ κ ειπα μην εχω καταλαβει κατι λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Για αμεση ψυξη, ναι, αλλα μετα απο κανενα 20λεπτο δεν παιζει ρολο η σειρα, σωστα?

Ουτως η αλλως οταν παιζει κανεις BF3 δεν παιζει για 20 λεπτα αλλα για... ωρες. Τα αναφερω ολα αυτα διοτι συχνα πυκνα ακουω στο thread εδω, περι ¨λαθος λουπας ¨ κατι που ουδεποτε ειδα σε ξενα φορουμ κ ειπα μην εχω καταλαβει κατι λαθος...

Εγω παντως οπως και να στησω το συστημα (cpu τωρα , cpu/gpu παλιοτερα) η διαφορες που υπηρχαν ηταν μεσα στα ορια λαθους απο τη θερμοκρασια δωματιου 1-3 βαθμους στη χειροτερη πραγμα που εγω τουλαχιστον δεν το θεωρω διαφορα αξιας αναφορας

Link to comment
Share on other sites

Λαθος λουπα ειναι πχ να βαλεις την αντλια να στελνει στο reservoir

το εαν θα ειναι πρωτη η καρτα ή ο επεξεργαστης

ή εαν θα παρεμβαλονται τα ψυγεια μεταξυ των μπλοκς ή θα παιζουν ολα μαζι, λιγο ρολο παιζει οπως εχει αποδειχθει

και το τελικα επιλεγει κανεις εξαρταται πιο πολυ κι απο τι αρεσει στον κατοχο οσο αφορα το πρακτικο θεμα του στησιματος αλλα και της αισθητικης του setup. (και αλλων παραγοντων οπως drainport, fillports , φιλτρα κτλ..)

Link to comment
Share on other sites

Λαθος λουπα ειναι πχ να βαλεις την αντλια να στελνει στο reservoir

το εαν θα ειναι πρωτη η καρτα ή ο επεξεργαστης

ή εαν θα παρεμβαλονται τα ψυγεια μεταξυ των μπλοκς ή θα παιζουν ολα μαζι, λιγο ρολο παιζει οπως εχει αποδειχθει

και το τελικα επιλεγει κανεις εξαρταται πιο πολυ κι απο τι αρεσει στον κατοχο οσο αφορα το πρακτικο θεμα του στησιματος αλλα και της αισθητικης του setup. (και αλλων παραγοντων οπως drainport, fillports , φιλτρα κτλ..)

Αυτο ειναι κατι λογικο απο το τανκ στην αντλια και μετα βαλτα οπως θες , εγω κυριως αναφερομε στη σειρα τον block ψυγειων

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη την ιδια θερμοκρασια θα εχεις σε ενα loop

tank-αντλια-ψυγειο 1-ψυγειο 2- gpu 1- gpu 2- cpu - tank

με το να κανεις tank- αντλια-ψυγειο 1- gpu 1- gpu 2- ψυγειο 2- cpu - tank?

Τα ψυγεια ειναι ενα 360 και ενα 420.φτιαχνω αυτη την εποχη το κουτι μου παλι και ψαχνομαι για το loop.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη την ιδια θερμοκρασια θα εχεις σε ενα loop

tank-αντλια-ψυγειο 1-ψυγειο 2- gpu 1- gpu 2- cpu - tank

με το να κανεις tank- αντλια-ψυγειο 1- gpu 1- gpu 2- ψυγειο 2- cpu - tank?

Τα ψυγεια ειναι ενα 360 και ενα 420.φτιαχνω αυτη την εποχη το κουτι μου παλι και ψαχνομαι για το loop.

Μετα απο λιγη ωρα ολα ερχοντε σε μια στανταρ θερμοκρασια εγω πλεον κοιταω την διαδρομη που θα μου αρεσει περισσοτερο στο ματι αλλα και να ειναι οσο πιο συντομη γινεται

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγη ωρα ολα ερχοντε σε μια στανταρ θερμοκρασια εγω πλεον κοιταω την διαδρομη που θα μου αρεσει περισσοτερο στο ματι αλλα και να ειναι οσο πιο συντομη γινεται

Σαν διαδρομη ειναι πιο μικρη το δευτερο loop αλλα με σκεφτομουν το να πηγαινει το νερο απο τις καρτες κατευθειαν στον επεξεργαστη.Αφου ισχυει αυτο τοτε με σωζει απο πολλες τρυπες και αρκετη παραπανω σωληνα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με χαλάνε λίγο τα ρακόρ 90 μοιρών, δεν υπήρχε κάτι με γυαλιστερή επιφάνεια?

Μεσα στο μυαλο μας εισαι ρε Ντινο.

πραγματικα αυτο ειναι η επομενη βελτιωση.

θα πρεπει να περαστουν βουρτσα και ξανα επιχρυσωση τα ρακορακια για να δεσουν τελειως με το reservoir.

Να φυγει αυτη η αδρη υφη της χυτης επιφανειας

το μονο θεμα ειναι οτι μετα θα θελουν και τα υπολοιπα την ιδια περιποιηση για να μην ξεχωριζουν.

Λεπτομερεις θα μου πεις, αλλα αυτες κανουν τη διαφορα!

Δηλαδη την ιδια θερμοκρασια θα εχεις σε ενα loop

tank-αντλια-ψυγειο 1-ψυγειο 2- gpu 1- gpu 2- cpu - tank

με το να κανεις tank- αντλια-ψυγειο 1- gpu 1- gpu 2- ψυγειο 2- cpu - tank?

Τα ψυγεια ειναι ενα 360 και ενα 420.φτιαχνω αυτη την εποχη το κουτι μου παλι και ψαχνομαι για το loop.

Το οτι το υγρο στο loop σου μετα απο καποια ωρα θα ερθει σε μια θερμοκρασια ισορροπιας ειναι δεδομενο

Αναλογα με την χωρητικοτητα υγρου του κυκλωματος και αναλογα τις διακυμανσεις στο φορτιο του

αυτη η ισορροπια μπορει να επιτευχθει μετα απο 15 λεπτα αλλα και μετα απο μιση και μια ωρα...

σε αυτη τη φαση ισορροπιας, το πιο ζεστο με το πιο κρυο υγρο του κυκλωματος

θα εχουν χονδρικα διαφορα μαξ 5 βαθμους

σε αυτο το σημειο λιγη διαφορα εχει εαν μεσολαβει ψυγειο μεταξυ των μπλοκ ή εαν ειναι τοποθετημενο στο τελος.

πιο πολυ κατ εμε ειναι θεμα αισθητικης και πρακτικοτητας διαδρομης σωληνων,

τοποθετησης ανεμιστηρων και καλου airflow καθως και ενδεχομενου τoποθετησης καποιου drain/fillport

παρα αποδοσης.

εκτος κι εαν κρινεις ενα κυκλωμα απο τη θερμοκρασια που εχουν τα επιμερους εξαρτηματα στα πρωτα λεπτα λειτουργιας του

και οχι απο τη συμπεριφορα που εχει συνολικα μετα απο μερικους κυκλους φορτου ηρεμιας κ.ο.κ.

(σεναριο πιο κοντινο στην πραγματικη χρηση)

Link to comment
Share on other sites

Το οτι το υγρο στο loop σου μετα απο καποια ωρα θα ερθει σε μια θερμοκρασια ισορροπιας ειναι δεδομενο

Αναλογα με την χωρητικοτητα υγρου του κυκλωματος και αναλογα τις διακυμανσεις στο φορτιο του

αυτη η ισορροπια μπορει να επιτευχθει μετα απο 15 λεπτα αλλα και μετα απο μιση και μια ωρα...

σε αυτη τη φαση ισορροπιας, το πιο ζεστο με το πιο κρυο υγρο του κυκλωματος

θα εχουν χονδρικα διαφορα μαξ 5 βαθμους

σε αυτο το σημειο λιγη διαφορα εχει εαν μεσολαβει ψυγειο μεταξυ των μπλοκ ή εαν ειναι τοποθετημενο στο τελος.

πιο πολυ κατ εμε ειναι θεμα αισθητικης και πρακτικοτητας διαδρομης σωληνων,

τοποθετησης ανεμιστηρων και καλου airflow καθως και ενδεχομενου τoποθετησης καποιου drain/fillport

παρα αποδοσης.

εκτος κι εαν κρινεις ενα κυκλωμα απο τη θερμοκρασια που εχουν τα επιμερους εξαρτηματα στα πρωτα λεπτα λειτουργιας του

και οχι απο τη συμπεριφορα που εχει συνολικα μετα απο μερικους κυκλους φορτου ηρεμιας κ.ο.κ.

(σεναριο πιο κοντινο στην πραγματικη χρηση)

Πιο πολυ με ενδιεφερε να μην πηγαινει ζεστο νερο οπως νομιζα στον επεξεργαστη απο τις καρτες.Αν μετα απο 5-10 λεπτα ειναι το ιδιο τοτε καλυτερα ειναι να ειναι πιο μικρο το loop και αισθητικα πιο ομορφο.Πιο ομορφο ειναι να βγαινει απο το κατω μερος μια σωληνα απο το να υπαρχουν 3 σωληνες.Και λιγοτερο ζορι θα τρωει η αντλια και καλυτερη πιεση πιστευω θα εχει με μικροτερο loop.

Link to comment
Share on other sites

Ποσταρω 2-3 φωτος του setup μου, το οποιο απεχει μακραν απο την ολοκληρωση... Τα καλωδια ειναι ενας ατελειωτος χαμος, ενω η εντελως ακυρη γωνια που βλεπετε πανω απο τις καρτες γραφικων καποτε συνδεοταν με το swiftech epsilon 6990 το οποιο ουδεποτε λειτουρφησε σωστα. Εν αναμονη των 2 waterblocks απο την swiftech για τις GPU, το εχω αφησει ετσι...

Εχω μια ιδεα για το πως να τροποποιησω το watercooling κομματι, αλλα με τα καλωδια δεν την παλευω :wall:

Προτασεις για αλλαγες / βελτιωσεις / (πεταμα ολου του setup :tomato:) καλοδεχουμενες :)

15212209.jpg

inner2.jpg

outgc.jpg

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION]

Τώρα που έκανες το τανκ χρυσό νομίζω ότι θα έδειχνε πιο ωραίο να έκανες και το γύρω γύρω του ψυγείου πίσω χρυσό!

[MENTION=16085]ElGreco[/MENTION]

Θέλει δουλίτσα ακόμη!Έτσι όπως είναι τι να πρωτοπείς\σχολιάσεις!!!:p

Όταν έρθουν και τα μπλοκάκια για κάρτες το συζητάμε!:T:

Link to comment
Share on other sites

@ElGreco

Θέλει δουλίτσα ακόμη!Έτσι όπως είναι τι να πρωτοπείς\σχολιάσεις!!!:p

Όταν έρθουν και τα μπλοκάκια για κάρτες το συζητάμε!:T:

Καταλαβαινω οτι ειναι χαλια, αλλα ο μονος λογος που ποσταρα αυτες τις εικονες ειναι ωστε με τις προτασεις σας να κανω παραγγελια και ο,τι αλλο χρειαζεται απο το εξωτερικο, ωστε οταν το "ξαναπιασω" το εργο, να κανω κατι καλυτερο...

Η παρουσα φαση ειναι transition phase, και επειδη τιποτα μονιμοτερο του προσωρινου περιμενω με χαρα να ακουσω τις προτασεις σας (ειδικα με τα καλωδια).

Προσπαθω για παραδειγμα να βρω ενα bracket το οποιο να εχει αρσενικο απο τη μια και θυληκο απο την αλλη για να συνδεω αποσυνδεω ανετα τα καλωδια του mora/pumps απο πισω.

Κατι σαν αυτο (αλλα μονο με αρσενικα 3pin απο τη μια και θυληκα 3πιν απο την αλλη)

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Phobya Slotblende 4Pin Molex & 3x 3Pin Lfterstecker Phobya Slotblende 4Pin Molex & 3x 3Pin Lfterstecker 82391

Επισης, οπως βλεπετε εχω 10 χλμ σωληνωσεων που θα μπορουσα ισως να συμαζεψω χρησιμοποιωντας κατι τετοιο

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - WZS Koolance Slotblende mit 2x Schnellverschluss 13/10mm Stecker Koolance Slotblende mit 2x Schnellverschluss 13/10mm Stecker 32220

το οποιο ομως ΔΕΝ χωραει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.