Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Ωραίο το dimastech ...το είδα κι από κοντά...

[MENTION=9875]venom7[/MENTION] έχει χώρο στα I/O ports να το κρεμάσεις το τριπλό...full raddage...:banging:

Thanks!

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος...που και πως ακριβώς?

Ότι μπαίνει, μπαίνει.Το ξέρω αλλά εσύ πως λες?

Για παράδειγμα μία σκέψη ήταν να το έβαζα πάνω από το τετραπλά στα αριστερά του bench table στο κάτω μέρος και καλά της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

Στην πλάκα το είπα ρε τρελέ....

το ότι μπορείς να βάλεις, οκ , είπαμε όλα γίνονται...εσύ έχεις ήδη 2 γουρουνοψυγεία και από όσο θυμάμαι οι θερμοκρασίες σου είναι μια χαρά...

εννουούσα κάθετα στα άλλα δύο από τη μεριά που είναι τα input/output καρτών και μητρικής αλλά στο επίπεδο που είναι η μητρική...με φορά ροής προς τα πάνω..:banging:

Link to comment
Share on other sites

Venom αν θέλεις δώσε καμμιά πληροφορία για το setup. Mε ενδιαφέρει αρκετά σε τι setting τρέχεις την αντλία (αν είναι η vario δηλαδή), αν μεταφέρει κραδασμούς και στις πόσες στροφές τρέχεις τους ανεμιστήρες σου σε full load.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

:hehe:

Και πως\που στερεωθεί όπως λες???

[MENTION=21050]ppkstat[/MENTION]

Η αντλία είναι στο 4 χωρίς θόρυβο ούτε κραδασμούς.Είναι όπως βλέπεις μέσα στο τανκ.

Οι ανεμιστήρες όταν απλά αράζω τρέχουν στις 800-1000 περίπου στροφές και όταν παίζω ή μπεντσάρω τότε τους φουλάρω στις full στροφές τους (2000 rpm) με το fan controller.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη quick question... ; έχεις πανω 2 gtx480 rads - 2 VGA - CPU και τα κρατάει όλα αυτα η D5 ? Εγώ θέλω να βάλω 1 3πλο ενα διπλο vga - ram - M/B - CPU και το σκεφτομαι αν θα με κρατήσει η αντλία... Ισως βάλω 2 σε serial

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη quick question... ; έχεις πανω 2 gtx480 rads - 2 VGA - CPU και τα κρατάει όλα αυτα η D5 ? Εγώ θέλω να βάλω 1 3πλο ενα διπλο vga - ram - M/B - CPU και το σκεφτομαι αν θα με κρατήσει η αντλία... Ισως βάλω 2 σε serial

Όπως τα λες τα έχω.Και τα αντέχει και με το παραπάνω.Ακόμα και αν βάλω και άλλα δύο!

Θα σου τα κρατήσει όσα λες άνετα,αλλά...

Γνώμη μου...μη χαλάσεις τα λ7 σου στο να βάλεις στο νερό μητρική και μνήμες.Πεταμένα και χωρίς λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεύτερη D5 σε κύκλωμα δε χρειάζεται.

Ο μόνος λόγος που υπάρχει να βάλεις δεύτερη d5, είναι να κάνεις δύο διαφορετικά Loops

cpu mobo στο ένα και VGA's στο άλλο. (αυτό έχω καταλάβει εγώ με τη λιγοστή μου εμπειρία στα νερά)

Γιάννη πολύ καλό ρε συ. Στρώσε και τα άλλα καλώδια στην άλλη VGA με extensions και αυτά του front panel με Sleevakia και είσα τούμπανο.

Ίσως βέβαια και εγώ να προτιμούσα σωλήνες χωρίς σπιράλ, αλλά αυτά είναι θέμα γούστου και ΠΑΝΤΑ σεβαστά.

ΕΥΓΕ!

Και κάτι ακόμα... μεγάλο πράμα να αφήσεις το Stacker και να πας σε bench. :)

Link to comment
Share on other sites

Thanks [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]!:flower:

Κοίτα, όσον αφορά το σπιράλ, είχα πει και σε ένα άλλο ποστ ότι η διαδρομή από τη μία κάρτα στην άλλη χωρίς σπιράλ θα τσάκιζε ο σωλήνας.Οπότε εκεί έπρεπε να μπει.Και αφού θα έμπαινε εκεί τότε έπρεπε να μπει παντού γιατί αλλιώς θα έδειχνε ξεκάρφωτο και πιο άσχημο.Από την άλλη το δοκίμασα και χωρίς και είδα ότι ταιριάζει καλύτερα με σπιράλ και αυτό γιατί υπάρχει και η διχρωμία στα καλώδια!

Του front panel είναι είδη sleeved απλά από τη μάνα του έρχεται το ένα κόκκινο και το άλλο μαύρο που το δεύτερο είναι οκ.Ίσως άμα βρω διάθεση κάνω κάτι για το κόκκινο, θα δείξει!:)

Και όσο για τα καλώδια στη δεύτερη κάρτα...they are on there way...!!!;)

Όπως και μια μικροαλλαγή που θα γίνει μπροστά.Αφαίρεση του ενός fan controller και τοποθέτηση όλων των fan στον έναν με διακλαδωτές 2σε1.

Αυτά!:)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι το έχεις το θέμα και καλά μάλιστα. Δε χρειαζόταν καν να μου απαντήσεις, απλά έπρεπε και εγώ, κάτι να βρω να πω :p

Περιμένω επόμενες φωτογραφίες :T:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεύτερη D5 σε κύκλωμα δε χρειάζεται.

Ο μόνος λόγος που υπάρχει να βάλεις δεύτερη d5, είναι να κάνεις δύο διαφορετικά Loops

Aν συνδεθούν σειριακά, πέρα απο το redundancy υπάρχει και ένας δεύτερος λόγος που δεν είναι ιδιαίτερα γνωστός επειδή δεν αφορά πολύ κόσμο: ο θόρυβος. Σε μια λούπα με mid-high restriction 2 αντλίες μπορούν να τρέχουν πιο αργά και να παράγουν λιγότερο θόρυβο. Αυτό όμως αφορά ελάχιστο κόσμο γιατί αν υποθέσουμε οτι έχουν ανεμιστήρες καλών ακουστικών χαρακτηριστικών αυτοί θα πρέπει να τρέχουν κάτω απο 600-1000rpm αναλόγως το decoupling της αντλίας για να ακούσεις τον θόρυβο. Που πιθανότατα αν φτιάχνεις τέτοιο σύστημα το decoupling θα είναι και καλό άρα 600rpm. Επομένως αφορά ελάχιστους.

Link to comment
Share on other sites

Aν συνδεθούν σειριακά, πέρα απο το redundancy υπάρχει και ένας δεύτερος λόγος που δεν είναι ιδιαίτερα γνωστός επειδή δεν αφορά πολύ κόσμο: ο θόρυβος. Σε μια λούπα με mid-high restriction 2 αντλίες μπορούν να τρέχουν πιο αργά και να παράγουν λιγότερο θόρυβο. Αυτό όμως αφορά ελάχιστο κόσμο γιατί αν υποθέσουμε οτι έχουν ανεμιστήρες καλών ακουστικών χαρακτηριστικών αυτοί θα πρέπει να τρέχουν κάτω απο 600-1000rpm αναλόγως το decoupling της αντλίας για να ακούσεις τον θόρυβο. Που πιθανότατα αν φτιάχνεις τέτοιο σύστημα το decoupling θα είναι και καλό άρα 600rpm. Επομένως αφορά ελάχιστους.

Και αυτό πάλι δεν ισχύει.

Έχοντας μια D5 και cpu block, vga block 3πλο rad, μονό rad την αντλία την έχω στο low. Είναι αρκετά δυνατή αντλία και η ροή δεν είναι τόσο αναγκαστική. Αφού έτσι και αλλιώς μετά απο λίγα λεπτά η θερμοκρασία είναι η ίδια σε όλο το κύκλωμα. Στην τελική μιλάμε για 1 με 1.5 λίτρα υγρό. Δεν μιλάμε για ενυδρείο των 60+ λίτρων.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά η λούπα που περιγράφρεις δεν είναι πολύ restrictive. Υπάρχουν γενικά πολύ πιο restrictive λούπες (ειδικά με πολλά elbows) απο αυτή και σε αυτές για να έχεις ροή >1GPM μια D5 πχ στο 3 δεν φτάνει ούτε για πλάκα.

Όπως και να το κάνουμε είναι extreme συνθήκη και αφορά πολύ λίγο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Προκαταβολικα ... Sorry για το OFF-Topic αλλα σε αυτο το thread ισως βρισκονται αρκετοι που αγορασαν προιοντα απο το EWORLD Eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής κ χρειαζομαι την αποψη σας...

Πριν απο 12 ημερες εβαλα μια παραγγελια, οπου ενα απο τα προιοντα θα ηταν διαθεσιμο σε 7-15 ημερες (PK3 tim). Δυστυχως το status της παραγγελιας μου ειναι: Ελεγχος Διαθεσιμοτητας, ενω απο σημερα το site εβγαζε ERROR κ μολις τωρα που τσεκαρα δειχνει την παραγγελια μου... κενη! :-O

Ξερει κανεις τι γινεται?

Δεν σας κρυβω, πως χαρηκα ιδιαιτερα που ειδα ενα Ελληνικο μαγαζι με τετοια προιοντα, αλλα απο τη μια το γεγονος οτι δεν λαμβανω απαντηση στα email που εστειλα, απο την αλλη το γεγονος οτι δεν σηκωνει κανεις το τηλεφωνο κ τελος το Site που βγαζει error, με εχουν απογοητευσει.

Any ideas? ?????

Link to comment
Share on other sites

Εγινε ένα μπάχαλο χθες το βράδυ. προσπαθούσα να μπω για μία παραγγελία που ήθελα να κάνω και ο Hoster είχε σεβντάδες.

Τελικά έμαθα με ένα σύντομο τηλ απο τον Γιάννη σήμερα ότι έχει επαναφέρει ο hoster ένα back up προ 15ημερών και μάλιστα δεν υπήρχαν καν εικόνες στο Site το πρωι που μπήκα.

Ποσταρε σχετικά και στο fb απο ότι είδα αργότερα.

Προφανώς μέχρι να επαναφέρει το σύστημα θέλει κάποια υπομονή το θέμα

Απο το fb αυτό

Αγαπητοί μας πελάτες, λόγω πολύ σοβαρού προβλήματος που προέκυψε στους servers που φιλοξενούν το ηλεκτρονικό μας κατάστημα, αναγκαστήκαμε να επαναφέρουμε το eworld.com.gr προσωρινά, σε προηγούμενη κατάσταση. Σας ζητούμε εκ των προτέρων συγνώμη για οποιαδήποτε δυσλειτουργία που πιθανόν να παρατηρήσετε για ενέργειες σας από τις 14 Μαΐου και έπειτα, ενώ για οποιαδήποτε επεξήγηση σχετικά με παραγγελίες σας μπορείτε πάντα να επικοινωνήσετε μαζί μας.

και αυτό μου έβγαζε μέχρι τα χαράματα

post-20975-1416077422,5113_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγινε ένα μπάχαλο χθες το βράδυ. προσπαθούσα να μπω για μία παραγγελία που ήθελα να κάνω και ο Hoster είχε σεβντάδες.

Τελικά έμαθα με ένα σύντομο τηλ απο τον Γιάννη σήμερα ότι έχει επαναφέρει ο hoster ένα back up προ 15ημερών και μάλιστα δεν υπήρχαν καν εικόνες στο Site το πρωι που μπήκα.

Ποσταρε σχετικά και στο fb απο ότι είδα αργότερα.

Προφανώς μέχρι να επαναφέρει το σύστημα θέλει κάποια υπομονή το θέμα

Απο το fb αυτό

και αυτό μου έβγαζε μέχρι τα χαράματα

Σε ευχαριστω για την απαντηση κ πραγματικα εκτιμω την προσπαθεια αυτου του ανθρωπου να διατηρησει ενα τετοιο καταστημα στην Ελλαδα κ θα ηθελα πολυ να υποστηριξω αυτη την προσπαθεια...

Εγω ομως που δεν εχω facebook, θα περιμενα να απανταγε ειτε στο τηλεφωνο ή εστω στα email.

Δεν φανταζεσαι τι αμεσο support ειχα απο Gabe (swiftech owner), Mike (Mayhems owner), Martyn (specialtech) κ παει λεγοντας... Κ αυτο, ανεξαρτητως αν μιλουσαμε για παραγγελια των 1300 € ή των 20€!

Anyway, χαιρομαι που μιλησε μαζι σου τηλεφωνικα, θα χαιρομουν ομως περισσοτερο αν μου απανταγε εστω σε ενα απο τα email που του εστειλα...

Thanks για τις πληροφοριες!

:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κλεισω ευχαριστα το θεμα σχετικα με το eWorld,... Eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

Μολις μου τηλεφωνησε ο Γιαννης (eWorld), οπου μου εξηγησε πληρως την κατασταση που προεκυψε με τον server host του καταστηματος του κ μου εδωσε λεπτομερειες σχετικα με την παραγγελια μου, την οποια θα παραλαβω αυριο! :T:

Σε αντιθεση με αυτα που εξεφρασα παραπανω κ ανεφερα κ στον ιδιο, θα ηθελα να πω, πως ο χρονος που μου διεθεσε απο μονος του, προκειμενου να μου εξηγησει την κατασταση αλλα κ το γενικοτερο ενδιαφερον κ συνεπεια που εδειξε με εξεπληξαν ευχαριστα. :)

Ταυτοχρονα χαρηκα, οταν ουσιαστικα μου ειπε πως μπορω να παραγγειλω σχεδον ο,τι θελω σχετικο με το αντικειμενο ακομα κ αν δεν ειναι διαθεσιμο στο site!

Επιτελους, καποια στιγμη να εχουμε κ εμεις στην Ελλαδα τη δυνατοτητα να χαρουμε ενα σοβαρο watercooling shop, απο το οποιο θα μπορουμε να αγοραζουμε αυτα που θελουμε χωρις τα υπερογκα εξοδα αποστολης του εξωτερικου κ παραληλα να νιωθουμε την ικανοποιηση πως με τα χρηματα μας στηριζουμε την Ελληνικη αγορα.

:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.