Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Παρέλαβα μία κούτα γεμάτη δείγματα σήμερα απο το κατάστημα eworld και νομίζω ένα απο αυτά αξίζει να το δείξω εδώ.

Οπότε σε μερικές φωτογραφίες ένα μέλος απο τη νέα σειρά ρακορ της εταιρίας Feser.

Στις φωτογραφίες έχω σε μερικές ένα ρακόρ απο την εταιρία alphacool σαν σύγκριση.

Συμπεράσματα απο την πρώτη ματιά.

Η βαφή είναι καλύτερη απο αυτή της alphacool. Εχει βαφτεί μέχρι και το εσωτερικό σπείρωμα.

Είναι σατινέ. Ούτε ματ ματ αλλά ούτε γυαλιστερή.

Τα σκαλίσματα που έχει με βάλανε σε σκέψεις για να τα γεμίσω με χρώμα της αρεσκείας μου.:innocent:

Και έρχονται και με επιπλέον o-ring σε χρώμα μπλε (πέρα απο το μαύρο που έχει προεγκατεστημένο η εταιρία πάνω στο ρακόρ)

Προσωπικά τα θεωρώ όμορφα. :T:

IMG_8842.JPG?m=1374838071...IMG_8856.JPG?m=1374838077...IMG_8868.JPG?m=1374838083...IMG_8870.JPG?m=1374838092...IMG_8875.JPG?m=1374838102...IMG_8877.JPG?m=1374838109

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Σε συνεργασία με την TOYO τα αναπτύξανε;

πρωτότυπο αλλά για builds περιορισμένης θεματολογίας IMHO. :TD:

To eworld που έχει και καλή συνεργασία με την EK πρέπει να φέρει τους primochill advanced σωλήνες, έξω λένε οτι είναι αρκετά καλή λύση.

px-t1r-high-angle-tread-grooves.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα τους έχει φέρει ρε συ.

Εγώ θα ήθελα να δω και τους νέους plexi tubes πάντως

Σωστη!

Πλεον το acrylic tubing ειναι ισως η καλυτερη, φτηνοτερη κ μορφοτερη μεθοδος να προχωρησει καποιος. Η Primochill εχει βγαλει κ αντιστοιχα fittings. Λογω περιορισμενου ελευθερου χρονου εγω πηγα απλα στη νεα Primochill ADVANCED LRT λυση. Αν λαβετε υποψιν το κοστος των fittings, αλλα κ της οψης μεταξυ regular tube k acrylic tube, νομιζω πως το acrylic tubing αξιζει!

Εδω για περισσοτερα...

Acrylic pipebending 101

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα μία κούτα γεμάτη δείγματα σήμερα απο το κατάστημα eworld και νομίζω ένα απο αυτά αξίζει να το δείξω εδώ.

Οπότε σε μερικές φωτογραφίες ένα μέλος απο τη νέα σειρά ρακορ της εταιρίας Feser.

Στις φωτογραφίες έχω σε μερικές ένα ρακόρ απο την εταιρία alphacool σαν σύγκριση.

Συμπεράσματα απο την πρώτη ματιά.

Η βαφή είναι καλύτερη απο αυτή της alphacool. Εχει βαφτεί μέχρι και το εσωτερικό σπείρωμα.

Είναι σατινέ. Ούτε ματ ματ αλλά ούτε γυαλιστερή.

Τα σκαλίσματα που έχει με βάλανε σε σκέψεις για να τα γεμίσω με χρώμα της αρεσκείας μου.:innocent:

Και έρχονται και με επιπλέον o-ring σε χρώμα μπλε (πέρα απο το μαύρο που έχει προεγκατεστημένο η εταιρία πάνω στο ρακόρ)

Προσωπικά τα θεωρώ όμορφα. :T:

IMG_8842.JPG?m=1374838071...IMG_8856.JPG?m=1374838077...IMG_8868.JPG?m=1374838083...IMG_8870.JPG?m=1374838092...IMG_8875.JPG?m=1374838102...IMG_8877.JPG?m=1374838109

Δεν ξερω. Τις βαφές τις φοβόμουν πάντα γιατι στα fittings που κάνεις συχνή χρήση βιδωσε ξεβίδωσε για καθάρισμα, οι βαφές φεύγουν ποιο εύκολα και ειδικά αν είναι matt. Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι το νόημα των χρωματιστων o-ring.Τα έχω δεί και αλλού. Αφού όταν βιδωθούν δεν θα φαίνονται?!?!

Το γέμισμα των γραμμώσεων με ένα καλό σμαλτόχρωμα, να δίνει και βάθος, είναι μ@μ@τη ιδέα :banging:.

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα των χρωματιστών είναι ότι κάποιες φορές φαίνονται.

Στο κουτί μου για παράδειγμα που είχαμε διαλέξει με το Γιώργο τάπες BS, το πράσινο o-ring χτυπούσε άσχημα στο μάτι. Φυσικά έγινε η αλλαγή και μπήκαν μαύρα.

Link to comment
Share on other sites

post-9448-1416077584,332_thumb.jpg

post-9448-1416077585,1989_thumb.jpg

μετα απο ενα βιαστικό καθάρισμα το καημένο ειχε 2 χρονια με το ιδιο νερο και χωρίς ξεσκόνισμα :hehe:

μπηκε η στοκ στην καρτα μιας και ειναι αθοριβη και δεν παιζω συχνα games και τωρα ειναι μονος ο γερος στο κυκλωμα :hehe: sorry για τις φοτο αλλα δεν έβγαλα άλλες ήμουνα πτώμα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

RBaYl3r.jpg

Nice and clean job!!

Α ρε αθάνατα Stacker. Και τα μυαλα στα κάγκελα.... Να σκεφτείς το δικό μου τώρα που άλλαξα δεν μου πάει να το δώσω. Το έχω στη γωνία στο σαλόνι. Αντί για πουφ ένα stacker!! Η μάλλον λέω να το κάνω φωτιστικό. Να βάλω ένα ντουί με μια λάμπα μέσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Aquatuning - Der Wasserk

4 Τετοιοι πλεον, ψυχουν αξιοπρεπεστατα την Η100I μου.

Η Συμβουλη του Φιλου Κοπριτη, τον οποιο ευχαριστω, ειναι πραγματικα αποτελεσματικοτατη.

Το μηχανημα (800D) ησυχασε κυριολεκτικα. Πλεον ακουω μονο την Evga μετα το 50% των ανεμιστηρων της και τους δισκους. Σε λιγο που θα ολοκληρωθει η υδροψυξη μου απο τον ΚΟΠΡΙΤΗ θα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος σε ολο το φασμα θερμοκρασια - ησυχια :)

Link to comment
Share on other sites

Μα τους έχει φέρει ρε συ.

Εγώ θα ήθελα να δω και τους νέους plexi tubes πάντως

Κανε υπομονη Αγάπη και θα τους δεις. Εχει γινει η παραγγελια και περιμένω να ερθουν..... Ετοιμαζω project του θανατά....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα άμα είναι να δω τους σωλήνες ρίξε ένα mention. Αμα είναι να πεθάνω άστο :p:hehe:

Μάλλον δεν θα τους δείς Αγάπη. Η παραγγελία ακυρώθηκε. Μίλησα με γνωστό μου στο τελωνείο και απο ότι με πληροφόρησε και ο φίλτατος Κοπρίτης, θα έτρωγα στην μάπα 80 + έξοδα εκτελωνισμού για την παραγγελία μου απο frozen cpu + 60 ευρω τα μεταφορικά.( Δηλαδή για την παραγγελια μου ήτανε 237 ευρώ + 60 μεταφορικά + 80+ τελωνείο). Ασε που για όλο το setup με Primochill Rigid Tubing και τα ανααλογα ρακόρ ήθελα πάνω απο 150 ευρώ μονο για αυτα + ότι άν χρειαζότανε να αλλάξω / τροποποιήσω το loop θέλει τρελή δουλειά και τζαμπα κόπος.. Απο την άλλη είδα οτι το eworld σταμάτησε να φέρνει tygon και τελικά πήγα σε Primochill Primoflex Advanced LRT 13/10 clear και τα ρακόρ υπήρχαν απο το προηγούμενο setup μου. tears falling:bye:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.