Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Κι ότι ήθελα να σε ρωτήσω γιατί άλλαξες κι έβαλες το Plexy (πρόλαβες και μου έδωσες την απάντηση).

Τα δεδομένα πράγματι αλλάζουν κι ότι ξέραμε παλιά δεν ισχύουν σήμερα.

Λέω για τον επεξεργαστή Ε8400 στα 45nm.

Πράγματι αυτοί οι επεξεργαστές είναι ότι πρέπει για peltier.

Δεν ανεβάζουν μεγάλη θερμοκρασία και επιπλέον έχουν ασφάλεια, ώστε ακόμα κι αν υπερθερμανθούν, θα σβήσει ο υπολογιστής και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Ίσως θα πρέπει πλέον να αρχίσουμε και οι υπόλοιποι να τα σκεφτόμαστε σιγά σιγά.

Περιμένουμε λοιπόν τη δική σου εμπειρία, γιατί είναι σημαντική κατά τη γνώμη μου με τα νέα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

M' αρεσε και μενα ο τροπος που εβαλες το καθετι στο κυκλωμα. Δε νομιζω οτι γινεται καλυτερα. Εχεις κανει ακριβως το αντιθετο απ' αυτον εδω: http://forums.techgage.com/showthread.php?t=2234 (δειτε εως τελους :confused: ) Ισως μια πιθανη σκεψη να ηταν να παει απ την εξοδο του μικρου ψυγειου στη καρτα πρωτα, μετα στο τσιπσετ και να φευγει απ την πανω εξοδο του τσιπσετ για το τανκ οπου θα ειναι στο ιδιο ηψος σχεδον αρα οριζοντιος ο σωληνας...

Οταν τον αλλαξεις και λυθει το προβλημα μετρησης δωσε θερμοκρασιες χωρις Peltier.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τον 4600 μου για να κάνω κάποιες μετρήσεις...

Πριν έβγαζε όρθος στα 3200 περίπου και βάραγε κάτι 80άρες σε full load...

Τώρα είναι και ποιο ψηλά αλλά και πολύ ποιο κρύος...

η αντλία είναι τέρμα χαμηλά... και τα ανεμηστηράκια είναι τα μαμίσια του κουτιού στα 7volt...

stable.jpg

αυτό που θέλω να κάνω ακόμα είναινα βάλω ένα ακόμα ανεμηστήρα στο μονό ψυγείο και να τρυπήσω την οροφή για να βάλω δύο δωδεκάρια να φυσάνε κρύο αέρα προς τα μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από maxos [Σήμερα, στις 02:14]

Απλό και απέριττο, χρειάζεται δουλεια ακόμα.

img2031xx4.jpg

Γιατι δεν βαζεις απο πισω τα λαστιχα?...εχει τρυπες το armor...και εαν ειναι πιο μικρες τις ανοιγεις!!...

Link to comment
Share on other sites

Ισως ο maxos μας πει για πιο λόγο το έβαλε εκεί.

Αυτό το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σου κόψει τελέιως τη παροχή ή αν το κλείσεις λίγο να σου μειώσει τη ροή.

Το στραγκάλισμα που λέμε...

Link to comment
Share on other sites

O διακόπτης μπηκε βοηθητικα για να μπορω να αλλαζω το νερο. Οταν βαζω καινουργιο

νερο τον κλεινω για να γεμιζω το ψυγειο πρώτα και μετα το υπολοιπο κυκλωμα.

Πειραματικά τον εβαλα τελικά δεν βοηθάει πάρα πολύ. Τα λαστιχα βαριομουν να τα βαλω

απο πίσω και η αλήθεια ειναι οτι από μπροστά βολευει πολυ, γιατι βγάζω την υδρόψυξη σε

ενα λεπτο.θα την εβαζα απο πισω και θα εβαζα και λιγο μικροτερα λάστιχα αλλα μάλλον θα

την στειλω την υδρόψυξη. Καλη η υδρόψυξη αλλα passive οπως την εχω το καλοκαιρι

φτανω 55αρια.

watereh1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.