Jump to content


Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από mech5107

Τι μάρκα είναι οι λάμπες, γιατί έψαχνα για κόκκινες και μου έβγαιναν όλες πορτοκαλί ή ροζ...

ωραια εγω ψαχνω πορτοκαλι και δεν βρισκω...ποιες πηρες για κοκκινες και βγηκαν πορτοκαλι?

Link to comment
Share on other sites

βασικα το κανα ετσι για να γλυτωσω χρονο...δηλαδη τροποποιησα μονο μια σωληνα...κατα τα αλλα η ροη στο κυκλωμα δειχνει μια χαρα...λιγο στην εξαρεωση με παιδεψε αλλα ειναι οκ...ισως σκεφτω κατι αλλο μελλοντικα που θα χω χρονο και με αλλο κουτακι ισως...:D

Link to comment
Share on other sites

Όταν ζεσταθεί δεν θα τόχεις.

Θα κλείσει εντελώς.

Ή βάλε πιο μαλακό σωλήνα σιλικόνης με χοντρά τοιχώματα ή δύο γωνίες πλαστικές.

Με τις γωνίες θα δείχνει και ωραίο.

Δεν θα έχεις σχεδόν καθόλου drop στη ροή με τις γωνίες.

Θέλεις δύο κοντά κομμάτια σωλήνα που θα βγαίνουν προς τα πάνω από τα block, δύο γωνίες και ένα οριζόντιο.

Ή ακόμα καλύτερα άλλαξε τα δύο ρακόρ (ένα από κάθε block) σε γωνιώδη και βάλε ένα κομμάτι λάστιχο για σύνδεση.

Ένας άλλος τρόπος είναι να βάλεις λίγο μακρύτερο κομμάτι ή στο σημείο που τσακίζει δυο τρία tie wrap.

Link to comment
Share on other sites

αυτο εκανα το τελευταιο που ειπες φορεσα ενα tie wrap στο σημειο που τσακιζει και ηρθε στα ισια του σχετικα...το θεμα ειναι οτι απο θερμοκρασιες nb ειμαι πολυ καλα οποτε θα δω προς στιγμης το αφηνω ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τσακίσει εντελώς ο σωλήνας ώστε να κοπεί η ροή, δεν υπάρχει πρόβλημα με δυνατή αντλία.

Η επιφάνεια παραμένει σχεδόν ίδια είτε είναι oval είτε στρογγυλή η διατομή.

Αλλά πάντα υπάρχει ο φόβος να τσακίσει ο σωλήνας εντελώς όταν ζεσταθεί και να δημιουργηθεί πρόβλημα.

Ενεργοποίησε τις προστασίες του NB και της CPU στο BIOS καλού κακού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ναι και η δική μου :)

PIC-0164.jpg

PIC-0161.jpg

PIC-0159.jpg

στην 8800 έχω 30 idle & 33 load... με 740-1836-939 καλά είναι???

δεν είναι βέβαια τελειωμένη ακόμα... σήμερα την εστησα και ακόμα είναι beta... :p

ετοιμάζω και κάτι ακόμα...

PIC-0154.jpg

με μια πρόχειρη μέτρηση που έκανα με ένα θερμόμετρο ότι να ναι είδα -2 πάνω στο peltier (230 watt)...

λίγα δεν είναι???

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που το έστησες.

Ότι καλύτερο. Απλά σωστά, εύκολα και σε σκέψη και σε εκτέλεση.

Από κάθε άποψη, δεν βρίσκω κουσούρια.

Έβαλες σωστό σωλήνα, σωστή διάμετρο (πρέπει να είναι καθαρή σιλικόνη, που δεν σπάει και μπαινοβγαίνει εύκολα στα ρακόρ), τα καθήλωσες με τάι ράπ (που κόβεται εύκολα και είναι επαρκές για το σωλήνα αυτό), η διάταξη σωστή με το βασικό ψυγείο να βάζει κρύο αέρα μέσα στο κουτί από εμπρός κάτω (δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί ο αέρας και κρυώνει παράλληλα το νερό), με το δεύτερο ψυγείο να κρυώνει το νερό πριν φτάσει στο chipset, τα υλικά που χρησιμοποίησες είναι ότι καλύτερο, τι άλλο να πω.

Τέλειο.

Υπόδειγμα απλής, σωστής, μελετημένης και έξυπνης κατασκευής.

Δείχνει γνώση του αντικειμένου.

Δεν χρειαζόταν να βάλεις θερμοκρασίες.

Οι θερμοκρασίες δεν μου λένε τίποτα.

Καλύτερα αποτελέσματα από σένα δεν γίνεται να πάρει κανείς με υδρόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να δω τι θα κάνεις και με το peltier αν και είμαι αντίθετος για πολλούς λόγους.

Βασικά είναι θέμα φιλοσοφίας.

Δηλαδή θέλεις πλέον μόνωση για υγροποίηση.

Το σύστημα υδρόψυξης που έχεις είναι ιδανικό για Peltier, αλλά ακόμα κι αυτό δεν μπορεί να αποδώσει παρά μόνο μέχρι ένα σημείο.

Μετά όσο δίνεις ρεύμα στο επεξεργαστή, θα αυξάνει η θερμοκρασία δυσανάλογα.

Δηλαδή ενώ σε μέτριο υπερχρονισμό θα έχεις υγροποίηση από χαμηλές θερμοκρασίες, όταν ανεβάσεις το χρονισμό, το peltier θα σε κόψει.

Θα σου ζεσταίνει αντί να σου κρυώνει τον επεξεργαστή.

Και αυτό μπορεί να συμβεί ακόμα και από idle σε load.

Πρέπει να βρεις τη χρυσή τομή με λίγα λόγια.

Δηλαδή μια συχνότητα επεξεργαστή που ούτε θα παγώνει σε idle, ούτε θα υπερθερμαίνεται σε load.

Ή αν κάνεις μόνωση για υγροποίηση στη μητρική και έχεις δυνατό peltier και τροφοδοτικό, μπορείς να αφήσεις να κατέβει η θερμοκρασία όσο πάει.

Τα λάστιχα αυτά δεν θέλουν μόνωση.

Δεν πιάνουν υγροποίηση.

Αλλά στην περιοχή του επεξεργαστή θα έχεις νερό και δεν το θέλεις για κάθε μέρα.

Ρώτα και όσους έχουν phase για κάθε μέρα με ποιο τρόπο αντιμετωπίζουν την υγροποίηση.

Έχω την εντύπωση ότι όσο καλή και να είναι η μόνωση γύρω και κάτω από τον επεξεργαστή και στη μητρική και στην πίσω επιφάνεια, όλο και κάποιες σταγόνες εμφανίζονται και πάντα υπάρχει η πιθανότητα προβλημάτων.

Ή δεν είναι έτσι τα πράγματα?

Είναι μια απορία που την έχω κι εγώ και θα ήθελα τη γνώμη τους.

Θέλει προσοχή να είναι καλυμμένες απόλυτα και οι δύο επιφάνειες του peltier.

Από όσο βλέπω θέλεις peltier μικρότερης επιφάνειας, γιατί θα περισσεύει πάνω στον επεξεργαστή.

Ή βάλε ένα κομμάτι χαλκό ανάμεσα στη CPU και στο peltier, ώστε να καλύπτεται όλη η επιφάνεια του peltier.

Πάντως όταν το τελειώσεις πες μας τι θερμοκρασίες έχεις σε Idle και τι σε load και σε ποια συχνότητα υπερχρονισμού.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια :)

είναι σημαντικό να επιβεβαιώνεσε από άτομα που εκτιμάς...

Thx man :D

Καθαρή σιλικόνη είναι τα λάστιχα από ιατρικά είδη...

Η αλήθεια είναι ότι το σκεφτόμουν καιρό, και ρώτησα και τον eleven ο οποίος

μου επιβεβαίωσε ότι τα ψυγεία πρέπει πάντα να μπαίνουν παράλληλα...

Το πελτιεράκι το πήρα περισσότερο για πειραματισμό, αλλά και για κάθε μέρα αν όλα πάνε καλά,

αν προσέξεις έχω αλλάξει το μεταλικό plate που έχει το d-tek με ένα που έφτιαξα από plexi...

και το οποίο έχει τις κατάλληλες τρύπες για να βάλω το χάλκινο backplate αν βρω χαλκό αλλιως από αλουμίνιο...

όπως τα έχω υπολογίσει θα βγαίνει λίγο έξω από το σόκετ (1 πόντο), θα έχω όμως μόνωση μπροστά και πίσω με βαζελίνη

αλλά και armaflex, και έτσι πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα με υγροποίηση...

άλλωστε όταν το ακούμπησα ίσα-ίσα που είχε ιδρώσει και κρυσταλοποιηθεί...

βλέπω επίσης ότι το νερό κρατάει θερμοκρασίες, και έτσι δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα

με αυτόν τον προσέσορα (Ε8400) στα βολτ που θέλω να πάιξω... 1,5-1,6 volt...

30watt έχει κατανάλλωση σε full load...

Πιστεύω την άλλη εβδομάδα να έχω τελειώσει με το backplate έτσι ώστε να δω και εγώ πως θα πάει...

το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν έχω βρει πρόγραμμα που να διαβάζει σωστά τον επεξεργαστή μου...

είναι από τα κομμάτια που δεν δουλεύει σωστά μάλλον ο σένσορας και λέω να τον στείλω

για αλλαγή γιατί μου την έχει δώσει άσχημα...

@junior-21-

Thx man, η GΤ είναι...

@Ignatios

Το κουτί είναι το lian li A70, και είναι πράγματι φοβερό... το παίζεις όπως θέλεις...

δεν έκοψα ούτε χιλιοστό... αν και θέλει ένα δυο πραγματάκια ακόμα...

καλύτερα να πάρεις το Α71, είναι ακριβώς το ίδιο από μέσα αλλά από μπροστά

είναι αρκετά ποιο όμορφο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.