Jump to content



Κουρευτική μηχανή για γένια


fusion

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Γεια σας παλικάρια, ξαναξεθάβω και γω το τόπικ έχοντας κάποιες απορίες.

Το διάβασα όλο από την αρχή, και ενώ όλοι προτείνουν μοντέλα, κάνουν reviews για τις μηχανές τους δεν είδα πουθενά κάποιος που να αναφέρει με ποια κριτήρια επιλέγουμε μια κουρευτική μηχανή(φορμάρισμα όχι ξύρισμα). Μπορεί κάποιος να γράψει τι και πως για να καταλάβουμε πως επιλέγουμε μια ?

Εν έτει 2010 τι μοντέλα προτείνετε ?

Link to comment
Share on other sites

Για δες λίγο προς τα πίσω, εν έτει 2010 το thread είναι ακόμα ενεργό :p

Ναι τα έχω διαβάσει , απλά πλην της C3 που προτείνεις εσύ, ρωτάω να δω και τι λένε και άλλα παιδιά. Ευχαριστώ πάντως !

Link to comment
Share on other sites

Εγω δοκιμαζω φτηνες στυλ carrefour κουρεματος. Αναθεμα αν εχω ξυριστει 20 φορες απο τοτε που εβγαλα τα γαιδουρο-μουσα (καμια 6-7 χρονια δλδ) χρησιμοποιω παντα μηχανη κουρεματος η τετοιου στυλ γενικα.

Η πρωτη που ειχα δοκιμασει ηταν απο το DIA με 5 ευρω αφου δεν εχει μπαταρια πριν 5 χρονια. Κρατησε 2μιση χρονια οπου και την ριξαν κατω και εσπασε ο οδηγος που κραταει τις λεπιδες αφου ηταν απο ασπρο πλαστικο. Εκοβε ικανοποιητικα. Κανα χρονο χρησιμοποιουσα τη μηχανη κομμωτικης της αδεφης μου :p

Υστερα Πηρα μια που εμοιζε με αυτη του DIA αλλα ειναι εντελως μουφα αφου τα πριονακια σου μαγκωνουν τα μουσια και δεν κοβει ουτε και τα μαλλια παρολο που ειναι και αυτη μονο για πριζα. Τωρα πηρα μια με μπαταρια απο carrefour που ειναι για μουσια κλπ. Αυτη εχει μετρια δοντακια Θα δουμε ποσο θα αντεξει. Και εχει και κεφαλες που γινεται και αποκλειστικα ξυρισματος με την κυλινδρικη κεφαλη αλλα πρεεπει να ειναι κοντα τα μουσια σου για να τα πιασει στις τρυπιτσες. Και το καλο με αυτες τις μηχανες δεν σου κοβουν τα γενια τοσο κοντα ωστε να μοιαζει το δερμα σου σαν ιδρωμενο και χλωμο.

Τα κριτηρια ειναι να εχουν δυνατο μασημα τα δοντια, να ειναι κοφτερα, να μην σου ξυνουν το δερμα τα δοντακια.

ΥΓ: Εχω δοκιμασει και μια επαγγελματικη μηχανη κουρεματος panasonic 1610 που στροφαρει τρελα και εχει διαμορφωμενα δοντακια με επιστρωση διαμαντιου. Αυτα τα κοβει σαν αφρος τα γενια, οσο και γρηγορα να την σερνεις !

Έγινε επεξεργασία από ngt
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες απο αυτό το Θέμα, και είπα να σας γράψω τις συμβουλές μου.

Είμαι της δουλειάς, έχω αλλάξει αρκετές μηχανές κουρέματος και μιλάω εκ πείρας.

1) Μήν αγοράζεται φθηνές μηχανές κουρέματος, το μόνο που κάνετε είναι να πετάτε τα λεφτά σας.

Το καλό πράγμα πληρώνεται, θα πρέπει να δώσετε 150+euros, αλλά θα την έχετε μιά ζωή.

2) Ξεχάστε τις Philips, Panasonic, Braun κτλ. , αυτές οι εταιρίες ΔΕΝ βγάζουν καθαρά επαγγελματικές μηχανές.

Καλή μηχανή θεωρείται αυτή που κόβει καλά, έχει δυνατό μοτέρ, πολλές σκάλες κοπής και προπαντός πληθώρα ανταλλακτικών για 20+ χρόνια.

Γιατί 20+ χρόνια? Γιατί μία καλή μηχανή με ''σπιτική'' χρύση θα περάσει άνετα τα 20 χρόνια χωρίς ίσως κάν αλλάγή στα καρβουνάκια της!

Επίσης στις επαγγελματικές μηχανές τα ''κοπτικά'' (οι κεφαλές) τους τροχίζονται, οπότε δέν τα πετάτε.

Ακόμα και άν καταργηθεί το μοντέλο, οι εταιριές θα βγάζουν κοπτικά για πολλά χρόνια ακόμα, ενώ φροντίζουν να ταιριάζουν τα κοπτικά και σε πιό νέες εκδόσεις των μηχανών τους.

Εγώ θα σας προτείνω μία μηχανή την οποία δουλεύω επαγγελματικά 12 χρόνια καθημερινά, πάρα πολύ δυνατή, και πραγματικό σκύλο!

Είναι της Oster. Είναι made in USA, και μαζί με την Wahl είναι οι δύο πιό παλιές εταιρίες παγκοσμίως.

clippersproductsostera5.jpg

Η μηχανή εδώ κοστίζει περίπου 260euros με μία κεφαλή (την ψιλή), η οποία αφήνει μήκος 1/20mm. και πραγματικά ξυρίζει!

Κάθε επιπλέον κοπτικό της κοστίζει 35-50euros, αλλά άν την παραγγείλετε απο Αμερική θα σας έρθει πάρα πολύ φθηνά.

http://www.clippersrus.com/details.asp?productid=O76076-010&categoryID=0&mfgID=0&keywords=&pTitle=Oster Classic 76 Heavy-Duty Clipper with Detachable Blade System

Υπάρχει σε εκδόσεις 35 και 45Watt με δύο ταχύτητες κοπής.

Το επίσημο site.http://www.osterstyle.com/Products.aspx?id=17

Οι κεφαλές. http://www.osterstyle.com/Options.aspx?link=17&line=CLASSIC

Μπορείτε να συνδιάσετε οποιαδήποτε κεφαλή με αυτές στις πλαστικές σκάλες http://www.osterstyle.com/UniversalCombs.aspx?line=CLASSIC και να φτιάξετε ενδιάμεσα νούμερα κοπής.

Η συγκεκριμένη μηχανή τα γένια τα έχει για βούτυρο.

Η πρότασή μου ίσως σας φανεί ακριβή, αλλα θα γεράσετε μαζί της....

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω την 1η εδω και 3-4 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Πολυ καλη μπαταρια, καθαριζει ευκολα και ειναι αρκετα στιβαρη, ποιοτικη. Δεν εχω και την τρομερη εμπειρια καθως ειναι η 2η μου, αλλα συγκρινοντας την με μια remmington που ειχα και κανα 2 αλλες επωνυμες φιλων μου, ειναι καλυτερη. Το συστημα που εχει για να μαζευει τις κομενες τριχες μην φανταστεις οτι δεν αφηνει τριχα να πεσει κατω, αλλα τουλ μαζευει το 80-90%, οποτε δεν γινεται πανικος καθε φορα που ξυριζεσαι. Ενα απλο μαζεματακι μετα και εισαι κομπλε.

Μια ερωτηση και εγω τωρα. Η philips που αναφερει ο shaman (και εχω) λεει οτι δεν χρειαζεται λιπανση. Αυτο οντως ισχυει ή καλο θα ηταν να της βαλω τπτ? Μεχρι τωρα παιζει τελεια, απλα δεν ξερω αργοτερα αν θα χρειαστει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μετα απο κατι χρονια χαλασ το κοπτικο της braun ep-15 all style. βρηκα στην θεσ/νικη το service κ πηρα καινουριο κοπτικο. 24 ευρο.

40 ειχε η μηχανη καινουρια.

αν ξερει καποιος ας πει πως πρεπει να την καθαριζουμε, κ να βαζουμε λαδι...

την καθαριζα, αλλα κ παλι στο χαλασμνο κοππτικο, ηταν γεματο τρυχες αναμεσα στα μαχαιρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1) Κάνουν οι παρακάτω μηχανές για κόψιμο γενιών( μέχρι και αρκετά κοντό εννοώ ..) ?

2) Ποιο ειναι το τοπ 2 που θα διαλέγατε από αυτές και γιατί ?

Philips QC5120/15

Ηλεκτρονική - PHILIPS QC 5050 SUPER

Philips QC5070 / 80

Philips QC5055

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Σαν να το ξεχάσαμε το θέμα... :tomato:

Θα ήθελα τη βοήθεια σας..

Χάλασε μετά απο 4 χρόνια χρήσης, η μηχανή με την οποία "trimmara" τα γένια μου..

(Μια απλή κουρευτική Philips)

Ψάχνω λοιπόν για κάποια καινούργια..

Budget 50-60€ maximum.

Έχουμε καμιά καλή πρόταση..?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μηπως εχει καποιος τις Panasonic ER2302 ή ER2171? Παιζουν κοντα στην ιδια τιμη και μαλλον η πρωτη ειναι παλιοτερη. Αν ναι ποιες ειναι οι εντυπωσεις;

σκέφτομαι για την πρώτη αλλά ακόμα δεν έχω δει κανένας να πει την γνώμη του ή για μια καλή πρόταση μέχρι ευρώ

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι για την πρώτη αλλά ακόμα δεν έχω δει κανένας να πει την γνώμη του ή για μια καλή πρόταση μέχρι ευρώ

Μια απ' τις μηχανες που χρησιμοποιουσε ο barber μου ηταν η Panasonic ER2302. Την εχει κι ενας ξαδερφος μου. Εχει πλατυτερη κεφαλη απο τη Braun EP50 μου αλλα εχει μονο μια ταχυτητα.

Νομιζω ομως οτι εχει καλυτερη διαβαθμιση στις χαμηλες σκαλες και εχει ευκολη ρυθμιση της χτενας. Γενικα παντως σε αυτα τα επιπεδα τιμων νομιζω πως η αραιη και πλαστικη χτενα (σχαρα) τους δε βολευει

σε σχετικα μαλακα γενια λιγων ημερων.

Στη Braun που ανεφερα η μπαταρια μου φαινεται οτι αρχισε να τα φτυνει στους 15 μηνες. Στη χαμηλοτερη σκαλα(θεωρητικα 1mm... θεωρητικα το τονιζω) και με τη 2η ταχυτητα παει ανετα αλλα σε μεγαλυτερα μηκη

κοπης θελει πολλαπλα περασματα...

Η "ασφαλεια" που εχει για να μην αναβει σε αλλο μηκος απο αυτο που θες ειναι θετικο αλλα και παλι μπορει να ξεχαστεις... Για λεπτοδουλειά ευτυχως εχω μια μικρη Remington

Έγινε επεξεργασία από Thrael
Link to comment
Share on other sites

ανάμεσα στις Braun CruZer5 Beard, PANASONIC ER2302K803, Braun EP 50, Braun CruZer6 Beard, Remington MB 4550, Philips QT4050, Babyliss 7230U, Babyliss E842XE τι θα προτεινατε?

και σε κάτι αντίστοιχο ή και καλύτερο μέχρι τα 70 ευρώ υπάρχει?

για περιποίηση σε γένια 10mm

Έγινε επεξεργασία από arkas2004
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.