Jump to content



Κουρευτική μηχανή για γένια


fusion

Recommended Posts

Είχα μία Phillips (50κάτι €) που τα έφτυσε μετά από 8 χρόνια, μου είχε σπάσει και μία από τις κεφαλές.

Πήρα μία Babyliss λίγο πιο κάτω από 40€ που έχει πιο πολλές κεφαλές και δείχνει να κρατάει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Πέραν από την ποιότητα των μηχανών , που σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο , πιστεύω ότι καθοριστικός παράγοντας στην απόδοση και την διάρκεια είναι και η χρήση καθώς και η προσοχή που τους δείχνουμε. Αν δεν την καθαρίζεις σωστά , δεν την λαδώνεις ( σε όποιες χρειάζεται ) δεν την προσέχεις γενικότερα , ε μην έχουμε και τρελές απαιτήσεις. Μηχανήματα είναι και καλώς ή κακώς έχουν ημερομηνία λήξης που πολλές φορές την μειώνουμε από απροσεξία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Panasonic ER230 από το 2005 με μοντα ( άλλαξα βάση μπαταρίας και μπαταρία σε AA -  φορτίζω με πατέντα, αλλά κρατάει αιώνες ) :

 

Panasonic_ER230_Battery_th_zps7oxt42qj.j

 

 

Panasonic_ER230_Case_mod_th_zpsei1t4gmg.

 

 

 

Έκανα και τριμάρισμα στα πλαστικά για να χωρέσει η μεγαλύτερη μπαταρία....

 

 

 

 

Πλέον χρησιμοποιώ κυρίως την Philips BT9290 που μου έκαναν δώρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να πιστεύω ότι στο κάθε συρτάρι ή ντουλάπι του μπάνιου μας , όσοι έχουμε μούσια ή γένια , μπορούμε να βρούμε ένα από τα πιο χρήσιμα εργαλεία για την περιποίηση τους το οποίο είναι φυσικά η κουρευτική μας μηχανή.

Προσωπικά έχω αγοράσει αρκετές διαφορετικές μέχρι να καταλλήξω στην μια που με ικανοποιεί απόλυτα , και εδώ και λίγο καιρό έχω και μια δεύτερη επίσης εξαιρετική η οποία ήταν δώρο.

Μέχρι βέβαια να καταλήξω ξόδεψα αρκετά χρήματα και έφαγα αρκετές "φόλες" , λίγο από άγνοια , λίγο από κακή χρήση , λίγο από παραπλάνηση. Μεγαλώντας βέβαια και ψάχνοντας ακόμη περισσότερο τους σωστούς τρόπους για την περιποίηση και την υγιεινή μου δεν θα μπορούσα να αφήσω εκτός και τις κουρευτικές μηχανές.

Για αυτό τον λόγο , και μετά από προσωπική εμπειρία και έρευνα χρόνων καθώς και από κριτικές στο διαδίκτυο αλλά και συστάσεις φίλων , γνωστών και αναγνωστών του mousatoi.gr αποφάσισα να γράψω 2 αναλυτικότατα άρθρα με τα κριτήρια επιλογής μιας κουρευτικής μηχανής για μούσι αλλά και ένα review των 12 εμπορικότερων μηχανών στην αγορά.

Θέλω να πιστεύω πως θα τα βρείτε χρήσιμα και ελπίζω να βοηθήσουν όσο το δυνατόν περισσότερο όλους εσάς που σκοπεύετε να αγοράσετε για πρώτη φορά ή να αλλάξετε την κουρευτική μηχανή για μούσι που χρησιμοποιείτε. Φυσικά αν πιστεύετε ότι υπάρχουν παραλήψεις ή διορθώσεις , χαρά μου να μου τις επισημάνετε.

Για περισσότερα διαβάστε τα άρθρα στο mousatoi.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

αυτη εδω εχει διαφορα μπιχλιμπιδια (την εχω) ,και μια χαρα κανει για ολο το σωμα 

https://www.skroutz.gr/s/6932111/Philips-QG3380.html?from=most-popular&keyphrase=philips+3380

 

Ειμαι κατοχος, 1+ χρονο. Υπερβαλλουν λιγο στο σκρουτζ με τα μοναστερα, αλλα η τιμη του ειναι τσιμπημενη.

Στα αρνητικα:

 

-Η μπαταρια τελειωνει στα καλα καθουμενα και κλεινει αποτομα η μηχανη. Καμμια φορα μπορει να ειναι επικινδυνο γιατι μαγκωνει στιγμιαια οταν ξυριζεσαι.

-Οι στροφες της μηχανης ειναι αλλοπροσαλλες. Δε ξερω που ακριβως οφειλεται ,αλλα νιωθεις οτι μια γκαζωνει , μια οχι , χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο. Αυτο σου σπαει λιγο τα νευρα, αλλα δεν εχει καποιες επιπτωσεις στο ξυρισμα. Δεν αντιμετωπιζω καποιο θεμα δηλαδη.

 

Στα καλα ειναι οτι ξυριζομαι μια χαρα. Και στο σωμα. Εχει διαφορετικες σκαλες και κεφαλες. Επισης εκανα register με +1 χρονο εγγυησης.

 

Δε νομιζω οτι ειναι παντως ο ορισμος της κουρευτικης. Γιατι αν πας να κουρευτεις με αυτη, δε ξερω τι αποτελεσμα θα εχεις. Την ιδια δουλεια πιστευω την κανουν και φτηνοτερες (εκει κοντα στο 30ρι). 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.