Jump to content



Κουρευτική μηχανή για γένια


fusion

Recommended Posts

ανάμεσα στις ] τι θα προτεινατε?

και σε κάτι αντίστοιχο ή και καλύτερο μέχρι τα 70 ευρώ υπάρχει?

για περιποίηση σε γένια 10mm

ας μας πει κάποιος για μηχανή για το μούσι γιατί την χρειάζομαι άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

3 εκατοστά κάθε μέρα!

Κάτι τέτοιο συνέβη στον υπάλληλο που έχουμε 25 χρόνια στο μαγαζί. Αυτός βέβαια καράφλιαζε στο κεφάλι αλλά είχε ξεκ@λ@θεί να βγάζει τρίχες στο πρόσωπο, στήθος, πλάτη παντού! Έκανε τότε μια θεραπεία προκειμένου να ανεβάσει δραστικά τον σίδηρο στον οργανισμό του και τον έβγαλε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά καλησπέρα,

Στο τελευταίο ξύρισμα έμεινα από μπαταρία με μία
που έχω. Η μηχανή αντικαταστάθηκε πριν ένα χρόνο με ίδια ακριβώς λόγω του ίδιου προβλήματος: πλέον η μπαταρία της δεν διαρκεί ούτε για ένα ξύρισμα. Το κακό μάλιστα είναι ότι η μηχανή ΔΕΝ λειτουργεί αν τη συνδέσω στη τροφοδοσία. Πρέπει να φορτίσει και μετά να χρησιμοποιηθεί.

Σκέφτομαι να αγοράσω μία καινούρια λοιπόν μιας και δεν έχω πλέον απόδειξη αγοράς από αυτή τη Philips μετά την αντικατάσταση της πριν ένα περίπου χρόνο.

Το πρώτο που θέλω είναι
η μηχανή να λειτουργεί και με το ρεύμα
οπωσδήποτε
! Κατά τα άλλα, ξυρίζομαι ανά 2 εβδομάδες περίπου (συνήθως λιγότερο από 2) και αφήνω ελαφρώς γένι (ψιλο αξύριστο look).

Με αυτή που έχω χρησιμοποιώ σκάλα 1. Δεν με πολυενδιαφέρουν οι κεφαλές μιας και θα χρησιμοποιείται μόνο ως ξυριστική μηχανή!

Κοιτάω τις Remington (HC5350) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζουν...

Επειγόντως προτάσεις γιατί το επόμενο ξύρισμα πλησιάζει!

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να την κάνεις βίδες και να αλλάξεις την μπαταρία;

Αυτές συνήθως είναι ΑΑ rechargeable στα 1,2V. Το έκανα πρόσφατα σε μια από τα lidl που είχα. Αλλά χρειάστηκε λίγο κολλητήρι μιας και η μπαταρία ήταν κολλημένη στο κύκλωμα, πέρα από αυτό τίποτα ιδιαίτερο.

Αμαρτία να πετάξεις ολόκληρη μηχανή για μια μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλες αλλάζουν εύκολα, σε άλλες λίγο πιο δύσκολα. Κυρίως λόγω του ότι είναι πονταρισμένες μεταξύ τους αν είναι 2+ κι επίσης συνήθως, κολλημένες στην πλακέτα. Όσο δούλευα στον Γερμανό, άλλαζα μπαταρίες τουλάχιστον σε 1 μηχανή την βδομάδα. Έτσι, μπορείς να βάλεις και δυνατότερες αν θες και θα σου βγει και φθηνά.

Αν θέλεις βέβαια να την αλλάξεις για να έχεις και στάνταρ την δυνατότητα χρήσης της ενώ φορτίζει, άλλο θέμα :)

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να τη κρατήσω τη τωρινή μηχανή για να τη χρησιμοποιώ που και που και κυρίως λόγου του ότι έχει κάμποσα εξαρτήματα.

Θα το επιχειρήσω πάντως να την ανοίξω αλλά και πάλι, το θέμα του να χρησιμοποιείται και με το ρέυμα δε θα επιλυθεί νομίζω.

Έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση για αγορά νέας?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα χθες την Remington PG410C.

Το πρώτο ξύρισμα που έκανα ήταν πολύ καλό. Φαίνεται και είναι στιβαρή μηχανή. Προσφέρει τη stadar κεφαλή της μαζί με ένα ρυθμιστή χιλιοστών και ακόμη μία. Επίσης έχει και τσαντάκι μεταφοράς.

So far, so good!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Digging! Θέλω μια κουρευτική για μαλλί και μούσια. Το ξυράφι θέλω να το καταργήσω γιατί βγαίνουν σπυράκια.. Με πήρε χθες ένας φίλος με αυτή [[ame=http://www.amazon.co.uk/Oster-606-60-Power-Adjustable-Clipper/dp/B00383QUCI]αυτή[/ame] που είναι 606-60 δεν ξέρω τι διαφορά έχει] και μου έκανε εντύπωση που στο κούρεμα ούτε καν σκάλωσε κάπου. Επίσης το ελάχιστο μήκος που αφήνει στα μούσια με καλύπτει οπότε σαν χαρακτηριστικά είναι ΟΚ. Budget γύρω σε αυτά τα λεφτά.. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση; Μπαταρία δε με ενδιαφέρει καν.

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4655]racer[/MENTION]

Μια χαρά είναι η μηχανή που έβαλες απ' το Ελληνικό κατάστημα, μάλιστα θα σου πρότεινα να την πάρεις απ' αυτόν αφού είναι και ο αντιπρόσωπος εδώ.

Άλλη καλή μάρκα είναι και η Wahl, αλλά αφού είδες την Oster να δουλεύει και έμεινες ευχαριστημένος πάρε αυτή.

Ζήτα του και ένα μπουκαλάκι λάδι της ίδιας εταιρίας να την λαδώνεις, γιατί είναι το καλύτερο που κυκλοφορεί. αυτό είναι [ame]http://www.amazon.com/Oster-076300-104-Blade-Lube-4oz/dp/B00063KI5I[/ame]

Καλές μπόμπες!:D

το βασικότερο μην ξεχάσεις:

Είδη Κουρείου : Μπριγιόλ 80ml

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε 'συ δεν έχω κόλλημα με τη μάρκα, δεν πρόλαβα να γίνω fanboy :p Αν έχεις κάποια άλλη πρόταση πες.

Τι είναι το μπριγιόλ?? :p

Απλά λέω ότι είναι απ' τις καλύτερες μάρκες, και αφού την είδες κιόλας να δουλεύει και σου άρεσε πάρτη. Ωραία είναι.

Εγώ το μπριγιόλ δεν το πρόλαβα, ρώτα κάποιους μεγαλύτερους ([MENTION=400]astrolabos[/MENTION]) που έβαζαν.:p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέμα από το 2008 κ τελικά δεν το ξεθάβω εγώ...

Ήρθα κι εγώ για συμβουλές για το πιο σημαντικό θέμα που δεν είναι άλλο από τις...τρίχες!

Έχω αλλάξει 2-3 μηχανές κι έχω καταλήξει σε αυτό που λέει παραπάνω και ο [MENTION=12156]Lakisss[/MENTION]

1) Μήν αγοράζεται φθηνές μηχανές κουρέματος, το μόνο που κάνετε είναι να πετάτε τα λεφτά σας.

Το καλό πράγμα πληρώνεται, θα πρέπει να δώσετε 150+euros, αλλά θα την έχετε μιά ζωή.

2) Ξεχάστε τις Philips, Panasonic, Braun κτλ. , αυτές οι εταιρίες ΔΕΝ βγάζουν καθαρά επαγγελματικές μηχανές.

Καλή μηχανή θεωρείται αυτή που κόβει καλά, έχει δυνατό μοτέρ, πολλές σκάλες κοπής και προπαντός πληθώρα ανταλλακτικών για 20+ χρόνια.

Γιατί 20+ χρόνια? Γιατί μία καλή μηχανή με ''σπιτική'' χρύση θα περάσει άνετα τα 20 χρόνια χωρίς ίσως κάν αλλάγή στα καρβουνάκια της!

Επίσης στις επαγγελματικές μηχανές τα ''κοπτικά'' (οι κεφαλές) τους τροχίζονται, οπότε δέν τα πετάτε.

Ακόμα και άν καταργηθεί το μοντέλο, οι εταιριές θα βγάζουν κοπτικά για πολλά χρόνια ακόμα, ενώ φροντίζουν να ταιριάζουν τα κοπτικά και σε πιό νέες εκδόσεις των μηχανών τους.

Ξεκίνησα με την Cruzer κ αφού τις μπούκωσα (πυκνά γένια) κ δεν με άφησαν ικανοποιημένο η 3 και η 4, αποφάσισα να πάω σε κάτι επαγγελματικό, κυρίως αφού άρχισα να παίρνω κ το κεφάλι με αυτήν. Έτσι πήγα στην Wahl Bellissima με την οποία πέρασα 2,5 απροβλημάτιστα χρόνια. Ήταν πιο ακριβή, μα ήταν αυτή που με κούρευαν κ στο κομμωτήριο πριν σταματήσω να πηγαίνω, οπότε λέω εδώ είμαστε. Το θέμα είναι ότι χάλασε κ δεν φορτίζει καν.. κ δεν δουλεύει ούτε στο ρεύμα. Παρήγγειλα κ άλλες μπαταρίες επαναφορτιζόμενες κ τίποτα. Την πήγα κ σε τεχνικό κ μου είπε πως δύσκολα φτιάχνεται.. κολλητήρια κι ιστορίες κ τρέχα γύρευε..

Έχετε να προτείνετε κάτι; Ή πάμε πάλι στα ίδια κ γνωστά; Επαναλαμβάνω την θέλω πιο πολύ για τα μαλλιά, παρά για γένια...

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας εμπειρια με το παραπανω θεμα?

Σκεφτομαι να αγορασω μηχανη για γενια αλλα δεν εχω ιδεα απο καλα μοντελα, απο οτι γνωριζω καλες ειναι οι philips.

Αν καποιος (μουσατος:p ) εχει να προτεινει κατι, εχει εμπειρια απο εμπειρια καποιο μοντελο κτλ. ας ποσταρει παρακαλω...

Ηλεκτρικά Είδη | Έπιπλα | e-shop - lianos

Την εχω ενα χρονο και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος. Απλα.

Αν θελεις κατι αλλο...μπορεις να παρεις και αυτη https://www.niamo.gr/coiffure/cutting-machines/moser-hair-cutting-machine-30025-1400-0458.html# ειναι επισης πολυ καλη και την εχω και αυτη αρκετα ετη.

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα αυτη εδω για να με κουρευει η κοπελα μου στο σπιτι. Την χρησιμοποιει στη δουλεια της και κουρευει (εξ ολοκληρου με τη μηχανη) καθε μερα 1 ή 2 ατομα εδω και ενα χρονο περιπου. Αρα, για σπιτικη χρηση ειναι οτι πρεπει. Και με σουπερ τιμη.

Philips QC5530 - £30

[ame]http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004JQOJ30/ref=oh_details_o01_s00_i00?ie=UTF8&psc=1[/ame]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://www.amazon.co.uk/Wahl-79233-017-Series-Mains-Clipper/dp/B0000C6XNH/ref=sr_1_2?s=drugstore&ie=UTF8&qid=1374508595&sr=1-2

Εγω τσιμπησα αυτην εδω,πολυ καλη κρητικη και σε πολυ καλη τιμη.

Μόνο και μόνο επειδή είχα πριν άλλη wahl και τις εμπιστεύομαι, την τσίμπησα!!!

a8pMR1u.png

Από ένα κούρεμα να βγάλει μόνο σε μένα κ τον αδερφό μου, τα έβγαλε τα λεφτά της. :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.