Jump to content



My 1st Watercooled HTPC


greekfragma

Recommended Posts

Καλησπέρα λαμπούκοι.:)

αρκετοι θα θυμάστε το συγκεκριμενο thread

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=43920&perpage=20&pagenumber=1

μετα την αναβάθμιση του LevelOne και την αντικατάσταση του κουτιού με το NZXT Rogue.....το Aerocool περασε στα χερια μου.:cool:

τα δεδομενα

Aerocool HTPC case

Intel Core 2 Duo E6420 Watercooled by Swiftech H2O 120

Abit Fatality F-I90HD

2x1GB Kingston PC6400 Aircooled by Thermalright HR-07 Duo Type L

Western Digital 80GB SataII

Tagan Easycon XL 700W (το βρηκα σε τιμη σκοτωμα:p αλλιως δεν εβαζα τετοιο τερας)

Samsung SH-203b

και 2x30cm Cold Cathode Blue

worklog απο αυριο γιατι πεφτει διαβασμα:o

post-596-1416073383,3181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως χρονος πολυς δεν υπαρχει οποτε σαν παρουσιαση θα κανω οτι καλυτερο μπορω:)

Αρχικα και εφοσον ειμαστε μεγαλα παιδια που δε σταματουν να παιζουν ποτε και βλεπουμε υδροψυξεις στον υπνο μας........

επρεπε να τσεκαρουμε τα παντα απο ψυξη.

ξεκουμπωσα λοιπον τις υπαρχουσες ψυκτρες της μητρικης για να βαλω ceramique.

αναμενομενο το απλο θερμοαγωγιμο αυτοκολλητο κατω απο τις ψυκτρες.

βγαλσιμο και παστουλα

p2110032ek5.jpg

σειρα πηρε ο επεξεργαστης που ευτυχως ο 6420 που τσιμπησα ειχε ολοισιο καπακι.δεν ξερω εαν διακρινονται και πολλα στη φωτο.....(αλλωστε ειμαι γνωστος για τη κακη μου σχεση με τις φωτογραφικες που συνεπαγεται παρεξηγημενη σχεση και με τον .38.45 ) :p

p2110034yc5.jpg

και το stepping

p2110035bv7.jpg

ας περασουμε ομως και στην τοποθετηση της μητρικης μεσα στο κουτακι......αρκετα ευρυχωρα θα ελεγα και δειχνει και πολυ μουρατη:D

p2110036gs1.jpg

και ακόμα μια αποψη

p2110037dr9.jpg

επομενο βημα η τοποθετηση του 2x1GB Kingston pc6400 ντυμένες με τα thermalright hr-07 type L.αψογες στο υψος και πανεμορφες:)

p2110039aa1.jpg

τωρα ομως παμε στα δυσκολα........ωρα να τσεκαρουμε το tagan......πολυ κουμουτσες καλωδια για ενα τετοιο κουτακι παροτι ηταν και modular.

p2110040sw1.jpg

νατα μας τα πρωτα προβληματα............πολυ στριμοκ@λο ρε γμτ

:bye:

p2110041gs3.jpg

τελικα βαζοντας τα καλωδια στις κατω θεσεις στο τροφοδοτικο και με λιγο τσακισμα το dvd-rw χωρεσε και κουμπωσαν ολα κανονικα.:clap:

p2110043nv0.jpg

και τελειωμενο πλεον μερικες ακομη φωτογραφιουλες......:flex:

p2110045el6.jpg

:cool:

p2110046fi8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα λοιπον στο στησιμο του πρωτου μου υδροψυκτου htpc:cool:

αυτο που με ικανοποιει ιδιαιτερα ειναι οτι αν και ειναι πολυ μικρο το κουτι καταφερε να χωρεσει αρκετα πραγματακια χωρις προβλημα.

με 1 12αρη ανεμιστηρα στο ψυγειο και εναν ακομα του tagan παραειναι ησυχο θα ελεγα

(ακουγεται ο 80αρης και σε idle) :rolleyes:

επειδη στο συνδυασμο επαιζε το tagan και γνωριζοντας την εκλεκτικοτητα στη συνεργασια με αλλο hardware για τα συγκεκριμενα τροφοδοτικα ημουνα λιγο ανησυχος εαν θα δουλεψει με την μία.

τελικα ολα ρολοι και ηδη περναω λειτουργικο.:T:

μου εκανε φοβερη εντυπωση ο εξοπλισμος της Abit που δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο μια atx high end λυση πανω στις βασικες λειτουργιες.....ακομα και για υπερχρονισμο.

εαν προλαβω θα ριξω μερικες μετρησεις τις επομενες ημερες.

thnx for your attention:flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από racer [Σήμερα, στις 23:18]

Τα αυτοκόλλητα στο κουτί είναι όλα τα λεφτά.. Πού τα βρίσκεις?

ευγενικη χορηγια (ή μαλλον καγκουρια) :hehe: του φιλτατου LevelOne πριν μου το παραδωσει.

βασικα θα τα ξεκολλησω ολα.ειμαι του πιο minimal στυλ:)

Link to comment
Share on other sites

Μια σαν αυτη ή αυτη δεν θα εχει εξισου καλο αποτελεσμα με την Fatality?(xρηση μονο ως HTPC,file server,κατεβαστηρι και λοιπα χαμαλικια μεσω HDMI στην ΤV με περιορισμενη καταναλωση)

BTW ποσους δισκους χωραει το Aerocool?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.