Jump to content



Πόσα χρήματα παίρνετε;


TheLab

Καθαρές αποδοχές το μήνα  

710 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Είμαστε 2 φίλοι. Φίλοι κολλητοί (ανύπαντροι κάγκουρες και σύντομα μπάκουρες)

Ο Πέτρος (εγώ) βγάζει:

Μηνιαία Έσοδα-Έξοδα (σε ευρώ)

Μικτά = 2800 (από εργασία ελεύθερου επαγγελματία)

Φ.Ε. (20%) - = 560 (Φόρος Εισοδήματος)

Καθαρές Αποδοχές = 2240 (Ακαθάριστα Έσοδα)

ΦΠΑ (19%) = 532 (το πληρώνει ο εργοδότης)

Σύνολο Εισφορών = 1092 (Φ.Ε. + Φ.Π.Α. =560+532. Αισθάνεται ευτυχής που από τη δουλειά του πληρώνει έναν υπάλληλο του δημοσίου τομέα)

Ο Πέτρος βάζει στη τσέπη το μήνα;

Καθαρές Αποδοχές = 2240 (Ακαθάριστα Έσοδα)

ΕΝΟΙΚΙΟ - = 340

ΤΕΒΕ - = 360

AUTO/MOTO - = 222 (πάγια+βενζίνη=150+40+32)

ΤΡΟΦΗ - = 370 (80 * 4 Σούπερ/Μάρκετ + 50 Τροφή από έξω =320+50 )

ΔΙΑΣΚ. - = 100 (80..120)

Σύνολο εξόδων = 1392 (μετριοπαθής υπολογισμός)

Στη τσέπη = 848

Με 848 ευρώ το μήνα ο Πέτρος σκέφτεται να αγοράσει (αυτός και τα παιδιά του τα αγέννητα που θα κληρονομήσουν το «παλτό») σπίτι τρομερό με πισίνα

ενώ θα έχει και το γκομενάκι του να σουλατσάρει με ότι ποιο μοδάτο, σούρτα-φέρτα ως πρώτη μούρη στη πιάτσα.

Ο Φίλος του Πέτρου ο Κώστας βγάζει:

Καθαρές Αποδοχές = 1200 (Δουλεύει στο δημόσιο από τα 1092 του Πέτρου τσοντάρει και κάποιος άλλος φορολογούμενος πολίτης άλλα 108 ευρώ επιπλέον)

ΜΟΤΟ -= 45

ΔΙΑΣΚ -= 250 (το έχει ριξει έξω τελευταία)

Ο Κώστας δεν έχει ΕΝΟΙΚΙΟ,ΤΕΒΕ,ΦΑΓΗΤΟ (αυτά τα καθαρίζουν οι γονείς ) AUTO αλλά με ΜΟΤΟ και με ποιο μουράτο και απαιτητικό γκομενάκι.

Στη τσέπη = 905

Ο Κώστας σκέφτεται να πάει στο εξωτερικό να δουλέψει γιατί εδώ βγάζει λίγα και δεν του αρκούν.

και θες να με πεισεις τωρα οτι ο κωστας περναει καλυτερα απο εσενα? :fun:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 294
  • Created
  • Last Reply

Πολυ καλο post sortep αλλα δυστυχως δεν ειναι μονο αυτα.Για να αναφερεσαι στη λεξη ΕΝΟΙΚΙΟ παει να πει πως μενεις μονος σου αρα ,

Παγια εξοδα / μηνα : ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ/Τηλ/Κοινοχρηστα +++ . .

Ασφαλεια Αυτοκινητου/Μηχανης και τυχον Ζωης ++Παρελκομενα σηματακια,service..

Κινητο που ειν το κινητο ΟΕοοο..?

Καθημερινα εξοδα κινησης ....?

++++++++++++ Ενα σκασμο ακομα που μου διαφευγουν αυτη τη στιγμη βλεπε 4 παρα το πρωι ...Αρα η τσεπη παει περιπατο....

Στο ιδιο καζανι και εγω...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο post sortep αλλα δυστυχως δεν ειναι μονο αυτα.Για να αναφερεσαι στη λεξη ΕΝΟΙΚΙΟ παει να πει πως μενεις μονος σου αρα ,

Παγια εξοδα / μηνα : ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ/Τηλ/Κοινοχρηστα +++ . .

Ασφαλεια Αυτοκινητου/Μηχανης και τυχον Ζωης ++Παρελκομενα σηματακια,service..

Κινητο που ειν το κινητο ΟΕοοο..?

Καθημερινα εξοδα κινησης ....?

++++++++++++ Ενα σκασμο ακομα που μου διαφευγουν αυτη τη στιγμη βλεπε 4 παρα το πρωι ...Αρα η τσεπη παει περιπατο....

Στο ιδιο καζανι και εγω...

Demis έχεις απόλυτο δίκιο. :T:

Εξ ου και το "μετριοπαθής υπολογισμός" που έχω αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Οτι μπορεις παραλλήλα με την φοιτηση σε κάποια συγκεκριμμενα τει να κάνεις και δουλειά(όχι υπο την εννοια"εχεις ενα σωρό χρόνο αφου τα μαθηματα τα περνας για τη πλάκα"αλλά επειδη πραγματεύονται ενα αντικειμενο πανω στο οποιο μπορεις και συ απο νωρις να δουλεψεις,)

Link to comment
Share on other sites

Ο Πέτρος (εγώ) βγάζει:

Μηνιαία Έσοδα-Έξοδα (σε ευρώ)

Μικτά = 2800 (από εργασία ελεύθερου επαγγελματία)

Φ.Ε. (20%) - = 560 (Φόρος Εισοδήματος)

Καθαρές Αποδοχές = 2240 (Ακαθάριστα Έσοδα)

O Πέτρος θα πρέπει μάλλον να αλλάξει λογιστή ή / και να καταλάβει τι συμβαίνει στην τσέπη του: Το 20% που αφαιρεί από τα έσοδά του δεν είναι έξοδο / φόρος αλλά παρακράτηση φόρου (όπερ σημαίνει ότι δεν τα πληρώνει αλλά απλώς του τα παρακρατά το Ελληνικό Κράτος για κάποιο διάστημα – του τα επιστρέφει δλδ κάθε τέλος του επόμενου χρόνου).

Link to comment
Share on other sites

O Πέτρος θα πρέπει μάλλον να αλλάξει λογιστή ή / και να καταλάβει τι συμβαίνει στην τσέπη του: Το 20% που αφαιρεί από τα έσοδά του δεν είναι έξοδο / φόρος αλλά παρακράτηση φόρου (όπερ σημαίνει ότι δεν τα πληρώνει αλλά απλώς του τα παρακρατά το Ελληνικό Κράτος για κάποιο διάστημα – του τα επιστρέφει δλδ κάθε τέλος του επόμενου χρόνου).

Σωστά τα λες φίλε. Είναι όμως παρακράτηση φόρου.

Αναφέρεις λανθασμένα όμως ότι τα χρήματα επιστρέφονται στο τέλος του επόμενου χρόνου. Φαντάζομαι ότι για να μιλάς για παρακράτηση γνωρίζεις πως γίνεται η εκκαθάριση του φόρου. Αυτό που επιστρέφεται είναι ένα ποσοστό του συνόλου και προκύπτει από πολλούς παράγοντες (λ.χ. κλίμακα φορολογίας εισοδήματος,ποσά που αφαιρούνται από το εισόδημα, ποσά που αφαιρούνται από το φόρο).

Στη πράξη τα χρήματα που μας παρακρατεί το κράτος ποτέ δεν είναι αυτά που δίνουμε (βέβαια αυτή είναι η έννοια της φορολόγησης όλοι λίγο πολύ συμβάλουμε στην οικονομία του κράτους).

Ουσιαστικά χρήματα δίνονται στο κράτος και δίνονται αρκετά. Αν δηλαδή το μηνιαίο ποσοστό φόρου δεν είναι για παράδειγμα 580 ευρώ/μήνα αλλά 380 (βάσει εκκαθάρισης) δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες φίλε. Είναι όμως παρακράτηση φόρου.

Αναφέρεις λανθασμένα όμως ότι τα χρήματα επιστρέφονται στο τέλος του επόμενου χρόνου. Φαντάζομαι ότι για να μιλάς για παρακράτηση γνωρίζεις πως γίνεται η εκκαθάριση του φόρου. Αυτό που επιστρέφεται είναι ένα ποσοστό του συνόλου και προκύπτει από πολλούς παράγοντες (λ.χ. κλίμακα φορολογίας εισοδήματος,ποσά που αφαιρούνται από το εισόδημα, ποσά που αφαιρούνται από το φόρο).

Στη πράξη τα χρήματα που μας παρακρατεί το κράτος ποτέ δεν είναι αυτά που δίνουμε (βέβαια αυτή είναι η έννοια της φορολόγησης όλοι λίγο πολύ συμβάλουμε στην οικονομία του κράτους).

Ουσιαστικά χρήματα δίνονται στο κράτος και δίνονται αρκετά. Αν δηλαδή το μηνιαίο ποσοστό φόρου δεν είναι για παράδειγμα 580 ευρώ/μήνα αλλά 380 (βάσει εκκαθάρισης) δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Παρακράτηση φόρου σημαίνει παρακράτηση και όχι φόρος / κόστος. Σαν να δίνεις ένα δάνειο σε κάποιον. Δεν του χαρίζεις τα λεφτά. Τα χρήματα σου επιστρέφονται κανονικά στο τέλος του επόμενου χρόνου. Απλώς τότε συμψηφίζονται με ότι φόρο έχεις να πληρώσεις. Αν πάλι διαφωνείς με το να πληρώνεις φόρους, δεν νομίζω ότι αυτό αποτελεί αντικείμενο της κουβέντας.

Το μόνο κόστος που προκύπτει από αυτή την διαδικασία είναι το χρηματοοικονομικό (πχ τόκοι).

Μην τα κάνουμε όλα σαλάτα και καταλήγουμε στο τέλος ότι το 20% (όπως κάνουν πολλοί ʽʼΕλληνάρεςʼʼ ελεύθεροι επαγγελματίες - οι οποίοι το αφήνουν έξω από τις ζητούμενες αμοιβές τους (ζητώντας στην ουσία από τους πελάτες τους να τους πληρώνουν τον φόρο τους!) είναι κόστος.

Απλά Ελληνικά και απλά μαθηματικά.

ΥΓ Δεν λέω ότι το σύστημα είναι δίκαιο (να δανείζεις δλδ στο κράτος άτοκα) αλλά εν πάσει περιπτώσει αυτό είναι και οφείλουμε να καταλάβουμε τι σημαίνει αυτό και όχι να τα φτιάχνουμε στο μυαλό μας όπως μας ''βολεύει'' για να βγαίνουμε μετά να γκρινιάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα κάνουμε όλα σαλάτα και καταλήγουμε στο τέλος ότι το 20% (όπως κάνουν πολλοί ʽʼΕλληνάρεςʼʼ ελεύθεροι επαγγελματίες - οι οποίοι το αφήνουν έξω από τις ζητούμενες αμοιβές τους (ζητώντας στην ουσία από τους πελάτες τους να τους πληρώνουν τον φόρο τους!) είναι κόστος.

.

Αυτά είναι ράδιο αρβύλα, από «μιλημένες» καταστάσεις, όπου κάποιος 3ος «καθαρίζει»

Οι πελάτες Σύριε είναι κανονικοί άνθρωποι σαν και μας, δεν είναι «φυτά» να τους καθίζεις 20% και να το ανέχονται.

Εδώ του γράφεις «τιμή χωρίς ΦΠΑ» και όταν μετά ζητάς να το πληρωθείς, πηδάει μέχρι το ταβάνι : )

Link to comment
Share on other sites

Να το κλείνουμε το θέμα. Σκοπός μου ήταν να απαντήσω στο ερώτημα του topic και να δώσω σε κάποιους να καταλάβουν ότι δηλώνοντας κάποιος ότι παίρνει ένα αξιόλογο ποσό (λ.χ. 3000 ευρώ/μήνα) δεν σημαίνει ότι το ποσό αυτό είναι και αυτό που τελικά βάζει στη τσέπη. Διαφορετικά θα φωνάξω όλα τα φιλαράκια να γράψουν΄εδω μέσα μόνο τα ποσά που βγάζουν και τότε πολλοί θα πάθουν κολούμπρα.

Τώρα να απαντήσω στον spc ο οποίος συνεχίζει να τονίζει ότι τα ποσά του παρακρατηθέντος φόρου 20% επιστρέφονται κανονικά.

"Παρακράτηση φόρου σημαίνει παρακράτηση και όχι φόρος / κόστος. Σαν να δίνεις ένα δάνειο σε κάποιον. Δεν του χαρίζεις τα λεφτά. Τα χρήματα σου επιστρέφονται κανονικά στο τέλος του επόμενου χρόνου. Απλώς τότε συμψηφίζονται με ότι φόρο έχεις να πληρώσεις. Αν πάλι διαφωνείς με το να πληρώνεις φόρους, δεν νομίζω ότι αυτό αποτελεί αντικείμενο της κουβέντας."

Από αυτή τη παραπάνω παράγραφο καταλαβαίνω με τι έχω να κάνω. Φάσκεις και αντιφάσκεις. Μου είπες να αλλάξω λογιστή;

Σου λέω εάν είσαι λογιστής τότε τσάμπα το πήρες το πτυχίο.

Δεν νομίζω να είσαι λογιστής γιατί κανείς λογιστής δεν θα χρησιμοποιούσε έτσι απλά τον όρο "κανονικά".

Δεν είναι δυνατόν το κράτος να σου παρακρατεί ποσό που αφορά φόρους τους τρέχοντος έτους και στο επόμενο να στα επιστρέφει ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Εάν στα επιστρέφει κανονικά δεν υπάρχει λόγος παρακράτησης. σου παρακρατεί ποσό και εάν βάσει κλίμακας και άλλων εξόδων σου έχει παρακρατήσει πολλά τότε σου επιστρέφει τα υπόλοιπα.

Όσο για τους τσίκιδες που ρωτούν πόσα κιλά είναι ο Πέτρος.

Ο Πέτρος είναι 85 κιλά ακ των οποίων τα περισσότερα είναι καθαροί μυς. Αν αυτό μπορείτε να το συνειδητοποιήσετε τότε θα καταλάβετε και προς τι τα έξοδα.

Αυτά και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Σου παρακρατεί ποσό και εάν βάσει κλίμακας και άλλων εξόδων σου έχει παρακρατήσει πολλά τότε σου επιστρέφει τα υπόλοιπα.

Επιτέλους βρέθηκε καποιος να το διατυπώσει σωστά! :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.