Jump to content



Πόσα χρήματα παίρνετε;


TheLab

Καθαρές αποδοχές το μήνα  

710 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

50E σε κοινοχρηστα καλοκαιριατικα; Δλδ το χειμωνα δινει 250Ε ή εχει και πισινα η πολυκατοικια; 100Ε ΔΕΗ για ενα ατομο το διμηνο, ενω δουλευει και καθημερινα (αρα λειπει ωρες), ειναι πολλα. Επισης οταν βλεπεις οτι δε τα βγαζεις δεν αγοραζεις μηχανη με δοση οσο ενος φτηνου αυτοκινητου...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 294
  • Created
  • Last Reply

Όλα είναι θέμα επιλογών.

Όπως ειπώθηκε πιο πάνω έχουμε μάθει στην καλοπέραση.

Εμείς αρκετά χρόνια όσο είχαμε τα στεγαστικά ήμασταν στενεμένοι.

Τώρα όμως μας έχουν μείνει οι επενδύσεις που κάναμε(κανανε οι γονείς μου βασικά).

Είχαμε 22χρόνια το ίδιο αυτοκίνητο(BMW 3series E21)

Όντως,150€ δόση μηχανής είναι λες και πήρες αυτοκίνητο.Το οποίο άμα κάνεις οικογένεια σου μένει,η μηχανή ή πάει για πούλημα ή μένει και πληρώνεις τέλη,ασφάλειες και οτιδήποτε άλλο.

Υπάρχει λόγος όταν δεν βγαίνεις να το κάνεις?

Μετά όμως θα πάρεις καταναλωτικό και να τα μπλεξίματα με την τράπεζα και οι πλειστηριασμοί...

Το τι θα κάνω εγώ βέβαια..είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

50E σε κοινοχρηστα καλοκαιριατικα; Δλδ το χειμωνα δινει 250Ε ή εχει και πισινα η πολυκατοικια; 100Ε ΔΕΗ για ενα ατομο το διμηνο, ενω δουλευει και καθημερινα (αρα λειπει ωρες), ειναι πολλα. Επισης οταν βλεπεις οτι δε τα βγαζεις δεν αγοραζεις μηχανη με δοση οσο ενος φτηνου αυτοκινητου...

Εξαρτάται από την πολυκατοικία.

Κι εμένα π.χ. τα κοινόχρηστα είναι πανάκριβα.

Γενικά στα παλιά σπίτια, που έχουν και πετρέλαιο, το κόστος χρήσης δεν συμφέρει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

η συζήτηση τελειώνει εδω, οτι και να σας πούνε προφανώς κανετε οτι δεν καταλαβαίνεται, το θεμα μας ήταν αν μπορει καποιος σημερα με ενα μισθό να συντηρήσει οικογένεια και εσείς κολλήσατε στα κοινόχρηστα και στη δόση της μηχανής.....ελεος.......λες και αν δεν τα ειχε αυτα θα μπορούσε. :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εργάζομαι και προσπαθώ να σπουδάσω παράλληλα απλά δεν τα καταφέρνω με τις σπουδές...Βλέπετε αν δεν έχω εισόδημα να καλύψω τις βιολογικές μου ανάγκες πως να ανταπεξέλθω στο θέμα σπουδές? Από το σπίτι δεν υπάρχει βοήθεια(χρέη όπως το 50% των ελληνικών νοικοκυριών). Τώρα πάω να κάνω κάτι με το θέμα σπουδών για να έχω καλύτερο μέλλον! Ο χρόνος θα δείξει... Καλημέρα σε όλους :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

η συζήτηση τελειώνει εδω, οτι και να σας πούνε προφανώς κανετε οτι δεν καταλαβαίνεται, το θεμα μας ήταν αν μπορει καποιος σημερα με ενα μισθό να συντηρήσει οικογένεια και εσείς κολλήσατε στα κοινόχρηστα και στη δόση της μηχανής.....ελεος.......λες και αν δεν τα ειχε αυτα θα μπορούσε. :tomato:

Δεν είναι άσπρο-μαύρο το θέμα φίλε.

Υπάρχουν ένα σωρό παράγοντες που περιπλέκουν τα πράματα και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Μια οκογένεια που έχει ήδη ένα σπίτι να μένει και ίσως και ένα αυτοκίνητο χωρίς να τα χρωστάει πιθανότατα να καταφέρνει να ζεί αξιοπρεπώς με τα 1000-1100-1200-... ευρώ ενώς μόνο μισθού.

Αντίθετα, μια οικογένεια που είτε μένει στο νοίκι, είτε πληρώνει δόσεις στεγαστικού ή όποιες άλλες (αυτοκίνητο,μηχανή,κάρτες, διακοποδάνεια κλπ) θα έχει πρόβλημα να τα βγάλει πέρα.

Τα παραπάνω δεν είναι απόλυτα φυσικά, υπάρχουν ένα σωρό παραδείγματα ανθρώπων που και 3000 ευρώ να πέρνουν κάθε μήνα χρωστάνε και της Μιχαλούς ή άλλων που γνωρίζουν τις ανάγκες και τα όρια του μισθού τους και ανάλογα κανονίζουν την ζωή τους.

Όλα όμως εξαρτώνται από την βάση που ξεκινάει ο καθένας.

Αν κάποιος είναι τυχερώς και οι γονείς του έχουν φτιάξει μια καλή κατάσταση (ένα σπίτι, ένα μαγαζί, κάτι) και την κληρονομήσει είναι πολύ ποιό «άνετως» να αρχίσει την ζωή του ακόμα και με τα 700ευρώ το μήνα.

Αντίθετα αυτός που αρχίζει κυριολεκτικά από το μηδέν, με τα 700 το μήνα θα αναγκαστεί είτε να μένει στους γονείς του, είτε να κάνει δεύτερη δουλειά ή στην ποιό ακραία περίπτωση, να καταλήξει να χρωστάει σε κάρτες και καταναλωτικά.

Link to comment
Share on other sites

ούτε προφυλακτικά δεν θα μπορεις να αγοράσεις :bye:

Και να'σου μετά με 6 παιδιά κι αυτός. Φαύλος κύκλος λέμε...

Η ανάγκη της εκμάθησης της τέχνης του "τραβήγματος" σε όσους άτυχους δεν την κατέχουν ήδη γίνεται αντιληπτή στο 1ο παιδί που συνοδεύεται και με το πρώτο εγκεφαλικό...

στο 2ο αρχίζεις να αναθεωρείς την ικανότητά σου να αφομοιώνεις καινούργιες τεχνικές και μετά την ανάρρωση από το δεύτερο εγκεφαλικό συνεχίζεις την εκ νέου εκμάθηση της τεχνικής...

και στο 3ο+, αν επιβιώσεις από τα συνεχόμενα εγκεφαλικά, γράφεσαι γυμναστήριο και γυμνάζεις καθημερινά τους γλουτούς για να είσαι σε φόρμα για αυτά που θα έρθουν...

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπράβο αλλά και κάθε μερά μόνο στραγάλια να τρώγανε πάλι δε βγαίνει.

Για να χορτάσεις με στραγάλια θες πολλά.

ρε για τι χρονολογίες μιλάς και τι εποχές? είσαι σοβαρός? όλα γύρο μας εχουν ανέβει 30-40% και οι μισθοί 3%. Εκτίθεσαι. Μην συγκρίνεις την οικογένεια σου που παίρνεται επιδόματα πολυτέκνων κτλ κτλ. Ενοίκια πληρώνετε? η κανα στεγαστικό? Αμάξι έχεις να συντηρήσεις να δεις την γλύκα? θα σε δω οταν φύγεις απο τον μπαπμπα και θα παίρνεις 700€ τι θα λες αδερφε, και θα εχεις ενοικια τηλεφωνα κοινόχρηστα βενζίνες, ούτε την γκόμενα καφε δεν θα μπορεις να κεράσεις.......ούτε προφυλακτικά δεν θα μπορεις να αγοράσεις :bye:

Μιλάω για εποχές....χαλκού.

Όλα αυτά πριν περίπου 5-6 χρόνια που αρχίσαμε να φεύγουμε, για να σπουδάσουμε.

Το επίδομα πολυτέκνων είναι μέσα στα 1500.Δικό μας σπίτι έχουμε (στην Λάρισα, γιατί Αθήνα νοικιάζουμε). Για αμάξι περίμενε ο πατέρας μου να τα μαζέψει όλα, ώστε να μην δίνει δόσεις και ΦΥΣΙΚΑ να μην πάρει δάνειο.(θυμάμαι είχε πάει με 6 εκατομμύρια στην τσέπη να πάρει το νέο (παλιό πλέον) αμάξι). Τηλέφωνα, ΔΕΗ, νερό πληρώνει.Βενζίνες σπάνια, γιατί χρησιμοποιεί ποδήλατο (οικονομία + γυμναστική).Λεφτά για καφέ/κλαμπάκια ΣΠΑΝΙΑ παίρναμε.Για βιβλία το αντίθετο πάλι.Τέλοσπαντων για να μην πολυλογώ είναι υπερβολικά οικονόμος, χωρίς όμως να μας στερεί τπτ το χρήσιμο.

Α και κάτι άλλο.Τώρα που σπουδάζω μου δίνει 50 ευρώ το μήνα (όπως σωστά πιστεύω μου λέει "πήγες να σπουδάσεις") Βάλε κ 10ευρω από καμμιά θεία/γιαγιά παππού max 100 ευρώ είχα(Δόξα το Θεό τώρα μου έχουν μείνει από την δουλειά το προηγούμενο καλοκαίρι μερικά και έχω ποιο μεγάλη άνεση) Και αυτά τα 100 ευρώ για κάρτα λεωφορείων μηνιαία, για κανένα μακαρόνι (βαριόμουν να πάω κάθε μέρα σχολή), για κανένα καφέ, για ρούχα, για ...προφυλακτικα :p

Όπως βλέπεις εάν δεν κάνεις σπατάλες/ δεν τρως κάθε μέρα κρέας/ δεν ψωνίζεις κάθε μήνα νέο πουκάμισο δεν μιλάς μισή μερά στο τηλέφωνο/δεν πας στο απέναντι περίπτερο με αμάξι/δεν αφήνεις το πισί να σεεντάρει ολόκληρο χρόνο νον-στοπ (αυτό το κάνω κ εγώ οπότε σε αφήνω :p) /δεν /δεν /δεν μια χαρά παλεύονται όλα.

Σκεφτείτε ότι όλοι εμείς που λέμε ότι δεν μας φτάνουν τα λεφτά για τίποτα, έχουμε pc(οι πιο πολλοί εδώ μέσα τούμπανα), ρεύμα, 24άρες DSL και πολύ χρόνο για χάσιμο.

@Jaco: Δεν θα με χαλούσε τώρα εάν είχα την οικονομική ευχέρεια να είχα σύζυγο και παιδιά.(πιστεύω, έτσι;; :p)

Link to comment
Share on other sites

για οικονομια υπαρχουν πολλοι τροποι να κανει καποιος, και χωρις να ''φαινεται'', να κοβεις απο το φαι, και απο βασικα ειδη ειναι βλακεια κατα την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα,

Ως Έλληνας που ζει και εργάζεται στο εξωτερικό, μιάς και στην αγαπημένη μου χώρα δεν είμουν αρκετός για τους δασκάλους και λέκτορες, όπως και για πολλές εταιρείες είμουν ένας ΑΚΟΜΑ υπάλληλος (επειδή έτσι είναι στην Ελλάδα, είτε δουλεύεις 2 ώρες από τις 8-10 και το ξύνεις είτε γουστάρεις και δουλεύεις σαν σκύλος, για τους Έλληνες απανταχού είναι το ίδιο), ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ, όχι ότι εδώ που βρίσκομαι όλα είναι τέλεια....αλλά τουλάχιστον κανένας δεν μπορεί να μου μιλήσει unprofessional ή να υψώσει τον τόνο της φωνής του αναίτια και το άλλο σημαντικό.....δουλεύω 8 ΩΡΕΣ και αν δουλέψω παραπάνω (πάλι υπάρχει όριο) είτε θα πληρωθώ είτε θα πάρω extra vacant days...

Για τους φίλους που λένε ότι τα πράγματα είναι μόνο στη Έλλαδα δύσκολα, θα τους παραπέμψω σε μία έρευνα της ΕΕ όπου στην Ελλάδα υπάρχει το μεγαλύτερο ποσοστό ιδιοκτητών κατοικιών στην Ευρωπαική ζώνη.........όταν το νοίκι μου είναι όσο ο μέσος ελληνικός μισθός χωρίς τα υπόλοιπα έξοδα και για να αγοράσεις ένα σπίτι ΝΟΡΜΑΛ ΧΡΕΙΆΖΕΣΑΙ για 70τ.μ 400.000€ (και ολογραφώς τετρακόσιες χιλιάδες €) χωρίς εγκατάσταση θέρμανσης κλπ και άλλα βασικά στοιχεία ελληνικών σπιτιών......ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΚΑΤΙΤΙΣ ΑΠΟ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ Ή ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ.......ΓΙΑΤΙ ΜΕ 700€-1000€ ΔΕΝ ΖΕΙΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΞΩ ΜΕ ΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΠΟΣΟΣΤΟΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΝΩΘΕΝ...

Link to comment
Share on other sites

για οικονομια υπαρχουν πολλοι τροποι να κανει καποιος, και χωρις να ''φαινεται'', να κοβεις απο το φαι, και απο βασικα ειδη ειναι βλακεια κατα την γνωμη μου.

να δω ποτε θα καταλαβουμε οτι ειναι η υπερτατη μλκι@ να πληρωνουμε καφεδες 5,6,7,8 ευρω στις hi class lounge cafe restaurant bar seaside bla bla bla...

Link to comment
Share on other sites

να δω ποτε θα καταλαβουμε οτι ειναι η υπερτατη μλκι@ να πληρωνουμε καφεδες 5,6,7,8 ευρω στις hi class lounge cafe restaurant bar seaside bla bla bla...

και τον καφε τον 6-7 ευρο μπορει να πιει καποιος στην παραλια, αλλα οχι καθε μερα.

αλλα να κοβει απο το φαι οπως ειπε ο φιλος δυο ποστ ποιο πανω, ε εκει....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αστείο ήταν το προηγούμενο post...

όπως αστείο είναι που θα πρέπει να κάνει κάποιο ζευγάρι παιδί με 700+700=1400 ευρώ το μήνα... :alien:

Καλά παίζει οι γονείς μου να ήταν πολλοί αστειάτορες. Και δεν τους φαινόταν :jump::fun:

Όσο για τους καφέδες, εώς ότου πληρώνουν οι γονείς και δεν μας νοιάζει κ 10 ευρώ να πάει ο καφές, τα μαγαζιά θα τους ανεβάζουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδες και εγω φοιτητης ειμαι και δεν δουλευω το τελευταιο διαστημα γιατι αμα δουλεψω (οπως δουλευα προηγουμενα διαστηματα ειδικα τοτε με τις καταληψεις που ειχαν γινει για το 16) δε θα περασω μαθημα και δε θα παρω πτυχιο ποτε καθως η σχολη ειναι καλη αλλα και δυσκολη.Μιας και εχω περασει αθηνα οπου μενω κιολας και δε εχω νοικια κτλ τη βολευω με το μηνιαιο χαρτζιλικι απο τους γονεις(γυρω στα 300).Οπως καταλαβαινετε με 10 ευρω τη μερα δε πας πουθενα οσον αφορα καλοπεραση,γκομενες κτλ...ενα γεμισμα να κανω στο αμαξι (το αμαξι επι της ουσιας δικο μου και κατα τεταρτο λογο της μαμας) θελω 50 ευρω πλεον+καρτα λεωφορειων+το γυμναστηριο+κανα ρουχο+κανα ποτο κτλ...:cry::cry::cry:...

Αν βεβαια το κανεις συνειδητοποιημενα το να στερεισαι τα λεφτα και οσα ερχονται με αυτα για τη μορφωση σου γιατι ειναι κατι πιο σημαντικο για σενα τοτε παλευεται(να πω εδω οτι οταν δουλευα νυχτα σε μπαρ εβγαζα 1000 και κατι)...

Η κατασταση ειναι δυσκολη αλλα εχει και ενα καλο...ξερω οτι οι γκομενες που μου εχουν κατσει δεν ηρθαν για τα λεφτα μου:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.